Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

LITORAL GRECIA 200x

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#145
b2tu

b2tu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 20.12.2005

View Posttfmercedez, on Apr 16 2009, 10:17, said:

Mda... multumesc pt raspuns.... eu asteptam o sugestie din partea cuiva care sta mai la vest (Caras, Timis, Arad, Hunedoara), pentru care este mai lesnea sa iasa pe la Moravita, spre Belgrad.  
Care varianta esta recomandabila ? Beograd->Nis->Sofia(bulgaria)->Salonic sau
                                                    Beograd->Nis(Serbia)->Skopje(macedonia)->Salonic, mai scurt cu 70km

Care-s mai rai? sau "mai de evitat", bulgarii sau macedonii?


Alege varianta cu Serbia-Macedonia. De langa Beograd, mergi pe autostrada.  Parerea mea! ;)

#146
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

View Posttfmercedez, on Apr 16 2009, 10:17, said:

Care-s mai rai? sau "mai de evitat", bulgarii sau macedonii?
la bulgari trebuie sa fi atent la semnele de circulatie si la flesurile celor care vin. asa nu dai nici-un ban. amenda maxima la bulgari e de 25 de euro. peste acesta suma sa nu dati decat daca e de luat carnetul . daca nu, atunci cu maxim 20 euro scapati. eu am fost de trei ori in grecia, iar anul acesta e a 4-a oara. merg in thasos. drumul e poate pe varianta clasica: buc-ruse-sofia-seres-drama-kavala-thasos sau prin munti. inca nu m-am hotarat. mai studiez.

#147
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View Postmarian.bazavan, on May 10 2009, 02:39, said:

la bulgari trebuie sa fi atent la semnele de circulatie si la flesurile celor care vin. asa nu dai nici-un ban. amenda maxima la bulgari e de 25 de euro. peste acesta suma sa nu dati decat daca e de luat carnetul . daca nu, atunci cu maxim 20 euro scapati. eu am fost de trei ori in grecia, iar anul acesta e a 4-a oara. merg in thasos. drumul e poate pe varianta clasica: buc-ruse-sofia-seres-drama-kavala-thasos sau prin munti. inca nu m-am hotarat. mai studiez.

e mai scurt si mai frumos prin munti (via veliko tarnovo - care apropo, e o statiune foarte frumoasa, merita pierduta jumatate de ora acolo). pe de alta parte, cu gps-ul n-am avut nicio sansa sa o scoatem la capat, ne-a intors de cateva ori. tot sfanta harta ne-a scos la drumul bun. despre traseul din grecia, nu prea e nimic de discutat - in afara de faptul ca nu prea are sens sa o iei prin kavala. feribotul din keramoti spre thassos e mai aproape, face mai putin timp si cred ca e si mai ieftin.

#148
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

View Postborn2lose, on May 10 2009, 15:45, said:

e mai scurt si mai frumos prin munti (via veliko tarnovo - care apropo, e o statiune foarte frumoasa, merita pierduta jumatate de ora acolo). pe de alta parte, cu gps-ul n-am avut nicio sansa sa o scoatem la capat, ne-a intors de cateva ori. tot sfanta harta ne-a scos la drumul bun. despre traseul din grecia, nu prea e nimic de discutat - in afara de faptul ca nu prea are sens sa o iei prin kavala. feribotul din keramoti spre thassos e mai aproape, face mai putin timp si cred ca e si mai ieftin.
cred ca am sa fac cel doua trasee: unul la dus, unul la intors. problema este care din ele sa fie la dus? care e mai usor in fiecare sens? astept un raspuns! multumasc!
cu gps, m-am descurcat f. bine pana acum. am mai actualizat hartile. sper sa le aduc la zi pana plec!

#149
Testosul

Testosul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.02.2004

View Postmarian.bazavan, on 10th May 2009, 17:09, said:

cred ca am sa fac cel doua trasee: unul la dus, unul la intors. problema este care din ele sa fie la dus? care e mai usor in fiecare sens? astept un raspuns! multumasc!
cu gps, m-am descurcat f. bine pana acum. am mai actualizat hartile. sper sa le aduc la zi pana plec!


Cum ti-ai setat traseul pe GPS?
Eu voi pleca sambata viitoare in Sithonia..am incercat sa-mi setez GPS-ul (IGo 2006 Plus) si oricum o dau, plecand din Bucuresti el vrea sa ma scoata din tara pe la Negru Voda si nicidecum pe la Giurgiu...Multumesc anticipat pentru sfaturi

#150
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

View PostTestosul, on 29th May 2009, 12:47, said:

Cum ti-ai setat traseul pe GPS?
Eu voi pleca sambata viitoare in Sithonia..am incercat sa-mi setez GPS-ul (IGo 2006 Plus) si oricum o dau, plecand din Bucuresti el vrea sa ma scoata din tara pe la Negru Voda si nicidecum pe la Giurgiu...Multumesc anticipat pentru sfaturi
da-mi un pm cu nr tau de tel si te sun!!!

#151
mishoufirst

mishoufirst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.05.2009

View Posttfmercedez, on 16th April 2009, 10:17, said:

Mda... multumesc pt raspuns.... eu asteptam o sugestie din partea cuiva care sta mai la vest (Caras, Timis, Arad, Hunedoara), pentru care este mai lesnea sa iasa pe la Moravita, spre Belgrad.  
Care varianta esta recomandabila ? Beograd->Nis->Sofia(bulgaria)->Salonic sau
                                                    Beograd->Nis(Serbia)->Skopje(macedonia)->Salonic, mai scurt cu 70km

Care-s mai rai? sau "mai de evitat", bulgarii sau macedonii?

Am fost personal la Skopje si drumul prin Serbia e f.f. bun. Nu am avut NICI O PROBLEMA cu sirbii sau macedonii. Macedonii erau chair foarte de treaba, doar sarbii m-au intrebat mai mult unde am fost si ce am facut.

Daca intri in Serbia pe la Moravita, iti recomand sa o iei spre autostrada pe la Pancevo, nu sa te duci prin Belgrad ca e mai aglomerat. Poti din Pancevo sa tai drumul si sa intri pe autostrada dupa Belgrad (ocolind astfel orasul): Pancevo - Bavaniste - pod peste Dunare langa Smederevo - si intri apoi pe autostrada (urmeaza indicatiile stradale).

Am avut GPS (IGO), dar hartile care le aveam nu erau foarte sincronizate cu situatia din teren, deci ti-as sugera sa urmezi indicatiile, nu GPS-ul. GPS-ul doar de "siguranta", ca sa stii pe unde esti.

Drum bun!

LE: Plus ca drumul e mai scurt prin Serbia - Macedonia!

Edited by mishoufirst, 02 June 2009 - 10:39.


#152
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Ne tenteaza ca la intoarcere din Neos Marmaras sa alegem ruta de-a lungul litoralului bulgaresc.

Harta arata ca ar fi o portiune de drum prin Turcia pe autostrada sau  direct in Bulgaria pe drumuri secundare.

Pentru Turcia, ne mai trebuie ceva acte in plus? (suntem proprietari pe auto, nu e in liesing)

Ce ne recomandati?

#153
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004

View PostTestosul, on 29th May 2009, 11:47, said:

Cum ti-ai setat traseul pe GPS?
Eu voi pleca sambata viitoare in Sithonia..am incercat sa-mi setez GPS-ul (IGo 2006 Plus) si oricum o dau, plecand din Bucuresti el vrea sa ma scoata din tara pe la Negru Voda si nicidecum pe la Giurgiu...Multumesc anticipat pentru sfaturi

Si la Igo8 tot pe la Negru Voda ma scoate din tara.
O sa incerc acasa sa pun Giurgiu ca punct de plecare sa vad ce face.

#154
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Chiar daca pun Giurgiu ca punct de plecare, tot pe la Negru Voda ma duce.
Foarte ciudat. In cazul asta cred ca nu prea pot sa am mare incredere in Igo pentru Bulgaria/Grecia.

#155
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

View Postxymzar, on 9th June 2009, 19:20, said:

Chiar daca pun Giurgiu ca punct de plecare, tot pe la Negru Voda ma duce.
Foarte ciudat. In cazul asta cred ca nu prea pot sa am mare incredere in Igo pentru Bulgaria/Grecia.
cu igo am strabatut de doua ori grecie si am ajuns pana in italia. sigur voi nu selectati bine din meniu. la mine buc-thassos ma scoate de fiecare data prin ruse. de aici traseul il fac eu cu pct. intermediar sofia. dati-mi nr vst. de tel pe pm si va sun eu sa va explic. pt exemplificare folositi si maps.yahoo sau google maps sau viamichelin.

#156
Vio-2009

Vio-2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.05.2009
Buna dimineata! Ieri am zgariat masina destul pe rau pe o laterala si am dovada de la politie, numai ca nu mai am timp s-o repar pana plecam in Grecia, luni dimineata. Stie cineva daca o sa avem probleme pe drum cu politistii bulgari sau greci? E valabila dovada de la politia romana? Sau trebuie cumva sa o traduc in engleza si s-o legalizez. E urgent. Multumesc mult pentru raspunsuri. Vio

#157
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

View PostVio-2009, on 11th June 2009, 08:31, said:

Buna dimineata! Ieri am zgariat masina destul pe rau pe o laterala si am dovada de la politie, numai ca nu mai am timp s-o repar pana plecam in Grecia, luni dimineata. Stie cineva daca o sa avem probleme pe drum cu politistii bulgari sau greci? E valabila dovada de la politia romana? Sau trebuie cumva sa o traduc in engleza si s-o legalizez. E urgent. Multumesc mult pentru raspunsuri. Vio
totul e sa ai dovada cu tine! eu am mers acum doi ani cu ea busita in spate! chiar am fost oprit de politia blg. pt. in mic control, dupa ruse, si nu au zis nimic. doar "dovada?" iar eu am zis "DA". nu a fost nevoie sa o arat. dar tot sa o ai cu tine! e mai sigur. daca iti da mana si timpul, chiar poti sa o legalizezi. dar cred ca cea in romana e de ajuns.

#158
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
La greci poti sa stai complet linistita ca oricum nu te opreste nimeni, iar la bulgari in cazul in care te opreste oricum tre sa dai 10 euro asa de control si iar nu mai ai nici o problema.

#159
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
Pentru Turcia, ne mai trebuie ceva acte in plus? (suntem proprietari pe auto, nu e in liesing)


doar pasaport.
stie cineva daca am probleme cu un parbriz fisurat in bulgaria si grecia?

#160
aleodor45

aleodor45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.04.2007
În cazul în care ies din țară pe la Giurgiu, care din variantele de traseu ale GPS-ului, pentru Grecia (Halchidichi) e mai bună:cea scurtă, economică, ușoară sau rapidă? Asta în ideea că nu vreau să mă rătăcesc pe centura Sofiei.(în sensul de a o rata).

#161
aditzuuu1556

aditzuuu1556

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 02.06.2006

View Postxymzar, on 10th June 2009, 02:17, said:

Si la Igo8 tot pe la Negru Voda ma scoate din tara.
O sa incerc acasa sa pun Giurgiu ca punct de plecare sa vad ce face.

plecam si noi in august in hanioti,halkidiki,am incercat zilele trecute gps-ul si imi arata exact drumul european pe la giurgiu -sofia-kulata.La sofia imi arata drumul pe centura si as dori sa mergem prin oras pt evitarea aglomeratie de pe centura...
    ...cum s-al fac sa mearga prin oras? Imi trebuie un punct de reper ,o strada ceva din sofia cred...
GPS MIOP360 cu IGO 2008 3D
MULTUMESC
Vacanta placuta la toata lumea

#162
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

View Postaditzuuu1556, on 11th August 2009, 16:43, said:

plecam si noi in august in hanioti,halkidiki,am incercat zilele trecute gps-ul si imi arata exact drumul european pe la giurgiu -sofia-kulata.La sofia imi arata drumul pe centura si as dori sa mergem prin oras pt evitarea aglomeratie de pe centura...
    ...cum s-al fac sa mearga prin oras? Imi trebuie un punct de reper ,o strada ceva din sofia cred...
GPS MIOP360 cu IGO 2008 3D
MULTUMESC
Vacanta placuta la toata lumea
pai poti sa-l faci sa mearga in felul urmator: il lasi setat pe destinatia ta si intri in Sofia si ai sa vezi ca dupa ce "vede" ca ai intrat in oras te va ghida pe traseul din oras.

Pentru cei care-i ghideaza gps-ul pe la Negru Voda si nu pe la Giurgiu nu cumva ati setat sa evite drumuri cu taxa sau setari de genul asta? Solutia de compromis in cazul asta este aceeasi: il lasati setat pe destinatie si voi mergeti catre Ruse (nu cred ca aveti nevoie de gps pana la Ruse) si apoi va sti el mai departe.

Oricum ca o idee generala, nu aveti nevoie de gps decat in zona Sofiei in rest sunt indicatoare arhisuficiente. Mai degraba o harta clasica e utila sa stiti ca mergeti in directia corecta.

Drumuri bune!

Edited by atupi, 12 August 2009 - 10:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate