Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre Circumcizie.

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#199
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Folks, circumcizia e buna si pentru igiena si pentru boli. Anumite secreții de sub pieliță sunt cu potențial cancerigen. Stiu ce vorbesc. Studiez problema de ceva vreme si am discutat cu cel putin 4 urologi. Amândoi au spus ca merita deranjul.

#200
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013

 Adonis, on 11 ianuarie 2014 - 14:42, said:

circumcizia e buna si pentru igiena si pentru boli.
Nu mai prostiti ma lumea.

 Ana_Karr, on 06 aprilie 2005 - 22:47, said:

Iar in ce priveste sensibilitatea, ea creste inzecit, dearece nu acea pielicica stau nervii senzitivi .

Mai doamna "doctor",se pare ca nu prea nu ti-a placut foarte mult anatomia la scoala,daca iti tai preputul nervii de pe cap iti vor fi desensibilizati in proportie de 90%,daca preputul iti ramane la locul lui,el protejeaza acei nervi ca sa ramana sensibili 100%.
Imi e rusine ca exista asemenea doctori in Romania.

Edited by DrAlban, 12 January 2014 - 21:32.


#201
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013

 Taw, on 06 octombrie 2008 - 13:28, said:

- dupa parerea mea e mai igienic si mai comod de spalat, fara miscarea aia de du-te vino a pielitei.

Bai mai da-o dracu..daca am ajuns sa ne fie lene sa ne belim penis ca sa ne-o spalam am ajuns de rasu curcilor.

Edited by DrAlban, 12 January 2014 - 22:43.


#202
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013

 Adonis, on 11 ianuarie 2014 - 14:42, said:

Folks, circumcizia e buna si pentru igiena si pentru boli. Anumite secreții de sub pieliță sunt cu potențial cancerigen. Stiu ce vorbesc. Studiez problema de ceva vreme si am discutat cu cel putin 4 urologi. Amândoi au spus ca merita deranjul.

ai discutat cu 4 urologi ai amandoi au spus ca merita deranjul? =)))))
acu ca sa fiu on topic: din moment ce te-ai nascut cu pielea **** inseamna ca are si ea un rol Posted Image)
daca ai face baie zilnic nu ar mai fi nevoie sa faci chestia asta

Edited by inginerule, 14 January 2014 - 16:49.


#203
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004

 inginerule, on 14 ianuarie 2014 - 16:47, said:

ai discutat cu 4 urologi ai amandoi au spus ca merita deranjul? =)))))
acu ca sa fiu on topic: din moment ce te-ai nascut cu pielea **** inseamna ca are si ea un rol Posted Image)
daca ai face baie zilnic nu ar mai fi nevoie sa faci chestia asta.Posted Image


Tocmai asta e problema ;) mă spăl destul de rar. Cam o dată la 2 săptămâni ;) deci în cazul meu merită deranjul :)

#204
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013

 Adonis, on 14 ianuarie 2014 - 16:50, said:

Tocmai asta e problema Posted Image mă spăl destul de rar. Cam o dată la 2 săptămâni Posted Image deci în cazul meu merită deranjul Posted Image

holy shit. dc la 2 saptamani? stai linistit ca si fara tot o sa se murdareasca.
de curiozitate cati ani ai?

Edited by inginerule, 14 January 2014 - 16:55.


#205
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004

 inginerule, on 14 ianuarie 2014 - 16:55, said:

holy shit. dc la 2 saptamani? stai linistit ca si fara tot o sa se murdareasca.
de curiozitate cati ani ai?

Nu conteaza varsta ci atitudinea :) Oricum se pare ca mai mult decat tine care nu te-ai prins ca faceam misto.

Una peste alta, voi cu a voastra, eu cu a mea. Ma refer la P*** ;)

S-auzim de bine :)

#206
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013

 Adonis, on 14 ianuarie 2014 - 16:50, said:

Tocmai asta e problema Posted Image mă spăl destul de rar. Cam o dată la 2 săptămâni Posted Image deci în cazul meu merită deranjul Posted Image
Nu iti spune lumea nespalatu?

 Adonis, on 14 ianuarie 2014 - 16:58, said:

Una peste alta, voi cu a voastra, eu cu a mea.

Noi cu placerea,tu cu...

Edited by DrAlban, 14 January 2014 - 17:01.


#207
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
nah, ce s-ai faci. Trebuie sa mai fie si cei ca mine. Dac-ar fi numai CasaNova ca voi cine-ar mai trage ciubotele si-ar regula tipele grase ;)

#208
chelu_sg1

chelu_sg1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2011
Ha ha de 10 ani tot vb aici de circumcizia asta si tot nu ai ajuns la o concluzie. Vb lunga saracia omului. Sunt curios daca primul care a scris aici si-a facut circumcizie. Ce naiba sa tot vb 10 ani despre o mini mini-operatie?  Cine vrea sa isi faca bine cine nu iar bine. Eu as faca ca sa le tin mai mult pe femei in p... E valabila si chestia cu bolile. Daca nu esti circumcis pielea se ingroase si scade cu mult riscul de sida. Am o singura nelamurire: Se poate face doar cu anestezie locala? Nu as face generala pt nimic in lume. Poate a mai intrebat cineva dar sunt atatea pag de citit...

#209
baciuiuliannelu

baciuiuliannelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2014

 Piorel, on 19 septembrie 2004 - 02:03, said:

As vrea sa imi fac circumcizie. Cica previne si anumite boli, e clar mai igienic etc. V-ari facut vreunul? Mi-e lene sa caut acum pe net care sunt avantajele si dezavantajele. Poate imi dati voi niste informatii etc.
Circumcizia este foarte eficienta, pt ca: este igenica, previne formarea unei placi bacteriene, ceea ce ulterior poate duce la aparitia unei infectii, viata sexuala este mult mai interesanta iar ejacularea mult mai tarzie.
Daca vrei sa iti faci circumcize, intra te rog pe acest link ... iar daca iti place poti sa treci la traba.  Metoda se numeste Pre pex .
Am cautat pe net aceasta metoda  ,,PrePex,,  si nu am gasit, dar daca gasesc iti voi comunica. Probabil in Romania este ceva nou.
Dar daca descoperi aceasta metoda PrePex in Romania spune-mi si mie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SWXPr_Uwszs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#210
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Da, un penis ciumpav e super misto. Capul nu mai e sensibil, ca de, nu mai sta ascuns, se freaca constant de lenjerie, placerea sexuala scade - dar, nu conteaza, in loc de 3 minute e sex satisfacator, poti sa pompezi ca nebunu' 15 si sa nu simti nimic. Ca sa nu mai zic ca nu poti sa ti-o freci fara lubrefiant.

 Adonis, on 11 ianuarie 2014 - 14:42, said:

Folks, circumcizia e buna si pentru igiena si pentru boli. Anumite secreții de sub pieliță sunt cu potențial cancerigen. Stiu ce vorbesc. Studiez problema de ceva vreme si am discutat cu cel putin 4 urologi. Amândoi au spus ca merita deranjul.

Asa e. Personal, cred ca si fetelor ar trebui sa le taiem labiile, sa le scapam, saracele, de secretiile cu potential cancerigen.

#211
mapnyc

mapnyc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 288
  • Înscris: 28.06.2015
Purpura, cred ca pana nu ai problema pe propriul orgam nu iti dai seama. Nu iti pierzi sensibilitatea asa de mult cum ai impresia si nici nu se freaaca cucu de lenjerie ca si cum ai da cu jmirghel pe lemn. Si poti sa ti-o freci si fara lubrifiant :)) In anumite cazuri mai bine circumcizie. Ca femei aveti numai balarii in cap cu circumcizia.

#212
sixthsense_7

sixthsense_7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 12.10.2006
va salut
se poate face undeva circumcizia cu laser in Romania?
de preferat in Bucuresti daca stie cineva.
Va multumesc.

#213
SimpleUser123

SimpleUser123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.03.2016
Salutare tuturor!

Topicul circumciziei merită discutat!
Sunt circumcis de 4 zile, și celor care aveți probleme care impun asta, vă pot transmite că merită, durerile sunt zero la operație, minime după (1-1.5 pe o scară de 10 în primele 2 zile, cu momente de erecție când poate trece spre 3-5, dar niciodată insuportabil..... în ziua 4 durerea este.... 0-0.5 pe scară de zece, e doar incomod că nu poți face mișcări normale, și asta durează cam 3-4 săptămâni... dar e un discomfort care merită, apoi poți face iar sex! Posted Image - recomandarea e la minim cca 42 de zile de la operație).
Sunt sigur că sunt destui cei care sunt interesați de subiect, deseori ca urmare a unor probleme de sănătate care impun circumcizia.

Eu am 34 de ani, și am fost diagnosticat cu lichen plan pe prepuț care a cauzat fimoză (boală se pare auto-imună, non-transmisibilă sau legată de igienă! - e legată se pare de probleme de ficat, eu având ficat steatic, obosit de la grăsimi și alcool - cantități moderate, nu vă imaginați un stil de viață nasol... dar deh nu vreau să vă stresez, doar subliniez că se poate întâmpla oricui !!).
Am urmat un tratament cu unguente (gen Dermovate) vreo lună, dar fără rezultat decât sensibilizarea pielii prepuțului (fiind bazate pe steroizi, subțiază pielea și o fac să usture în timp).

Am decis să fac operația de circumcizie, în Cluj fiind.

Informațiile pe internet referitor la circumcizie în Cluj sunt inexistente (nici cele referitoare la ce presupune exact și sfaturi nu sunt multe), și de asta m-am decis să postez aici experiența mea, poate va ajuta pe alt ghinionist/norocos în viitor.
O să postez foarte detaliat povestea mea, pentru că credeți-mă, informațiile de pe net sunt foarte vagi, generaliste, netraduse, și sfaturile bune sunt greu de găsit, mai ales în limba română!!! (rog moderatorii să nu șteargă postarea, poate ajuta oameni!).

M-am prezentat la medicul de familie cu solicitarea de a îmi face trimitere la chirurgie, ceea ce am și obținut.
Medicul de familie nu a știut să recomande pe cineva anume, enumerând doar că mă pot duce la orice clinică de urgență (Medicală 1 pe Clinicilor, Medicală 3, Spitalul CFR, Spitalul Militar, etc.).
Odată ce am obținut această trimitere, m-am apucat să caut informații pe net, nefiind genul de subiect pe care te apuci să întrebi prietenii. Posted Image
Nu există nicio recomandare referitor la circumcizie în Cluj concret pe internet.
La privat operația costă spre exemplu 2000 de lei la clinica privată Vanimed pe str. Horea.
Căutând informații am văzut însă multe păreri bune de la pacienți cu privire la medicii de la spitalul CFR (pe str. Republicii jos, spre piața Blaga).

Spitalul arată cam... nasol, clădirea e veche și pare că stă să cadă de-afară privind....
M-am dus la marea nimereală, la blocul operator cu trimiterea de la medicul de familie.
Spre norocul meu, am nimerit doi tineri rezidenți cam de-o vârstă cu mine (poate ușor mai tineri), care lucrau cu dr. Traian Oniu (căruia îi mulțumesc pe această cale, este un om extraordinar, înțelegător, decis, calm, amabil !!! Nu va sta juma de oră de vorbă cu voi, e chiar ocupat, având studeți, dar se poartă foarte OK, și îl recomand !).

Au văzut diagnosticul pe trimitere, și s-au purtat foarte profesionist (fără bancuri sau întrebări aiurea).
În 5 minute eram consultat de dr. Oniu (împreună cu studenții băieți, spitalul CFR fiind spital universitar).
Aș fi putut refuza, dar nu sunt pudic, și nu am absolut nicio problemă (ulterior au participat și studentele - cu OK-ul meu adică Posted Image).

Apoi am fost însoțit de un rezident la partea de analize (efectiv, a stat cu mine, pas cu pas, m-a plimbat de la sânge, la ecografie, EKG, radiografie).
Și nu e tratament special, mai erau rezidenți cu pacienți la așteptare!

Dacă nu aș fi mâncat de dimineață, cred că eram și programat pentru operație spre seară.
Am ales să dorm acasă, nefiind fanul paturilor de spital.

Dimineața m-am ras (atenție, e obligatoriu dimineață!), și deși mi s-a spus să nu mănânc sau beau nimic, de emoție am uitat chiar când am ajuns în spital la pat (am luat o gură de apă).
Asta nu vă recomand, era să nu fiu operat în ziua respectivă din cauza asta.

Pe la ora 16.30 am fost trimis la operație.
O să descriu pas cu pas procedura:

Menționez că orice durere sub 6-7 pe scară de 10, pe perioade scurte, se poate controla ușor, dacă nu ești copil (efectiv, strângi din dinți puțin și trece, nu vă c$#@^ pe voi pentru un pic de discomfort):
1. injecție de încurajare (durere 1,5-2,5 pe scară de 10), făcută în salon
2. transport la bloc operator pe picioare - cu lift - sprijinit să nu leșin (or fi pățit, eu eram chill, nu de la injecție, ci pur și simplu pentru că chiar consider că este o operație minoră - se taie PIELE!!! - poate la ceva complicat sau aiurea aș face pe mine, nu știu)
3. așezat în pre-operator pe o targă, unde mi s-a pus branulă, apoi prima perfuzie din viața mea (yey! Posted Image), am semnat acordul de anestezie / operație (am confirmat că nu sunt alergic la anestezice), și am fost marcat pe piele de doctor și o rezidentă (ce se taie, etc).
4. am fost apoi dus pe picioare sprijinit în sala de operație, pus pe patul de operație de fapt, șezând ca pe scaun. A venit anestezistul, procedura o știam (mi-a fost explicată pe scurt de un rezident cu o zi înainte).
5. am aplecat capul (pentru asta ai ajutor de la asistente, să ții fix postura - e periculos să miști - și trebuie să ai capul aplecat binișor)... am primit apoi injecția de anestezie în rahis (în coloana vertebrală, jos, spre șale),  (durere 2-3)... Durerea trece repede, e înlocuită de o căldură în partea inferioară a abdomenului + picioare... valuri valuri... e chiar euforic, simți o relaxare profundă... și în timpul ăsta te întinzi confortabil - ajutat - pe patul de operație. Posted Image
6. în timpul operației mai simți doar atingeri grosiere - dacă cineva apasă cu mâna pe picior, simți, dar durere... ZERO.
7. după operație, am fost pus pe targă după ce am repetat cuvintele magice NU O SĂ RIDIC CAPUL (poți rămâne cu dureri de cap toată viața dacă ridici capul... aveți încredere în personalul de acolo, asta fac zilnic, o să vă ducă în salon fără să trebuiască să îi ajutați  - doar să îi ascultați !!).
8. mi s-a făcut în perfuzie un analgezic puternic (la propriu te simți.... super Posted Image ... râdeau studenții că asta își bagă drogații în venă... - da, am dat OK pentru participare la operație studenți - puteți refuza).
9. am fost dus în salon, unde am stat 6 ore fără să am voie să mă ridic (nu vă faceți griji de cele 6 ore, trec repede anesteziat... nu e bine să adormi, ca să nu uiți dacă te trezești că nu ai voie să te ridici DELOC nici măcar un pic...). După vreo 4 ore s-a dus efectul anestezicului general, și am putut să mai mișc capul lateral (fără ridicare!).
10. Datorită perfuziilor - și a unei căni de ceai după 6 ore - am simțit nevoia, nu mare, de a face pipi.... ei, aici eu am greșit, căci mi s-a spus să nu scot bandajul, ori când am solicitat sorei medicale ajutor, ea mi-a spus să fac prin pansament.
Crezând că știe mai bine, am încercat să fac în pleoscă prin pansament... no joy, nu se poate, e blocat fizic de pansament, plus mai e și disconfortul că sunt pacienți în jur, și că e ușor inflamat acolo....
Cert e că am rezistat cam 10 ore, până la 7.30 dimineața (chiar nu mă trecea f. tare când am dormit pe la 1.30).
Dimineața, am putut să mă ridic, și să mă duc la baie, unde ca boul am făcut prin pansament...
Aaaah Posted Image
Evident că în jumătate de oră când a venit rezidenta la control, mi-a schimbat amabilă pansamentul, deși mi-a zis că nu ar fi trebuit să îl ud... asta e.
Ca idee, nu m-a afectat treaba asta f. mult, până la urmă în ziua 4, azi dimineață, când m-am dus la control, totul e OK, deci chiar e OK, nu am sângerări, infecții, etc... arată SUPER.

Ce a fost fain a fost că am văzut cum m-a pansat.

O fașă de 10/10 cm udată ușor! cu rivanol sub penis, una deasupra (sandviș) și apoi tras chilotul sus (chilot clasic, nu boxer), în așa fel încât penisul stă cu capul în sus, și datorită fașelor, e relativ imobil (nu se plimbă acolo).
A, da, prima privire la penisul operat poate să vă sperie ușor... nu vă stresați, el se va face ceva mai OK iar voi vă veți mai obișnui.
Apropo, eu m-am descurcat de acolo înainte complet SINGUR.
Părinții departe, bătrâni, prietenă nu (mai bine de altfel)... și pe prieteni, zău, nu prea ai cum să îi rogi să te ajute cu pansamente sau varii (am mai spus la prieteni apropiați, dar culmea nu erau în localitate!).

11. La ora 12.00 eram externat, și, crezându-mă zmeu, m-am și dus să îmi iau fașe de la farmacie și ceva mâncare la pachet.
Nu vă gândiți că m-am dus la kilometri... nu... în piața Blaga, la 100m...
Not OK! Luați-vă din timp fașe sterile pentru pansament... și mâncare mai bine comandați online.
Viteza de deplasare este de bătrân... și nu e f. plăcut să stai la cozi mai ales!!!

12. O să mai ating subiectul regândirii rutinelor, și cu asta închei.

Înainte de internare, am pregătit situația ușor:
- patul făcut cu cerceaf spălat proaspăt,
- baia spălată cu dezinfectant (frecată! nu vreți microbi, infecții după),
- apă de masă 6 litri,
- ceva mâncare mai rezistentă (10 ouă cu termen de expirare mai lung, unt, fructe - portocale, banane, pâine),
- haine spălate și uscate (atenție la chiloți să aveți, și să nu fie strâmți, ci lejeri - eu am mers pe mărimea XL, 8 perechi).

La revenire a trebuit să regândesc rutinele:

A. Urinatul:
Încă fac în duș! Am încercat WC, dar jetul e necontrolabil și fac mizerie, iar de stat jos, e nasol că stropii sar și pot ajunge pe răni!
După fiecare urinat, am tamponat ușor cu fașă sterilă umezită cu betadină capul (curățare) - de 3-4 ori, nu vă imaginați că dați acolo pe el, e sensibil...
Apoi am schimbat pansamentele (sandviș, o jumătate de pachet fașe sub penis, una deasupra - fașele umezite atenție ușor doar cu rivanol (altfel veți avea chiloții uzi!)
Atenție, aveți nevoie de destul de multe fașe (1,7 lei pachetul, am luat de 35 de lei parcă, și după 4 zile am avut nevoie iar... așa e la început când mai irosești din ele până te obișnuiești)
Rivanol (dezinfectant) am primit de la sora de la urgențe, deci nu știu cât costă, dar se găsește (atenție, nu betadină, care ustură!!).

Procedura de schimbare merge astfel:
a) spălat pe mâini temeinic cu săpun.
Posted Image organizare bună în zona de chiuvetă astfel: înainte de a scoate vechiul pansament, scot fașele din ambalaj, și le așez pe ambalaj în stânga robinetului (atenție la manipularea fașelor, nu le atingeți pe centru, apucați de colțuri, sunt sterile!)
c) dat jos chiloti, îndepărtat fașe vechi UȘOR. În acest scop am pus pe un scăunel sub chiuvetă un ligean în care acele fașe cad practic.
Atenție că tifonul se lipește deseori de gland (capul penisului) și de cusături, zone cu sângerare.
În ziua 3, am găsit un truc pe net:
- îndepărtez atent majoritatea tifonului (lipit rămâne doar un singur strat de fapt, cel mai apropiat, restul se poate arunca fff ușor)
- apoi scufund penisul și scrotul într-o cutie (bine spălată anterior), în care se găsește apă care a fost fiartă și care s-a răcit (nu de tot, ci să fie călduță, atenție, băgați degetul și vedeți !!!).
În această apă se pune o lingură de sare de bucătărie.... deci este apă sărată fiartă și răcită.
Scufundarea în apă va permite desprinderea tifonului.
d) faceți pipi în duș
e) folosind aceeași apă sărată călduță, scufundați iar penisul.... ați rezolvat și curățenia!
f) uscați prin tamponare cu fașă sterilă, apoi lăsați penisul liber 5-10 minute să se usuce la aer. (în ziua 4 deja las ore să stea la aer... e o opțiune bună, mai ales dacă stați singuri)
g) refaceți pansamentul cu noi tifoane (nu uitați că penisul va sta cu capul în sus în chilot)

B. Defecatul:
a) întotdeauna DUPĂ pipi!!! - nu de alta, dar vă poate veni să faceți pipi
Posted Image folosind ceva fașe sterile țineți penisul de sub și vă așezați pe WC astfel încât penisul nu intră în vas, ci stă afară, pe tifon (fecalele pot conține bacterii și viruși, ce pot infecta rana).
c) faceți ... interesele, ștergeți, și SPĂLAȚI MÂINILE

C. Baia - toți pașii se fac cu atenție să nu udați penisul:
a) în chiloți (protecție să fiți sigur că nu udați operația), vă aplecați în duș și folosind dușul mobil, spălați părul de pe cap
Posted Image la chiuvetă spălați cu săpun (nu detergent lichid) trunchiul (brațe, piept, abdomen) - folosiți puțină apă, să nu curgă săpun murdar pe penis
c) în duș, dezbrăcat spălați picioarele, zona inghinală (se poate, dar foarte, foarte atent) și fundul (jetul de duș din spate, tot cu atenție, din experiența mea nu e la fel de riscant ca zona inghinală).
d) penisul și scrotul le înmuiați în apă fiartă răcită cu sare de bucătărie (fără frecare, etc.). Ștergeți cu atenție cu fașă sterilă, penis apoi scrot.

Cam astea sunt recomandările mele, iar informația de mai sus o prezint cu scopul de a ajuta pe cei care sunt în această situație.
Celor care aveți probleme dar ezitați să faceți operația, vă spun că DURERILE SUNT MINIME ȘI CONTROLABILE (nu am urlat niciodată!! nici după, chiar dacă mai am erecții, mai zic au, mai strâng din dinți, dar trece - vă ridicați dacă stați, sau vă așezați cu grijă în poziție fetală - ridicați genunchii spre piept, ușor... plus evident concentrați-vă mental pe subiecte care vă pasionează, fotbal, politică, whatever...).
DUPĂ OPERAȚIE AM LUAT NUROFEN O SINGURĂ DATĂ!!!
Primele zile după cum spuneam este o jenă de 1-1.5 din 10, acum în ziua 4 este 0-0.5!!!
Mai concis decât atât nu pot fi!!!

Celor care vor să facă asta pentru aspect, nu pot să vă încurajez, eu sunt de părere că dacă nu sunteți afectați funcțional, nu are sens să vă tăiați.
Atenție la igienă (multe fimoze de la igienă pleacă, fie igienă slabă, fie spre ex. spălare cu săpun care rămâne prins acolo)... dacă aveți iritații de piele, inghinal sau pe penis, mergeți pronto la medic, în faze incipiente scăpați cu creme!
În rest senzații plăcute cu prepuț! Posted Image

Edited by SimpleUser123, 28 March 2016 - 17:36.


#214
SimpleUser123

SimpleUser123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.03.2016
Două lămuriri:
1. Imediat după operație, când vorbeam despre bandaj, erau de fapt două: unul cilindric în jurul penisului, care lăsa capul liber să poți face pipi, și altul ca o glugă peste...
Mi s-a spus să scot acel pansament glugă și să nu scot acel pansament cilindric.
Dar l-am udat și a trebuit schimbat - efectele sunt minime, dar respectați pe cât posibil ce vă spune doctorul vouă.
2. Nu pot edita, nu știu din ce motiv, deci doar remarc că la un moment dat am scris betadină în loc de rivanol. RIVANOL tot timpul. Nu ustură.

Pentru unii din voi poate conta mult să auziți experiențele altora.
Da, se poate, se face, nu e așa de rău pe cât vă stresați.

Atitudinea voastră este foarte importantă.
Nu vă c$%^& pe voi, atitudinea trebuie să fie că se poate, că trece, bineînțeles, însoțită de informarea bună - cel mai important mi se pare să știți că durează săptămâni vindecarea completă (și nu e vorba de durere, ci mai degrabă este vorba despre a ști în ce te bagi din punct de vedere mental și logistic - nu e o chestie pe care o faci acuma și în 2-3 zile gata... Trebuie să fii decis, focalizat pe rezolvarea problemelor, nu pe plâns și miorlăit).
Am trecut atâți prin asta, veți trece și voi, aveți informații mai multe decât am avut eu spre exemplu.

Rutinele pe care le-am prezentat mai sus vă pot oferi suportul și garanția că puteți face asta singuri (orice bărbat peste 12-13 ani poate).
Bine, cineva tot trebuie să știe de voi, să nu cumva să pățiți ceva acasă, mai ales dacă stați singuri, și nimeni să nu vă caute, dar în rest, nu e deloc ceva greu.

Mai adaug și ceva referitor la logistică: e important să știți din timp distanța față de magazin.
Dacă stați la mai mult de 10 minute de un magazin, primele 4-5 zile o să aveți nevoie de cineva să vă facă cumpărături (ideal ar fi oricum asta, prin reducerea efortului reduceți presiunea pe cusături, eu chiar nu am avut la cine să apelez, deci m-am descurcat cum am putut).
Personal stau la 8 min. de un supermarket, dar ce m-a suprins neplăcut sunt cozile.
Nu prea pot sta la cozi bine, deplasarea, e mai OK parcă.

Deci, dacă aveți această problemă (fimoză), baftă și nu ezitați, abordați situația cu o atitudine pozitivă, responsabilă și informată, decis să mențineți rutine bune câteva săptămâni, și riscurile sunt minime!
E genul de problemă pentru care nu se vor face campanii TV, nu există grupuri de suport, și poate fi foarte stresantă.
Din aceste cauze am decis să postez, să vă încurajez să nu amânați.
Nu aveți de ce!

Edited by SimpleUser123, 28 March 2016 - 18:18.


#215
SimpleUser123

SimpleUser123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.03.2016
Mai adaug încă un sfat util:
*** 2 litri de lichide pe zi după operație.
Tentația este în prima zi să nu beți ca să nu faceți pipi.
Nu vreți să fiți constipați, credeți-mă.
În ziua 4 pipi deja devine rutină.
Constipația, nu ar fi.

#216
SimpleUser123

SimpleUser123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.03.2016
Sfaturi din ziua 9:
- un nurofen de 400 chiar inainte de culcare va tăia durerile de la erecțiile de dimineața... deja este o rutină, după ora 5-6 dimineața cam la fiecare oră apare câte o erecție...
Gândiți-vă că sunt 9 zile fără niciun fel de eliberare sexuală Posted Image
Dar, cu un nurofen de 400 chiar înainte de somn, durerea este 0.5-1 pe scară de zece dimineața în maximul erecției (efectul nurofen ține cam 8 ore; calmarea erecțiilor e ușor frustrantă, că nu poți dormi până se liniștește ăla mic, adică cca. 5 minute).
În rest, după ziua 4-5 mișcările devin mai ușoare, dar tot este problematic să merg la lucru (8 ore pe un scaun... hm... probabil voi mai sta o săptămână acasă).
Am fost prima dată în ziua 8 la niște prieteni acasă, am rezistat OK, pe scaun în mare parte, dar OKish... am avut la mine ceva pansamente de schimb just in case.
Alte observații:
- cicatricile încep să cadă (pe pansament); zonele fără cicatrici arată roze și bine Posted Image
- a apărut o ușoară descuamare a capului penisului - normală, se povestește pe toate forumurile despre ea, probabil o urmare a expunerii la un mediu mai uscat al acestei zone obișnuite cu alt regim hidric, mai umed...
Am aplicat și o cremă anti-micotică, inclusiv pe cap, începând cu ziua 5... nu ustură deloc, iar aplicarea cu grijă a fost mai puțin simțită decât mă temeam (m-am temut că va fi fie foarte plăcut fie relativ neplăcut... niciuna din cele două... simți un foarte ușor discomfort dar e foarte tolerabil).

În rest... băi zilnice, tot cu rutina descrisă în prima postare... totul merge OK, nu îmi vine să cred că au trecut aproape 10 zile.
În ziua 12 ar trebui să merg la scosul ațelor... să vedem, înțeleg că nu se scoate chiar tot, unele mai rămân.

Edited by SimpleUser123, 02 April 2016 - 12:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate