Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

trepte luminate individual cand pasesti

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
mda...  :clapping:

#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

View PostBC107C, on Feb 26 2008, 17:51, said:

Vă rog frumos să nu comentați acid problema ridicată de Iana,deoarece nu toți cei care au lucrat la zugrăvirea facultății au fost prezenți și la cursurile ținute de Svasta, Bucur, CFR, Constantin, Zaciu,Oltu, Mateescu, Nicolau și cu voia dumneavoastră, ultimul pe listă, G. Rulea.
si de la mine  :clapping: :clapping: :clapping:

#39
iana

iana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2007
te asigur ca am participat nici al zugravire nici la alte munci...si am dat pe langa profi enumerati de altii multi mai strong cum ar fi banica sau croitoru. in plus nu sunt singurul om care termina o facultate si lucreaza intr-un alt domeniu, doarecum diferit in. fine...am dorit un sfat, o opinie...e departe de a fi locul in care sa le gasesc! continuati cu parerile i'm out

#40
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 10.02.2007

View Postiana, on Feb 26 2008, 20:23, said:

...si am dat pe langa profi enumerati de altii multi mai strong...
Nu va suparati, dar nu pare a fi textul unui inginer care se respecta. De ce oare sunt astazi atatia absolventi de facultate care au dificultati in a alege numarul de i-uri pe care trebuie sa-l puna la capatul unor cuvinte?!

#41
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Hai sa ma dau si eu cu parerea: In primul rand nu a-si opta pt. neoane, timpul de amorsare este destul de mare, eu a-si opta pt. ceva mat (treapta) si becuri cu incandescenta.
Si acum, s-ar putea sa repet ce s-a scris anterior, adica vei avea dificultati daca folosesti senzori de presiune, eu a-si face treapta cat mai etansa, pt. a preantampina patrunderea apei in interior, obligatoriu garnituri de cauciuc. Daca folosesti senzori de presiune treapta trebuie sa aiba mobilitate, nu prea se potriveste...
Deci ramane varianta cu senzorul optic (IR), aici trebuie sa ai grija la reflexiile parazite care ar putea aclansa accidental sistemul...

#42
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Pentru iluminare poti folosi folie luminiscenta, se gaseste pe net si este destinata in special confectionarii de materiale publicitaredar si pentru "tuning" auto.

NU inteleg scopul pentru care vrei sa ti se ilumineze treapta pe care calci. Interesant ar fi sa o liminezi pe toata, sau macar un grup de trepte, alaturi de cea pe care calci.

Offtopic:
Vezi ce a ajuns Michal Jackson daca a calcat pe scara luminoasa  :D

Pt. edy_wheazel: eu as opta, tu ai opta, el ar opta...............   a-si face de cap , a-si propune , a-si aduce aminte. asa, ca pentru ingineri.

Edited by nelu97, 28 February 2008 - 01:22.


#43
daviok

daviok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 04.11.2007
Imi dau si eu cu parerea.
Mie nu mi se pare asa interesant sa se aprinda treapta pe care calci. Te complici cam mult.
Interesant ar fi sa iluminezi toata scara in asa fel incat sa ai o lumina discreta si ai putea sa folosesti becuri economice sau neoane (chiar colorate) amplasate sub treapta cu un perete transparent sau ceva de genul asta.
Aici mai conteaza si unde este amplasata scara, de felul cum este decorata camera respectiva, daca ai deja lumina deasupra scarii sau spoturi pe perete, asta ca sa nu fie de neam prost :D Banuiesc ca este o scara interioara.
Acum, depinde de gusturile fiecaruia.

Edited by daviok, 28 February 2008 - 11:58.


#44
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postiana, on Feb 26 2008, 20:23, said:

continuati cu parerile i'm out

Baieti, nici nu va mai bateti capu', doamna e OUT OF RANGE... :deadtongue:

#45
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
arunca unul o piatra si 10 softpedisti se chinuie sa o scoata....

#46
sebastian30

sebastian30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.08.2010
buna ziua, as dori si eu daca stie cineva unde gasesc sau daca are o schema cu 4 leduri si un senzor(de miscare cred) care sa se aprinda in momentul cand calc pe treptele scari. Am vazut pe you tube "LED Stair Lighting" as vrea sa fac si eu asa ceva . dar as vrea sa pun la fiecare treapta 4 leduri si un senzor si in momentul cand calc pe prima treapta sa se aprinda ledurile de la prima treapta si de la a doua, cand calc pe a doua treapta sa am treptele 1, 2 si 3 aprinse , cand calc pe a treia sa se stinga prima si sa am aprinse treapta 2, 3 si 4 si tot asa

#47
MagicMan

MagicMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 14.12.2008
Glumeam, acum sincer: de ce ti-ai pune asa ceva? Doar ca arata cool? E ineficient, strici bani si curent pentru nimic. Mai interesant ar fi sa cauti pe la Ikea sau alte magazine gen Praktiker materiale si sa gandesti o imbracaminte pentru scari. Cred ca ar fi mult mai eficient si mai aspectuos.

Edited by mister_rf, 06 February 2011 - 22:25.
quote aiurea!


#48
sebastian30

sebastian30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.08.2010

View PostMagicMan, on 6th February 2011, 21:39, said:

Glumeam, acum sincer: de ce ti-ai pune asa ceva? Doar ca arata cool? E ineficient, strici bani si curent pentru nimic. Mai interesant ar fi sa cauti pe la Ikea sau alte magazine gen Praktiker materiale si sa gandesti o imbracaminte pentru scari. Cred ca ar fi mult mai eficient si mai aspectuos.
e o ceva ce mie mi-a placut, si nu cred ca ar costa mult, si o pot aplica la mai multe
ineficienta ? ma uit la ledurile astea de la bricheta si ma gandesc ca 4 s-ar putea sa fie multe :)

Edited by sebastian30, 06 February 2011 - 21:53.


#49
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Pe fiecare treapta cate un senzor? Cate trepte ai? :lol:
Din ce am vazut pe siturile de piese electronice, un senzor de proximitate e pe la 200 RON, deci pregateste-ti portofelul pt un soc :D

#50
sebastian30

sebastian30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.08.2010
senzor de proximitate 90 ron, senzor miscare 25 ron , senzor parcare 75 ron asta asa la un prim "search" . Dar nu vroiam preturi , vreau o schema cu 4 leduri pe care un senzor sa le aprinda cand "ma vede" si daca ar aprinde si urmatoarea treapta in timpul asta si dupa cateva secunde sau tot atunci o stinge pe cea din urma cu atat va multumesc mai mult

#51
alkatraz

alkatraz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2010
uitati aici de fapt ce vrea sa faca
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i7RCkJCWtuU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
mai la final apar chiar treptele

Edited by alkatraz, 07 February 2011 - 14:38.


#52
sebastian30

sebastian30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.08.2010
da ceva de genu ala vreau dar lumina sa vina vin lateral nu sa se aprinda treptele si sa se aprinda cate 3 odata nu cate una

#53
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Se realizeaza foarte simplu, numai sa ai bani.
Se cumpara un PLC cu numarul de iesiri egal cu numarul de trepte si doua intrari.
Se programeaza logica PLC-ului si intarzierea fiecarei trepte, asta daca nu doresti senzor pe fiecare treapta.
Daca vrei senzor pe fiecare treapta o sa ai nevoie de un PLC cu un numar egal de iesiri si intrari cu numarul de trepte.
Problema este floare la ureche daca ai bani, am mai facut asa ceva si instalatia costa undeva la 500  euro, se poate si mai ieftin dar o sa ai piese de calitate inferioara, turcesti sau chinezesti.
Pentru cineva care da 7000 de euro pe o scara merita instalatia, pentru o scara de fier forjat o sa-i dubleze valoarea

#54
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Am citit cam in diagonala raspunsurile colegilor de forum...
Parerea mea: Pe treapta se monteaza o placa de plexiglas transparent de vre-o 5 mm grosime. Pe latura mare dinspre urmatoarea treapta poti monta leduri SMD ( se pot gasit si leduri RGB SMD prin care poti face combinatii de culori ) si cu fire subtiri le poti atasa de acel plexiglas. Ca senzor de prezenta as opta pentru un optocuplor sau bariera IR.
Astfel placa de plexiglas si treapta sunt imbinate rigid si au o anduranta destul de mare. Cu timpul oricum plexiglas-ul se va matui in zonele in care folosesti mai mult treapta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate