Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

trepte luminate individual cand pasesti

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
iana

iana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2007
cam cat ar dura = cat e de comlicat...cata mucan implica...
siiigur va dori sa faca el treaba asta=nu stiu dc stie sau nu, dar cu atat mai umlt dc nu stie va dori sa afle, sa faca singur:P

si nu vrea sa il verific...vreau doar trepte cu luminite si incerc si eus a ajut:(

#20
gigigogu

gigigogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 27.12.2007

 Berti, on Feb 23 2008, 13:08, said:

l.e. Cei ce sugereaza microcontacte, n-au treaba cu practica... voi va imaginati ce implica asta?

Pot să sugerez un releu REED ?

#21
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Omule, nu-i problema de monitorizarea miscarii, ci de miscarea in sine... in sistem amatoricesc, nu poti face o placa de 1000x300 mm sa se miste paralel cu baza, astfel incat oriunde ai calca treapta tot paralela sa ramana. In plus, orice miscare necesita jocuri (lufturi), lufturi care se pot umple de praf, jeg, noroi si pot bloca mecanismul.

Mai mult decat atat, miscarea aia trebuie compensata cu niste arcuri, arcuri tari, pentru alfel nu-i prea placut sa ciruli pe ele... dar daca-s prea tari, trece un copil de 30-40 kg si nu se apasa, iar daca-s prea moi si trece un adult de 100Kg, ajung la capat de cursa si pot provoca zgomote.

Eu propun sa nici nu va mai ganditi la solutiile care implica miscarea fizica a treptei... in regim DIY nu poate rezulta nimic fiabil.

Edited by Berti, 23 February 2008 - 13:40.


#22
gigigogu

gigigogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 27.12.2007
Idea mea era că placa pe care se calcă este elastică, se îndoaie puțin când calci pe ea, acționând microcontactul. Dar din punct de vedere al fiabilității ai dreptate, cel mai bine este cu senzor optic.

#23
iana

iana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2007
in plus...poate incerc sa ma si odihnesc cand urc mobila sa zicem pe scara:) nu rced ca nu s-ar strica jucaria
vadc a e destulde  delicat si...;pna ala urma e doar un moft :( dar recunosc ca mi-ar placea

#24
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Gogule, adevaru-i ca noi ne batem capu aici, da' doamna, nici macar nu ne-a dat niste detalii tehnice referitoare la constructia scarii...

Ce spui tu in teorie functioneaza, daca treapta-i rezemata la capate, contactul se pune unde-i sageata maxima si se circula doar pe mijloc. Pentru edificare, o schita...

[ http://www.hsbamboo.com/EN/images/e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar, in realitate treptele nu sunt elastice (nu in domeniul perceptibil). Daca exista deja treptele de beton, atunci probabil ca ele vor fi placate cu lemn, pentru ca ele sa nu "sune" cand circuli pe ele, se lipesc pe toata suprafata de treapta de beton. Pur si simplu nu poti sa lasi gol sub ele... deci n-ai nici o deformare perceptibila.

Daca-s metalice, cea ce-i putin proabil, iar nu se deformeaza (perceptibil).


Totusi solutii mai sunt, de exemplu exista niste covoare senzitive de cauciuc care se folosesc in jurul utilajelor pentru a proteja zona de lucru, da alea in prinu rand nu se pot taia si in al doilea rand costa... mult!

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

 iana, on Feb 23 2008, 12:49, said:

pai sa tot fie
stiu eu 12-16
daca tot ai terminat electro iti spun eu cum afli de cate trepte ai nevoie. masori distanta de la pardoseala parterului pana la cea a etajului apoi o imparti la 17,5 (17,5cm este inaltimea medie pt o treapta confortabila la urcat si coborat).

#26
iana

iana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2007
scara e deja gata:P
si da...sugestia ta e buna, insa nu stiu dimensiunile pe de rost:D asa e mai simplu sa le numar cand ajung acolo

#27
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006

 Berti, on Feb 23 2008, 12:08, said:

Cei ce sugereaza microcontacte, n-au treaba cu practica... voi va imaginati ce implica asta?
Da, eu imi imaginez. Imi imaginez ca treapta va trebui sa se rezeme pe ceva solid la capat de cursa ca sa nu strice microcontactul. Si o garnitura din neopren de jur imprejur. pentru a impiedica patrunderea apei/prafului.

Sa vin si cu o idee daca e asa: Senzori piezzo ? Gen buzzere inserate undeva sub treapta ?
Stiu ca-s fragile in principiu, dar daca apasarea se face pe toata suprafata in mod uniform si/sau sunt protejate si cu vreo doua foi de material moale (cauciuc?) nu cred sa se sparga.

Ca material de acoperire, in caz ca se calca pe suprafata luminata ...sticla groasa sablata sau acrilic (plexiglass - mai scump, dar mai safe). Grosime mare (sau "sandvis" lipit).

Oricum, e SF si costurile nu-s mici de loc, da-i amuzant cel putin ca exercitiu mintal :P

Edited by CYCLER, 23 February 2008 - 20:00.


#28
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,680
  • Înscris: 11.03.2007
Eu as face asa:fotobariera la fiecare treapta pentru ca este cel mai ieftin si fiabil,bagheta luminoasa montata pe contratreapta dar cumva incastrata pentru a elimina riscul de ciocnire cu piciorul,logica de aprindere a treptei urmatoare celei folosite(logica trebuie sa deosebeasca o urcare de o coborare si chiar sa permita fuctionarea in cazul in care exista simultan cele doua actiuni),optional,temporizare in cazul stationarii pe trepte.

#29
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006

 gigigogu, on Feb 23 2008, 13:15, said:

Pot să sugerez un releu REED ?
Da ai dreptate...și să-și monteze câte un magnețel în sau pe încălțăminte. :)

Edited by nelutzu57, 24 February 2008 - 08:10.


#30
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Pentru solutii cit mai realiste eu propun marci tensometrice pe fiecare treapta fiecare cu amplificatorul ei de instrumentatie , un microcontroler cu achizitie analogica care comanda fascicule de led-uri RGB si astfel se poate recunoaste persoana care urca dupa greutate si ilumina diferit, se poate afisa greutatea, si indica pierderea de greutate la urcare. ;-P

O solutie demna de o familie de electronisti.

Edited by Paul_l, 24 February 2008 - 08:49.


#31
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Daca ar fi sa imi fac asa ceva as folosi placi din sticla (10----15mm grosime) taiate la dimensiunea
treptelor.Partea care vine in contact cu treapta sablata .
Sub fiecare placa de sticla cate o sonda tensiometrica pentru comanda dispozitivului luminos.
Iar pentru iluminare as folosi CCFL-uri (cate 2 puse la capetele fiecarei treapte).

Edited by bit 61, 24 February 2008 - 09:02.


#32
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Și pentru că unii spun că o imagine valorează cât o mie de cuvinte, o sursă de inspirație poate fi găsita aici:

Attached File  Steps_lights.GIF   414.93K   142 downloads
versiunea integrală cu tot cu muzică
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1fFpgS0jpkw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:lol:

Edited by mister_rf, 24 February 2008 - 12:59.


#33
iana

iana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2007
multumesc,

nu imi mai pare deloc spectaculos    :mellow:
ce ciudat

#34
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006

 iana, on Feb 25 2008, 21:59, said:

nu imi mai pare deloc spectaculos    :mellow:
Atunci incearca sa duci lucrurile mai departe !  :naughty:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gzmd97coYJo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
iana

iana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2007
uuuhhh...ce clip
supeer. nu vreau sa ma gandesc cat costa

#36
BC107C

BC107C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 20.02.2004

 iana, on Feb 23 2008, 02:19, said:

salut,

am si eu o curiozita.
si eu si sotul meu am terminat electronica;


Vă rog frumos să nu comentați acid problema ridicată de Iana,deoarece nu toți cei care au lucrat la zugrăvirea facultății au fost prezenți și la cursurile ținute de Svasta, Bucur, CFR, Constantin, Zaciu,Oltu, Mateescu, Nicolau și cu voia dumneavoastră, ultimul pe listă, G. Rulea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate