Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#3673
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
De la Sabiha autocarele Havas fac 45 min pana in Kadikoy.De acolo se poate traversa ori cu Ferry la Eminonu ori cu metroul pe sub bosfor la Sirkeci.
Sunt de asemenea si pentru Taksim.
Autocarele Havas circula la 30 min sunt super confortabile ,rapide si costa 10 lire.
Exista si autobuze municipale (cu burduf) ceva mai ieftine dar sunt mai lente si probabil vei stai in picioare.

Edited by mihai!, 03 November 2017 - 09:24.


#3674
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

 ZDR, on 13 octombrie 2017 - 16:03, said:

Salut.

Am luat si eu cazare pentru 3 nopti in Istanbul, 30 Nov - 03 Decembrie, ca tot sunt zilele acelea libere. Am gasit o oferta buna la Dream Bosphorus Hotel. Ce vreau eu sa intreb, este daca ati fost in acest oras in perioada asta a anului. De vizitat obiective turistice, o sa mai citim si vedem ce ne hotaram sa vedem.

Daca totusi e un "must", va rog sa-mi spuneti. Multumesc ;P
Daca nu ti-ai luat inca bilete de avion,Tarom are din nou oferta
Perioadă de vânzare:  8 -15 Noiembrie 2017,
Perioade de călătorie: 01-15 Decembrie 2017, respectiv 15 Ianuarie-24 Martie 2018 (data ultimului retur).
99 euro ptr Istanbul
De fapt tu nu te incadrezi cu perioada,acum am vazut.Dar poate sunt altii interesati

Edited by belisima, 08 November 2017 - 12:34.


#3675
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Am luat deja, 2 persoane, 245 Euro cu Turkish.

Plecare la 04:55 pe 30 Nov si intoarcere la 02:20 pe 04 Dec.

Eu zic ca am prins super ok pretul :)

Vreme buna sa avem acum!

#3676
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006
Ce traseu de iarna recomandati pentru o iesire Bucuresti - Istanbul?

#3677
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 torres_23, on 08 ianuarie 2018 - 15:27, said:

Ce traseu de iarna recomandati pentru o iesire Bucuresti - Istanbul?
1-Nu ai scris unde  trebuie intrebari ;
2- verifica vreme in Bulgaria
3- Trece in Bulgaria ZIUA
4-Ruse - Razgrad- Targoviste - Omurtag - Kotel - Iambil -Elhova - Hamzabeyli
5- verifica filmuleti :   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VsRjFJbbDHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3678
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Istanbul 1960
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-rl9N-gh77Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3679
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
avea un parfum aparte istanbulul acelor timpuri. insa acum este un oras modern si plin de viata cum ii sta in fire unei mari metropole  cosmopolite.

#3680
anonim2018

anonim2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2018
Buna....as avea si eu o intrebare. Ma gandesc sa optez pentru un sejur in Antalya pentru luna de miere. Nunta e pe 14 iulie, iar sejurul ar urma sa inceapa pe 30 iulie. Mai mult ca sigur ca sotia va reusi sa isi schimbe buletinul pana plecam. In aceasta situatie, e o problema daca va avea un nume de familie diferit in pasaport fata de cel din buletin? Ati fost cumva in aceasta situatie?

#3681
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 anonim2018, on 29 ianuarie 2018 - 20:26, said:

Buna....as avea si eu o intrebare. Ma gandesc sa optez pentru un sejur in Antalya pentru luna de miere. Nunta e pe 14 iulie, iar sejurul ar urma sa inceapa pe 30 iulie. Mai mult ca sigur ca sotia va reusi sa isi schimbe buletinul pana plecam. In aceasta situatie, e o problema daca va avea un nume de familie diferit in pasaport fata de cel din buletin? Ati fost cumva in aceasta situatie?
In Turcia nu-ti cere nimeni buletinul,acolo vei calatori cu pasaportul.Acum,depinde pe ce nume ai cumparat (eventualele) bilete de avion,pe ce nume ai luat sejurul,etc...

Edited by zuv, 29 January 2018 - 20:30.


#3682
anonim2018

anonim2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2018
Nici cand pleci din Romania nu sunt probleme? Inca nu le-am luat, de aceea am intrebat in avans. Sa cumpar biletul ei de avion si sa fac rezervarea pe actualul nume de famlie ?

#3683
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 anonim2018, on 29 ianuarie 2018 - 20:35, said:

Nici cand pleci din Romania nu sunt probleme? Inca nu le-am luat, de aceea am intrebat in avans. Sa cumpar biletul ei de avion si sa fac rezervarea pe actualul nume de famlie ?
Pai,daca nu a schimbat inca buletinul,nici pasaport nu poate obtine cu noul nume,nu?

#3684
anonim2018

anonim2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2018
Corect, buletinul il va schimba dupa 14 iulie. Daca reuseste sa isi schimbe buletinul intr-o saptamana probabil vom putea obtine si un pasaport temporar pana pe 27 iulie. Problema e, daca nu reusim, atunci practic la aeroport in Romania va avea buletinul pe numele meu de familie si rezervarea/biletul de avion pe numele anterior (care de altfel corespunde cu cel din pasaport). In caz contrar, daca  reuseste sa isi faca pasaportul temporar, rezervarea/biletul nu va corespunde cu ce e in pasaport. Deci cum sa procedam? Ce ne sfatuiti?

Edited by anonim2018, 29 January 2018 - 21:22.


#3685
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006
Le spui ca sunteti logoditi sau ca este prietena ta, ce-i atat de greu.
Crezi ca vamesii turci sunt disperati ca voi sa fiti neaparat sot si sotie? Sunteti oameni maturi, ce naiba, nu sunteti copii, nu sunteti adolescenti, cand te obliga la vama sa ai un parinte sau ambii parinti cu tine atunci cand intri in Turcia. Crezi ca va va vor impiedica sa intrati in Turcia?

Duceti-va linistiti si nu va mai faceti atatea probleme. Doua pasapoarte, indiferent sub ce nume aveti amanadoi, rezolva situatia. Sotia ta isi poate schimba buletinul si dupa ce va intoarceti din luna de miere. Daca numele de pe biletele de avion corespund cu cele din pasapoarte atunci nu este nicio problema. In Turcia nu se intra cu buletinul ci cu pasaportul.

Edited by florinbad, 29 January 2018 - 22:45.


#3686
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 anonim2018, on 29 ianuarie 2018 - 21:09, said:

Corect, buletinul il va schimba dupa 14 iulie. Daca reuseste sa isi schimbe buletinul intr-o saptamana probabil vom putea obtine si un pasaport temporar pana pe 27 iulie. Problema e, daca nu reusim, atunci practic la aeroport in Romania va avea buletinul pe numele meu de familie si rezervarea/biletul de avion pe numele anterior (care de altfel corespunde cu cel din pasaport). In caz contrar, daca  reuseste sa isi faca pasaportul temporar, rezervarea/biletul nu va corespunde cu ce e in pasaport. Deci cum sa procedam? Ce ne sfatuiti?
Eu as lasa schimbarea documentelor pentru o data ulterioara intoarcerii din calatorie.Calatoreste folosind pasaportul cu numele de fata si gata.Schimband buletinul mi s-ar parea obligatorie si schimbarea pasaportului(practic,persoana cu numele din pasaportul vechi nu mai exista;insa,e posibil sa ma insel,aici ar trebui consultati cei de la Serviciul pasapoarte).

#3687
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
Conationala noastra BRIANNA - Lost in Istanbul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y_h1C94ZpzA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by w140, 21 March 2018 - 16:58.


#3688
andraalexia1111

andraalexia1111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2018
Seara buna!
A fost cineva de curând in Istanbul ?S a mai schimbat ceva de acum3ani? Ultima data când am fost și acum parca mi s a făcut dor.. plec in  Aprilie pe27 pana Pe2 mai..voi cum ați rezolvat cu roamingul? Știți dacă se pot face așa zise abonamente Pt roaming ? Și dacă a fost cineva cu autocarul cum a fost drumul și cum au fost șoferii?
Mersi😊

#3689
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008

 andraalexia1111, on 22 martie 2018 - 22:16, said:

...
..voi cum ați rezolvat cu roamingul? Știți dacă se pot face așa zise abonamente Pt roaming ?
...

vezi aici https://forum.softpe...lefonie-turcia/

#3690
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 andraalexia1111, on 22 martie 2018 - 22:16, said:

Seara buna!
A fost cineva de curând in Istanbul ?S a mai schimbat ceva de acum3ani? Ultima data când am fost și acum parca mi s a făcut dor.. plec in  Aprilie pe27 pana Pe2 mai..voi cum ați rezolvat cu roamingul? Știți dacă se pot face așa zise abonamente Pt roaming ? Și dacă a fost cineva cu autocarul cum a fost drumul și cum au fost șoferii?
Mersi��
nu recomand cu autocarul. pierd mult timp. trb sa cobor si astept mult la 2 vama BG,  verifica si Pegasus,gasesti bilet 100 euro dus / intros. am luat mai devreme de la pegasus pleacare duminica cu 100 euro. ajungi in 1 ora

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate