Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Knoppix 3.7

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
Am instalat în week-end knoppix-ul pe hard. Merge excelent. Instalarea a fost ușoară iar sistemul merge excelent. Având în vedere că pe un sungur cd bootabil ai atâtea opțiuni și programe, face ca virgulă knoppixul să fie un sistem de operare deskop în adevăratul sens al cuvântului (adică față de banalul windows, care nu costă prea mult, dar nu are programe incluse aproape deloc... knopix vine cu suită de office, jocuri, programe multimedia, program de messanger, client de mail etc...)

Deocamdată Knoppix-ul reprezintă doar rampa de lansare către cele două distribuții linux pe care le-am comandat, dar încă nu le-am primit. Cred că am făcut o alegere bună cu cele două distribuții. Adică am ales cel mai ușor linux de pe piață (Mandrake) dar cu un suport gratiut mai restrâns... și gentoo linux, un linux mai greu pentur un începător dar cu suport și documentație multă.

Am și eu o întrebare... e posibil să instalez amândouă distribuții? și să am o partiție comună pentru /home?

De asemenea, pe un hard de 2.1 voi instala Win 98, în caz de nevoie să fie la îndemână...

De asemenea vreau să vă cer părerea cu privire la partiționarea hardului de 80 GB.
Vreau să am o partiție fat32 de 40GB iar restul pentru linux după cum urmează:

partiție boot 32MB (e necesar sau să nu merită?)
partiție swap 1 GB (e mult? am 512 MB ram)
partiție linux pentru Mandrake (~6-7 GB)
partiție linux pentur Gentoo (10 GB
partieție comună /home (20 GB)

Ideea mea e ca gentoo să fie sistemul de operare principal, iar partieția cu mandrake să fie folosit în scopuri "educative și de teste" pentur alte distribuții.

#20
i_m_meen

i_m_meen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 27.03.2005
swapul mi se pare imens. eu am 400mb si am doar 256mb ram si merge acceptabil Ubuntu, care e mai rapid totusi decat mandrake, dar gentoo cred ca o sa zburde pe cei 512mb ram ai tai
cred ca ajung spatiile alocate sistemelor, chiar sunt exagerate: cu un Debian unstable  captusit cu xfce, gnome, kde, si tot felul de aplicatii multimedia & programare abia ajunsesem la 5gb...iar tu ai si home-ul separat...
cred ca 5gb bucata este rezonabil, iar home-ul comun e de ajuns; singura problema ar fi cand instalezi ceva prin home pt ca fiecare se poate sa aiba alte scripturi..nu prea cred, dar totusi...

#21
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

73437, on Apr 4 2005, 10:17, said:

Am și eu o întrebare... e posibil să instalez amândouă distribuții? și să am o partiție comună pentru /home?

partiție boot 32MB (e necesar sau să nu merită?)
partiție swap 1 GB (e mult? am 512 MB ram)
partiție linux pentru Mandrake (~6-7 GB)
partiție linux pentur Gentoo (10 GB
partieție comună /home (20 GB)
poți să instalezi foarte multe linuxuri pe același calculator. Partiția comună pt /home nu cred că-i posibil. Partiția boot nu cred că e necesară, la fel nici swap-ul, atunci când ai mai mult de 256 RAM, iar sistemul este unul desktop (adică nu faci chestii supărate pe el). Pt liniștea ta sufletească, poți aloca un 100MB pt swap.

#22
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
Am mers pe mâna manualului de la Gentoo. Astfel am creat partițiile în felul următor:

hda1 primary boot fs83 32MB
hda2 primary swap fs82 512MB
hda3 primary Fat32 (fs0C) 40000MB
hda4 extended
hda5 logical linux fs83 5120MB
hda6 logical linux fs83 5120MB
hda7 logical linux fs83 restul până la 81,7GB

Am instalat deja knoppix-ul pe hda6. Urmează ca Gentoo să fie instalat pe hda5, iar directorul /home să fie hda7. Acesta din urmă va servi doar pentru gentoo.. Pe hda6 voi testa alte linux-uri precum mandrake.

#23
i_m_meen

i_m_meen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 27.03.2005
manualul gentoo zice sa faci partitie de boot? o sa ma uit prin el, dar ar fi prima oara cand aud asa ceva...eu pana acum nu am facut niciodata si nu s-a plans nici un linux... e drept ca cei 32mb nici nu conteaza.

#24
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
Da. GEntoo recomandaă în manual crearea partiției de boot.

Ieri ma primit cele două distribuții pe care le-am comandat. Pot spune că sunt mulțumit de serviciile oferite pe wwwpunctlinuxcdpunctro.

Am comandat Luni săptămâna trecută; după 2 zile au expediat pachetul, iar ieri a ajuns și la mine efectiv. (București - Brașov)

Cd-urile erau bine împachetate, în plic "cu bule" :)
Cd-uri de calitate Verbatim și bonus un mic sticker cu pinguinul celebru, care și găsit locul imediat pe calculatorul meu :)

Probabil multe lucruri pot fi considerate offtopic pe aici, dar datorită lui Knoppix am ajuns aici :) REcomand și altora să-l încerce.

#25
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

i_m_meen, on Apr 6 2005, 07:21, said:

manualul gentoo zice sa faci partitie de boot? o sa ma uit prin el, dar ar fi prima oara cand aud asa ceva...eu pana acum nu am facut niciodata si nu s-a plans nici un linux... e drept ca cei 32mb nici nu conteaza.

<{POST_SNAPBACK}>


/boot, /var, /tmp, /home / poti sa le faci separate fara nici o problema. E chiar mai bine.

#26
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
daca tot vrei /boot pe partitie separata si vrei sa instalezi mai multe distributii de linux care or sa foloseasca in comun partitia aia, fa-o mai mare, in jur de 100-150MB; si poti sa folosesti in comun /home pentru mai multe distributii daca ai aceiasi useri in fiecare

#27
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004

retele, on Mar 30 2005, 10:55, said:

Dar dacă te-ai hotărât să mergi "pe mâna" Gentoo, noi toți îți spunem: ești tare, domnule!!!  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>


Ieri m-am apucat de instalat Gentoo, având lângă mine manualul de instalare, atât în engleză cât și în română. Am mers până la final cu versiunea română, care este foarte bine tradus și este destul de clar ce trebuie făcut (pentru un utilizator mediu și pentru cine știe deja câte ceva din lumea linux).

Am instalat fără probleme. DAR am întâmpint probleme la configurarea sistemuli pentru mediu de lucru desktop... adică instalarea/compilarea/configurarea KDE... aici sunt un pic confuz cu privire la documentație.. Așa cum scrie în documentație, gentoo vrea să se  conecteze la internet pentru pachetele necesare de instalare, deși eu le am pe cd-ul cu pachete. DEși e o mică paranteză cu schimbarea locului pachetelor... ceva nu e bine pentru că sistemul tot de pe net vrea să-și ia necesarul...

Dat fiind faptul că subiectul acestui thread este Knoppix, mă opresc aici și voi continua bătălia cu linux pe gentoopunctro

#28
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
Am reușit să fiu și eu utilizator Linux, în detrimentul Windowsului, mulțumit Knoppixului :) Motivul?...
Chiar dacă prețul windowsului nu este așa de mare (~90$) la el mai trebuie și alte programe pentru a fi un calculator perfect funcțional, ce necesită de cele mai multe ori alți bani (ex. un antivirus bun costă ceva bani). De asemenea din cauză că trebuie să ai atâtea programe instalate pe un sistem bazat pe windows ca să nu fi vulnerabil pe internet, calculatorul are nevoie de cât mai multă memorie, viteză de procesare etc... deci iar alți bani; pe linux, sunt uimit de cât de puțină memorie este necesară... până acum nu am reușit să umplu nici 200MB Ram, în general sistemul (sub gnome) stă pe la 100 MB ram.
Eu am mers pe mâna gentoo... întradevăr nu a fost ușor la început, dar în scurt timp, am reușit să instalez și să configurez calculatorul meu. După instalare totul este mai ușor... mult mai ușor, poate mai ușor decât în mandrake... (mandriva). A reușit să instalez fără probleme, gnome, OpenOffice, valknut, xmms, k3b, gaim, fără bătăi de cap, prin simpla comandă "emerge openoffice" (ca si exemplu). După comandă totul este făcut automat de gentoo. Îți compilează, îți instalează automat bibliotecile necesare și îți pune icoanele în meniul corespunzător din start (ex. open office la Aplications > Office >  Open office.)

Deci recomand gentoo, care pare greu la început, însă merită.

#29
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

73437, on Apr 14 2005, 12:57, said:

Am reușit să fiu și eu utilizator Linux, în detrimentul Windowsului, mulțumit Knoppixului :) Motivul?...
Chiar dacă prețul windowsului nu este așa de mare (~90$) la el mai trebuie și alte programe pentru a fi un calculator perfect funcțional, ce necesită de cele mai multe ori alți bani (ex. un antivirus bun costă ceva bani). De asemenea din cauză că trebuie să ai atâtea programe instalate pe un sistem bazat pe windows ca să nu fi vulnerabil pe internet, calculatorul are nevoie de cât mai multă memorie, viteză de procesare etc... deci iar alți bani; pe linux, sunt uimit de cât de puțină memorie este necesară... până acum nu am reușit să umplu nici 200MB Ram, în general sistemul (sub gnome) stă pe la 100 MB ram.
Eu am mers pe mâna gentoo... întradevăr nu a fost ușor la început, dar în scurt timp, am reușit să instalez și să configurez calculatorul meu. După instalare totul este mai ușor... mult mai ușor, poate mai ușor decât în mandrake... (mandriva). A reușit să instalez fără probleme, gnome, OpenOffice, valknut, xmms, k3b, gaim, fără bătăi de cap, prin simpla comandă "emerge openoffice" (ca si exemplu). După comandă totul este făcut automat de gentoo. Îți compilează, îți instalează automat bibliotecile necesare și îți pune icoanele în meniul corespunzător din start (ex. open office la Aplications > Office >  Open office.)

Deci recomand gentoo, care pare greu la început, însă merită.

<{POST_SNAPBACK}>


fiecare distributie, vine cu alta aroma :) emerge, urpmi, apt-get...nu conteaza, atata timp cat iti atingi scopul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate