Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

trepte luminate individual cand pasesti

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
iana

iana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2007
salut,

am si eu o curiozita. imi poate cineva spune cum se poate realiza o astfel de smecherie? pe scara..cand pasesc pe fiecare treapta...sa se aprina automat? este posibil? cum s-a putea realiza.
si eu si sotul meu am terminat electronica; suntem in faza de a realiza instalatia electrica la casa noastra si ne gandeam sa ne alegem cu ceva din anii mancati in facultate.

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
No offence, dar ce ati invatat la fac. de electronica?
Senzor de presiune: homemade (2 placute si ceva sa le separe), cumparat...

#3
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
in loc de senzori de presiune mai bine foloseti bariere infrarosu cu reflexie. sunt mult mai usor de intretinut, nu se strange praful in ele, apa si alte cele.

#4
iana

iana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2007
pai..fac de electrocnica...este defapt..fa.c e el si telecomunicatii...am facut electronica doar pana in anul 3...apoi cu totul alta specializare...si rcede-ma...nu are nimic comun! nu te grabi sa judeci :P

deci...sunt chestii ce se pot cumpara? se pot face? senzorul...va detecta miscarea...sau presiunea...si se va declansa o lumina...de unde? asta va necesita montarea unui anumit tip de pardoseala pe treapta?
luminati-ma:P
sarna de ajutor

#5
gigigogu

gigigogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 27.12.2007
Unde vrei să pui becurile, sub trepte ? Și din ce material vrei să le faci ?

#6
iana

iana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2007
da...r fi o idee...acum depidne si ce este posibil si ce nu...
cum ar fi cel mai simplu? si interesant...

#7
[RO]-MARIUS

[RO]-MARIUS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.02.2007
utilizarea unor becuri sau neoane (acestea clipesc la aprindere)
dar la electronica va pricepeti pentru a face un montaj electronic, pentru ca in comert mica sansa sa se gaseasca

o modalitate mai simpla de aprindere a intregii scari este cumpararea unor senzori de prezenta si montarea lor (2 senzori) unul la urcare si unul la coborare.
care realizeaza un SAU logic, depisteaza omul jos sau sus si ii aprinde lumina de sub scari, un timp suficient ca sa poata cobora-urca (un temporizator) si o stinge apoi.

Acesti senzori se pot masca in plafon, ca sa nu fie asa de evidenti.

o modalitate mai artistica ar fi aprinderea in scara crescatoare (urci scara si se aprinde treapta 1, 2, 3, ... ) sau descrescatoare (cobori scara se aprinde n, n-1 ,n-2 , ...) :coolspeak:

#8
iana

iana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2007
eu nu...sotul meu:P
eu doar imi imaginez...ma gandesc ce mi-ar placea:)))...urmeaza sa ii prezint..sa..vedem ce spune...poate nu poate
ok...sa revenim
solutia cu un senzor de miscare...cu temporizator...este f cunoscuta deja.
ma gandeam la mai mult...la acea modalitate artistica:D...pasesc pe treapta...pac lumina...chiar pe treapta:P...picior treapta doi...pac lumina:P
se poate?
cum?
complexitate?

#9
gigigogu

gigigogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 27.12.2007
Se poate dar construcția mecanică a treptei ar fi dificilă, ar trebui să fie etanșă (inundații sau doar spălat), rezistentă la uzură, etc. Electric este destul de simplu, un microcontact acționat prin elasticitatea treptei, releu, bec, etc.

Edited by gigigogu, 23 February 2008 - 12:07.


#10
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Cea mai buna solutie, e cea sugerata de DeeJay, bariere infrarosu, se gasesc si in comert, dar nu in cel cu amanuntul... e vorba in general de aplicatiile industriale. Se pare ca totusi exista ceva mai simplu la ConexElectronic, la vreo 34 ron, vezi aici.

Acuma mai ramane de rezolvat problema iluminatului, s-ar putea merge pe mai multe variante, fie treapta din sticla securizata, da' n-o recomand, fie doar contratreapta din plexiglass, ca si sursa de lumina as alege ledurile, exista tot felu de bare cu leduri gata facute, vezi aici, baghete de 500 mm lungime, dar se pot si taia in module de cate 3 leduri.

Mai ai nevoie de surse de tensiune, cabluri, plexiglass, etc... totusi nu-i chiar o investitie de 3 lei, pentru doar 10 trepte de 1M latime ajungi undeva la 1800 Ron (doar modulu IR si baghetele) de manopera si alte materiale sa nu mai vorbim.


l.e. Cei ce sugereaza microcontacte, n-au treaba cu practica... voi va imaginati ce implica asta?

Edited by Berti, 23 February 2008 - 12:16.


#11
iana

iana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2007
exista oare gata facut..d.e cumparat...etansat?

#12
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postiana, on Feb 23 2008, 10:17, said:

pai..fac de electrocnica...este defapt..fa.c e el si telecomunicatii...am facut electronica doar pana in anul 3...apoi cu totul alta specializare...si rcede-ma...nu are nimic comun! nu te grabi sa judeci :P

deci...sunt chestii ce se pot cumpara? se pot face? senzorul...va detecta miscarea...sau presiunea...si se va declansa o lumina...de unde? asta va necesita montarea unui anumit tip de pardoseala pe treapta?
luminati-ma:P
sarna de ajutor
OFF TOPIC
Eu stiam ca facultatea te invata cum sa cauti informatiile ca se te perfectionezi/sa inveti  mai departe, nu  o sa-ti ofere totul gata la pachet.
Ce s-a mai intamplat cu facultatile astea? Au fugit toti profesorii si asistentii?   :notangel:

Si apropo, aici pe forum nu se poate scrie corect romaneste?  Lasa  cele 3 puncte acasa!

#13
gigigogu

gigigogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 27.12.2007
O variantă mai simplă: 1 fotobarieră cu infraroșii (există o grămadă de scheme pe internet) și câteva leduri albe (sau colorate), băgate într-un tub transparent.

#14
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postiana, on Feb 23 2008, 12:09, said:

exista oare gata facut..d.e cumparat...etansat?

Ce, modulu IR? Pai eu zic ca-i mai bine asa, fiindca poti sa-l integrezi intr-o plinta dupa bunul tau plac. Exista solutii capsulate, da' alea-s in alta categorie de pret.

Totusi, poate ne precizezi, cam care-i bugetu alocat?

#15
iana

iana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2007
cat ar putea fi de scump? am o singura scara:) pot aloca ceva banuti pentru asta, ar fi ceva mai inedit.
problema este daca nu cumva se strica dupa un timp.


rolul moderatorilor este doar sa stearga ce nu le convine si sa "animeze" cu comentarii de țațe?

cate idei!! multumesc mult!! abia astept sa le faca sotul meu:P sper sa nu spuna  ca sunt mofturi:D

#16
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Iana, Mister_rf are oarecum dreptate, atat la faza cu punctele cat si la faza cu facultatea, mai bine nu ne spuneai  :huh:

View Postiana, on Feb 23 2008, 12:41, said:

cat ar putea fi de scump? am o singura scara:) pot aloca ceva banuti pentru asta, ar fi ceva mai inedit.
problema este daca nu cumva se strica dupa un timp.

Pai ti-am spus mai sus, cam cat ar fi de scump, in varinata cea mai ieftina si facuta DIY.
Se poate face sa nu se strice iute, dar si asta implica costuri suplimentare.

Daca tot nu ne spui bugetul alocat, macar numaru de trepte.

#17
iana

iana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2007
pai sa tot fie
stiu eu 12-16
e din doua parti scara
cam cat ar dura in cazul ca alegem varianta home edition? :P
sotul meu siiigur va dori sa faca el. spune ca nu e foarte complicat. mie imi pare insa o treaba serioasa si sensibila (ma gandesc ca se poate defecta daca nu ew izolat bine sau daca stiu eu presiunea nu e egala pe marginile treptei; poate ma insel)

#18
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postiana, on Feb 23 2008, 12:49, said:

cam cat ar dura in cazul ca alegem varianta home edition? :P

Pai noi de unde sa stim cate viteze are sotul tau? Astea-s deja intrebari de domeniul lu' mama Omida.

View Postiana, on Feb 23 2008, 12:49, said:

sotul meu siiigur va dori sa faca el. spune ca nu e foarte complicat. mie imi pare insa o treaba serioasa si sensibila

Din ce spui tu, inteleg ca el stie bine ce are de facut. Tu defapt ce vrei? Sa-l verifici?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate