Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Help: Finantare Crestere Animale ...

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
Am si eu o rugaminte:
Ma intereseaza amanunte despre cum se poate obtine finantare pentru cresterea animalelor. (Ma refer la fonduri SAPARD, PHARE, etc ...)

Am cautat informatii pe toate site-urile oficiale dar m-am pierdut pe acolo. N-am gasit nimic edificator.
Ma poate ajuta cineva cu informatii mai multe????

(Sa nu ma trimiteti la adresele urmatoare pentru ca deja am fost acolo si nu am gasit nimic. Cei de la Sapard m-au innebunit pe site-ul lor cu proiecte agricole si piscicole. Dar zootehnie nu finanteaza nimeni????
http://www.finantare...uri/ue/ue.shtml
http://www.infoeurop...sp?cid=82&lid=1
http://www.anarz.ro/
http://www.finantare...ue/sapard.shtml
http://www.mie.ro/As...amul_sapard.htm
http://www.sapard.ro
http://www.aoai.ro/b...buletin_059.htm
http://www.agricultu...omArticleList=1
)

:help:

#2
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
Chiar nu stie nimeni nimic despre asta????

Pls help !!!!

#3
ovidelu

ovidelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 26.07.2004
Ce animale vrei sa cresti?

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
pe Sapard era ceva despre Apicultura, dar nu cred ca asta te intereseaza

#5
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Aia de la PHARE dau la ciobani fonduri pentru imbunatatiri.

#6
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
@mrproper poti sa-mi dai mai multe detalii??? Un link ceva?
Nu sunt cioban si nici nu vreau sa cresc oi dar poate reusesc sa obtin informatii si despre ceea ce ma intereseaza pe mine. Multzam fain ...

Edited by Raccoon, 22 September 2004 - 13:26.


#7
altcineva ix

altcineva ix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.07.2004
La www.pontweb.ro ai incercat? Selecteaza Programe, apasa pe "cauta" si o sa iti apara o fereastra cu o gramada de optiuni. Poate gasesti ce cauti.

#8
altcineva ix

altcineva ix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.07.2004
Daca nu gasesti nimic, incearca si cu http://application.pontweb.ro, apoi inregistreaza-te la ei ca sa poti avea acces la programe si la ce mai au pe acolo. Au multe informatii despre tot felul de finantari, dar sunt cam ascunse si greu de gasit.

Edited by altcineva ix, 22 September 2004 - 15:16.


#9
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
@altcineva_ix: Multzam fain!
Din pacate nu am gasit nimic despre zootehnie nici acolo.

Dar, iertata-mi fie incultura,  lamuriti-ma si pe mine: zootehnia se incadreaza tot in capitolul "agricultura"????

#10
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
Nu stiu daca mai intereseaza pe cineva dar daca tot am aflat raspunsul la intrebarile mele, m-am gandit sa-l poztez si aici.

Raspuns oficial:
<<Puteti apela la fondurile nerambursabile SAPARD, infiintarea unei microferme zootehnice incadrandu-se la Masura 3.1. „Investitii in exploatatii agricole”, la submasura „Ferme de productie animala”. >>

Daca mai este cineva interesat si de conditii, le voi posta si pe acelea.

#11
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu ar fi rau sa dai si conditiile si poate niste linkuri.... ca incepe sa ma intereseze si pe mine.

#12
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
Ok. Iata si restul informatiilor oficiale.

"Trebuie să aveți în vedere faptul că pentru a beneficia de fonduri SAPARD va fi necesară elaborarea unui proiect conform cerințelor Programului SAPARD căruia va trebui să-i anexați o cerere de finanțare pentru a putea beneficia de fondurile alocate.    

             Beneficiarii acestei masuri sunt: producatorii agricoli individuali – persoane fizice autorizate (HG 661/2001 si Legea 507/2002), asociatiile familiale cu profil agricol (Legea 507/2002), societatile agricole (Legea nr. 36/1991), societatile comerciale agricole cu capital integral privat (Legii nr.31/1990 si Legea nr.15/1990).

              In cadrul acestei masuri sunt finantate proiecte a caror valoare totala eligibila este cuprinsa intre 10.000  - 500.000 EURO, din care de 50%  reprezinta contributie privata (a solicitantului) si 50% reprezinta contributie publica (75% contributie UE si 25% buget national).  

               Proiectele eligibile din cadrul acestei submasuri trebuie sa se refere la asigurarea dezvoltarii unor ferme viabile pentru cresterea animalelor si a pasarilor prin :
-         achizitionarea de animale (prima populare - femele) cu inalt potential
                  genetic, cu  mentionarea originii  (pedigree), a provenientei si inregistrarea la
                  unitatile teritoriale ale Agentiei Nationale pentru Ameliorare, Reproductie si
                  Selectie, (cu exceptia pasarilor) precum si achizitionarea de material seminal
                  de calitate;
-         dotarea cu tractoare, utilaje, masini, instalatii si echipamente pentru  
       efectuarea activitatilor din fermele de crestere a animalelor;
-         modernizarea si construirea fermelor de crestere a animalelor si pasarilor,
                  completarea cu utilitati si alte constructii: padocuri, fanare, fose septice,
                  bazine de purin, platforme de dejectii, statii de epurare, instalatii pentru
                  producerea si dozarea furajelor complexe, sali de muls si de colectare a
                  laptelui, centrale termice, depozite de combustibil, instalatii de alimentare cu    
                  apa, retele de canalizare, instalatii electrice etc.

De asemenea, proiectul trebuie să îndeplinească următoarele criterii de eligibilitate generale:
      - Proiectul va fi amplasat in spatiul rural, cu exceptia modernizarilor de sere care      
       se pot amplasa si in urban, daca au asigurate sursele de incalzire.
      - Trebuie sa se demonstreze viabilitatea economico-financiara a proiectului.
      - Fermele vor fi in acord cu standardele nationale iar investitiile vor fi in acord cu  
        standardele sanitar veterinare,  fitosanitare, de igiena si bunastare a animalelor    
        si de mediu ale Uniunii Europene;
-Beneficiarii sunt proprietarii terenurilor sau au contracte de concesionare sau
  arendare pentru teren pe o perioada de 10 ani, sau de minim 5 ani in cazul  
  altor  tipuri de investitii care nu prevad constructii;
-Proiectul sa prevada distinct  cantitatile destinate comercializarii si sa contina
date privind piata si potentialii clienti.
       - Existenta co-finantarii trebuie certificata.
-Beneficiarii (persoane fizice si/sau responsabilii tehnici), trebuie sa    
dovedeasca o pregatire profesionala, in raport cu proiectul pe care doresc sa il    
initieze, printr-un document eliberat de autoritatile competente care sa certifice  
faptul ca beneficiarul are cunostinte profesionale suficiente in domeniu :
diploma, certificat de formare, certificat de formare obtinut in cadrul
Programului  SAPARD, pana la finalizarea proiectului, inaintea ultimei plati a
ajutorului.
-         Nu va fi eligibil solicitantul care are pierderi financiare si obligatii restante fata
de bugetul de stat, fata de bugetul asigurarilor sociale de stat si banci (altele decat pentru care este respectat graficul de rambursare), conform ultimelor declaratii fiscale sau altor declaratii eliberate de catre autoritatile fiscale.

         Informatii detaliate despre Programul SAPARD, inclusiv Ghidul Solicitantului si Cererea de Finantare pentru Masura 3.1 „Investitii in exploatatii agricole” le puteti afla de la Biroul Regional de Implementare a Programului de care apartine judetul unde aveti terenul, Centrul Judetean de Consultanta Agricola, Directia Agricola Judeteana sau de pe site-ul Agentiei: www.sapard.ro, sectiunea Ghidul solicitantului, respectiv Cererea de finantare."



www.sapard.ro

Edited by Raccoon, 01 October 2004 - 13:33.


#13
palex

palex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.01.2004
ceva info despre bani cadou  :nonobad:  la

www.finantare.ro ...

au si un newsletter ...

#14
palex

palex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.01.2004

palex, on Oct 2 2004, 01:03, said:

ceva info despre bani cadou  :nonobad:  la

www.finantare.ro ...

au si un newsletter ...

<{POST_SNAPBACK}>



scuze .... informatia era deja in primul post

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate