Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Probleme Ulead VideoStudio 10 Plus

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Proiectul il am dar ce intelegeti prin formatul DV. Am nevoie de un format care sa poata fi rulat de catre DVD player.

#20
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
am spus asta ptr ca cel mai  probail n-o sa poti exporta proiectul in format dvd, din motive obiective...si am zis ca poti incerca sa-l finalizezi PAL DV...si  mai apoi sa-l importi in nero vision sau intr-un program de dvd authoring (convertXtoDVD, Tmpgenc DvD author etc etc), programe ce necesita alt proces de encodare.
pal dv - vezi prima poza expusa de pif_foto.

Edited by ozzyboy, 08 March 2008 - 16:16.


#21
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

 ozzyboy, on Mar 8 2008, 14:30, said:

nu exista asa ceva...daca era sa fie cum zici  tu endoderul respectiv ar fi facut o reencodare fisierului mpeg.

Pai despre asta era vorba. Dca l-a facut NTSC din PAL e clar ca a facut o reencodare, dar el n-are de unde sa stie asta. Mai mult ca sigur asta s-a intamplat mai ales dupa felul cum se vede pe tv (din cauza diferentei de 5 cadre/s). Daca tot s-a familiarizat cu Ulead-ul, cea mai simpla solutie este ca dupa ce a salvat mpeg2 sa-l faca dvd-video cu Ulead Movie Factory 5, dureaza cam 10-15minute (daca este fara meniu, chiar 5min). Tot cam atat, probabil, dureaza si cu Tmpgenc dar Ulead Movie Factory este identic cu Ulead Vdeo Studio in ce priveste realizarea DVD-video.

Attached Files



#22
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Aceasta este cea mai plauzibila cauza. Dar avand in vedere ca optiunile de pe care le-am bifat dupa editare la burn DVD sunt DVD PAL 4:3, bitrate 5800 si ca DVD playerul la informatiile despre disc imi spune ca acesta este PAL, atunci acest lucru nu poate fi valabil.

#23
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Mai mult ca sigur asta s-a intamplat (din descrierea ta). Incearca totusi dupa editare sa salvezi mpeg2 si nu DVD-video, apoi sa-l importi in orice program de authoring - preferabil Ulead Movie Factory sau TMPGEnc. Daca totul merge OK, atunci la tine asta s-a intamplat, indiferent ca ai bifat PAL, Ulead-ul l-a facut NTSC. Bug-ul e bug, nu ai ce-i face.

#24
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Atunci de ce DVD playerul imi spune la informatii disc ca DVD pe care am filmul si il rulez este PAL?

#25
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007

 opreagheorghe, on Feb 23 2008, 11:15, said:

Am o camera foto Sony HC-37E. Captura o fac cu programul CaptureFlux pentru ca este singurul program cu care am reusit sa am data si ora pe filmul transferat din camera pe calculator. Pentru editare folosesc Ulead Video Studio 10 Plus pe care l-am primit odata cu placa fireware. Dupa editare salvarea o fac pe hard ca fisier DVD PAL 4:3 pe care ulterior il transfer pe DVD cu Nero.
Si acum care este problema mea: Am transferat din camera 2 casete miniDV si dupa editare si salvare DVD PAL pentru 2 ore de film am obtinut un fisier de 5,1 Gb. Deoarece marimea lui nu permite transferul pe DVD, am reluat editarea si am scurtat filmul la 1 ora si 45 de minute. Dupa salvare am obtinut un fisier de 5,7 Gb. Am reluat editarea si am scurtat filmul la 1 ora si 30 de minute si dupa salvare am obtinut un fisier de 6,1 Gb. Oare ce se intampla? Cum procedez pentru a nu mai obtine marirea fisierelor salvate ca DVD PAL?
deci ai o camera PAL captura o faci cumva DV? daca da, fa cum ti-am zis eu...randeaza proiectul in DV pal apoi foloseste unul din MULTELE programe amintite de "colegi" si codeaza filmuletul obtinut in dvd(pal/ntsc aici n-are imp )...eu  personal iti recomand TMPGEnc sau orice altceva...
ceva se intampla in randare mai exact la conversia DV->mpeg2 (dvd)

dupa atatea discutii...nu cred ca ajungem la o rezolvare, ptr simplu fapt ca este o pb mai "delicata". incerca totusi cum am zis eu ...si mai revino ;)

#26
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Multumesc pentru ca ati avut amabilitatea de a ma ajuta. In cursul saptamanii urmatoare incerc editarea si salvarea pe DVD cu alt program. Nu am alt program in afara de Uleadul amintit mai inainte. Ce alte programe imi recomandati (din reply anterior TMPGEnc) pentru a edita si a face DVD authoring.

#27
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Daca tot ceri sfaturi, macar incearca-le, nu te costa nimic. E mult mai importamt sa ajungi la un rezultat bun decat daca e adevarat ce-ti zice uleadul sau nu. Crede-ma, e un bug al ulead-ului. Candva si eu mi-am spart capul cu asa ceva si am pierdut multe ore de pomana pana am descoperit care era cauza. Ulead e bun pt captura, chiar si pt editare dar cam atat. Cel mai bine e sa faci cum a zis ozzyboy: captura DV, editare, randare tot DV (cel mai bine same as project settings), apoi foloseste unul din MULTELE programe amintite de "colegi" si codeaza filmuletul obtinut in dvd(pal/ntsc aici n-are imp )...eu personal iti recomand TMPGEnc sau orice altceva.... (are importanta PAL/NTSC, daca ai facut captura PAL ramane PAL, altfel risti sa se vada iar in reluare)
Incearca, nu o sa-ti para rau, multi nu au avut sansa sa fie ajutati...

Apropos de data..la un moment dat o sa fie enervanta, mai bine faci captura normala, DV, apoi data o salvezi ca pe subtitrare, pe care(dupa realizarea DVD) sa o poti accesa doar cand vrei.
In cazul asta recomandari: Ulead-captura DV, editare, randare DV, encodare mpeg2 cu CCE, obtinere subtitrare cu DVdate, authoring cu DVD-lab PRO. S-a scris ff mult pe aici pe tema asta, mai ales un pic mai sus la sectiunea GHIDURI.

Edited by pif_foto, 09 March 2008 - 16:07.


#28
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
@opreagheorghe spui ca inca nu ai gasit solutia, spune-ne si noua ce ai incercat pana acum, si la ce rezultate ai ajuns. Daca tu incerci sa mai faci ceva la rezultatul tau final (acel DVD-video care merge sacadat), afla ca nu mai ai ce-i face. Tot ce poti sa faci este sa te folosesti de acel MPEG2 care merge bine. Doar acolo poti sa mai faci ceva. Sunt o gramada de programe de authoring, ti s-a recomandat TMPGEnc, Ulead MovieFactory, poti folosi si Nero Vision Express (poate il ai), dar cel mai bine mai rasfoieste un pic forumul la aria GHIDURI (este un pic mai sus). Crede-ma, chiar nu putem sa te ajutam daca tu nu incerci macar sa aplici sfaturile pe care ti le dam. Imi eate imposibil sa cred ca, daca ai un MPEG2 bun, ai facut ce ti s-a recomandat pana acum si nu ai ajuns la un rezultat cel putin bun.

#29
adidasBOMB

adidasBOMB

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.03.2008
Multumesc ff mult problema este ca DVD-ul este PAL , de acea merge in reluare !!  ^_^ :P   ms moolt !!! pupici  :kisstogether:

#30
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Nu am ajuns inca la rezultate multumitoare. Se pare ca am pierderi de frame inca de la captura care se amplifica la encodare. Am incercat captura cu mai multe programe dar rezultatele sunt asemanatoare. Poate fi de al placa de captura sau de la calculatorul meu? Mentionez ca am cea mai ieftina placa de captura (a costat 29 Ron) iar calculatorul are procesor de 3 GHz, memorie 512, placa video 256/128.

#31
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Calitatea imaginii capturate de pe o camera miniDV este influentata de placa de captura? Am citit ca toate placile de captura, indiferent de pret, fac acelasi tip de transfer si calitatea imaginii nu ar tebui sa fie influentata.

#32
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Alte sfaturi !

#33
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Nu mai da up/bump aiurea, daca nu vii cu detalii noi.
Ai memorie cam putina. CE programe ai incercat? Pierderea de frames apare numai la captura, NU la randare/compresie.
Da, orice placa firewire, teoretic, face captura la aceeasi calitate (adica la aceeasi calitate vizuala a imaginii). Apar probleme daca este slotul paradit, calculatorul slab, hardul incet etc. etc. etc., pierzi frames. Cele care ramin au aceeasi calitate (vizuala, cum am mai zis).

#34
Misiraul

Misiraul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.07.2007
as vrea sa capturez de pe camera mea video panasonic pe miniDV si vreau sa stiu cu care program obtin calitate mai buna calitate a sunetului si a videoului : DVD MovieFactory® 6 Plus sau Ulead® VideoStudio® 11.5 Plus

citisem in posturile anterioare ca pt captura ii bun ulead dar care dintre ele si de ce
si dupa captura daca merita sa folosesc tot ulead daca nu vreau sa fac prea mult editari, doar sa pot taia secvente si adauga capitole si dupa aia sa pun pe dvd

___
Panasonic NV-DS60EG miniDV

#35
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Daca faci captura in DV original, nu conteaza programul.
Daca faci captura in MPEG2, nu stiu daca merge in Video Studio. Eu am facut cu MovieFactory si am fost multumit.

#36
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Ulead Videostudio (nu conteaza versiunea) este suficient de bun pt captura. Este foarte usor de folosit pt editare, foarte intuitiv. Doar ca la unele versiuni o sa ai probleme la randarea DVD. No problem, sunt alte programe pt authoring - mult mai bune si la fel de intuitive.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate