Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

Se ridica vizele pt Israel

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

Freddie

Freddie

Junior Member

• Grup: Members
Imperator ... moaaa cit de full of... knowledge esti! de unde stii tu toate lucrurile astea? :)

On-topic, rebeqa, da .. se intra fara viza in israel, fara probleme. Cunosc oameni care au intrat in acest timp in Israel si nu au fost probleme. Am fost si eu de curind, dar nu pot vorbi din experienta mea ... altii stiu ca au intrat cu pasaport romanesc in tara fara probleme. Asa ca du-te linistita!

Imperator

Imperator

Senior Member

• Grup: Senior Members

Freddie, on Apr 2 2008, 12:27, said:

Imperator ... moaaa cit de full of... knowledge esti! de unde stii tu toate lucrurile astea? :)

On-topic, rebeqa, da .. se intra fara viza in israel, fara probleme. Cunosc oameni care au intrat in acest timp in Israel si nu au fost probleme. Am fost si eu de curind, dar nu pot vorbi din experienta mea ... altii stiu ca au intrat cu pasaport romanesc in tara fara probleme. Asa ca du-te linistita!

Am citit, am studiat, am calatorit

Valentine

Valentine

Un Mosotti mai serios.

Chiar nu inteleg de ce Marocul ar interzice intrarea unui roman in Maroc pe motiv ca a vizitat Israelul. Ce aberant.

herlino

herlino

Active Member

Pai statele care nu accepta calatori care au fost prin Israel au in comun ca sunt islamice. O fi ceva treaba legata de Palestina.Si normal, nu interzic doar romanilor, interzic tuturor.

P.S. Oare israelitii au voie sa intre in tarile arabe?

Edited by herlino, 24 April 2008 - 15:31.

LoveDemon

LoveDemon

Internet Lodger

• Grup: Moderators

herlino, on Apr 24 2008, 16:30, said:

Israelitii sunt altceva. Si depinde de tara.

.Cris.M.

.Cris.M.

Active Member

Cum e pana la urma?Se poate calatori in Israel fara a obtine viza in prealabil?

LoveDemon

LoveDemon

Internet Lodger

.Cris.M., on May 4 2008, 02:36, said:

Cum e pana la urma?Se poate calatori in Israel fara a obtine viza in prealabil?
Doar ca turist, si doar pana la 90 de zile. Controlul de la frontiera va fi mai dur decat pe vremea vizelor (si nici ala nu era foarte relaxat).

LE: De pe site-ul Ambasadei Romane la Tel-Aviv, pentru cine nu poate da trei click-uri si doua keywords sa caute singur:

Regimul de vize între România și Statul Israel

Cetățenii români titulari de pașapoarte simple care călătoresc în Israel în scop turistic nu au nevoie de viză (decizie intrată în vigoare la 1 martie 2008). Celelalte tipuri de vize (munca, studii, tratament etc.) rămân în continuare necesare.

PRECIZĂRI IMPORTANTE:

Anularea cerinței de viză se aplică numai vizelor turistice B/2, toate celelalte categorii de viză rămânând în vigoare.

Un cetățean român (străin) care a fost deportat din Israel nu poate re-intra în această țară o perioadă de 6-10 ani. Detalii privind această perioadă de interdicție pot fi obținute de la Ministerul de Interne israelian.

In cazul cetățenilor români (străini) care au lucrat legal în Israel în trecut și care doresc să între în Israel cu viză B/2, este necesar ca cetățeanul israelian care face invitația să se intereseze la Ministerul de Interne dacă perioada de așteptare (cooling-off period) a expirat.

In situația în care soțul/soția sau membri de familie ai unei persoane care lucrează legal în Israel doresc să o viziteze, angajatorul israelian trebuie să se deplaseze la Ministerul de Interne și să îndeplinească procedurile de invitare în Israel. În lipsa acestei invitații, cetățenilor români nu li se va permite intrarea în Israel.

Pentru evitarea oricăror neplăceri, persoanele care au fost in Israel o perioada îndelungată, cu depășirea valabilității vizei de intrare, sunt rugate sa verifice cu autoritățile israeliene existența unor eventualele măsuri de interdicție.

Cetățenii români care doresc să efectueze călătorii în Israel se pot adresa: Ambasadei Statului Israel la București ? secția consulară ? adresa: Bd. Dimitrie Cantemir, nr. 1, B2, et. 5, sector 4. Telefon: (0040-21) 318.94.16.

Cetățenii români titulari de pașapoarte diplomatice și de serviciu valabile vor putea călători în Israel fără vize pentru șederi de până la 90 de zile, sau pentru întreaga durată a misiunii, în cazul celor aflați în misiune permanentă în Israel.

Cetățenii israelieni, posesori de pașapoarte simple valabile, vor fi scutiți de la obligativitatea deținerii de vize de intrare în România pentru șederi de până la 90 de zile în decurs de 6 luni de la data primei intrări. Totodată, cetățenii israelieni, posesori de pașapoarte simple valabile, vor fi scutiți de la obligativitatea obținerii de vize de lungă ședere în România pentru activități comerciale.

Cetățenii israelieni titulari de pașapoarte diplomatice și de serviciu valabile vor putea călători în România fără vize pentru șederi de până la 90 de zile, sau pentru întreaga durată a misiunii, în cazul celor aflați în misiune permanentă.

Edited by LoveDemon, 04 May 2008 - 09:10.

herlino

herlino

Active Member

LoveDemon, on May 4 2008, 01:16, said:

Israelitii sunt altceva. Si depinde de tara.

Israelieni atunci? Stiu ca in engleza le zice "israeli" la cetateni, dar nu stiu cum e in romana.

LoveDemon

LoveDemon

Internet Lodger

Israelieni indeed.

Imperator

Imperator

Senior Member

Valentine, on Apr 24 2008, 05:57, said:

Chiar nu inteleg de ce Marocul ar interzice intrarea unui roman in Maroc pe motiv ca a vizitat Israelul. Ce aberant.
Nu e deloc aberant. Numeroase tari musulmane nu au recunoscut Israelul si il boicoteaza... aceasta este o forma de boicot. Este determinata de ocuparea ilegala a Palestinei majoritar musulmane.

herlino, on Apr 24 2008, 15:30, said:

Pai statele care nu accepta calatori care au fost prin Israel au in comun ca sunt islamice. O fi ceva treaba legata de Palestina.Si normal, nu interzic doar romanilor, interzic tuturor.

Cetatenii israelieni nu pot vizita tarile sus-numite.

metalactual

metalactual

Senior Member

Imperator, on May 5 2008, 14:43, said:

Nu e deloc aberant. Numeroase tari musulmane nu au recunoscut Israelul si il boicoteaza... aceasta este o forma de boicot. Este determinata de ocuparea ilegala a Palestinei majoritar musulmane.

Cam asa este, cum spune Imperator.

Inainte de desfintarea vizelor pt. romanii care calatoresc in Israel era asa: daca intrai in Israel, automat aveai viza de Israel pe pasaport, astfel incat nu mai puteai intra cu acel pasaport in tarile care nu recunosc statul Israel. Dar si reciproca era valabila, adica daca primeai viza pt. acele tari musulmane, nu mai puteai utiliza acelasi pasaport pentru a obtine viza de Israel.

Acum, dupa eliminarea vizelor pentru Israel, este clar ca poti utiliza acelasi pasaport ( pe care nu o sa mai apara viza de Israel ) si pentru respectivele tari musulmane.
Intrebarea este: reciproca mai este acum valabila ?
Probabil ca da. Asa ca cei care se duc in Israel este bine sa verifice pasaportul sa nu contina vize ( chiar daca deja au intrat sau nu in acele tari ) emise de catre tarile musulmane cu pricina. Nu stiu exact cum este, musai de verificat !

Edited by metalactual, 05 May 2008 - 15:41.

LoveDemon

LoveDemon

Internet Lodger

metalactual, on May 5 2008, 16:40, said:

Acum, dupa eliminarea vizelor pentru Israel, este clar ca poti utiliza acelasi pasaport ( pe care nu o sa mai apara viza de Israel ) si pentru respectivele tari musulmane.
Si cu stampila cum ramane?

metalactual, on May 5 2008, 16:40, said:

Nu stiu exact cum este [...]
Obviously.

Tarile care nu pot fi vizitate cu un pasaport continand o dovada de vizita a Israelului sau o viza israeliana sunt: Bahrain, Iran, Kuwait, Liban, Libia, Qatar, Arabia Saudita, Sudan, Yemen si Siria. Reciproca NU este valabila, desi pentru cei care au o viza / stampila de intrare/iesire a unei tari arabe in pasaport, "interogatoriul" va fi mai strict si mai lung la frontiera.

herlino

herlino

Active Member

Din ce am citit pe net, se poate ca la intrarea in Israel sa ti se stampileze ceva cartonas care il atasezi in pasaport, tocmai pt a evita problema cu tarile islamice.

@LoveDemon : a scris Imperator mai sus o lista mai mare a tarilor cu problema de intrare, nu doar cele din Golf.Si parca am auzit ca Indonezia face probleme in cazurile astea ( cea mai mare tara islamica din lume ).

metalactual

metalactual

Senior Member

Da, vezi de cand prin UE trecem fara stampila, m-am obisnuit asa si am uitat ca la intrarea / iesirea in / din Israel este posibil sa primesti stampila pe pasaport. Astfel incat, nu poti folosii pasaportul spre tarile mentionate mai sus. Exact cum spuneam, musai trebuie verificat inainte de a pleca, altfel poti ramane cu buza umflata !
Credeam ca ne-am ales cu ceva bun....bine, e bun si asa decat deloc, nu zic...putea sa fie si mai bun.

Tussenfryd

Tussenfryd

Junior Member

Imperator, on Feb 25 2008, 14:23, said:

Reciproca este adevarata "on a case by case". Probabil daca ai fost in Dubai, se mai inchid ochii, daca ai fost in Siria sau Iran, nu.

E aceeasi chestie cu SUA- Cuba nu ? Sa fie acesta unul din motivele pentru care visa cubaneza e in " afara pasaportului " ?

oSerX

oSerX

Active Member

pentru asemenea tari se elibereaza un al doilea pasaport ...... cu unul te duci in tarile dintr'o grupa si cu celalalt in celelalte tari :)

Kokoshmare

Kokoshmare

Guru Member

Daca nu vreti sa va apara pe pasaport viza de Israel in caz ca vreti pe urma sa mergeti in Liban sau Iran cereti la vama sa va stampileze o foaie speciala care se ataseaza la pasaport.

copjob2000

copjob2000

Senior Member

Dacă nu vreți să vă apară pe pașaport viza de Israel în caz că vreți pe urmă să mergeți în Liban sau Iran cereți la vamă să vă stampileze o foaie specială care se atașează la pașaport.

Și ăia de la graniță sunt de acord cu așa ceva??? :notangel:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate