Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Ghertoi la volan

- - - - -
  • Please log in to reply
4122 replies to this topic

#4069
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 30.01.2006
Vineri in bucuresti am inteles de ce zice lumea ca noi, aia din Constanta, suntem cei mai naspa soferi. Am condus prin bucuresti cam 60 km, si nu m-au enervat decat doi constanteni. Un dobitoc cu un Lancer CT87CNN si un dobitoc cu un Touareg, nu ii mai stiu numarul. Ala cu Lancerul vede ca m-am incadrat gresit la o intersectie, ca stateam la semafor si mi-am dat seama ca daca vreau sa fac stanga, trebuie intai sa fac o bucla la dreapta, asa ca am bagat semnal dreapta, in timp ce era rosu la semafor, cand s-a facut verde, Lancerul a plecat foarte usor, lasand spatiu mare in fata, am crezut ca pentru mine, cand m-am bagat a accelerat rapid si a ajuns in dreptul meu ingheuindu-ma sa nu ma bag in fata lui, si se uita urat la mine ca de ce ma bag in fata lui, vesnica problema, daca am semnalizat nu inseamna ca am prioritate, corect, dar am crezut ca suntem oameni, pana la urma, a mai lasat  spatiu putin, m-am facut si eu cocalar si i-am taiat calea, cu riscul de a face accident, chiar m-a scos din sarite atitudinea lui, dupa aia in intersectie m-a depasit pe dreapta si i-am vazut numerele. Veneam de la piata citoriei spre intercontinental si undeva mai e o piata, am uitat numele, acolo e bucla aia prin dreapta si eu faceam stanga, nu ma duceam spre intecontinental.

Si la alta intersectie, semafor, drum cu doua benzi cu linii de tramvai, rosu la semafor, eu prima masina, si in spate coloana lunga, vine un touareg pe contrasens si se pune in fata mea, dupa semafor, numere de constanta, incredibil, cand s-a facut verde evident ca ceafa lata nu vede, asa ca l-am claxonat, putin mai lung, dar nu foarte lung, vre-o secunda jumate, asta dupa ce am asteptat vreo 2 ca sa se miste, sa-l vezi ce ofesat s-a simtit si semne pe geam ca ce m-a apucat, jur ca imi venea sa intru in el, la cat de agresiv era credeam ca o sa coboare la mine la urmatorul semafor, chiar imi doream lucrul asta....

Asa ca, aveti dreptate, suntem incredibili noi constantenii.

#4070
gogu_paleont-ologu

gogu_paleont-ologu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.02.2011

View Postticusor, on 09 mai 2017 - 19:32, said:

Bun exemplu pentru elevi.
Mno ghini! Am retinut: B 102 LEX.
Las' ca mai trec eu prin Arad sa vand branza de la oi si daca l-oi prinde, ii fac io instructajul de protectia muncii, cu exemple practice.

#4071
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008
Pai daca tot e dat Arad-ul de exemplu negativ, sa nu ramana nici Timisoara mai prejos.
Ooops, muflonu' din poza e... tot din Arad, hihi!

Attached Files



#4072
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Șoferi mai proști ca în România nu am văzut nicăieri. Mergeam pe un drum express, d-ăla care are 4 benzi și evident că toată lumea merge pe benzile din mijloc, că noi suntem români. Vroiam să depășesc un cetățean d-ăsta care nu se uită în oglinzi și care nu se dădea de pe banda din mijloc și nu vroiam să-l depășesc pe interior, deci a trebuit să-l depășesc pe contrasens, cum ar veni. Din contrasens venea alt cetățean pe banda din mijloc, evident, că altfel nu se poate. Eu am crezut că am suficient timp să depășesc, am greșit. Până la urmă, cetățeanul pe care îl depășeam s-a autosesizat și a tras pe banda de la marginea drumului, cel de pe contrasens nu a avut suficient instinct de supraviețuire încât să facă la fel.

Asta e țara în care trăim, 3 mașini nu încap pe 4 benzi.

#4073
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Ai o exprimare ambigua. Inteleg ca depasesti pe contrasens, pentru ca iti era greu sa te retragi pe banda 1 si sa faci depasirea care nu mai era depasire pe ea, incalci (cred) dungile continui dintre sensuri si este de vina cel de pe contrasens. Cine este ghertoiul la volan conform titlului topicului?

#4074
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postshmecherul, on 29 iulie 2017 - 07:47, said:

Ai o exprimare ambigua. Inteleg ca depasesti pe contrasens, pentru ca iti era greu sa te retragi pe banda 1 si sa faci depasirea care nu mai era depasire pe ea, incalci (cred) dungile continui dintre sensuri si este de vina cel de pe contrasens. Cine este ghertoiul la volan conform titlului topicului?
Nu era vreo linie continuă pe acea porțiune de drum. Banda 1 era prea îngustă pentru o depășire în siguranță pe ea, nu știu dacă știi cum arată drumurile astea. Nu știu cât și dacă ai condus prin alte țări, dar astfel de faze mi s-au întâmplat doar aici fiindcă e plin de proști și nesimțiți, de asta avem accidente fără număr.

#4075
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Te referi la asa ceva?
https://www.google.r...12!8i6656?hl=en
In caz ca da, atunci ala nu e drum express cu 4 benzi, ci cu 2. Iar chestia aia ingusta din dreapta pe care mai merg unii, nu e banda de circulatie ci banda de rezerva.

Edited by pisoiu2, 29 July 2017 - 15:32.


#4076
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postpisoiu2, on 29 iulie 2017 - 15:32, said:

Te referi la asa ceva?
https://www.google.r...12!8i6656?hl=en
In caz ca da, atunci ala nu e drum express cu 4 benzi, ci cu 2. Iar chestia aia ingusta din dreapta pe care mai merg unii, nu e banda de circulatie ci banda de rezerva.
Mă refer la ceva de genul ăsta:
https://maps.googlea...191302562121535

Dacă aia e banda de rezervă, aflu și eu lucruri noi.

#4077
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Cred ca asta e de top3:
https://www.facebook...?type=2
(stiu, link de fb)

[ https://s1.postimg.org/6mr824sf3/image-2017-07-29-21929664-46-masina-spatiul-verd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4078
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007

View PostMr_nobody_, on 29 iulie 2017 - 17:49, said:

Mă refer la ceva de genul ăsta:
https://maps.googlea...191302562121535

Dacă aia e banda de rezervă, aflu și eu lucruri noi.

Fara a avea pretentia ca detin adevarul absolut, eu zic ca aia e banda de rezerva/urgenta ( https://www.odat.ro/banda-de-urgenta/ ). Prost marcata, ar fi trebuit sa fie linie continua acolo. Nu are latimea necesara unei benzi de circulatie.
In link-ul asta: http://www.circulati...rutiera/4ro.htm
am gasit specificat ca latimea benzii de circulatie trebuie sa fie de 3.5 metri, iar atat in ce am postat eu mai sus cat si in link-ul tau, e clar ca acolo pe margina nu sunt 3.5 metri.

#4079
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Daca e vorba de E85, banda de pe dreapta drumului este un acostament consolidat.
Pe care acostament este interzis prin lege sa circuli !!!
Si, de cele mai multe ori (sunt destul de putine portiuni ceva mai largi, unde se schimba chiar si marcajul pe ele), mersul pe acest acostament presupune riscuri nebanuite.
In cea mai mare parte a lui, acest acostament este denivelat, poti gasi diverse chestii pe el (anvelope, pietroaie, etc).
Asa ca fortarea celorlalti de a merge pe acostament te face pe tine, cel care fortezi, ghertoi ... omul se poate da intr-o parte, din proprie initiativa, cand crede el ca poate merge in siguranta pe acolo.

Edited by shymano, 29 July 2017 - 18:45.


#4080
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postshymano, on 29 iulie 2017 - 18:44, said:

Daca e vorba de E85, banda de pe dreapta drumului este un acostament consolidat.
Pe care acostament este interzis prin lege sa circuli !!!
Si, de cele mai multe ori (sunt destul de putine portiuni ceva mai largi, unde se schimba chiar si marcajul pe ele), mersul pe acest acostament presupune riscuri nebanuite.
In cea mai mare parte a lui, acest acostament este denivelat, poti gasi diverse chestii pe el (anvelope, pietroaie, etc).
Asa ca fortarea celorlalti de a merge pe acostament te face pe tine, cel care fortezi, ghertoi ... omul se poate da intr-o parte, din proprie initiativa, cand crede el ca poate merge in siguranta pe acolo.
Eu merg de obicei pe banda aia și nu am văzut anvelope, pietroaie, etc. Pe alocuri există denivelări, dar nimic spectaculos. Toate camioanele merg pe banda aia, am văzut mașini de poliție circulând pe banda aia, deci m-ar mira să fie ilegal. Poate eu sunt picat în cap, dar acel drum mi se pare suficient de larg pentru 3 mașini, dacă există bunăvoință, care e cam rară pe meleagurile noastre.

#4081
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Si ce te faci cand ca tine gandeste si altul, si ajung in acelasi loc 4 masini.
Intre ele mai fiind si cate unii care nu le prea au cu volanul ...
Urmarile nu sunt de dorit ...

#4082
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Apropo, aviz celor care inca nu stiu configuratia drumului E85: exista si topic dedicat acestuia ... nu am acum la indemana link-ul cu tot mesajul (cu antet) , dar la pagina 25 din respectivul topic este repostata aceasta:

Attached Files


Edited by shymano, 29 July 2017 - 23:29.


#4083
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postshymano, on 29 iulie 2017 - 23:22, said:

Apropo, aviz celor care inca nu stiu configuratia drumului E85: exista si topic dedicat acestuia ... nu am acum la indemana link-ul cu tot mesajul (cu antet) , dar la pagina 25 din respectivul topic este repostata aceasta:
Mulțumesc pentru informații, dar tot cred că e loc pentru 3 mașini cu puțină bunăvoință. Ar încăpea și 4 mașini normale fără probleme.

#4084
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
De incaput, incap ... cam la limita, dar incap.
Problema e ca (si sunt din ce in ce mai multi) unii nu prea stiu sa tina masina dreapta pe drum.
De exemplu, de cele mai multe ori eu nu trec axul drumului la depasirea unui camion/tir.
Insa peste 80% din cei pe care ii vad depasind nu prea au loc si fac depasirile pastrand intre ei si masina depasita cel putin 2m.
Asta e, nu au simtul distantei, nu stiu sa tina masina pe drum (sunt atatia care "serpuiesc" pe sosele), nu stiu multe ... dar sunt, totusi, pe strazi.
In plus, mai sunt si aia carora le-a lasat ma-sa soseaua mostenire ...

Edited by shymano, 30 July 2017 - 08:39.


#4085
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
@Mr_nobody_: Fara suparare si rautate, dar eu zic sa mai treci pe la o scoala de soferi sa afli legislatia in vigoare. Momentan esti doar unu din soferii aia care merg in spatele tau si dau flashuri sa te dai din calea lor, mergand pe acostament. Faptul ca multi aleg sa mearga pe acostament e altceva, dar in niciun caz obligatie cum zici tu. Bine ca stii si de la ce vine E-ul din E85, drum express auzi. Of, hai ca iar m-am enervat.

Il poti citi intr-o zi fara sa te straduiesti prea tare: https://www.trafictu...ile-trafictube/

Si da, "Ghertoi la volan" erai tu acolo, nu ceilalti. De asta nici nu imi pun mintea cu cei care fac asa, ca stiu ca nu ii pot convinge ca nu au dreptate, ca ei cred cu tarie ca ce au vazut ei in desene animate e legislatie. Of, iar m-am enervat :))

Edited by lula_canci, 30 July 2017 - 10:49.


#4086
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postlula_canci, on 30 iulie 2017 - 10:47, said:

@Mr_nobody_: Fara suparare si rautate, dar eu zic sa mai treci pe la o scoala de soferi sa afli legislatia in vigoare. Momentan esti doar unu din soferii aia care merg in spatele tau si dau flashuri sa te dai din calea lor, mergand pe acostament. Faptul ca multi aleg sa mearga pe acostament e altceva, dar in niciun caz obligatie cum zici tu.
Mă piș pe legislație, că mori cu legislația în mână, am condus sute de mii de km în diverse țări, fără incidente. Nu am blițat pe nimeni să treacă pe altă bandă, mi se pare de bun simț să te miști dacă e cineva în spate. Nu suport să conduc în țara asta fiindcă e plin de șoferi ca tine. Numai bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate