Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

ADSL over ATM sau IP?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Se da urmatoarea problema, se cere o retea de acces la clienti prin modem-uri ADSL, bun, asta este simplu si clar cum se face.

Problema acum se pune la partea de backbone, ce fel de backbone ar fi indicat sa se foloseasca tip IP sau ATM.

Se stie ca pana acum tehnologia ADSL subintelegea o retea ATM pe partea de carrier, era un must have, motivele sunt cunoscute de catre toti si nu trebuie amintite.

De curand a aparut si ADSL nativ IP, deja sunt mai multe companii care au dezvoltat o astfel de solutie, Net to Net, Lucent, etc.

Asa vrea de la voi o comparatie a celor 2 solutii existente si apoi diferit de aceasta ce avantaje ar avea ADSL-ul face de niste solutii clasice ISDN (BRA, PRA) cu conectare permanenta?

Greets,
Speedo

#2
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
asa ... in fuga ... te intreb : ADSL-ul nu e cu conectare permanenta ?!!! Faci matale dial-up pe ADSL ?
Si zi-mi si mie .... de cind de Romu'Telecomu' ISDN BRA permanent ?

Promit sa revin azi cu detalii ...

#3
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Exista implementari in lume pe solutie ISDN BRA (PRA) cu conectare permanenta, costurile sunt diferite fata de varianta de 2 canale B pe care se face voce.

Eu acum vorbesc numai de solutii Always ON.

Revino, te rog.

Greets,
Speed

#4
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Si eu vorbeam de Romania, nu de Emiratele Arabe Unite, unde este una din solutiile cu "ISDN permanent" si unde am studiat "pe viu" ce si cum.

Voi reveni ....

#5
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ehehehe, are ISDN-ul avantajele sale care-l fac suitable pentru Always ON si cei mai important e sa nu canibalizeze liniile inchiriate.

Nu numai in Arabia Saudita se face asta, la British Telecomm serviciul asta este cap de lista, de asemenea este prezent si la Deutche Telekomm, etc.

Fiecare serviciu are target-ul lui, liniile inchiriate, ISDN-ul always on, ADSL, trebuie doar diferentiate corespunzator si prin marketing.

Avem de scris amandoi mult, o sa iasa frumos...:)

Greets,
Speedo

#6
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Uite ca am un pic de timp ... sa vedem ...

"o retea de acces la clienti prin modem-uri ADSL"
Foarte frumos. Pina acum, deducem ca avem nevoie de cupru (sau sirma ... cum spun unii liniori ...)

"partea de backbone, ce fel de backbone ar fi indicat sa se foloseasca tip IP sau ATM."
Backbone ... vrei sa spui transport ... si nu spui ce anume intelegi prin transport pe IP. IP-ul acela pe ce vrei sa fie ? Pe Ethernet ?

"tehnologia ADSL subintelegea o retea ATM pe partea de carrier"
Nu obligatoriu ... Tehnologia ADSL cu transport pe ATM este in carti ... Ia vezi cum a facut PCNET si ai sa vezi ca nu toti respecta cartile  ;)

"ADSL nativ IP"
Ce exprimare ... Transport IP pentru ADSL e mai inteligibil, nu crezi ? Si oricum ... s-au ieftinit la faina si s-au scumpit la tarite, pentru cine stie expresia asta ... Nu-i bai, va muri si kestia asta asa cum au murit ai altele ...

"ce avantaje ar avea ADSL-ul face de niste solutii clasice ISDN (BRA, PRA) cu conectare permanenta?"
Aici ... stai asa ca mai am un citat ...
"Exista implementari in lume pe solutie ISDN BRA (PRA) cu conectare permanenta, costurile sunt diferite fata de varianta de 2 canale B pe care se face voce"

Sa vedem ....
ISDN cu conectare permanenta ... asa cum spuneai si tu, exista citeva astfel de implementari in lume ... nu stiu cum e cu BT sau DT, dar in Ahrabia, compania de telefonie este si ISP (si chiar singurul ISP) si iti dai seama, face ce vrea cu circuitele ei ... deci nu-i bai sa dea ISDN permanent (BRA, ca PRA-ul la ei costa de-ti vine sa'ti bati camila ...)

Avantaje aduse de ADSL ? Sa zicem ca dependenta de infrastructura existenta este f.f.f.f. mare ...
Analizam kestia asta intr-un cadru concret ? Vrei sa ne legam de RTc ? Sau "la general" ?

#7
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Speedo >> lasa-mi te rog un pic de timp ... am ceva in lucru, adica va iesi un document care sper sa fie util mai multor vizitatori ai site-ului ... pina deseara sper sa-l termin ... Pina atunci ... check your mail.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate