Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Program devize

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
never2far

never2far

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2006
Salut, sper sa fie rublica buna pt. ca nu am gasit unde sa postez acest topic.

Domeniu Constructii:

As avea nevoie de ceva recomandari in legatura cu ce program de deviz sa aleg in vederea achizitionarii.


Eu pana acum cunosc 3 nume de programe:  WinDoc Deviz , Doclib, Invest Manager PLUS.


Dar nu stiu care este mai bun ( mai usor de utilizat, pret mai avantajos, cel mai utilizat)


Multumesc

#2
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
nu stiu pe care sa ti-l recomand dar stiu de care sa iti spun sa te feresti: x-dev :death:

#3
never2far

never2far

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2006
Nimeni nu cunoaste programe de deviz?

Dintre cele spuse mai sus care il folositi cel mai mult?

#4
ldarius

ldarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2007
Eu as merge pe DocLib. Au baze la zi, sunt foarte cooperanti. Si au modalitati de plata diversa. Plus optiuni de desen pe care altele nu le au.

#5
never2far

never2far

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2006
Folosesc doclib ...dar nu imi place deloc. As alege intre Windoc si Invest Manager ...dar nu am termen de comparatie nefolosind nici un program. As fi vrut parerea unui user care a folosit macar unul din programe :(
Dar se pare ca prea sunt useri cu astfel de preocupari :((

#6
a_lexu

a_lexu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 27.10.2004
Eu folosesc Windoc si pot sa spun ca sunt multumit. Au si ei hibe, dar au un serviciu de asistenta tehnica foarte bun, eu imi spun supararile pe messenger. E flexibil, pot sa te joci usor cu sporuri, ore de manopera, etc.

#7
bogeco

bogeco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.06.2005
Cunosc f. bine programul WinDoc. Am lucrat si cu doclib. Daca ai experienta cu cel de pe urma iti recomand sa descarci varianta trial (30 zile) de la WinDoc. Te vei acomoda repede si vei descoperi  avantajele singur. ( www.deviz.ro )

#8
mdb

mdb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2008
Am lucrat si lucrez cu Doclib, cu X-dev si intr-o vreme am lucrat cu Softeh (WinDev).

Lucrez cu x-dev pt. ca îmi place cum se misca, nu-ti prinzi urechile pina bagi un deviz, si-ti face repede treaba (lucrez la 20-30 licitatii pe luna + situatii de lucrari). Era bine daca nu ar fi fost in dos, dar chiar si asa, e OK.

Doclibul are si el o gramada de chestii, in plus permite desenare, grafice de executie, etc.  Este cel mai raspandit in tara, asa ca sunt sanse mari ca proiectantul sa aiba si el doclib si sa-ti dea lucrarea pe cd/usb/etc, fara sa o mai bagi tu de la zero.  Ce ma sacaie este ca trebuie sa ceri parola la fiecare 45 zile.

Softehul mi s-a parut f. complet, poate cel mai complet. Nu am apucat sa lucrez prea mult cu el, dar dupa ce m-am prins cum se lucreaza, a fost OK: Am putut potrivi pretul final la deviz,  etc. etc.


Asa ca sfatul meu e sa descarci versiunile demo, si... sa vezi singur cu care te impaci mai bine :notangel:

#9
EverDark

EverDark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2008
dupa mine delta sistem ii mai bun :D

#10
view2

view2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.07.2007
mai gasesti si la matrixrom.ro, am luat de acolo actualizatorul de preturi pe constructii

Edited by view2, 01 April 2008 - 23:01.


#11
radubp

radubp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.03.2006
Dupa mine, WinDoc Deviz e cel mai bun. In urma cu 4 ani cautam o alternativa la doclib care ma inebunea cu rapoartele alea care nu intrau in A4, licenta care expira cand iti era lumea mai draga si in sfarsit toate operatiile care se faceau pe acolo complet neintuitiv. Windoc mi-a parut atunci ca si cum as fi trecut de la Win95 la Vista.Daca iau in considerare banii care nu s-au mai platit pe licenta din 3 in 3 luni, in 4 ani am economisit o gramada de bani. Chiar si dupa 4 ani de la cumparare asistenta prin telefon sau YM functioneaza si sunt foarte amabili. Plusuri: Interfata moderna, manevre intuitive, operatii simple, meniuri putine, rapoarte exportabile .doc .xls si chiar .pdf cu aspect elegant, ingrijit, actualizari frecvente complet gratuite, daca gasesti o buba suni, spui, verifici la urmatoarea actualizare si nu mai e; asistenta prin YM online in toate zilele de lucru. Minusuri: unul singur - e cam lent. Trebuie computer bun, consuma resurse (foloseste .Net framework), daca ai ceva de facut foarte urgent te cam macina
In rest, nu conteaza in ce program este editata lista de cantitati din caietul de sarcini, Windoc are baza completa, poti face oferte dupa orice proiectant si poti folosi orice artificiu la adaptarea valorilor spre nivelul dorit. Cat despre facilitatea de modelare grafica pe care o are Doclib, suna bine la prezentare dar nu stiu cine o foloseste, poate daca nu ai altceva la dispozitie... am incercat sa vad despre ce e vorba dar mi se pare foarte greoaie, sunt multe aplicatii de modelare mult mai performante...

#12
silviu_eftimie

silviu_eftimie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.09.2007

View Postradubp, on Jul 10 2008, 13:52, said:

Dupa mine, WinDoc Deviz e cel mai bun. In urma cu 4 ani cautam o alternativa la doclib care ma inebunea cu rapoartele alea care nu intrau in A4, licenta care expira cand iti era lumea mai draga si in sfarsit toate operatiile care se faceau pe acolo complet neintuitiv. Windoc mi-a parut atunci ca si cum as fi trecut de la Win95 la Vista.Daca iau in considerare banii care nu s-au mai platit pe licenta din 3 in 3 luni, in 4 ani am economisit o gramada de bani. Chiar si dupa 4 ani de la cumparare asistenta prin telefon sau YM functioneaza si sunt foarte amabili. Plusuri: Interfata moderna, manevre intuitive, operatii simple, meniuri putine, rapoarte exportabile .doc .xls si chiar .pdf cu aspect elegant, ingrijit, actualizari frecvente complet gratuite, daca gasesti o buba suni, spui, verifici la urmatoarea actualizare si nu mai e; asistenta prin YM online in toate zilele de lucru. Minusuri: unul singur - e cam lent. Trebuie computer bun, consuma resurse (foloseste .Net framework), daca ai ceva de facut foarte urgent te cam macina
In rest, nu conteaza in ce program este editata lista de cantitati din caietul de sarcini, Windoc are baza completa, poti face oferte dupa orice proiectant si poti folosi orice artificiu la adaptarea valorilor spre nivelul dorit. Cat despre facilitatea de modelare grafica pe care o are Doclib, suna bine la prezentare dar nu stiu cine o foloseste, poate daca nu ai altceva la dispozitie... am incercat sa vad despre ce e vorba dar mi se pare foarte greoaie, sunt multe aplicatii de modelare mult mai performante...
de SICO DEVIZE ce parere aveti? L-ati incercat?, mie mi se pare super bun

#13
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
cine ma poate ajuta cu un model de DEVIZ pentru prestari servicii si un model de contract de prestari servicii

#14
RemusVL

RemusVL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2007

View Postldarius, on Mar 4 2008, 15:18, said:

Eu as merge pe DocLib. Au baze la zi, sunt foarte cooperanti. Si au modalitati de plata diversa. Plus optiuni de desen pe care altele nu le au.

Eu am avut Doclib, dar am renuntat deoarece am descarcat SICO Devize care are multe lucruri utile in plus fata de Doclib si celelalte programe (comparative de resurse, devize generale, lucreaza pe Server SQL, se integreaza cu Ms Project sau Primavera, face export de rapoarte in orice format windows - .xls, .doc, .pdf, .jpg etc. - are o baza de date cel putin la fel de cuprinzatoare ca si doclib, in plus, am invatat sa lucrez cu el foarte repede dupa trecerea de la doclib la sico devize)... puteti sa descarcati varianta demo de la ei de pe site sa va convingeti.

P.S.: Uitasem ce era mai important - Raportul Calitate/Pret este cel mai avantajos in comparatie cu celelalte soft-uri...

#15
daniela58

daniela58

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2009
Mdb , te rog sa ma sfatuiesti deoarece sunt la inceput de drum , cu care din programe sa incep , am vazut ca ai lucrat si cu X-DEV si cu Doclib. Nu imi pot permite cheltuiala de achizitie program prea mare si de aceea solicit sfaturi de la cine are experienta in programe si putin timp de a raspunde la intrebarea mea. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.O zi buna sa aveti.

#16
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postdaniela58, on 19th November 2009, 10:13, said:

Mdb , te rog sa ma sfatuiesti deoarece sunt la inceput de drum , cu care din programe sa incep , am vazut ca ai lucrat si cu X-DEV si cu Doclib. Nu imi pot permite cheltuiala de achizitie program prea mare si de aceea solicit sfaturi de la cine are experienta in programe si putin timp de a raspunde la intrebarea mea. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.O zi buna sa aveti.
Din păcate nu cred că te poate ajută, dacă te uiți la profilul său vei vedea că ultima lui vizită pe forum a fost în aprilie.

Quote

Ultima vizită: 9th April 2009 - 08:12

Edited by mircea21, 19 November 2009 - 19:05.


#17
mdb

mdb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2008

View Postdaniela58, on 19th November 2009, 11:13, said:

Mdb , te rog sa ma sfatuiesti deoarece sunt la inceput de drum , cu care din programe sa incep , am vazut ca ai lucrat si cu X-DEV si cu Doclib. Nu imi pot permite cheltuiala de achizitie program prea mare si de aceea solicit sfaturi de la cine are experienta in programe si putin timp de a raspunde la intrebarea mea. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.O zi buna sa aveti.

Daniela,

Am sa-ti descriu, pe scurt, experienta mea cu aceste doua programe, urmata de recomandarea pe care mi-ai cerut-o.

------
Doclibul este practic cel mai raspindit program de devize, iar eu l-am folosit pina acum cativa ani.  Are functiuni de desenare, precum si de deducere cantitatilor din devize pa baza dimensiunilor din desene, dar astea-s pentru mine chestii cam exotice: am incercat acum cativa ani sa lucrez in Deslib (modulul de desenare), dar mi s-a parut greu de folosit, si ne-standard - comparativ cu AutoCAD-ul.  In schimb, mi se pare interesanta posibilitatea recent introdusa de a-si interconecta prin Internet utilizatorii, impreuna cu lucrarile si normele lor [dar nu am testat-o].

- Avantaje Doclib:  
  -- De incredere: este facut de profesionisti cu 30 de ani de experienta in devize si programare,
  -- Asistenta tehnica la indemana: fiind asa de raspindit, daca te impotmolesti, nu-i greu sa gasesti pe cineva (un coleg, un prieten, etc.) sa-ti explice,
  -- Probabilitate mare ca partenerii firmei tale sa foloseasca tot Doclib, deci sa poti primi de la ei lucrarile gata introduse, pe USB sau prin e-mail,  
  -- Asigura norme noi sau actualizate + preturi de la furnizori.

- Dezavantaje:
  -- Stil de lucru autoritar cu clientii: de cativa ani, de la o editie la alta, este impus un mod de lucru tot mai rigid, care se doreste a fi 'stilul corect'. Intr-un fel e bine, dar ce face un subantreprenor care primeste o lucrarare gata 'minarita' ? Cum pica el pe valoare, cand nici nu are acces la reteta normelor din documentatie, si nici programul de devize nu-i permite sa lucreze cum vrea el ?
  -- Pret:  nu mai sunt la curent, dar tin minte ca nu era deloc ieftin, iar mai nou, imi spunea cineva (dar trebuie verificat) ca nu se mai vinde ci doar se inchiriaza.

--------
X-DEV are cel putin tot atitea functiuni de baza si un mod de utilizare asemanator.
Mi-am trecut pe X-DEV toata documentatia datorita sporului de productivitate si, lucru foarte important la vremea aceea, deoarece era singurul program de devize care-mi permitea sa lucrez in retea.

- Avantaje X-DEV:
-- introducere rapida de date, cu valori care se scriu *direct in tabele*, ca in Excel.
-- intuitiv: in xdev am introdus primul meu deviz in cateva minute, fara sa citesc manualul
-- cel mai convenabil pret + toate functiunile de baza ale unui program de devize + cateva 'chestii' pt. cunoscatori

- Dezavantaje:
-- aspect grafic: functioneaza in fereastra DOS deci nu arata si nici nu se misca ca un program Windows,
-- nu ofera actualizari de norme si nici materiale noi
-- asistenta tehnica e OK doar prin e-mail sau messenger, insa e mai complicat daca vrei sa vorbesti cu ei la telefon.

--------
Recomandarea mea:
Incearca X-DEV-ul, vezi cum te descurci cu versiunea demo citeva zile la rind, eventual cere de la firma o zi-doua sa ti-l active 'full' gratuit,  apoi inchiriaza-l o luna si fa-ti treaba. Intr-o luna ai tot timpul sa te lamuresti daca-i ceea ce-ti trebuie tie.

Pe scurt, iata cum poate fi folosit programul:
- proiectantul: antemasuratori, norme si materiale noi, exporta lucrari in format Excel sau x-dev catre constructor.
- constructorul/serviciul 'Ofertare': devize oferta +rapoarte pentru licitatii, importa antemasuratori si devize, norme si preturi din Excel sau x-deV, genereza norme locale, cere preturi de la furnizori, (eventual exporta date catre Primavera pentru planificare).
- constructorul/serviciile 'Decontare'+'Contabilitate': situatii de plata + centralizatoare pentru urmarirea productiei.

O zi buna si tie si succes !

#18
daniela58

daniela58

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2009
Multumesc mult de tot pentru raspunsuri si timpul acordat. Eram orientata spre X-DEV deja , deoarece este posibil sa il inchiriezi pe 1, 2 sau cate luni doresti si poti face si pauze cand nu ai de lucru. La celelalte programe (doclib exemplu trebuie sa platesti abonament pt 1 an sau nu ai acces nici macar la demo) , altele le cumperi si apoi le incerci. Am primit prin prioripost CD cu materiale antemasuratori si alte documentatii. Ce rugaminte mai am daca nu sunt considerata cam obraznica( mi se da un deget si iau mana toata) , cand am probleme de lucru in crearea unui deviz pot sa iti mai cer parerea, sau ai putea sa imi dai o adresa unde mai pot scrie si cere lamuriri de lucru in devize(mentionez ca nu am mai avut ocazia sa creez un deviz pana acum) . Multumeec mult si numai bine iti doresc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate