Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deadpool & Wolverine (2023)

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE
 probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Angina flegmonoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

Africanul

Africanul

Active Member

• Grup: Members
Salve.

Am niste cunoscuti care au un copil mic (1 an si 8 luni) la cresa unde este si al nostru, si a fost diagnosticat cu "angina flegmonoasa": in interiorul gurii are multe bubite, si afara, in jurul buzelor, si ii miroase gura, a facut si febra. Doctorul a pomenit ceva si de herpes, dar nu au fost atenti, si nu au retinut exact.
Tatal copilului are herpes, si mai recidiveaza din cand in cand (pe buze). Coincidenta sau nu, joi tatal a recidivat cu un herpes pe buza, si atunci au inceput sa apara si copilului, in afara gurii (probabil in gura avea deja).
- Este posibil ca acest copil sa se fi imbolnavit de la tata (el zice ca ii protejeaza pe ceilalti cand are herpes, dar mai stii)? I-au aparut ambilor in acelasi timp, si stiam ca este un timp de la infectare pana la manifestare.
- Ce legatura este intre herpes si angina asta?
- Este posibil sa recidiveze? Cand?
- Chiar e asa de contagioasa? Si pentru el (sa se extinda in alte locuri - unde?), si pentru alte persoane? Trebuie sa-l tina acasa pana ii trece. Noi avem copilul in aceasi grupa.
- Tratamentul este un antibiotic, plus vreo 3 chestii care trebuie sa-l tamponeze in gura, pe rand (cica sa-i mdifice incontinuu pH-ul).
Evident ca sunt ingrijorat (si restul parintilor)!

Mersi,
Africanul.

Dari@

Dari@

Hoașcă pur si simplu

• Grup: Senior Members
am cautat pe google si am gasit: Sinonime - Tonzilita, amigdalita.
eu zic ca pentru o amigdalita nu e cazul sa-ti faci atatea probleme. desi copilul ala ar fi trebuit sa stea acasa, ma gandesc.
herpesul e mai aiurea, ca il iei foarte usor si nu trece niciodata. chiar si cu vaccinul antiherpetic am inteles ca nu trece la toti vaccinatii. legatura poate fi ca herpesul se activeaza cand e slabit organismul. altfel, virusul herpetic e latent in corpul gazda. in perioada de latenta nu se transmite, dar cand e activ, se transmite foarte usor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate