Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ventilatoarele din carcasa

- - - - -
  • Please log in to reply
766 replies to this topic

#19
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

View Postburebista, on Jun 27 2007, 12:11, said:

Nope. La mine in carcasa se invirte numa' fanul de pe M-12, Scythe S-Flex 800 in spate si fan-ul de pe Pentagram la 5V. Atit.
Carcasa e sigilata cu scotch pe la toate gaurile.
Dar acu' cu caldurile astea recunosc ca am dat drumul la fan-ul de pe Ninja pe la 600 RPM ca sa mai fluture si el aerul prin carcasa.
XP-120 am vaga senzatie ca a iesit din productie, fiind inlocuit cu SI-128. Daca ai bani de produse Thermalright iti recomand Ultra-120A/Extreme sau SI-128. Daca nu la fel de bune sunt Scythe Infinity/Ninja/Andy Samurai Master si sensibil mai ieftine.
Ca ventilatoare silentioase de 120 ar fi clasicele Noctua (dar nu prea e recomandat sa-i obstructionezi fluxul de aer ca-si pierde din airflow) sau Nexus.
Ar mai fi unul: Enermax AEBS. Marele avantaj la Enermax e ca-i poti regla tu turatia printr-un potentiometru, de la uscator de par la adierea unei frunze (poetic, huh? :D). A, si in plus ii poti detasa palele ca sa le speli.  :coolspeak:

Ce vrei tu, silentios si cu airflow mare nu exista din pacate. Sunt 2 chestii antagonice. :D

LE: Deci in final, daca banii nu sunt o problema, configuratia optima din punctul meu de vedere ar fi cam asa: ULTRA-120A/Extreme cu Enermax AEBS pe el si Noctua 120 pentru introdus aer rece in carcasa.
Daca banii nu sunt girla, atunci un Scythe Infinity cu un Nexus pe el (eventual chiar 2 Nexus daca te ocupi cu OC-ul, mai ales ca baietii de la itdirect au adus separat si clips-uri de prindere a unui fan suplimentar) si inca un Nexus la intake.

LE2: Uitasem. Ca ventilatoare nici cu Scythe S-Flex nu mi-e rusine. Cel putin al meu (varianta 800 RPM) este foarte tacut.

Ultra-120A e prea greu si, definately, incompatibil cu socketul 478 ... Ar mai fi predecesorul lui XP-120 => SI-120, daca e de gasit.
Cred ca ar trebui sa iau in calcul si ventilatorul sursei, care sufla dintr-o parte spre procesor + ventilatorul de pe proc. care sufla direct spre proc + ventilator fata+spate ...cam ciudat .....

#20
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003

View Postshiva, on Jun 27 2007, 12:37, said:

incompatibil cu socketul 478 ...
Damn! Nu's de ce aveam impresia ca esti pe 775. :(
Atunci un Scythe. Sunt tot pe linga Thermalright, iar Infinity cu 2 fan-uri pe la 1200 RPM in push-pull e chiar un best performer. ;)

Quote

Cred ca ar trebui sa iau in calcul si ventilatorul sursei, care sufla dintr-o parte spre procesor
:eek: Adica cum sufla fan-ul din sursa spre procesor? Nu trage?

Edited by burebista, 27 June 2007 - 12:00.


#21
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

View Postburebista, on Jun 27 2007, 13:00, said:

Damn! Nu's de ce aveam impresia ca esti pe 775. :(
Atunci un Scythe. Sunt tot pe linga Thermalright, iar Infinity cu 2 fan-uri pe la 1200 RPM in push-pull e chiar un best performer. ;)

:eek: Adica cum sufla fan-ul din sursa spre procesor? Nu trage?

Sursa e Enermax Liberty, cu un ventilator generos spre interiorul unitatii. N-am mai deschis de mult unitatea( stiu, sunt paianjeni deja inauntru ), dar din ce am citit pe net, ventul bate spre proc, nu spre sursa.
O sa ma uit diseara inca o data, totusi, sa nu balaresc ....

Adevarul e ca am un crush pe Thermalright XP-120 de vre-un an ....dar daca nu am cumparat unul cand era pe stoc ...Poate gasesc un SI-120, sau il aduc la comanda( somebody, anybody  :o ).
Ventilatoarele Enermax AEBS si Noctua NF-S12-1200 sunt chiar ok. Insa viteza la Enermax se seteaza manual, nu automat. Akasa AK-174BKT-B mi se pare ok, numai ca e cam galagios( pana la 38dB ).

Btw ...ca tot avem acceasi carcasa ... Am 2 unitati optice, FDD-ul si 2HDD-uri pe SATA si o gramada mare de cabluri. Inafara de a inlocui cablurile IDE, cum as putea sa mai ordonez cablurile prin carcasa, ca sa imbunatatesc airflow-ul?

Edited by shiva, 27 June 2007 - 13:20.


#22
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003
Heh, nu sunt fan/maniac wiremanagement. Din fericire. :D
Vezi si tu pe aici poate te inspiri de la Varz.

Viteza la fan-uri o poti regla elegant si cu SpeedFan daca MB-ul tau stie chestia asta.

Orice ventilator in sursele cu fan de 120/140 suge aerul din carcasa si-l impinge afara. Nici una nu trage aerul din sursa si-l baga in carcasa. ;)

Edited by burebista, 27 June 2007 - 13:30.


#23
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

View Postburebista, on Jun 27 2007, 14:30, said:

Heh, nu sunt fan/maniac wiremanagement. Din fericire. :D
Vezi si tu pe aici poate te inspiri de la Varz.

Viteza la fan-uri o poti regla elegant si cu SpeedFan daca MB-ul tau stie chestia asta.

Orice ventilator in sursele cu fan de 120/140 suge aerul din carcasa si-l impinge afara. Nici una nu trage aerul din sursa si-l baga in carcasa. ;)

Nu-s maniaca, doar as face ceva ordine in unitate. Mersi de link, am sa ma binoclez pe-acolo in liniste, acasa.

Viteza la fan-uri ...aici m-ai facut curioasa. Some details/links, pls. Parca stie ceva, ceva placa de baza, o sa ma uit in manual, evident, tot acasa.

Cu ventilatorul ...ma inclin. Probabil am vazut si citit in diagonala. My bad ....

#24
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003

View Postshiva, on Jun 27 2007, 15:32, said:

Viteza la fan-uri ...aici m-ai facut curioasa. Some details/links, pls. Parca stie ceva, ceva placa de baza, o sa ma uit in manual, evident, tot acasa.
Nu's cum stai cu franceza, da' iaca. :D
O sa-ti dai seama si singurica ca nu e rocket science. :)
Singura problema e ca MB-ul sa stie sa controleze si alte ventilatoare in afara CPU Fan.

#25
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

View Postburebista, on Jun 27 2007, 15:55, said:

Nu's cum stai cu franceza, da' iaca. :D
O sa-ti dai seama si singurica ca nu e rocket science. :)
Singura problema e ca MB-ul sa stie sa controleze si alte ventilatoare in afara CPU Fan.

Si daca nu stie, mai ramane solutia cu fan controller sau manual controller ....

#26
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006

View Postshiva, on Jun 27 2007, 14:18, said:

Adevarul e ca am un crush pe Thermalright XP-120 de vre-un an ....dar daca nu am cumparat unul cand era pe stoc ...Poate gasesc un SI-120, sau il aduc la comanda( somebody, anybody  :o ).
si eu am vrut sa ma infig la unul din ala, dar noroc ca am auzit intre timp de ultra 120
mi-e mi-a adus un coleg ultra 120 extreme de afara (ca aici s-au cacait cam mult pana sa-l aduca)
ma interesez sa vad daca se mai poate apela la el si pt ce vrei tu si te anunt, dar nu promit nimic :(

Edited by kretzu77, 28 June 2007 - 12:22.


#27
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

View Postburebista, on Jun 27 2007, 15:55, said:

Nu's cum stai cu franceza, da' iaca. :D
O sa-ti dai seama si singurica ca nu e rocket science. :)
Singura problema e ca MB-ul sa stie sa controleze si alte ventilatoare in afara CPU Fan.

M-am uitat prin manualul placii de baza. E o Gigabyte GA-8IPE-1000 si contine 2 mufe de alimentare pe 3 pini: un CPU Fan si un Sys Fan. In specificatii ,se mai zice ca stie de:
Hardware Monitor - System voltage detection
                          - CPU temperature detection
                          - CPU / System fan speed detection
E ceea ce trebuie sau nu?

#28
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003

View Postshiva, on Jun 28 2007, 14:30, said:

- CPU / System fan speed detection
E ceea ce trebuie sau nu?
Pai nu stiu ce inteleg aia prin "detectie". Ca daca numa' monitorizeaza turatiile nu e bine, da' daca le si poate controla e bine. :
Uita-te in BIOS dupa o optiune gen SmartFan, QFan, sau ceva asemanator ca denumire.

Dar poti incerca direct cu SpeedFan. Daca merge merge, daca nu nu. Nu se strica nimic. :)

#29
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

View Postburebista, on Jun 28 2007, 14:37, said:

Pai nu stiu ce inteleg aia prin "detectie". Ca daca numa' monitorizeaza turatiile nu e bine, da' daca le si poate controla e bine. :
Uita-te in BIOS dupa o optiune gen SmartFan, QFan, sau ceva asemanator ca denumire.

Dar poti incerca direct cu SpeedFan. Daca merge merge, daca nu nu. Nu se strica nimic. :)

Nu-mi aduc aminte sa fi vazut ceva optiuni *Fan prin BIOS. Dar o sa ma mai uit. Cred ca stie doar sa raporteze rotatiile la ventilatoare. Un fan controller nu ar face aceeasi treaba?
Singura problema e ca SpeedFan nu merge pe linux  :deadtongue:

#30
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006

View Postshiva, on Jun 28 2007, 15:08, said:

Nu-mi aduc aminte sa fi vazut ceva optiuni *Fan prin BIOS. Dar o sa ma mai uit. Cred ca stie doar sa raporteze rotatiile la ventilatoare. Un fan controller nu ar face aceeasi treaba?
Singura problema e ca SpeedFan nu merge pe linux  :deadtongue:
atunci rezolvi cu o dracovenia din asta.
am inteles ca sunt excelente (dar stiu maxim 3 ven-uri)

#31
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

View Postkretzu77, on Jun 28 2007, 15:26, said:

atunci rezolvi cu o dracovenia din asta.
am inteles ca sunt excelente (dar stiu maxim 3 ven-uri)

Cand o sa pun mai mult de 3 ventilatoarea in carcasa aia Antec, inseamna ca sunt o pensionara care am dat in senilitate... :lol:

#32
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003
:roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:

#33
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Ca de obicei, mi s-a pus pata pe cel mai innaccesibil si inexistent produs din Romania. pc-coolers nu se mai aprovizioneaza cu modelul Thermalright SI-120, intend n-are, best computers are un mare 0 pe stoc .... :curse: :wallbash:

Later edit: Am primit raspuns si de la Best Computers ...

Quote

In urma informatiilor primite de la furnizor produsul solicitat de
dumneavoastra
nu mai  este disponibil si ca urmare va fi scos si de pe site-ul www.dol.ro.

So ....sa inteleg ca nu se mai fabrica!?!

Edited by shiva, 29 June 2007 - 14:30.


#34
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003

View Postshiva, on Jun 29 2007, 15:11, said:

So ....sa inteleg ca nu se mai fabrica!?!

View Postburebista, on Jun 27 2007, 12:11, said:

XP-120 am vaga senzatie ca a iesit din productie, fiind inlocuit cu SI-128.

:notangel:
Mergi linistita pe SI-128 daca vrei stilul ala de heatsink, sau pe Ninja/Infinity sau TR Ultra-120A (daca-ti plac produsele TR).

#35
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Maestre @burebista, cu respect,

View Postshiva, on Jun 27 2007, 12:37, said:

Ultra-120A e prea greu si, definately, incompatibil cu socketul 478 ... Ar mai fi predecesorul lui XP-120 => SI-120, daca e de gasit.

Am trimis un mail la Thermalright, in functie de raspunsul lor, o sa ma orientez spre altceva ...

#36
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003
Mama naibii, tot uit de 478 asta...  :blush:
Oricum pc-coolers n-a mai adus XP-120 de muuulta vreme, deci slabe sperante, chiar daca raspunsul TR e pozitiv. Ar trebui sa vorbesti cu QD sa-ti aduca unul pe comanda, sau sa cauti la SH.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate