Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

riscul malformatiilor in cazul consangvinizarii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007
Tocmai am aflat ca mama si cu tata sunt verisori de gradul 2, pe linie sangvina ...
Trecand peste faptul ca au fost atat de handicapati incat n-au fost in stare sa-si gaseasca niste parteneri normali ( s-au casatorit  la 18-20 ani ) , si peste faptul ca au facut doi copii, cu riscul de a iesi cu malformatii , intrebarea mea este : sora mea vrea sa faca niste copii ...ce risc exista ca ei sa iasa cu malformatii ?
Daca are cineva informatii despre cosangvinizare, rog sa mi le dea si mie ! Am cautat pe net si am gasit cosangvinizare doar pentru animale : se pare ca nu s-au gandit ca exista oameni atat de bip - bip , incat sa se comporte ca animalele ...
Orice informatie imi este de folos ... nu stiu mai nimic despre acest subiect ...

P.S. Pentru glumeti : sora'mea nu s-a casatorit cu varu'sau   :)

Edited by mianna, 28 February 2008 - 00:09.


#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ce se aplica la animale se aplica fix la fel si la oameni, ca tot in ADN e codata informatia genetica. Daca sora ta e ok, si sansele ca urmasii ei sa fie ok sunt mari. Ar trebui sa aiba mare ghinion sa dea peste un nene cu aceleasi gene recesive "gresite" ca si ale ei, dar asta nu are neaparat legatura cu gradul de rudenie dintre parintii tai.

#3
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
nu exista un risc mai mare ca la alta persoana din parinti "mai normali" :)
riscul a fost la voi, nu sunteti handicapati, nu ? :P

Edited by mianna, 27 February 2008 - 10:04.


#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Uite niste articole pe aceasta tema. "Problema" ar fi putut sa apara la voi (la tine si la sora ta), dar riscul nu este foarte mare. La copiii cuplurilor neinrudite riscul de boli genetice este de 3-5%, iar la cei ai verilor este de 6-7%. Cam asta scrie si in articolele pe care le-am gasit, dar mai pe larg.

#5
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007

View Postcardinal, on Feb 27 2008, 00:27, said:

riscul a fost la voi, nu sunteti handicapati, nu ? :P

Da, suntem norocoase ca nu ne-am nascut cu pene si cu patru mani ...   :)

#6
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
suntem norocoase ca nu ne-am nascut cu pene pai si ce, nu v-ar fi placut sa puteti sa zburati ?
deci ideea e, ca daca voi sunteti in mod evident OK, la urmasii nu sunt mai multe sanse de activare a genelor recesive ca la altii.

#7
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Eu nu înțeleg de ce vorbești așa despre părinții tăi?
Anii 70 au fost nasoli, dar nu e motiv să-i judeci.

#8
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007

View PostFr3ak, on Feb 27 2008, 15:01, said:

Eu nu înțeleg de ce vorbești așa despre părinții tăi?
Anii 70 au fost nasoli, dar nu e motiv să-i judeci.

Si ce ai vrea sa fac, sa-i felicit ca mi-au riscat sanatatea ? Din pacate, sa se f...ta a fost cel mai bun lucru pe care au reusit si au stiut sa-l faca   <_<  
Amice, vorbesti in necunostinta de cauza .... Daca te-ai fi pricopsit cu ei drept parinti, asa, macar cateva luni, am fi putut discuta altfel... te-as fi intrebat si eu " cum ti-a priit " ...  Dar asa, nu putem gandi si da solutii conform tiparelor de gandire care se poarta... nu eu !

#9
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postmantra mioritica, on Feb 28 2008, 01:22, said:

Si ce ai vrea sa fac, sa-i felicit ca mi-au riscat sanatatea ? Din pacate, sa se f...ta a fost cel mai bun lucru pe care au reusit si au stiut sa-l faca   <_<  
Amice, vorbesti in necunostinta de cauza .... Daca te-ai fi pricopsit cu ei drept parinti, asa, macar cateva luni, am fi putut discuta altfel... te-as fi intrebat si eu " cum ti-a priit " ...  Dar asa, nu putem gandi si da solutii conform tiparelor de gandire care se poarta... nu eu !

Te-o bătut mă-ta? Te-o violat tac-tu?
Dacă răspunsul la aceste întrebări e ?nu? atunci ești printre norocoase. Poți să le pupi picioarele. Puteau foarte bine fi străini totali și să ieși cu probleme. Ș-atunci ce le-ai fi zis?

Glumesc mă, scuipă-i și taie-le gâtu-n somn, că atâta merită porcii ăia nenorociți. Numai bine :)

Edited by Fr3ak, 28 February 2008 - 01:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate