Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#4879
kdc

kdc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2011
Pot sa confirm ce s-a scris pana acum. Sunt în aceeași situație. Nu mai baga bani in acest sistem. Cumpără o centrala dedicata și ai rezolvat problema. Eu am încercat toate variantele să păstrez termosemineul. Acum aștept să vină primăvara să cumpăr o centrala adevărată și să fac instalație adevărată. M-am saturat de șeminee cu fițe...Nici cafeaua nu mai îmi cade bine.Plus că la ce sume de bani am băgat în instalația asta,să îl fac să funcționeze, puteam cumpără centrala pe peleți, și azi nu stăteam în fața șemineului sa bag pe foc non-stop.

Edited by florin71_skoda, 16 January 2017 - 10:29.


#4880
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Va sfatuiesc sa nu luati nici un fel de centrala termica pana nu calculati necesarul termic al casei . Este cel mai important si primul pas pe care trebuie sa il faceti . Abia apoi , in functie de necesarul termic si autonomia dorita intre alimentari , puteti calcula cazanul si pufferul . Daca aveti o camera tehnica dedicata cu spatiul suficient , puteti construi un cazan de zidarie care sigur va avea un randament mult mai bun decat un Viadrus .
Cu stima .

#4881
soricu1962

soricu1962

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.01.2015
Ziua bunã admosfericilor !
De multe ori ,  chiar de cele mai multe ori la aprinderea focului de sus , bucãțile mici de lemn pe care le folosim la aprinderea focului ,  cad printre butucii de lemn din stivã ºi acestea duc la aprinderea întregii mase lemnoase.
În acest fel se compromite arderea superioarã cu eficiența ei binecunoscutã .
Pentru a preveni apariția acestui fenomen (caderea bucãților de surcele ºi a jarului) ,  am confecționat o tavã din tablã perforatã care o aºej deasupra stivei ºi pe care pun surcelele de aprinderea focului .
Un alt avantaj rezultat am observat cã bucãțile de jar rãmase pe tavã împreunã cu tava , care se înroºeºte de la jar ºi flãcãri , contribuie la o eficiențã sporitã a arderii.
Dezavantajul este cã dupã o lunã , o lunã jumate de folosire , tebla din care este colfectionatã tava se arde la mijloc. Ar fi bunã una din oțel .
Încercați ºi convingeți-vã !
Baftã !

#4882
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View Postsoricu1962, on 23 ianuarie 2017 - 10:28, said:

Ziua bună admosfericilor !

Pentru a preveni apariția acestui fenomen (caderea bucăților de surcele şi a jarului) ,  am confecționat o tavă din tablă perforată care o aşej deasupra stivei şi pe care pun surcelele de aprinderea focului .

Baftă !
Aveti puffer ?

#4883
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

View Postsoricu1962, on 23 ianuarie 2017 - 10:28, said:

..  am confecționat o tavă din tablă perforată care o aşej deasupra stivei şi pe care pun surcelele de aprinderea focului .
Poze?

#4884
soricu1962

soricu1962

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.01.2015

View Postgmartau, on 24 ianuarie 2017 - 09:38, said:

Poze?

Attached Files


Edited by soricu1962, 24 January 2017 - 16:34.


#4885
soricu1962

soricu1962

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.01.2015

View Postgi0, on 23 ianuarie 2017 - 12:37, said:

Aveti puffer ?
NU

#4886
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View Postsoricu1962, on 24 ianuarie 2017 - 16:36, said:

NU
Eram sigur . La o instalatie cu puffer nu este suficienta doar caldura de la suprafata stivei de lemne ca nu se mai incalzeste in veci .
Cu stima .

#4887
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012

View Postsoricu1962, on 24 ianuarie 2017 - 16:05, said:

Asta e catalizator, e bun la ardere.

#4888
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View Postleomagic44, on 25 ianuarie 2017 - 00:06, said:

Asta e catalizator, e bun la ardere.
Da , este foarte bun la ardere , si eu folosesc , dar nu ca sertar ci doar ca si catalizator . Ar fi si mai bun daca ar ar fi dublu , unul sa coboare cu stiva de lemne si al doilea sa fie fix si aproape de tavan si sa aiba aer secundar sub el pentru ardere secundara . Eu folosesc peste plasa o teava montata lejer in orificiul de pe usa si sta cu un capat pe plasa . Ce pot spune este ca flacara de deasupra plasei este mai albastra , adica arderea este mai curata , dar ca si randament nu pot spune ca este mai bun . Am puffer , folosesc aprinderea de sus , dar timpul de incalzire este mai scurt doar atunci cand arderea este in masa . O ardere doar pe suprafata superioara este ok cand caldura merge direct in instalatia de incalzire . Am folosit ambele arderi si aprinderea  de sus cu aprindere in masa in timp mai scurt incalzeste pufferul de la 25 *C la 65*C la mijloc mai repede folosind in acelasi timp si instalatia de incalzire . Doar flacara superioara de suprafata nu poate asigura si incalzirea pufferului si a casei in acelasi timp .
Cu stima .

Edited by gi0, 25 January 2017 - 11:49.


#4889
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postgi0, on 25 ianuarie 2017 - 11:40, said:

O ardere doar pe suprafata superioara este ok cand caldura merge direct in instalatia de incalzire .
Sau cand cazanul, pufferul si necesarul termic al casei sunt corelate.

Caci una ar fi un cazan de 30 kw, un puffer de 800 litri si o casa cu necesar de 12 kw, si alta ar fi un cazan de 40 kw, un puffer de 1200 si o casa de 8 kw. Nu?

#4890
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Cred ca nu m-am facut inteles . Nu vorbeam de corelarea sistemului , ci de suprafata de ardere , caci despre asta era vorba . Daca mentin cat mai mult arderea de suprafata credeti ca puterea calorica va reusi sa incalzeasca si pufferul si casa ? Eu ma indoiesc pentru ca am incercat si pufferul se incalzeste mult mai greu la o ardere prelungita de suprafata . Iar la puffer se ia in calcul si durata de autonomie , ca daca nu este , nu mai iei puffer ca nu are rost .
Un puffer se monteaza in instalatie din doua motive , unul este pentru autonomie , si al doilea pentru a inmagazina caldura atunci cand temperatura in camere a ajuns la cea setata pe termostat . Daca aveam un cazan de zidarie cu un focar generos , alta era situatia , dar nu ma puteti convinge ca arderea a trei leme doar pe suprafata lor superioara poate incalzi un puffer de 1000 de litri si acoperi un necesar de 10-11kw in acelasi timp .
Cu stima .

#4891
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
am la vanzare un vitoligno 100 s de 30kw, foarte bine intretinut , nu il mai folosesc si e pacat de el sa-l mai tin, mentionez ca e instalat si se poate proba

#4892
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdudu76, on 28 ianuarie 2017 - 18:38, said:

am la vanzare un vitoligno 100 s de 30kw, foarte bine intretinut , nu il mai folosesc si e pacat de el sa-l mai tin, mentionez ca e instalat si se poate proba..
De ce ar fi pacat sa-l mai tii? Cere zilnic de mancare? Posted Image

#4893
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
dupa izolarea casei ma incalzesc cu o centrala de 18 kw, 30 kw de la vitoligno e mult prea mult pentru necesarul casei, nu am puffer,vreau sa o vand ca in locul ei sa montez un puffer 190x60x125 cm atat imi permite spatiul, la vara vreau sa mai bag ceva bani in izolatie asa ca o sa am un necesar termic sub 10kw , dupa sfaturile voastre am ajuns la concluzia ca cea mai buna centrala(investitie) este izolatia imobilului, in cativa ani o sa trecem toti pe curent electric daca pretul lemnelor mai creste

Edited by dudu76, 28 January 2017 - 22:24.


#4894
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Ce model de centrala folositi acum ? Cati litri va avea pufferul ?
Cu stima .

#4895
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
am o centrala atmosferica viessman mono f de 18 kw, merge super si consum mai putine lemne decat cu vitoligno, o ard pe 65 grade nu am gudron de loc,si autonomie de 8-10 ore la o incarcare, am luat-o asta vara ca sa o folosesc toamna si primavara iar iarna cand o fi -20 grade sa fac in vitoligno, si spre surprinderea mea face fata cu brio si la -20grade, imi place la ea ca nu e pretentioasa merge cu rumegus, brichete de lemn, deseuri etc, acuma sunt legate in paralel amandoua, in vitoligno am facut foc doar 14 zile iarna aceasta din 30 decembrie pana in 12 ianuarie, in legatura cu pufferul vreau sa-l pun in spatiul ocupat de vitoligno, trebuie sa-l fac paralelipipedic cu dimensiunile de 190cmx125cmx60cm si va fi de aproximativ 1440 litri, la vara imi izolez pe  interior peretii exteriori doar cei nordici fiindca stau la periferie, imi pun calorifere mai mari, vana de amestec cu servomotor TA etc sa pot sa ma incalzesc cu 45 grade pe calorifere , initial am cautat o centrala windhager FKN dar nu am gasit in zona asa ca mi-am luat viessman mono f, nu stiu daca cunosti centralele windhager FKN sau FKX dar sunt bestiale , chiar daca sunt vechi, le poti modula puterea de exemplu centrala de 32 kw o poti face de 18 kw, au apa multa  in ele si sunt dotate cu aer secundar din fabrica la care poti sa-i reglezi debitul, fara electronica , fara ventilatoare etc, in 2005 am avut un viadrus de 40 kw, acuma incalzesc cu 18 kw 200 mp la parter si acestia sunt prea multi primavara si toamna asa ca sunt nevoit sa imi pun puffer

Edited by dudu76, 29 January 2017 - 17:33.


#4896
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
buna ziua, intentionez sa achizitionez o centrala/cazan pe lemne. am deschis si un topic in care am intrebat ceva pareri despre thermostal ecowood standard/plus.
as dori sa imi recomandati cateva marci de centrale, de clasa medie nu vreau foarte scumpe.
din ce am discutat cu cativa oameni de la tzara ar fi musai sa aleg una fara gazeificare intrucat acel tip nu este rentabil, dat fiind faptul ca nu am cum sa fiu pregatit cu lemne uscate(minim 2 ani), niciodata.
eu vreau un sistem simplu, fara boiler si altele , vreau strict pentru caldura. am caloriferele instalate, toata instalatia este pe cupru si in prezent incalzesc printr-o soba cu cazan de apa in interior dar soba s-a cam dus naiba, vreau sa nu mai fiu nevoit sa trec cu lemnele prin casa(mizerie multa), vreau sa scap de mirosul de fum din casa(atunci cand alimentezi sau cand faci focul ) etc.
eu o sa ma tot documentez pana in iulie-august cand o voi achizitiona, dar as fi dorit ceva marci sa stiu macar la ce sa ma uit mai mult.
va multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate