Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#3745
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Gasesti aici  niste discutii de ieri :https://forum.softpedia.com/topic/70181-cu-masina-spre-turcia/page__st__8532

#3746
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

View Postucostel, on 17 iulie 2018 - 17:01, said:

Salut!

A calatorit cineva cu trenul pana la Istanbul anul acesta sau anul trecut?
Ce parere aveti despre siguranta si confortul oferite de CFR?
Am calatorit cu trenul pe ruta asta, dar inca nu am ajuns la Istanbul , poate la anul . Mi s-a parut foarte sigur, confortabil si mai ales comod. Desi calatoria a durat destul de mult a fost , pt ca am dormit . Totusi eu recomand balkan flexi pass pt a putea vizita mai multe orase, sau chiar mai multe tari foarte ieftin.

#3747
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008

View Postmarko, on 12 august 2018 - 11:49, said:

Buna ziua,
Stie cineva care este paritatea Eur-Tl eventual Ron-Tl?
Multumesc
la momentul acestei postari:
1 EUR =7.76318TRY https://www.xe.com/c...From=EUR&To=TRY
1 RON =1.66709TRY https://www.xe.com/c...From=RON&To=TRY

*Cursul este foarte oscilant

Edited by w140, 13 August 2018 - 10:49.


#3748
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
https://www.bloomberght.com/tv

#3749
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Lira turceasca s-a dus in cap.

#3750
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005

View Postavenirv, on 13 august 2018 - 18:30, said:

Pai bine prietene, cati dintre noi stiu turceste?

#3751
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postice cube, on 13 august 2018 - 21:44, said:

Pai bine prietene, cati dintre noi stiu turceste?

pai cifrele nu sunt pe turceste. USD nu este turceste. TRY nu este turceste. EUR nu este pe turceste.
si este totul live.

Edited by avenirv, 14 August 2018 - 11:26.


#3752
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
asadar, pentru cei care merg acum in vacanta in Turcia, este mai avantajos sa aiba dolari pentru cheltuieli ? inteleg ca in zona turistica - Antalya - majoritatea daca nu toti comerciantii calculeaza aceeasi paritate euro-lira si dolar-lira. adica 1 eur = 1 usd = x lire (cat o mai fi acum cursul aplicat de comercianti).

#3753
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Dolarul a fost mereu o valuta cautata in Turcia. Nu degeaba Erdogan le cerea oamenilor sa-si vanda dolarii si aurul ca sa sustina lira :-(

#3754
terisefu

terisefu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2013
Salut,a venit cineva de la Istanbul? sau este acolo acum?au crescut preturile, cu ce valuta este mai bine de mers?vreau sa plec cu trenul saptamana viitoare.

#3755
ucostel

ucostel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.05.2013

View Postlaur_radu, on 12 august 2018 - 16:40, said:

Am calatorit cu trenul pe ruta asta, dar inca nu am ajuns la Istanbul , poate la anul . Mi s-a parut foarte sigur, confortabil si mai ales comod. Desi calatoria a durat destul de mult a fost , pt ca am dormit . Totusi eu recomand balkan flexi pass pt a putea vizita mai multe orase, sau chiar mai multe tari foarte ieftin.
Mulțumesc pentru răspuns! Am făcut deja drumul dus-întors.

#3756
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

View Postterisefu, on 17 august 2018 - 01:40, said:

Salut,a venit cineva de la Istanbul? sau este acolo acum?au crescut preturile, cu ce valuta este mai bine de mers?vreau sa plec cu trenul saptamana viitoare.

M-am intors ieri din Istanbul. Am mers cu euro si dolari; relativ ieftin cam ... tot (neasteptat de ieftin) (cauta schimburi valutare mai ok ... gen dolarul era 6 lire si am gasit care dadeau si cu 5.8 ... in general vedeam 5.5-5.6).
Pentru transport in comun recomand Istanbulkart (metrou/tramvai/marmaray/feribot); in final iesi foarte ok.

Edited by sftpdt, 26 August 2018 - 09:29.


#3757
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Si euro?

#3758
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View Postbelisima, on 26 august 2018 - 18:37, said:

Si euro?

Am schimbat ieri cu 6.65.Undeva la periferia Istanbulului in Beylikduzu.


#3759
Dylan

Dylan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.10.2007
Salutare!
Am o escala de 5-6 ore in Istanbul si as da o tura pana in Centru. Ce variante recomandati pentru o tura scurta prin oras, de la Ataturk spre podul Galata? Taxiul sau metroul? "Istanbul cardul" m-ar ajuta cu ceva? Aterizarea va fi in jur de 18.00 si pana la 01.00 AM ar fi timp.
Acum cativa ani am luat un taxi care ne-a dus pe Kennedy Caddesi catre Centru si inapoi am venit cu metroul. Cu metroul a durat mult mai mult.

#3760
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

View Posteumorocanosul, on 26 august 2018 - 20:56, said:

Am schimbat ieri cu 6.65.Undeva la periferia Istanbulului in Beylikduzu.
Din curiozitate,ce faci in acea zona?

#3761
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostDylan, on 26 august 2018 - 21:40, said:

Salutare!
Am o escala de 5-6 ore in Istanbul si as da o tura pana in Centru. Ce variante recomandati pentru o tura scurta prin oras, de la Ataturk spre podul Galata? Taxiul sau metroul? "Istanbul cardul" m-ar ajuta cu ceva? Aterizarea va fi in jur de 18.00 si pana la 01.00 AM ar fi timp.
Acum cativa ani am luat un taxi care ne-a dus pe Kennedy Caddesi catre Centru si inapoi am venit cu metroul. Cu metroul a durat mult mai mult.

cu metroul (care este de fapt un tramway caci pe partea europeana merge mai mult la suprafata) faci 30 minute pana la aksaray care este extrem de aproape de bazaar. poti sa continui cu metroul pana la yenikapi si apoi cobori din marmararay la sirkeci pe malul marii.
zona turistica este intre bazaar si sirkeci.
de la yenikapi poti merge cu metroul la taksim si de acolo cobori pe istiklal, treci pe langa turnul galata, prin karakoy pana la eminyonu care este foarte aproape de sirkeci.
aceasta drumetie este very kool.
sau te duci metrou aeroport-emniyet_fatih si apoi taxi spre kariye camisi. aici vezi fosta biserica care este monument si este splendida, faci cumparaturi prin piateta (argintarie splendida, etc) si iei masa la asitane, demential ! mancare dupa retete de la curtea sultanului. pe aproape trece si zidul cel mare.
distractie placuta.
alta varianta, niste prieteni au folosit istanbulul ca punct de plecare spre australia. la istanbul au luat un tur cu minivan/autocar prin istanbul, partea moderna. o sa ai ce vedea.

View Postbelisima, on 27 august 2018 - 08:30, said:

Din curiozitate,ce faci in acea zona?

ma bag si eu si imi cer scuze, poate face asta:

https://www.google.c...bih=759#imgrc=_

#3762
terisefu

terisefu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2013
Am stat 5 zile in Istanbul m-am intors pe 26, am calatorit cu trenul,vagon turcesc,480 ron dus intors,cabina de 4,8 pasageri la dus in tot vagonul dintre care numai 2 romani,ne-am intors intors 10.Orasul mai aglomerat decat l-am lasat acum 12 ani,plin de refugiati sirieni,foarte multi arabi,turisti occidentali,rusi peste tot, veniti la business,restaurante pline,cald frumos preturi bune,replici de toale la marci consacrate la tot pasul, unele  realizate foarte bine,in general textilele.Am vizitat doua malluri,imense intri dimineata si iesi seara.am umblat pe jos prin Aksarai,am stat in Laleli,conditii bune,oameni intelegatori,am fost pe strazile din spatele bazarului pana la Sirkeci,am trecut cu vaporul in partea asiatica.Marele regret ca nu am mai avut timp de hoinarit in multe alte zone ale orasului.Transportul accesibil,am prins reducere 50%la Istabulkart.
Bulgari bulangii, la vama cand au auzit ca suntem romani ne-au scormonit bagajele dupa aur tigari alcol si parfumuri,au cautat pe sub pat,au verificat suruburile la plafon etc.nu le venea sa creada ca nu avem nimic,am avut un troler si o geanta, eu cu sotia.
Cine doreste alte informatii si pot sa va ajut, cu mare placere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate