Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Casa inscrisa in patrimoniu

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bebelino

bebelino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 10.04.2007
Din nou, scuze daca s-a mai discutat dar eu nu am gasit topicul...

Problema sta in felul urmator... Avem o casa in str. Cameliei (din Bucuresti), casa care nu mai exista ca atare... mai sunt doar vreo 4 pereti intre care s-a aciuat o satra de tigani. Casa ca atare, deci, nu are nicio valoare. Insa noi vrem sa vindem terenul, care nu are deloc o valoare neglijabila. Problema e ca viitorul cumparator vrea sa construiasca birouri acolo. Deci "casa" trebuie daramata. Surpriza noastra a fost sa constatam ca e trecuta ca monument istoric deoarece a fost construita in 1800 si ceva. Stau si ma intreb: oare nu a trecut nimeni pe acolo sa vada ce baga in patrimoniu? Doar asa, pe anul constructiei, si-au spus hai sa o mai punem de un monument istoric?

Intrebare intrebatoare: cum facem sa o scoatem din lista respectiva? Mentionez ca are codul B, si nu A (care cica ar fi imposibil de scos). Numai ca habar n-am care sunt pasii de urmat.

Multumesc anticipat!

#2
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
Faci niste poze, si cu ele te duci la" Directia pentru cultura, culte si patrimoniu"(http://www.bucuresti.djc.ro/), din str Sf.Stefan nr 3, sector 3.Te duci la secretariat (et1) si explici situatia cu poze, cu siguranta vei primi indrumarile necesare....

#3
bebelino

bebelino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 10.04.2007
Multam fain.. imi pierdusem deja speranta ca-mi va raspunde cineva :)
Am intrat pe site-ul indicat si am gasit chiar si formularul pt. cererea de declasare :)
Inca o data.. multam!

#4
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

View Postbebelino, on Mar 3 2008, 23:24, said:

Multam fain.. imi pierdusem deja speranta ca-mi va raspunde cineva :)
Am intrat pe site-ul indicat si am gasit chiar si formularul pt. cererea de declasare :)
Inca o data.. multam!
Sa cresti mare!
Ar fi bine ca odata cu cererea sa lasi si o "ciocolata". Altfel timpii de asteptare sunt lungi, de la depunerea cererii la rezolutie. Trece prin nu stiu cate comisii...

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postdoina-manuela, on Mar 5 2008, 10:16, said:

Sa cresti mare!
Ar fi bine ca odata cu cererea sa lasi si o "ciocolata". Altfel timpii de asteptare sunt lungi, de la depunerea cererii la rezolutie. Trece prin nu stiu cate comisii...

Ar fi bine sa nu mai lase nimeni nimic, ca de-aia suntem unde suntem. Lumea a cam uitat ca singura rasplata pentru indeplinirea atributiilor de serviciu este salariul.

#6
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
Corect! Ai dreptate, numai ca depinde unde se afla cererea ta, in varful teancului sau la fundul teancului! Cred ca nu spun o noutate si este o situatie generala....

Edited by doina-manuela, 05 March 2008 - 13:45.


#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
se face o expertiza tehnica de catre un expert atestal MLPAT in care se demonstreaza ca imobilu' nu corespunde nici unui criteriu de siguranta. Expertii MLPAT sunt isncrisi la ISC, se gasesc si pe siteu' ISC'ului si sunt singurii care pot da un verdict referitor la starea tehnica a unei constructii. Costa putin, intre 500 si 1000 roni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate