Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

LG -aer conditionat, climatizare

- - - - -
  • Please log in to reply
646 replies to this topic

#37
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Ma intereseaza o unitate duct pentru o casa. Vreau 4 unitati interioare.
Care este pachetul complet? Unitate exterioar, interioara, unitate de comanda... etc?
M-am uitat la http://ro.lge.com/pr...;model=NOTHING# si mi s-a parut ok.

#38
firton

firton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2008

View PostLG_voice, on Apr 10 2008, 10:18, said:

In masura timpului disponibil, va raspund tuturor nelamuririlor legate de echipamentele de climatizare (rezidentiale sau profesionale) produse si comercializate de LG Electronics.

Toate bune.

PS - Daca va este mai usor, folositi adresa fara emailuri


Succes.

am cumparat o mansarda de 62mp (V=210) vreau s-o las open space (deci nu primesc autorizatie pt. instalare centrala termica) asa ca m-am gandit sa impusc doi iepuri dintr-o lovitura: racire vara si incalzire iarna prin AC....cat de realist e gandul acesta, tinand cont ca din ceea ce am gasit eu pe piata, instalatii de AC care sa functioneze sub 15gr. celsius nu sunt. Care ar fi solutia?

#39
vio_popescu2

vio_popescu2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.06.2005
Buna ziua,

Am achizitionat un aparat de aer conditionat LG ES-H1264DM0 cu Neo Plasma.
Va rog sa-mi spuneti (deoarece in manualul de utilizare in engleza pe care l-am primit nu am gasit):
- care este temperatura exterioara minima incepand de la care functioneaza pe incalzire, cand e frig afara
- am primit si montat filtrul nano carbon si filtrul triplu de dezodorizare. Stiu ca in aparat mai e montat si filtrul Neo Plasma. Va rog sa-mi spuneti daca mai exista (sau se poate monta) si un alt filtru (ex. nano bio fusion), precum si cum se parfumeaza filtrul de dezodorizare (daca exista o astfel de posibilitate)
- Made by LG Electronics inseamna ca e fabricat in Coreea, sau nu?
- cat este termenul de garantie dat de importator, 5 ani la compresor si 3 ani la ansamblu, sau doar 3 ani la toate componentele?

Si o precizare: in diverse documentatii (inclusiv pe site-ul LG Romania) acest aparat apare ca are un consum de 880W pe racire si 820W pe incalzire, in realitate (cum e inscriptionat si pe el) consuma 1140W atat pe incalzire cat si pe racire.

Desigur ca instalatorii nici n-au auzit de pompa de vid, baterie de manometre sau aspirator in dotare.

Multumesc.

#40
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006
In maxim doua saptamani voi instala AC-ul (LG ArtCool). am contactat o firma autorizata pentru montajul LG.
ce proceduri trebuie efectuate de echipa (pompa vid, se schimba freonul etc)?
daca scot putin freon din instalatie ar trebui sa le dau in cap? am inteles ca sunt trei gaze (cu densitati diferite) si daca dau un "fas", iese unul dintre ele...

#41
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Daca tot raspunde cineva (sper) as vrea sa stiu si eu unde se pot gasi filtre de schimb (pentru un AC marca LG, evident).

Edited by ipman, 19 May 2008 - 09:30.


#42
Areleanul

Areleanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2008
Unde pot gasi si eu un aparat de aer conditionat de fereastra???? Multumesc!

#43
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
LG are vreun aparat de aer conditionat portabil-mobil? Eventuala fara evacuare de aer cald, ca nu vreau sa mai scot niciun furtun-burlan afara.... Clasa A?

#44
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
ce imi puteti spune despre acest model: LG K09 AH ? face fata unei camere de 18 mp inspre care bate soarele toata ziua?

#45
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Nimeni nimic...? Au trecut 25 de zile de la ultima postare a celui ce anunta sprijin pe aici. O saptamana de cand am postat eu.....

Edited by a21alex, 25 May 2008 - 21:27.


#46
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Posta21alex, on May 19 2008, 13:55, said:

LG are vreun aparat de aer conditionat portabil-mobil? Eventuala fara evacuare de aer cald, ca nu vreau sa mai scot niciun furtun-burlan afara.... Clasa A?
Nu sunt de la LG si nici nu prea sunt fan LG..
Pot sa-ti spun insa ca:
1) Nu cred ca LG produce climatizor mobil
2) Daca vrei altceva decat un climatizor mobil cu tub de evacuare, alternativa este un aparat mobil tip split.. La acesta atat unitatea int., cat si cea exterioara sunt mobile (pe roti), dar cele 2 unitati raman permanent racordate. Ca si celalalt sistem, si acesta e unul semi-mobil... Uite si un site de comparatii
3) Nu cred ca e posibil, ca un climatiozor mobil sa fie in clasa A. Mai degraba D sau E.

Attached Files


Edited by scheleton, 25 May 2008 - 22:39.


#47
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Ms. referitor la puntul 3... sincer nici eu nu prea cred ca ar putea fi in clasa A dar asa am gasit oferte. Stim cu totii cum isi pun producatorii si comerciantii clasele la aparate in general... ;)

#48
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008

View Postfirton, on May 14 2008, 17:03, said:

am cumparat o mansarda de 62mp (V=210) vreau s-o las open space (deci nu primesc autorizatie pt. instalare centrala termica) asa ca m-am gandit sa impusc doi iepuri dintr-o lovitura: racire vara si incalzire iarna prin AC....cat de realist e gandul acesta, tinand cont ca din ceea ce am gasit eu pe piata, instalatii de AC care sa functioneze sub 15gr. celsius nu sunt. Care ar fi solutia?

Buna ziua,

Scuze pentru absenta de pe forum; sunt foarte multe lucruri de facut in perioada asta si multe deplasari.
Incerc sa va raspund.
Solutia de racire/incalzire cu ajutorul unui sistem de climatizare este viabila in cazul dvs; intradevar, sistemele multi ajung pana la -15grade Celsius in incalzire; aveti la dispozitie si gama Multi V Plus II care coboara pana la -20 grade Celsius dar: diferenta de pret intre cele 2 sisteme este de aprox 25%; numarul de zile pe an in care temperatura exterioara in Bucuresti coboara sub -15 grade Celsius inclina serios spre zero in ultima vreme.

Asadar, pentru o evaluare tehnica va sfatuiesc sa apelati la unul din partenerii nostrii specializati din Bucuresti.

Succes.

View Postpenny_s, on May 18 2008, 12:14, said:

In maxim doua saptamani voi instala AC-ul (LG ArtCool). am contactat o firma autorizata pentru montajul LG.
ce proceduri trebuie efectuate de echipa (pompa vid, se schimba freonul etc)?
daca scot putin freon din instalatie ar trebui sa le dau in cap? am inteles ca sunt trei gaze (cu densitati diferite) si daca dau un "fas", iese unul dintre ele...

Buna ziua,

Pompa de vid e obligatorie; refrigerant este suficient pentru 4 metri de traseu; R 410A este un refrigerant ecologic de mare performanta.
Daca este facuta proba de vid, nu este nevoie de purjarea unei cantitati de refrigerant.

Succes.

View Posta21alex, on May 25 2008, 22:26, said:

Nimeni nimic...? Au trecut 25 de zile de la ultima postare a celui ce anunta sprijin pe aici. O saptamana de cand am postat eu.....

Buna ziua,

Am fost plecat si foarte ocupat; imi cer scuze.
Asadar: LG nu aduce in Romania acest tip de echipamente; ele sunt oricum o alegere foarte putin inspirata dupa parerea mea; nu sunt ieftine deloc, presupun gauri de mari dimensiuni in peretele fiecarei incaperi si goliri repetate ale rezervorului pentru condens.
Randamentul lor este de asemenea f slab; clasa A este o fabula in cazul lor.

Succes.

View PostTweakPwnz, on May 20 2008, 13:32, said:

ce imi puteti spune despre acest model: LG K09 AH ? face fata unei camere de 18 mp inspre care bate soarele toata ziua?

In principiu ar fi suficient, daca usa de acces sta mai mereu inchisa.

Succes.

View PostAreleanul, on May 19 2008, 12:23, said:

Unde pot gasi si eu un aparat de aer conditionat de fereastra???? Multumesc!


Buna ziua,

LG nu mai aduce echipamnte de fereastra de cativa ani in Romania.
Raportul pret/ performanta plus imobilizarea unei ferestre l-au facut neatractiv pe piata romaneasca; dar sunt sigur ca se mai gasesc in cazul altor branduri.

Succes.

#49
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008

View Postvio_popescu2, on May 17 2008, 20:39, said:

Buna ziua,

Am achizitionat un aparat de aer conditionat LG ES-H1264DM0 cu Neo Plasma.
Va rog sa-mi spuneti (deoarece in manualul de utilizare in engleza pe care l-am primit nu am gasit):
- care este temperatura exterioara minima incepand de la care functioneaza pe incalzire, cand e frig afara
- am primit si montat filtrul nano carbon si filtrul triplu de dezodorizare. Stiu ca in aparat mai e montat si filtrul Neo Plasma. Va rog sa-mi spuneti daca mai exista (sau se poate monta) si un alt filtru (ex. nano bio fusion), precum si cum se parfumeaza filtrul de dezodorizare (daca exista o astfel de posibilitate)
- Made by LG Electronics inseamna ca e fabricat in Coreea, sau nu?
- cat este termenul de garantie dat de importator, 5 ani la compresor si 3 ani la ansamblu, sau doar 3 ani la toate componentele?

Si o precizare: in diverse documentatii (inclusiv pe site-ul LG Romania) acest aparat apare ca are un consum de 880W pe racire si 820W pe incalzire, in realitate (cum e inscriptionat si pe el) consuma 1140W atat pe incalzire cat si pe racire.

Desigur ca instalatorii nici n-au auzit de pompa de vid, baterie de manometre sau aspirator in dotare.

Multumesc.

Buna ziua,

Ati montat deja toate filtrele care pot echipa sistemul; nu se pot parfuma filtrele si in general aceasta este o "inventie" a non- brand-urilor.
Made by LG Electronics inseamna in cazul acestui model ca este fabricat in uzina LGE din Istambul; componentele sunt toate venite din Korea dar se foloseste aceata fabrica datorita distantelor mai mic de livrare pe un produs sensibil de sezon.
Termenul de garantie al producatorului este: 3 ani integral plus inca doi ani pentru compresor.
Consumul real este cel inscri pe echipament.
Intradevar, trebuie insistat ca instalarea sa se faca conform procedurilor standard.

Succes


View Postipman, on May 19 2008, 10:30, said:

Daca tot raspunde cineva (sper) as vrea sa stiu si eu unde se pot gasi filtre de schimb (pentru un AC marca LG, evident).

Buna ziua,
Puteti gasi la orice partener de service autorizat LG pe baza de comanda.
Aveti un numar de telefon pentru call center pe certificatul de garantie.

Succes

#50
silviu007

silviu007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.02.2007
despre LG K12 AH care este in oferta la Domo ce imi poti spune? Ei zic ca are clasa A 545 kWh cu 3.51 si B la incalzire. E silentios, economic? pe el scrie ca e Made In Turkey.

#51
karman

karman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 05.06.2008
o chestie neplacuta la LG ArtCool: deflectorul nu are un reglaj la 0 grade, asa ca tot aerul iti vine in ceafa! ma gandesc sa lipesc un deflector suplimentar di aluminiu cu grosimea de 0,6mm... sper sa reusesc sa-i dau o directie orizontala...

#52
danoro

danoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.01.2008
Pentru @LG voice...Ce parere aveti de modelul LG ES-H126LLA0 ?
Si o intrebare tehnica....ventilatorul merge non stop si are trei viteze mica, medie si mare .....nu exista posibilitatea ca in momentul cand compresorul nu baga aer rece sa se opreasca si ventilatorul ? Mersi!

#53
viocris4

viocris4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.04.2005
Salut.
Daca cineva are un manual de utilizare in limba romana ptr modelul LG ES-H126LLA0 il rog frumos sa ma ajute si pe mine sa il obtin.
Va multumesc anticipat

#54
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Unde se pot gasi clime LG cu instalare inclusa (si executata corect, cu pompa de vid si tot cem ai trbeuie) in TM? De 12000 BTU, clasa A. Am vazut la Real in oferta. la 1500+ lei, ma bate gandul la ea, am citit mai sus o vreo doua opinii care spun ca LG clime sunt bune. Aceea de la Real e ok? Nu scrie codul din pacate, dar se gaseste pe site la real, in catalog.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate