Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Echivalente intre vechiul si noul cod CAEN

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Gyba

Gyba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.02.2008
As dori sa stiu in ce sectiune (care este codul) a noului cod CAEN se incadreaza urmatoarele:

--Intretinerea si repararea masinilor de birou, de contabilizat si a calculatoarelor (vechiul cod este 7250)*
--Protectia muncii: instructaj privind normele de prim ajutor, imbolnaviri profesionale si alte norme ce trebuie respectate de un muncitor in cadrul unei inteprinderi (nu stiu care este vechiul cod)**

*Am gasit ceva coduri pentru repararea calculatoarelor si a altor echipamente electronice dar nu stiu exact daca cuprind si casele de marcat fiscale si cantarele electronice, cele care ma intereseaza in mod deosebit.
**Am gasit ceva coduri pentru aparare impotriva incendilor insa nu asta este ceea ce ma intereseaza.

Eventual daca stie cineva o adresa de email unde pot intreba.... ceva site unde sa gasesc o echivalenta intre cele 2 coduri (separat le am pe amandoua dar sunt incepator in acest domeniu si nu ma prea descurc biggrin.gif)

TKS

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Poti sa cauti dupa vechiul cod in urmatorul atasament:
Attached File  CAEN2008.pdf   342.15K   205 downloads

#3
Gyba

Gyba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.02.2008
Stiu...am vechiul cod CAEN si acolo stiu unde sa incadrez activitatile respective...dar mie imi trebuie codurile noi... echivalente celor vechi pe care deja l stiu

#4
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Eu codurile noi ti le-am dat. De ce nu verifici?

#5
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
MErgi pe link-ul asta:
http://www.infosrl.r...-CAEN-2008.html

Bagi codul vechi si iti apare codul nou

#6
kman2006

kman2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.11.2006
Poti sa cauti aici noul cod caen 2008. De asemenea si oferte de servicii de recodificare caen 2008 pentru cine nu are timp sa le faca personal.

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Se mai plateste aceasta schimbare obligatorie a CAEN-ului sau nu?

#8
paco21

paco21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.09.2006

View Postshiva, on Apr 3 2008, 15:27, said:

Se mai plateste aceasta schimbare obligatorie a CAEN-ului sau nu?


Se pare ca nu mai trebuie platit. Poti vedea aici un articol despre asta:

Firmele si PFA vor fi scutite de taxe la actualizarea CAEN, pana in martie 2009 (27-03-2008)

Firmele, asociatiile familiale si persoanele fizice autorizate vor fi scutite de la plata taxelor pentru actualizarea obiectului de activitate la oficiile Registrului Comertului, conform Clasificarii Activitatilor din Economia Nationala-CAEN, facilitate valabila timp de un an, pana la 1 martie 2009. "Actualizarea obiectului de activitate pentru persoanele juridice si dezmembramintele fara personalitate juridica ale acestora, precum si pentru persoanele fizice autorizate sa desfasoare activitati economice in mod independent si asociatiile familiale se realizeaza de catre Oficiul National al Registrului Comertului, prin oficiile de pe langa tribunale, la cerere, fara plata taxelor aferente inregistrarii mentiunii in registrul comertului", potrivit unei HG.
          

Actualizarea obiectului de activitatea se inregistreaza in registrul comertului in baza deciziei/rezolutiei directorului oficiului registrului comertului de pe langa tribunal, fara ca publicarea in Monitorul Oficial si depunerea actului constitutiv actualizat sa fie obligatorii.
          

Cererile de actualizare si documentele aferente pot fi transmise si prin corespondenta, cu valoarea declarata, data primirii fiind considerata cea a inregistrarii cererii, se mai arata in actul normativ.
          

Ministrul pentru IMM-uri, comert, turism si profesii liberale, Ovidiu Silaghi, anunta la inceputul lunii martie ca va propune Guvernului reducerea semnificativa a taxei percepute la modificarea codurilor CAEN ale firmelor, de la nivelul actual de 800 lei la maxim cateva zeci de lei.
          

"Romania trebuie sa se alinieze la codurile CAEN europene, motiv pentru care firmele sunt obligate sa schimbe aceste coduri.
Registrul Comertului taxeaza firmele care isi schimba codurile ca si cum companiile ar face acest lucru benevol. Ar trebui sa fie o suma modica, de maxim cateva zeci de lei, si nu de 800 de lei cat este in prezent", spunea atunci Silaghi.
          

El a precizat ca actul normativ nu va avea caracter retroactiv, astfel incat firmele care au platit taxa nu vor primi banii inapoi.

Edited by paco21, 04 April 2008 - 17:27.


#9
sashok50

sashok50

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.03.2006
I-mi poate spune cineva care sunt pasii, si unde tre sa merg eu sa fac recodificarea 2008 pt PFA si care sunt cheltuelile?

#10
ferrari_enzo

ferrari_enzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2008

View Postsashok50, on Jun 18 2008, 13:18, said:

I-mi poate spune cineva care sunt pasii, si unde tre sa merg eu sa fac recodificarea 2008 pt PFA si care sunt cheltuelile?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate