Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Probleme Ulead VideoStudio 10 Plus

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Am o camera foto Sony HC-37E. Captura o fac cu programul CaptureFlux pentru ca este singurul program cu care am reusit sa am data si ora pe filmul transferat din camera pe calculator. Pentru editare folosesc Ulead Video Studio 10 Plus pe care l-am primit odata cu placa fireware. Dupa editare salvarea o fac pe hard ca fisier DVD PAL 4:3 pe care ulterior il transfer pe DVD cu Nero.
Si acum care este problema mea: Am transferat din camera 2 casete miniDV si dupa editare si salvare DVD PAL pentru 2 ore de film am obtinut un fisier de 5,1 Gb. Deoarece marimea lui nu permite transferul pe DVD, am reluat editarea si am scurtat filmul la 1 ora si 45 de minute. Dupa salvare am obtinut un fisier de 5,7 Gb. Am reluat editarea si am scurtat filmul la 1 ora si 30 de minute si dupa salvare am obtinut un fisier de 6,1 Gb. Oare ce se intampla? Cum procedez pentru a nu mai obtine marirea fisierelor salvate ca DVD PAL?

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Setezi din Ulead bitrate mai mic. Acolo, la ultimul pas, dai la optiuni/settings....
Sau folosesti, dupa aceea, DVDShrink.

#3
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
La ultimul pas in Ulead 10 nu sunt optiuni pentru bitrate. Ciudat este ca la prima folosire a programului pentru salvarea filmului editat am obtinut un fisier PAL DVD mai mic decat dupa ce am scurtat apoi filmul. Este posibil ca chiar daca am scurtat proiectul, acesta sa-si pastreze marimea initiala la care apoi a adaugat valoarea cu care a fost scurtat? Astept sfaturi de la cei care au lucrat cu acest program si poate au avut probleme asemanatoare. Multumesc anticipat.

#4
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Astept in continuare sfaturi de la cei care au avut probleme asemanatoare cu a mea. Multumesc.

#5
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
IMPOSIBIL. Poate ai altceva decat Ulead Video Studio 10 Plus (sau poate ai o varianta DEMO care nu-ti permite sa umbli la setari).

Attached Files



#6
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Multumesc. Pe custom nu am incecat.

#7
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Va rog sa mai ma ajutati in legatura cu Ulead VideoStudio 10. In cadrul unui proiect am mai multe clipuri care au fost taiate (marcat inceputul si sfarsitul locului de taiere) si marita luminozitatea lor. Este necesara salvarea fiecarui clip dupa acesta opreratie? Este posibil sa fi obtinut marirea fisierului randerizat daca fisierele din cadrul proiectului nu au fost salvate dupa taierea lor (asa cum am spus replyurile anterioare). Multumesc.

#8
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Sa inteleg ca tot nu ai reusit sa faci un fisier mai mic?! ;)
Cum adica "fisierele din cadrul proiectului nu au fost salvate dupa taierea lor"?! Unde/cum sa le savlezi?! Nu trebuie sa salvezi nimic nicaieri. Ulead va produce in clipul final exact ce vezi in program (in timeline). N-are importanta ce ai taiat, ce efecte ai bagat... nu conteaza.
Pozele lui pif_foto sint extrem de concludente. Unde te-ai incurcat?!

#9
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Am reusit sa fac filmul intr-un fisier care poate incape pe un DVD (4,2Gb pentru 1ora si 42 min, bitrate=5700, DVD-PAL). Am inca o intrebare: se poate copia acest fisier pe DVD (fisier de tip ***.mpg). Daca il copiez cu Nero ca DVD de date poate fi rulat pe un DVD player. Daca incerc pe Nero sa-l fac Video DVD imi apar 2 directoare: Video TS si Audio TS - ce trebuie sa fac mai departe cu fisierul meu.

#10
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Nu poti sa pui direct mpeg2. Trebuie sa folosesti un program de dvd authoring.
http://www.zeropaid....oring with NERO
sau
TMPGEnc DVD Author
sau
Womble MPEG DVD Wizard
sau
ORICE program de DVD Authoring
sau
Ulead stie si el sa faca direct DVD (adica folderele alea video_ts... si fisiere VOB). Dar asta inseamna sa stai din nou la rendering...
Operatiunea de DVD Authoring dureaza foarte putin (10-20 minute) si nu mai face nici o prelucrare a fisierelor...

#11
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Am reusit sa realizez DVD-ul final cu Ulead Videostudio 10 Plus. Am insa doua probleme in care ma puteti ajuta:
1) Pe DVD in folderul Video TS filmul este impartit in 5 fisiere (4 de cate 1Gb si 1 de 0,3Gb). DVD playerul le ruleaza continuu fara pauze intre ele. Este normal acest lucru sau trebuie setat ceva in Ulead.
2) Filmul de pe DVD rulat atat pe PC cat si pe DVD player se misca destul de greu (cum are loc o mica deplasare a filmarii cu camera). Mentionez ca filmul a fost editat cu Ulead si DVD burn tot cu Ulead la 5800 bitrate. Calitatea este acceptabila dar filmul se misca in reluare. Ce se poate face?
Multumesc inca o data celor care ma pot ajuta.

#12
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
1. Da, este normal. NU ai pus capitole (chapters). Nu stiu cum se pun capitolele in Ulead, dar exista help/gugle/faq/tutoriale.
2. Ce inseamna greu?! Mai ales pe DVD player. Pe calculator as intelege, citeste greu de pe hard, nu tine procesorul etc. Dar pe dvd player nu trebuie sa se intimple asa ceva.
Taie o bucata mica, din tr-un VOB, cu http://www.digital-d...eg2cut_294.html
Pune bucata pe youtube, sa vedem.
Nu cumva apare un efect de... tremurat, la marginea obiectelor, sau margini zimtate, la contrastul alb/negru?! Interlace? Suna cunoscut?
Ai dezactivat anti-flicker filter ? Este in optiunile programului sau la optiunile de salvare, chiar in prima fereastra.

#13
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
1. Tocmai ai descoperit structura unui DVD-video. Stai fara griji, asa e normal sa fie.
2. Nu cumva DVD-ul final este NTSC, iar mpg-ul era PAL? Cred ca asta s-a intamplat.

#14
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca este o problema PAL NTSC. DVD l-am facut PAL si DVD playerul imi spune ca este PAL. In schimb la televizor la cuplarea DVD player langa afisarea numarului de program apare scris NTSC (la trecerea de pe semnalul de cablu la semnalul de DVD). Indiferent de programul de pe care trec pe DVD player imi apare afisat si NTSC. In programarea televizorului nu exista optiunea de a trece un program de pe NTSC pe PAL. Aceasta ar putea fi o problema?

#15
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007

 opreagheorghe, on Mar 8 2008, 13:27, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca este o problema PAL NTSC. DVD l-am facut PAL si DVD playerul imi spune ca este PAL. In schimb la televizor la cuplarea DVD player langa afisarea numarului de program apare scris NTSC (la trecerea de pe semnalul de cablu la semnalul de DVD). Indiferent de programul de pe care trec pe DVD player imi apare afisat si NTSC. In programarea televizorului nu exista optiunea de a trece un program de pe NTSC pe PAL. Aceasta ar putea fi o problema?
Am revazut din nou filmul si este foarte deranjant pentru ochi. Cand se misca imaginea filmata (chiar fara miscari rapide)parca merge putin in reluare, cadru cu cadru (impresie generala de rulare la viteza mai mica). Sunetul este bun.

#16
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007

 pif_foto, on Mar 8 2008, 10:42, said:

1. Tocmai ai descoperit structura unui DVD-video. Stai fara griji, asa e normal sa fie.
2. Nu cumva DVD-ul final este NTSC, iar mpg-ul era PAL? Cred ca asta s-a intamplat.
nu exista asa ceva...daca era sa fie cum zici  tu endoderul respectiv ar fi facut o reencodare fisierului mpeg.


 opreagheorghe, on Mar 8 2008, 13:58, said:

Am revazut din nou filmul si este foarte deranjant pentru ochi. Cand se misca imaginea filmata (chiar fara miscari rapide)parca merge putin in reluare, cadru cu cadru (impresie generala de rulare la viteza mai mica). Sunetul este bun.
poate este pb de la encoder (codecuri ceva pb cu ele), incearca sa-l mai codezi inca o data dar cu alt program. dar ia zi pe pc tot asa merge?...daca este asa, nu ai ce sa-i mai  faci dvd-ului.

#17
opreagheorghe

opreagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.05.2007
Editarea filmului, encodarea si arderea DVD am facut-o cu Ulead Video Studio 10 Plus. Acest program are toate programele proprii de encodare sau mai are nevoie de alte programe. Poate mai sunt alte setari de care nu am tinut cont.

#18
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
ok am inteles...este vreun bug din program. daca mai ai proiectul cauta sa-l finalizezi in alt format cum ar fi DV.(insa asta necesita inca o codare la scrierea dvd-ului)  ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate