Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ghertoi la volan

- - - - -
  • Please log in to reply
4122 replies to this topic

#4087
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 24.03.2007
Mergi sanatos, si sper sa nu dam unu de altu pe asfalt, ca probleme apar fix atunci cand se intalneste unu care respecta legislatia cu unu care se pisa pe legislatie. Da, merg pe acostament, cum ai zis si tu din bun simt, pentru ca nu ma grabesc, si poate cel din spate se grabeste, dar nu pentru cel din spate ma obliga si crede ca acolo e locul meu.

Sper sa se umple tara de soferi ca mine. Ar fi plin de soferi care merg cu limita legala, maxim 10km/h in plus, opresc sa dea prioritate pietonilor, nu parcheaza ca un cur pe unde ii caca mintea sa blocheze traficul, nu depaseste daca nu e sigur ca poate, aprinde luminile si pe timp de zi inafara localitatii, se asigura cand iese in strada si nu iese ca vita pe camp. Mai zic?

#4088
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View Postshymano, on 30 iulie 2017 - 08:38, said:

Insa peste 80% din cei pe care ii vad depasind nu prea au loc si fac depasirile pastrand intre ei si masina depasita cel putin 2m.
Și problema care e, mai exact? Dacă spațiul îmi permite, și eu îl folosesc pe cât se poate de mult. Și o bicicletă o depășesc pe contrasens, dacă nu am alt trafic. De camioane și alte cele nu mai zic. De ce? Pentru că oricând dincolo de el se poate întâmpla orice, și prefer să-i las spațiu de manevră în lateral.

Să înțeleg că tu ești de-ăla de la fiecare depășire îmi trece razant pe lângă oglindă, să arate cât de stăpân e el pe dimensiunile mașinii? Că și eu-s sătul de ăștia față de care mă trag cât mai în lateral, să le facilitez depășirea, și ei nici măcar nu ies prea mult pe contrasens, ci tot mă înghesuie ca să ce? Să m-arunc pe câmp? Și nici măcar nu vorbesc de caricaturi de drumuri cu acostament lărgit, ci de drumuri normale, unde o depășire se face doar pe contrasens.

Sunt curios, dacă se întâmplă să ating un de-ăsta, din varii motive (groapă/câine/copil/orice), cine pică vinovat? Eu (”că n-am păstrat direcția de mers”), sau el că nu știe să facă o depășire ca la carte?

EDIT: Uite una chiar de azi. Da, știu, nu-s stăpân pe dimensiunile mașinii, trebuia să-l gâdil în cot cu oglinda, ca să-i arăt ce macho sunt eu...
Attached File  depasire.jpg   133.5K   147 downloads

Edited by alexcrist, 30 July 2017 - 21:16.


#4089
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Vorbeam, in general, de portiunile cu drum ingust si destul de circulate ... Parca despre asta era vorba.
Insa unii se dau atat de cocosi, in timp ce in realitate depasesc pe contrasens din cauza ca habar n-au de cat de lata le e masina si cat spatiu ocupa cu ea pe sosea.
In spatele tastaturii sunteti toti zmei, si pe sosea nu stiti pe unde sa mergeti ...
D-aia iti apare cate unul d-asta in fata, tam-nesam, ca se trezeste el sa depaseasca taman in dreptul tau, si normal ca vrea sa pastreze si 2m fata de cel depasit.
Il fereste p-ala depasit de el, dar il doare la basca de faptul ca te urca pe tine peste cel de pe sensul tau ...
S-a umplut strada de cocosi d-astia.

#4090
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Azi am vazut o chestie tare.
Cica daca unu iti franeaza brusc in fata si isi pune masina transversal in ideea de a te bloca.
Iar tu intri in el.
Esti bun de plata iar el nu isi ia nici macar amenda.

https://www.trafictube.ro/road-rage-4/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BWZ7dGTFLDU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4091
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postshymano, on 31 iulie 2017 - 09:21, said:

[...]Insa unii se dau atat de cocosi, in timp ce in realitate depasesc pe contrasens din cauza ca habar n-au de cat de lata le e masina si cat spatiu ocupa cu ea pe sosea.[....]

Posted Image


In sfarsit am vazut adevarul ... Depașirea la mustață iți arată calitățile de chipilot; depășirea păstrând distanța, pentru siguranța tuturor, e o gluma buna .... LOL.

#4092
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postticusor, on 19 septembrie 2017 - 21:50, said:

Esti bun de plata iar el nu isi ia nici macar amenda.
aia isi ia o amenda pentru ca a franat fara motiv si una pentru blocare de drum public.

ca un politist o sa-i dea doar o amenda ca ca deschis usa in mijlocul drumului e alta poveste.

Edited by arg, 20 September 2017 - 12:26.


#4093
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

View PostMr_nobody_, on 30 iulie 2017 - 13:30, said:

Mă piș pe legislație, că mori cu legislația în mână, am condus sute de mii de km în diverse țări, fără incidente. Nu am blițat pe nimeni să treacă pe altă bandă, mi se pare de bun simț să te miști dacă e cineva în spate. Nu suport să conduc în țara asta fiindcă e plin de șoferi ca tine. Numai bine!
Tu esti desigur exceptia, dar mi-ai amintit de:
[ https://i.imgur.com/pvvwmpo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4094
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

View Postshiva, on 20 septembrie 2017 - 11:18, said:

Posted Image

In sfarsit am vazut adevarul ... Depașirea la mustață iți arată calitățile de chipilot; depășirea păstrând distanța, pentru siguranța tuturor, e o gluma buna .... LOL.
Benzile de circulatie sunt facute in asa fel incat sa incapa lejer masinile pe.ele.
Numai "meseriasilor" le trebuie 2 benzi doar pentru ei, ca sa se poata deplasa.pe sosea.
Nu-ti trebuie distanta de 2m intre masini, ca sa poti trece unul pe langa altul.
Am vazut de nenumarate ori depasiri facute cu pastrare de distanta intre masini cat sa mai bagi o caruta intre el.
Asa ca, ma scuzati ... dar aia sunt carutasi, nu soferi.

#4095
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

View PostMizu, on 20 septembrie 2017 - 12:37, said:

Tu esti desigur exceptia, dar mi-ai amintit de:
[ https://i.imgur.com/pvvwmpo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu as zice asa: Hai sa nu-l ridicam pe Godina in slavi. E.....politist. Ok, unul ceva mai rasarit - dar sa fim seriosi, stim cu totii cam cine devine politist, politist agricol sau "cichi cean" de mall.
Nu cred ca e cazul sa luam afirmatiile lui drept exemplu.

Ca eu, de exemplu, vad afirmatia lui ca o cretinatate. Da, vorbim de talent la formula 1. Dar la condus pe strada? Talent?    Condusul pe drumuri e doar o aptitudine, o deprindere care se invata. Cum se invata? Prin exercitiu.  Aaaa, da, ca unii soferi sunt ceva mai...receptivi la trafic, ca estimeaza mai usor/mai rapid anumite situatii, ca au capacitatea de-a anticipa posibile variante...etc   -  astea sunt doar chestii ce tin de formarea mintala a fiecaruia.
Si, pe bune, cam cum vede Godina ca ar sta un "talentat" din asta cu 1 an de condus vs un "netalentat" cu 30 ani de condus si milioane de km, fara evenimente?

#4096
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
am prins si eu un ghertoi pe contrasens, avea stroboscoape rosii-albastre gen spp....sa fi fost in misiune oare? parca imi pare rau uneori ca nu am un tir
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gTlf4JXHcyM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4097
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Oricum sunt niste l_ b_ gii...

#4098
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Tuareg si masina singura, nu-i de la SPP ...
In general, SRI-ul sunt axati pe Tuareg-uri ... oricum, conteaza mai putin de unde era.
Conteaza ca avea stroboscoapele aprinde, ceea ce-i da o oarecare prioritate in trafic.
Mai mult ca sigur avea si sirena pe masina ...

#4099
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Attached File  20180105_104602.jpg   439.73K   90 downloads
Attached File  20180105_104607.jpg   326.81K   88 downloads

#4100
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 30.01.2006

View Postshymano, on 20 septembrie 2017 - 16:48, said:

Benzile de circulatie sunt facute in asa fel incat sa incapa lejer masinile pe.ele.
Numai "meseriasilor" le trebuie 2 benzi doar pentru ei, ca sa se poata deplasa.pe sosea.

ei, hai sa nu exageram, totusi traim in Romania, iar unii dintre noi traim in Constanta. Daca ai facut echilibristica cand erai mic e posibil sa incapi pe unele benzi daca esti cu autovehicolul, dar daca esti cu ceva mai mare poti sa fi si Harry Houdini ca tot nu incapi pe unele benzi desenate de mult prea desteptii lideri de constanta care au facut varza traficul in ultimele cateva luni. Sau poate chiar un an si ceva. Deci aici suntem toti meseriasi.

#4101
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Attached File  20180108_064920.jpg   293.67K   96 downloads

#4102
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postshymano, on 20 septembrie 2017 - 16:48, said:

Benzile de circulatie sunt ar trebui facute in asa fel incat sa incapa lejer masinile pe.ele.[...]

Am fixat io.

Nu de alta da' am exemple în zonă și nu-s străduțe, ci principale.... Ca să nu mai amintesc de intrările-ieșirile de pe bucățelele de autostrăzi care-s un pic subdimensionate pentru mașinile mari.

Sunt curioasă - un bețiv pe carosabil cum se ocolește? La mustață sau la mare distanță?

#4103
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 30.01.2006
Daca nu l-am ocoli deloc ar fi unu in minus la ajutoarele sociale. Bine, sa nu fie betiv ocazional. :))

#4104
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postshiva, on 08 ianuarie 2018 - 22:52, said:


Sunt curioasă - un bețiv pe carosabil cum se ocolește? La mustață sau la mare distanță?
Nu se ocolește, se sare 😂😂😂

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate