Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

New PR update !

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005

Quote

Mai bine aruncati un ochi la update-ul de IBL

Nu am apucat sa ma uit la toate site-urile, dar nu e nimic foarte special. Sunt mai multe decat in trecut, dar totusi nu e ceva special.

#38
killnoobs

killnoobs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.02.2008
nimic schimbat ... :)) o tampenie :))
Ma gandesc asa oare yahoo chiar nu merita pr 10 ?

Edited by killnoobs, 29 February 2008 - 13:43.


#39
marius_wiz

marius_wiz

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 32
  • Înscris: 06.03.2007

View Postr3ddr, on Feb 29 2008, 09:44, said:

vine, vine... calca totul in picioare :D


exemplu www.dvd-auto.ro   PR 0 creste la PR 4 ca dunarea :D

#40
OnShop

OnShop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,289
  • Înscris: 07.03.2007
ce e IBL

#41
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
te doare mana sa dai un search pe google, asa-i? bine ca te preocupa S(earch)EO :death:

#42
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
eu am observat in urma cu 3 zile acest update, cand am verificat pr-ul pe datacentere din cele 43, unu mi-a aratat un PR nou, acum s-au actualizat toate din cate observ.

Edited by gumball3000, 29 February 2008 - 14:58.


#43
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ciudat cum n-ati observat schimbari de IBL. Eu am vazut la concurenta modificari cu un ordin de marime: caderi de la mii la sute.

#44
killnoobs

killnoobs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.02.2008

View Postmarius_wiz, on Feb 29 2008, 14:11, said:

exemplu www.dvd-auto.ro   PR 0 creste la PR 4 ca dunarea :D
Asta da crestere Bravo \:d/

#45
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmiromulus, on Feb 29 2008, 12:15, said:

Mai bine aruncati un ochi la update-ul de IBL


Da.. sunt fan al acestui indicator raportat de Google, mai ales daca ar functiona !!!

http://www.google.ro...amp;btnG=Search


raporteaza doar link-uri interne !!! E ca si cum nu da nimeni link catre Softpedia.com


Pe de alta parte e alta mancare de peste cu ceea ce raporteaza mult mai profi Yahoo Search

http://siteexplorer....e...mf=a&bwms=p


Inlinks (3,220,000)

Oricum, frustrant PR 6 oricum ai lua-o, mai ales ca facem eforturi sa avem content relevant si MULT, fara sa il generam artificial.
Sper ca va mai roade la rezultate pana vor fi finale, insa deja am trecut prin stadiul de NO PR si am ajuns de la PR7 la PR 6.

#46
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
PR nu prea mai e un indicator pentru calitatea unei pagini. Cel nu putin nu ala pe care il vedem noi in toolbar.

IBL-urile nu mi se par nici ele foarte concludente in momentul de fata, destul de multe chestii au ramas ascunse. Oricum, pentru site-urile mici nu sunt foarte mari modificari.

In SERPs in continuare the old ones conduc clasamentele si cam atat pentru moment.

#47
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
DarkStar, stii bine ca schimbarile in SERPs nu sunt dramatice in urma unui update (normal). Acolo nici nu ma astept la cine stie ce modificari. Ce ma pune pe ganduri este ca Google a filtrat sever o multime de IBL-uri. Poate reuseste cineva sa explice fenomenul.

P.S. Inclusiv in cazul meu, unde am pierdut cam 2 treimi. Poate totusi e ceva temporar, ca in cazul SP.

P.P.S. in cazul meu, am gasit explicatia: au disparut pur si simplu toate sitewide-urile. Toate. Forumurile, blogurile care imi trimiteau mai mult de un link acum ma servesc cu unul singur. :)

Edited by miromulus, 29 February 2008 - 16:29.


#48
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
De pierdut nu am pierdut nimic, ba chiar afiseaza mai multe G. pentru site-urile la care lucrez.

Poate e vorba exclusiv de giganti, cu cateva sute de mii de pagini indexate sau ceva similar ( Miromulus..e cazul tau ? )

#49
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Am doar aprox 35k pagini indexate dar aici nu am pierdut nimic. Variaza normal

#50
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
Pentru ceva de genul nu am vazut nici eu modificari. Mai sus, da.

Unele linkuri stau ascunse. Si vorbesc despre linkuri care chiar pot sa faca diferenta dintre pozitionari. Mai multe detalii nu prea pot sa dau pe forum si motivele sunt de inteles.

Parca e mai interesant totusi ca pentru aceleasi query-uri efectuate saptamana trecuta sunt acum mai multe rezultate ? ( cu exceptia unui singur cazul in care e exact invers ).

#51
killnoobs

killnoobs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.02.2008

View Postdarkstar_tfd, on Feb 29 2008, 16:07, said:

PR nu prea mai e un indicator pentru calitatea unei pagini. Cel nu putin nu ala pe care il vedem noi in toolbar.

IBL-urile nu mi se par nici ele foarte concludente in momentul de fata, destul de multe chestii au ramas ascunse. Oricum, pentru site-urile mici nu sunt foarte mari modificari.

In SERPs in continuare the old ones conduc clasamentele si cam atat pentru moment.
Cand intrii pe 1 site si vezi pr 7 ce zici (bun site si iti da o anume incredere) cand intrii si vezi 0 (scade si increderea)
Tu zici ca pr nu conteaza IBL nu conteaza dai delete la site si gata

#52
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004
:))
Tu inainte sa intrii pe pagina verifici pr-ul?:)):))

#53
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005

View Postkillnoobs, on Feb 29 2008, 19:40, said:

Cand intrii pe 1 site si vezi pr 7 ce zici (bun site si iti da o anume incredere) cand intrii si vezi 0 (scade si increderea)
Tu zici ca pr nu conteaza IBL nu conteaza dai delete la site si gata


Tu ai inteles ceva din ce am zis eu ?

Sau sa te intreb altfel : Tu ai inteles ceva din ce ai zis tu ?

Sa fim seriosi, cine iti verifica IBL se axeaza mai mult pe Yahoo! si nu pe Google.

Noroc de ultima modificare si Google nu mai calculeaza PR doar dupa factorul linkuri, ca altfel era prea usor de manipulat. Sa fim seriosi, doar cu linkuri obtineam PR 6-7 in 6 luni. Aia e joaca. Te incanta cu ceva ca site-ul tau are PR ? blogul meu are PR 5 - Pe mine nu ma incanta :)  

Cine intra cauta informatie, nu PR.

Edited by darkstar_tfd, 29 February 2008 - 20:22.


#54
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postdarkstar_tfd, on Feb 29 2008, 20:21, said:

Cine intra cauta informatie, nu PR.

Corect, dar pentru multi va conta ca SPD are 6 si Tucows are 8 de anul trecut desi... da-o dracului ca baietii sunt la furat de ani de zile. Nu le mai pasa de site-ul ala absolut DELOC, lucru reflectat clar in traficul lor care e undeva in zona de 100-150k/zi pe cand noi avem 1milion/zi unici... Si totusi e frustrant, vb lui Bogdan :D Dracu intelege cum face calculele astea Google.  :rolleyes:

Avem ceva ani in spate si totusi de la 7 ne-a trimis la 6. Miscarea s-a produs din toamna trecuta cand numai domeniul principal ramasese cu 7, restul de subdomenii trecand pe 6.
Soft32 a sarit si el in cap.. la 5. De asta si ziceam ca pare ciudat sa vezi cum de 1 an, site-urile .ro based CAD si cele US urca INDIFERENT de content, vizitatori...etc. Orice ai face, nu poti sa fii unde sunt ei. Si nu mai ramane decat faza cu interesele GEO. Altfel, e de neinteles...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate