Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

LITORAL GRECIA 200x

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#127
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
"mare" are mai multe conotatii , in cazul de fata ii da tenta hiperbolica si se intelegea ca "impunator" ;) ... si suna bine_rau  X5 mare_si_negru ;)
PS: ... pe mine cand ma vad cu o coaja de golf rosu zic ca l-au vazut pe Mos Craciun :( <_<

Edited by Vlad_int1, 17 July 2008 - 13:57.


#128
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007
Ma bate gandul sa merg pe la sârbi in Halkidiki si sa intru in Bulgaria doar in apropiere de Sofia. Ce parere aveti? A fost cineva? ...dar pe la Bechet?!
Nu m-as duce din Alba pana la Giurgiu ca ocolesc destul de mult. Cum cu radarele la sud de Sofia?

#129
galad

galad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2008

 OIL1, on Jul 17 2008, 22:38, said:

Ma bate gandul sa merg pe la sârbi in Halkidiki si sa intru in Bulgaria doar in apropiere de Sofia. Ce parere aveti? A fost cineva? ...dar pe la Bechet?!
Nu m-as duce din Alba pana la Giurgiu ca ocolesc destul de mult. Cum cu radarele la sud de Sofia?

Am fost in Bulgaria in luna iunie. De la Giurgiu pana la autostrada au fost cel putin 10 radare. La sud de Sofia insa nu a fost nici unul dar drumul a fost destul de aglomerat, oricum nu prea s-a putut merge cu viteza. De la Alba nu are nici un sens sa mergi pe la Giurgiu.

#130
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Posesor VALENTINE ONE, cunoscator drum spre Kulata si apoi Atena, deschizator coloana la bulgari, vit de croaziera 140-160, organizez excursie tematica in "tara radarelor". Coloana se pune in miscare in jur de ora 5 dim , din Ruse, PCTF. LEGATURA SE TINE PRIN SEMNELE ARHICUNOSCUTE si la o adica prin statii emisie receptie din alea de 2 lei, cu arie de acoperire de 500m...
Semn de recunoastere: :thumbdown: degetul "respectiv" aratat cu anticipatie gaborilor din tara vecina si prietena. Cine ramane de caruta, sa fie sanatos, cine tine trena, bea o bere la un popas in Bulgaria-in apropiere de Kulata- in munti, cu subsemnatul. :naughty: FACE CINSTE, NORMAL!!!! :naughty:

Edited by sanddy1964, 01 August 2008 - 19:08.


#131
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
deci nu vine nimeni-sa nici nu va prind la bere :lol: atunci!

#132
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

 OIL1, on Jul 17 2008, 23:38, said:

Ma bate gandul sa merg pe la sârbi in Halkidiki si sa intru in Bulgaria doar in apropiere de Sofia. Ce parere aveti? A fost cineva? ...dar pe la Bechet?!
Nu m-as duce din Alba pana la Giurgiu ca ocolesc destul de mult. Cum cu radarele la sud de Sofia?
Am fost pana la urma prin Serbia si Macedonia. Nu am mai cotit-o spre Bulgaria la Sofia...cum ziceam initial. Drumul a fost foarte bun, mai bun decat prin Bulgaria. Am vazut doar doua radare (de fapt pistoale laser) in Serbia cand m-am intors. Unul m-a vazut si el pe mine :). Am cotizat 10 euro si gata. Cei din vestul tarii mai bine merg prin Serbia decat sa mearga prin Bulgaria! Eu am iesit pe la Moravita, am mers in Serbia pana la Pancevo, acolo am facut stanga catre Kovin, am trecut Dunarea, dupa care am intrat pe autostrada care (cu mici intreruperi) duce aproape toata Serbia, Macedona si  pana dupa Salonic (Thessaloniki). Taxele de autostrazi sunt 13 euro in serbia (la tollposts 10+3), iar in Macedonia 3 euro (la 3 porti cate un euro). Am mers si la Meteora, la Atena, la Delfi si la Lefkada. Daca e cineva interesat de detalii, raspund cu placere.
Atasez 3 poze cu marea :).

Attached Files



#133
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Bine ai facut ca nu ai mers pe Bulgaria. Ar trebui evitati stimabilii,Sunt jalnici cu cerseala radarelor frate!Am cotizat 40 de euro, pt depasiri fantastice de 12 km/h. Mi-era mie jena de jena lor...
Cred ca o sa merg si eu o dat ape Serbia si Macedonia ...

PS Cam murdara apa..
la noi e mai albastra! :lol:  :lol:  :lol:  :lol: Plus ca are are si hartii, rahati, petrol, zoaie, ..
absolut autentic in Grecia: am pus in 2 pahare apa din mare si apa minerala. NU mai stiam care e aia de mare!

Edited by sanddy1964, 19 August 2008 - 20:34.


#134
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

 sanddy1964, on Aug 19 2008, 21:33, said:

...pt depasiri fantastice de 12 km/h...

  :lol:  Pe mine m-au prins cu 69Km/h in zona de 60 si mi-au zis: "iu ar goin verrri fast!!!!" Inseamna ca tu chiar goneai nebuneste la 12 peste limita.
Oricum, mi-au zis ce ma asteapta pe drum:"biuer! tu radar control tu rumenia". Am constat ca nu te opresc daca nu incalci legea. Am mai discutat si cu alti soferi care au trecut pe la sarbi si pe nici unii nu i-au oprit decat daca au incalcat legea. Treci, se uita la tine dar nu te opresc. Bulgarii am auzit ca mai opresc si la ciupeala, fara sa te fi prins cu ceva ... doar asa sa te prosteasca sa le mai dai un ban.

#135
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 OIL1, on Aug 19 2008, 23:30, said:

Bulgarii am auzit ca mai opresc si la ciupeala, fara sa te fi prins cu ceva ... doar asa sa te prosteasca sa le mai dai un ban.
Da-i in ...era sa zic eu unde de handicapati, daca ei pt 12 km depasire se kk pe ei.Mai te tin si la discutii 2-3 minute aiurea, .Stii care e tampenia lor? Ca nu au pretul facut dinainte, sa ceara direct: 10 euro pt 5km/h,,20 Euro pt peste 10km.h...50 euro pt FARA NUMAR DE KM....
anu trecut m-au oprit cu A8-ul cu 172km/j..pe un drum cu maxim 90....... :death:

#136
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

 sanddy1964, on Aug 19 2008, 23:35, said:

anu trecut m-au oprit cu A8-ul cu 172km/j..pe un drum cu maxim 90....... :death:

ohoo... si cat a costat distractia? :) 50 euro?  :huh:

#137
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 OIL1, on Aug 20 2008, 23:52, said:

ohoo... si cat a costat distractia? :) 50 euro? :huh:
De unde stii ???????? e exact suma decartata...fara tocmeala. Cred ca mergea si mai putin dar ma grabeam sa prind o dupa masa de plaja in plus,,,chiar am scos record pe Bucuresti Paralia cu A8-ul , pe bune, fata de timpii realizati cu alte masini.
Acum cu X5-ul am venit f bine deasemenea dar fara record ca am luat TZEAPA LA SOFIA, cu ocolirea aia a lu PESTE .DACA INTRAM PRIN CENTRU CRED CA ERA UN TIMP SUPER BUN...

Plecat de la Kamena Vourla la ora 9 30 dim si oprit la Bucuresti la ora 00:30, cu opriri pe la Carrefour la PARALIA-30min, la mici in Bulgaria-20min, la PECO-uri de 4 ori-desigur si pt altfel de nevoi decat motorina si cu tot dezastrul din SOFIA de pe Centura care se "ocoleste" pe niste strazi cu 2 beni, unde se merge bara la bara in ritm de melc...pai toata asta a facut un total de 15ore. Nu e rau deloc.

Edited by sanddy1964, 20 August 2008 - 23:12.


#138
blasphy

blasphy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.09.2006
Salutare!

Eu am fost anul aceste in Creta.. va pot da cateva detalii: in iunie am platit 800 euro pt. 2 persoane, avion charter Aegean Airlines Cluj-Napoca - Heraklion, cazare 7 nopti la hotel de 3stele, langa Rethymnon, demipensiune (mic dejun + cina incluse in pret, ambele sub forma de bufet suedez, mancare super buna si foarte diversificata), taxe de aeroport incluse, la fel si transferul aeroport - hotel.
Camera dotata cu aer conditional, TV satelit, frigider, toaleta+dus proprie, terasa.
Tot in banii astia am avut si o excursie gratuita pt. 2 persoane la Water City.

Se pot face multe alte excursii ce pot fi cumparate de la ghizi (recomandat) sau de la tot felul de agentii din statiune. De ex. pentru o excursie pe insula Santorini am platit 120eu/pers, pret in care a fost inclus si transferul hotel-port si autocar pe insula cu ghid in limba engleza.

Am inchiriat si masina pe 2 zile, un Peugeot 307 Wagon, am platit 200 euro pe 2 zile cu asigurare FULL (in caz de incidente auto nu aveam de suportat nici o cheltuiala). Cu benzina de 50 de euro am facut cam 300 km pe insula.

Ca si mancare, se poate manca foarte bine cu 10-15 euro/2 pers, meniuri de genul: salata greceasca/ton, suvlaki/mix fish, garlic bread, 2 beri/sucuri.

Ca si plaje, majoritatea sunt cam pietroase (ai nevoie de niste tenisi speciali din neopren si talpa de cauciuc - 4-5euro/perechea). Sunt si plaje cu nisip fin, dar mai putine la numar.

Recomand oricui Creta, sunt foarte multe locuri de vizitat pe insula si pe insulele de langa ea, preturile sunt acceptabile.....

Cam atat.... sper sa va fie de folos informatiile mele.... Pa si..... distractie placuta in concedii, oriunde ati merge!

#139
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,992
  • Înscris: 15.06.2007
Eu am fost anul trecut cu avionul in Corfu , satul Roda, in NORDUL insulei, care e mai lipsit de spectacol, si-s multi turisti de varsta 2/3 familii cu 15 membrii ( nepoti , parinti bunici , strabunici unchi si bunici) .
M-as duce anul acesta cu masina , ca sa nu mai platesc avion 2 pers +190 E taxe aeroport. Masinile se inchiriaza ieftin acolo, 25 euro pt 1 matiz cu clima/zi. Pe 6 zile am dat 150euro si am parcurs 550km prin serpentinele de pe insula. SUPERB! ( ce tare e sa alimentezi cu martuntii din buzunar- cu 6-7 euro mergeam 80km)
Mai ramane de rezolvat cazarea , care daca e luata de la agentiile romanesti, e nasol: agentia negociaza pretul la sange, si atunci si grecul taie din conditii: la 3* nu aveam firgider, camera nu semana deloc cu pliantele agentiei , plosnita in dulap, la intrare erau soparle pe pereti, mobila de 20 de ani scorjita,  in loc de vedere la mare eram intr-o gradina cu zarzavaturi. Am platit 10 euro in plus/noapte la receptioner si am primit camera cu palmieri in fata balconului , cu marea in fata, mobila noua , baie frumoasa, (erau camerele din alt corp de hotel)  care erau date turistilor din Anglia sau Germania. Romanii primeau mai ieftin sura gen CAP din spate. Erau englezi si in spate dar erau pusti de 16-19 ani , veniti cu scoala poate, nu le pasa lor de cum  arata camera, mai ales ca erau beti 80% din timp . Eu am preferat sa mai dau 60 euro in plus pe 6 nopti ce mi-au ramas  , daca tot am dat 900E pe sejur ,si sa stau in conditii de hotel de costinesti/mangalia/tulcea.

Edited by tfmercedez, 17 March 2009 - 12:56.


#140
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
@tfmercedez: Pune si tu niste poze cu insula pentru cei care nu am fost p-acolo . Anul asta ma cam bate si pe mine gandul. Sincer momentan o excursie in insulele din grecia cam depaseste bugetul, dar nu se stie nicioadata.

#141
njkoz

njkoz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2009

 tfmercedez, on Mar 17 2009, 12:48, said:

Eu am fost anul trecut cu avionul in Corfu , satul Roda, in NORDUL insulei, care e mai lipsit de spectacol, si-s multi turisti de varsta 2/3 familii cu 15 membrii ( nepoti , parinti bunici , strabunici unchi si bunici) .
M-as duce anul acesta cu masina , ca sa nu mai platesc avion 2 pers +190 E taxe aeroport.
de Kefalonia ai auzit? eu locuiesc aici tot timpul si mai ales vara e fantastic...lucrez la o agentie turistica cu masini si excursii...transportul si mincarea e treaba voastra ,o camera buna cu bucatarie a pot gasi oricind cu un pret bun ...poze sint multe pe net ...Skala-Kefalonia-Greece

#142
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,992
  • Înscris: 15.06.2007
Deci, anul trecut am fost si in Corfu (avion) si in paralia (autocar). Anul asta ma tenteaza Corfu cu masina mea. Autocarul cu care am fost in paralia avea traseul: iesire pe la sarbi la Moravita, intrat pe autostrada la Beograd, si tot inainte dar la NIS, in serbia a cotit la stanga spre Sofia in Bulgaria pe motiv ca sunt porci vamesii din Macedonia , (cel putin cu autocarele) si de la Sofia cred ca am mers pe traseul consacrat si pentru restul romanilor, din centrul si estul tarii.
Dilema mea este : sa merg tot prin Bulgaria Sofia sau sa o iau inainte pe la Kumanovo in Macedonia? De sarbi stiu ca-s cam rai, de bulgari ce sa mai zic, dar de Macedoneni nu stiu nimic. Soferii de pe autocar au zis ca ocolul facut prin bulgaria e de cca 70-80KM in plus fata de drumul prin Macedonia.

Traversarea pe la Giurgiu cade oricum din calcul pentru ca inseamna sa vin 300km prin romania pe sosele romanesti, in timp ce pe la Moravita sunt imediat la autostrada sarbilor.

DECI : ocol prin Bulgaria sau inainte ca rusii prin Macedonia?

#143
FCHRISTEA

FCHRISTEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.07.2005

 tfmercedez, on Apr 14 2009, 13:50, said:

Deci, anul trecut am fost si in Corfu (avion) si in paralia (autocar). Anul asta ma tenteaza Corfu cu masina mea. Autocarul cu care am fost in paralia avea traseul: iesire pe la sarbi la Moravita, intrat pe autostrada la Beograd, si tot inainte dar la NIS, in serbia a cotit la stanga spre Sofia in Bulgaria pe motiv ca sunt porci vamesii din Macedonia , (cel putin cu autocarele) si de la Sofia cred ca am mers pe traseul consacrat si pentru restul romanilor, din centrul si estul tarii.
Dilema mea este : sa merg tot prin Bulgaria Sofia sau sa o iau inainte pe la Kumanovo in Macedonia? De sarbi stiu ca-s cam rai, de bulgari ce sa mai zic, dar de Macedoneni nu stiu nimic. Soferii de pe autocar au zis ca ocolul facut prin bulgaria e de cca 70-80KM in plus fata de drumul prin Macedonia.

Traversarea pe la Giurgiu cade oricum din calcul pentru ca inseamna sa vin 300km prin romania pe sosele romanesti, in timp ce pe la Moravita sunt imediat la autostrada sarbilor.

DECI : ocol prin Bulgaria sau inainte ca rusii prin Macedonia?

Eu anul trecut am fost in Dion  80 km de Salonic....fiind din Bucuresti am iesit pe la Giurgiu si am trecut Bulgaria. Nu am avut nici o problema, dar absolut nici una, nici cu vamesii nici cu politia. Bulgaria este cam necirculata - concluzia mea , oricum sa ai bani marunti la tine , si sa circuli in limitele lor de viteza, le gasesti pe site m.a.e. Au drumuri bune,  autostrada e OK.  Succes..

#144
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,992
  • Înscris: 15.06.2007

 FCHRISTEA, on Apr 16 2009, 07:55, said:

Eu anul trecut am fost in Dion  80 km de Salonic....fiind din Bucuresti am iesit pe la Giurgiu si am trecut Bulgaria. Nu am avut nici o problema, dar absolut nici una, nici cu vamesii nici cu politia. Bulgaria este cam necirculata - concluzia mea , oricum sa ai bani marunti la tine , si sa circuli in limitele lor de viteza, le gasesti pe site m.a.e. Au drumuri bune,  autostrada e OK.  Succes..
Mda... multumesc pt raspuns.... eu asteptam o sugestie din partea cuiva care sta mai la vest (Caras, Timis, Arad, Hunedoara), pentru care este mai lesnea sa iasa pe la Moravita, spre Belgrad.  
Care varianta esta recomandabila ? Beograd->Nis->Sofia(bulgaria)->Salonic sau
                                                    Beograd->Nis(Serbia)->Skopje(macedonia)->Salonic, mai scurt cu 70km

Care-s mai rai? sau "mai de evitat", bulgarii sau macedonii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate