Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Intamplare Cu Un A60

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
moochie4000

moochie4000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.02.2004
Anul trecut, prin noiembrie, mi-am cumparat din germania un canon A60 (225euro).  Prin mai s-a stricat, nu mai mergea dispay-ul, de fapt nu se aprindea (mergea doar pe Panoramic View), puteam sa fac poze dar nu se aparea nimic pe ecran.
Am incercat la singurul service Canon din tara, la Ana Electronic unde nu se pricepea nimeni, garantia nu vroiau sa o accepte pt ca nu era cumparata din Romania. Am mai incercat la un alt service de langa sediul Orange (Bucuresti) dar nici acolo nu a reusit sa il repare asa ca l-am trimis la service in Germania...Dupa 4 luni mi-au zis ca nu au reusit sa imi repare camera dar ca in schimb imi trimit un A75. Asa si s-a intamplat... :)

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
oh doamne. cum traim si cum traiesc altii.
inca un motiv in plus pentru cererea aia de emigrare.

#3
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004
Am un coleg caruia tocmai ia cedat unul din butoanele de la un canon A60 (cred ca asta e modelul, in orice caz e unul din seria asta) care se ocupa cu zoom-ul sau ceva de genul asta, nu stiu ca nu am minuit asa ceva inca.

Infine, l-a desfacut nitel a suflat pe-acolo, a verificat contactele, dar nu a reusit sa repare nimic. Zice ca il duce la un service specializat pe aparate foto pe undeva prin Bucuresti pe-aici. Sunt curios ce o sa faca, aparatul e luat din Canada... macar nu s-a stricat de tot.

#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

moochie4000, on Sep 20 2004, 17:31, said:

Anul trecut, prin noiembrie, mi-am cumparat din germania un canon A60 (225euro).  Prin mai s-a stricat, nu mai mergea dispay-ul, de fapt nu se aprindea (mergea doar pe Panoramic View), puteam sa fac poze dar nu se aparea nimic pe ecran.
Am incercat la singurul service Canon din tara, la Ana Electronic unde nu se pricepea nimeni, garantia nu vroiau sa o accepte pt ca nu era cumparata din Romania. Am mai incercat la un alt service de langa sediul Orange (Bucuresti) dar nici acolo nu a reusit sa il repare asa ca l-am trimis la service in Germania...Dupa 4 luni mi-au zis ca nu au reusit sa imi repare camera dar ca in schimb imi trimit un A75. Asa si s-a intamplat... :)

<{POST_SNAPBACK}>



da, ptr ca A60 nu se mai produce si cred ca nici nu se mai comercializeaza. si cum nu au puttut sa il repare, l-au schimbat cu ceva echivalent bineinteles fara sa mai dea nici o diferenta. asta e o tara normala in care se aplica legile si in care un certificat de garantie are si alta valoare in afara de sters cu el la fund.

ca la noi probabil dupa ce te duceai de 3-4 ori cu el la service, dupa ce ti-l mai tinea cateva sapt/luni prin service, dupa ce te certai cu aia de mama focului, poate se indurau sa ti-l schimbe cu ceva mai nou, ca acel model nu se mai face. aaaa, si mai trebuia sa mai dai si ceva diferenta. BRRRR, IN CE TARA DE C***T TRAIM. :puke:

asta ma face sa ma simt fericit ca am garantie in franta, care valoreaza mai mult decat aici. si mai am si 2 ani, chiar daca peste 2 ani o sa depasit si o sa il poti cumpara cu 50$ de pe net.

#5
ligrivis

ligrivis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.08.2003
Am un A 60 si am avut nesansa sa imi apara faimoasa eroare E18. Aceasta s-a intimplat dupa ce am inprumutat aparatul cuiva si probabil l-a scapat pe jos. Eroarea spune ca ceva este stricat la mecanismul zoom si aparatul este ramane blocat pentru propria protectie.
  Am dus aparatul la singurul service care il stiu ANA ELECTRONICS.
  La prima vedere lucratorul de acolo mi-a spus ca trebuie inlocuit tot mecanismul
zoom si costa 4 mil. piesele si 2 mil. manopera.
  Am insistst totusi sa las aparatul la ei pentru constatare in speranta ca poate nu este dracul chiar asa de negru. Au promis ca in 2 saptamani au raspunsul dar a durat 5 saptamani si am avut acelasi raspuns ca si constatarea initiala.
  Un prieten s-a oferit sa incerce sa il repare si dupa aproape 8 ore de munca a reusit sa-l repare. El mi-a spus ca nici nu se umblase in aparat deorece el a fost primul care a rupt niste sigilii.
  Deci raman profund dezamagit de service-ul ANA care practica niste preturi nebunesti 6 milioane sa repare un aparat care costa acum in USA 150 $. si in afara de asta mai si mint clientii cu nerusinare.

#6
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
Uite aici un guide pentru a repara eroarea E18 la un Ixus. Banuiesc ca e aceiasi poveste si la A60. Nu e simplu dar se poate face cu putina indemanare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate