Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

divort partaj

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
marius682003

marius682003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.06.2007
Am o situatie oarecum ciudata(pentru mine).Sunt casatorit de peste 10 ani, am cumparat impreuna un ap de trei camere,dar pe contract figuram amandoi, desi creditul este luat de ea(lucrator bancar),eu am stat o perioada acasa (cresterea copilului),dupa care de 3 ani sunt in Spania,ea a inaintat hotararea de divort cu partaj,(avem si un copil in crestere,minor)si vrea sa renunt la apartament pt ca vezi-Doamne,ea a platit ratele.Prostia mea este ca am aruncat recipisele de la banca in care arata ca i-am trimis bani regulat acasa. Ea are vreo sansa sa nu imi dea nimic? Mentionez ca ap este bine situat in Iancului(eu la-m cumparat cu 16.500 dolari in 2002)acum cine naiba stie cat face,si in plus are o gramada de imbunatatiri,mobila nou nouta de 2 luni,termopan,centrala termica,astea s-au facut ulterior cumpararii apartamentului.Intrebare: Mie imi revine ceva,tinand cont de faptul ca eu nu pot demonstra ca nu am lucrat cativa ani(cu carte de munca)pt ca am mai lucrat si in tara fara contract.
multumesc si scuze!

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Nu am idee cat timp pastreaza banca datele privind platile/tranzactiile efectuate de catre clienti. Cunosc o persoana care, dupa ce a aruncat recipisele, a obtinut de la CEC dovada platilor. Deci, primul pas ar fi sa incercati sa va interesati de conditiile in care puteti obtine de la banca datele respective.

Presupunand prin absurd ca nu puteti face dovada platilor cu inscrisuri, instanta admite proba cu martori in situatia imposibilitatii morale de a preconstitui/produce dovezi scrise. Adica, daca nu am pastrat recipisele de plata catre sot/parinti/alte persoane cu care am relatii de incredere - este absurd sa-i cer sotului/mamei chitanta care sa ateste ca i-am dat niste bani -, judecatorul admite dovada cu martori.

De asemenea, se poate demonstra relativ usor cu martori ca ati lucrat la negru trei ani. Daca va angajai cu carte de munca,  nu aveti nici o problema cu autoritatile spaniole. Patronul raspunde pentru faptul ca a angajat lucratori fara forme legale.

In alta ordine de idei, daca demonstrati ca ati lucrat in strainatate, ati trimis bani acasa si daca sotia nu invoca alte motive de divort, casatoria nu poate fi desfacuta fara acordul dvs.

#3
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Nu stiu de ce nu pot edita mesajul. Vroiam sa adaug faptul ca apartamentul constituie bun comun daca contractul a fost incheiat in timpul casatoriei. Aveti dreptul la o cota-parte din bunurile comune daca demonstrati ca:
- ati avut grija de copil o perioada (de preferinta martorii sa fie impartiali, altii decat rudele),
- ati lucrat ilegal atat in tara, cat si in strainatate si ati trimis bani acasa.

#4
marius682003

marius682003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.06.2007

View Postclara_spiele, on Feb 28 2008, 16:26, said:

Nu stiu de ce nu pot edita mesajul. Vroiam sa adaug faptul ca apartamentul constituie bun comun daca contractul a fost incheiat in timpul casatoriei. Aveti dreptul la o cota-parte din bunurile comune daca demonstrati ca:
- ati avut grija de copil o perioada (de preferinta martorii sa fie impartiali, altii decat rudele),
- ati lucrat ilegal atat in tara, cat si in strainatate si ati trimis bani acasa.


multumesc mult Clara, sincer, eu nu prea am posibilitatea de aici din Spania, dar am angajat un avocat,care ,fie spus, m-a incurajat, si sper el sa faca tot posibilul sa fie bine.Eu in principiu, sunt de acord cu desfacerea casatoriei( ea vrea din vina mea), sunt de acord sa ramana copilul la ea(nicaieri un copil nu e mai bine ca la mama acasa),sunt de acord(pt binele copilului),sa ramana cu numele meu,dar singura care ma deranjeaza a spus ca mie sa nu imi revina nimic din casa sau casa,ultima oara nici macar hainele personale nu mi le-a dat,sa nu mai spun ca nu mi-a dat copilul in vacanta aici in Spania,a spus ca FARA EA NU PLEACA COPILUL DIN CASA!Oare poate sa faca in asa fel incat sa nu imi revina nimic din partaj? Iti multumesc anticipat!

#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Ideea este ca, pentru a obtine ceea ce ti se cuvine in procesul de partaj, trebuie sa dovedesti faptul ca:
- te-ai ocupat de copil o perioada,
- ai lucrat ilegal in tara,
- ai muncit la negru in Spania si i-ai trimis bani sotiei.

Inca o data, imi cer scuze pt. raspunsurile reci si scurte!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate