Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#5383
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 LucianCX, on 16 noiembrie 2018 - 12:08, said:

La termosemineu cum este iesirea de tur ? Este un stut (sau mufa) in sus, sau un un stut (sau mufa)care iasa orizontal (in spate)

 vlahul1, on 17 noiembrie 2018 - 00:50, said:

Chiar nimeni nu știe care e rolul VA3...

Este o vana VTC normala.
Exista schema cu 2 pompe si exista schema cu o pompa + VTC. In cazul schemei atasate de tine, vad ca au fost combinate ambele scheme. Schema asta combinata ar fi buna daca ai puffer, Altfel nu-i prea vad sensul.

#5384
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

 vlahul1, on 17 noiembrie 2018 - 00:50, said:

Chiar nimeni nu știe care e rolul VA3... Se pot folosi doua pompe identice si pentru ic si pentru bypass? Cum ar fi Grundfos UPS 25/6 180 cu trei trepte de viteza. Cea de ic pe treapta II si cea de bypass pe I.
Instalatia: Viadrus 30 kw, 7 calorifere plus acm.
1. Este pusa in pozitia in care normal se monteaza o vana anticondens pentru protectia cazanului (VTC) doar ca mai exista circuitul pompei bypass care face aproximativ acelasi lucru. Schema fara bypass e functionala doar ca nu exista control asupra temperaturii agentului din calorifere. Asa este bine, nefiind un vas de acumulare in circuit, cazanul nu se va supraincalzii.
2. Poate fi vorba si de vana de amestec cu intentia de a furniza in calorifere agent termic cu o temperatura controlata. Doar ca e pusa gresit pe retur si atunci nu are nici un sens.
Cred ca autorul a combinat doua scheme apoi le-a simplificat fara sa gandeasca.

#5385
LucianCX

LucianCX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.03.2012

 florin71_skoda, on 17 noiembrie 2018 - 09:33, said:

La termosemineu cum este iesirea de tur ? Este un stut (sau mufa) in sus, sau un un stut (sau mufa)care iasa orizontal (in spate)

Este un stut filetat care iese orizontal prin spate.

#5386
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Poti face ceva asemanator cu desenul de mai jos:

Attached File  schema.png   35.72K   26 downloads

#5387
LucianCX

LucianCX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.03.2012

 florin71_skoda, on 17 noiembrie 2018 - 11:31, said:

Poti face ceva asemanator cu desenul de mai jos:
Ce este piesa alba de pe teul de sub aerisitor?

#5388
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Un aerisitor manual pentru radiatoare.
Tu ce aeristor ai la radiatoare ? Nu ai unul asemanator ?

#5389
LucianCX

LucianCX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.03.2012

 florin71_skoda, on 17 noiembrie 2018 - 14:25, said:

Un aerisitor manual pentru radiatoare.
Tu ce aeristor ai la radiatoare ? Nu ai unul asemanator ?

Ba da, nu vazusem bine in poza. Ma gandeam ca daca este cel automat, nu mai trebuie si unul manual.

#5390
vlahul1

vlahul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.06.2009
Multumesc mult florin71_skoda, pentru acum si alte dati in care ai raspuns problemelor mele, si gmartau. Si mie imi parea schema combinata si vana aia fara sens, eventual sa preridice temperatura pe retur inainte de pompa de bypass.
Eu la mine la inceput cand fac focul si apa din cazan e rece, am observat ca pana baga pompa de ic de cateva ori in casa, bypass-ul nu face fata, apa in instalatie fiind la 20 grade, cu toate ca pleca de pe tur la 80 grd, intra in cazan pe retur cu bs cu tot la 55 grad, vine multa de pe retur rece. Dupa ce returul ajunge la un 45 grd, bs face fata si nu mai scade sub 60.
De aia ma gandeam ca vana aia ar fi un bypass suplimentar, ca in cazul specificat de mine sa regleze intre tur si retur incat oricand sa intre returul peste 60.
Acum, baieti, intreb pentru ca m-am catadirisit cu doua pompe noi la fel, povestea e lunga, acum le detin si de aia intreb - Se pot folosi doua pompe identice si pentru ic si pentru bypass? Cum ar fi Grundfos UPS 25/6 180 cu trei trepte de viteza? Cea de ic sa o pun pe treapta II si cea de bypass pe I? Ar merge?
Instalatia: Viadrus 30 kw, 7 calorifere plus acm.

#5391
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010

 LucianCX, on 06 noiembrie 2018 - 11:59, said:

Buna ziua,
am pus initial intrebarea in topicul de mai jos
https://forum.softpe...n/page__st__756
postul #757 dar introducand o pompa in circuit am mutat aici. Sper sa fie locul potrivit.

Userul andreilesan a avut amabilitatea sa imi raspunda si m-a sfatuit sa pun pompa de recirculare intre T-ul vasului de expansiune si calorifer. Din pacate problema fierberii apei in vasul de expansiune nu s-a rezolvat. Caloriferul se incalzeste complet, chiar la o temperatura foarte mare (nu poti tine mana pe el), dar apa din vasul de expansiune clocoteste vesel si umple incaperea de aburi.

Vazand ca nu functioneaza, am mutat pompa la pozitia din schita (pe retur, cea recomandata de producatorul termosemineului) si am mai adaugat un calorifer identic cu primul, in paralel, in ideea ca acesta va prelua mai mult din energia termica produsa in instalatie. Din pacate, tot fara rezultat. Apa fierbe in vasul de expansiune si spre deosebire de primul caz caloriferele se incalzesc doar in partea de sus. Am aerisit ambele calorifere pana am obtinut un jet puternic si constant de apa din ele, dar mai mult de o palma nu coboara caldura in ele.

As mai avea o mentiune de facut, poate este important. Pompa este legata in circuit prin doua piulite olandeze care au un aerisitor incorporat, Una dintre piulite are o bila in interior, cealalta nu.  Ar trebui sa aiba amandoua?

Cu speranta ca cineva va avea o idee care sa ma scoata din impas, va multumesc anticipat...
am si eu asa ceva dar legat la 6 calorifere si oricate calorifere as adauga  apa din termosemineu tot se duce in 120 grade....

Edited by tanaru_ady, 18 November 2018 - 15:47.


#5392
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Maresti debitul la pompa,treci pe o alta turatie.
Faza cu oricite calorifere ,nu este tocmai corecta,bine ar fi sa fie asa,oricite....
Dupa ce apa ajunge la 60gr, trebuie lasat focul usor,doar mentinut la relanti...nu mai dau focareala ca nu are unde se duce acea caldura si intra in fierbere
Posted Image

#5393
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
acel termosemineu are un rezervor de doar 15 litri de apa ...

#5394
irinel20

irinel20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 12.03.2009
Am un boiler electric Tesy de 80 l legat si la centrala. Cat timp a mers doar pe curent acul statea la 3-4 liniute rosii iar acum e ca in poza. Este in regula?

Attached Files



#5395
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Poti masura temperatura in boiler?
De obicei temperatura lor de lucru este pana la 80°.

Ai VTA pentru reglajul apei calde?
Daca nu ai o sa ai probleme la bateriile cu clapeta.
Deoarece vine apa fierbinte, se pare ca se dilata ceva pe acolo si devine dificila manevrarea clapetei (sus/jos). Nu se mai misca usor.
Asa am patit eu.
Un VTA este foarte bun. Reglezi la 45° si nu conteaza cate grade peste 45 are ACM, la robinet vine temperatura constanta..

Edited by radurus, 18 November 2018 - 19:58.


#5396
irinel20

irinel20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 12.03.2009

 radurus, on 18 noiembrie 2018 - 19:54, said:

Poti masura temperatura in boiler?
De obicei temperatura lor de lucru este pana la 80°.

Ai VTA pentru reglajul apei calde?
Daca nu ai o sa ai probleme la bateriile cu clapeta.
Deoarece vine apa fierbinte, se pare ca se dilata ceva pe acolo si devine dificila manevrarea clapetei (sus/jos). Nu se mai misca usor.
Asa am patit eu.
Un VTA este foarte bun. Reglezi la 45° si nu conteaza cate grade peste 45 are ACM, la robinet vine temperatura constanta..

Nu cred ca am asa ceva.  Cel care mi-a instalat centrala si boilerul a uitat sa puna pe lista de cumparaturi asa ceva. Am pus intr-un alt topic poza cu montajul centralei si cineva mi-a zis ca a uitat sa puna ceva si pe acolo.

Attached Files


Edited by irinel20, 18 November 2018 - 21:26.


#5397
LucianCX

LucianCX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.03.2012
Mergeeee!!!! Mii de mulțumiri tuturor.Am pus în aplicare tutorialul lui florin71 _skoda și  am caloriferele fierbinți..Revin cu detalii in cursul săptămânii viitoare.


#5398
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
... e, acu nu fii secretos, zi-ne si noua ce ai gasit, ce ai modificat, nu ne tine pana saptamana viitoare, ca si noi ne-am strofocat care mai de care .....

#5399
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

 irinel20, on 18 noiembrie 2018 - 21:25, said:



Nu cred ca am asa ceva.  Cel care mi-a instalat centrala si boilerul a uitat sa puna pe lista de cumparaturi asa ceva. Am pus intr-un alt topic poza cu montajul centralei si cineva mi-a zis ca a uitat sa puna ceva si pe acolo.

Asa e.
Ai o instalatie minima: o pompa + un termostat.

#5400
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Salut.
Randul meu sa cer sfat...
Al meu cazan DiY imi face probleme la un racord dintre focar si registru, curge.
Imi e dificil sa il repar deoarece e zidit. Nu cred ca trec iarna usor cu el.

Am posibilitatea sa iau un Unical Fokolus 20 la 2000lei nou.
Ce parere aveti?

Edited by radurus, 21 November 2018 - 14:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate