Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race
 La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...
 info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...
 Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Se ridica vizele pt Israel

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

herlino

herlino

Active Member

• Grup: Members
Vesti bune pt turisti, de la 1 Martie nu vor mai fi necesare vizele pt Israel, asa ca o super destinatie ( chiar daca e mai scumpa ca majoritatea ), va fi la indemana noastra.
Stirea am luat-o de la http://www.hotnews.r...ntru-romani.htm
Apare si pe situl Ambasadei http://bucharest.mfa...m...ssionID=57

Edited by herlino, 21 February 2008 - 16:30.

Imperator

Imperator

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postherlino, on Feb 21 2008, 16:28, said:

Vesti bune pt turisti, de la 1 Martie nu vor mai fi necesare vizele pt Israel, asa ca o super destinatie ( chiar daca e mai scumpa ca majoritatea ), va fi la indemana noastra.
Stirea am luat-o de la http://www.hotnews.r...ntru-romani.htm
Apare si pe situl Ambasadei http://bucharest.mfa...m...ssionID=57
Da, dar intrarea in Palestina Ocupata (Israel) iti va inchide portile pentru numeroase alte tari - Siria, UAE (Dubai), Malaezia, Tunisia, Maroc, tarile golfului, Iran, Pakistan, Malaezia si alte numeroase natiuni... Evident daca iti schimbi pasaportul, nu ai avea probleme.

cutler

cutler

Senior Member

e vorba doar de vizele turistice.

mihairosioru

mihairosioru

Member

View PostImperator, on Feb 23 2008, 10:46, said:

Da, dar intrarea in Palestina Ocupata (Israel) iti va inchide portile pentru numeroase alte tari - Siria, UAE (Dubai), Malaezia, Tunisia, Maroc, tarile golfului, Iran, Pakistan, Malaezia si alte numeroase natiuni... Evident daca iti schimbi pasaportul, nu ai avea probleme.

Mai demult am citit/am vazut la tv, nu mai tin minte exact, ca la intrarea in Israel ar fi posibil sa ceri sa nu ti se stampileze pasaportul, tocmai din motivul enuntat de Imperator. Mie mi se pare cam SF chestia asta, dar poate cineva stie ceva mai mult decat mine...

Imperator

Imperator

Senior Member

View Postmihairosioru, on Feb 23 2008, 21:05, said:

Mai demult am citit/am vazut la tv, nu mai tin minte exact, ca la intrarea in Israel ar fi posibil sa ceri sa nu ti se stampileze pasaportul, tocmai din motivul enuntat de Imperator. Mie mi se pare cam SF chestia asta, dar poate cineva stie ceva mai mult decat mine...
Da, se intampla... dar din cate stiu e si viceversa... daca ai fost in Siria, Iran, Emirate, Malaezia, nu mai poti intra in Israel... astept infintarea Republicii Palestina sa ajung la Ierusalim.

herlino

herlino

Active Member

Pai la noi se putea ( nu stiu daca e de actualitate ) sa aplici pt un al 2lea pasaport, exact pt cazurirle astea, cand daca ai o stampila de Israel nu poti sa intri in alte tari.Oricum la intrare in Israel poti sa ceri 100 % sa iti stampileze un cartonas in locul pasaportului.

Imperator, reciproca din cate stiu nu e valabila.Am prieteni care au fost in Dubai intr-o iarna,  iar de paste au fost in Israel si nu au avut pasaport nou.

Imperator

Imperator

Senior Member

View Postherlino, on Feb 25 2008, 09:16, said:

Pai la noi se putea ( nu stiu daca e de actualitate ) sa aplici pt un al 2lea pasaport, exact pt cazurirle astea, cand daca ai o stampila de Israel nu poti sa intri in alte tari.Oricum la intrare in Israel poti sa ceri 100 % sa iti stampileze un cartonas in locul pasaportului.

Imperator, reciproca din cate stiu nu e valabila.Am prieteni care au fost in Dubai intr-o iarna,  iar de paste au fost in Israel si nu au avut pasaport nou.
Reciproca este adevarata "on a case by case". Probabil daca ai fost in Dubai, se mai inchid ochii, daca ai fost in Siria sau Iran, nu.

canidae

canidae

Junior Member

View PostImperator, on Feb 23 2008, 21:52, said:

astept infintarea Republicii Palestina sa ajung la Ierusalim.

Asteapta atunci, oricum Israelul nu primeste antisemiti ca tine.

herlino

herlino

Active Member

Noa Imperator, te-ai dat in fapt ca esti antisemit....:D Se anuleaza toate sfaturile date de tine pe forumul asta, ca sigur au substrat antisemit.Prea te dai cu arabii, nu stiu ce sa zic....

Sau esti vreun pacifist din ala, care crede ca ar putea exista o solutie amiabila a conflictului, cu 2 state independente si Ierusalimul impartit intre partea de Est ( musulmana ) si restul ( evreieasca ) , cum a fost pana la Razboiul de 6 zile. Goddam` hippie...  ;)

Edited by herlino, 27 February 2008 - 12:27.

Imperator

Imperator

Senior Member

View Postherlino, on Feb 27 2008, 12:25, said:

Noa Imperator, te-ai dat in fapt ca esti antisemit....:D Se anuleaza toate sfaturile date de tine pe forumul asta, ca sigur au substrat antisemit.Prea te dai cu arabii, nu stiu ce sa zic....

Sau esti vreun pacifist din ala, care crede ca ar putea exista o solutie amiabila a conflictului, cu 2 state independente si Ierusalimul impartit intre partea de Est ( musulmana ) si restul ( evreieasca ) , cum a fost pana la Razboiul de 6 zile. Goddam` hippie...  ;)
Herlino, ala e paranoic, nu-ti bate capul.
Din nefericire, extrem de multe nenorociri in lume (nu numai in Orientul Mijlociu) provin din politica "spatiului vital" si al "poporului superior" promovate de Israel. Si pararea mea este ca schema de pana in 1967 era de departe cea mai fair - cu un Ierusalim de Vest tinand de Israel si un Ierusalim de Est tinand de Palestina (ma rog, pana in 1967, era Iordania). Dar nu despartite de un zid patetic ca ala construit acuma de o minte ramasa pe undeva prin Uniunea Sovietica al lui Hrusciov (stim de la Berlin ce soarta au zidurile astea paranoice), ci cu o granita deschisa intre cele 2 parti.

cleo222

cleo222

Active Member

View PostImperator, on Feb 23 2008, 10:46, said:

Esti sigur de asta? Eu stiam doar de Siria ca iti refuza intrarea daca ai viza de Israel, dar de Tunisia si Maroc?...  :huh:  Esti sigur?

Imperator

Imperator

Senior Member

View Postcleo222, on Feb 27 2008, 20:11, said:

Esti sigur de asta? Eu stiam doar de Siria ca iti refuza intrarea daca ai viza de Israel, dar de Tunisia si Maroc?...  :huh:  Esti sigur?
Rectific, Tunisia nu, dar Marocul stiu ca da.

View Postcleo222, on Feb 27 2008, 20:11, said:

OK, tarile care interzic intrarea pe teritoriu national al cetatenilor straini care au vizitat Palestina ocupata (ie Israel) sunt: Afghanistan, Algeria, Bahrain, Bangladesh, Brunei, Djibuti, Iran, Kuwait, Liban, Libia, Malaezia, Pakistan, Oman, Qatar, Arabia Saudita, Sudan, Somalia, Siria, Emiratele Arabe Unite (inclusiv Dubai), Yemen. Pot exista probleme la intrarea in alte tari majoritar musulmane, dar decizia de intrare sau nu in tara este in mana ofiterului vamal - lista acestor tari contin tari ca Maroc, Mali, Tunisia, Nigeria, Niger, Mauritania.
Este ok sa intri desi ai stampila / viza israeliana in tari musulmane ca: Iordania, Egipt, Turcia, Bosnia-Hertegovina, Albania. Imi este neclara situatia din Asia Centrala (stan-urile), dar probabil ca e ok.

herlino

herlino

Active Member

Off-topic :

@ canidae  daca vrei sa fie Palestina si nu Israel in acel loc ,sau amandoua independente,  esti antisemit?
Nu are legatura cu rasa lor (impropriu spus ) in general, si nu cu politica/state/granite etc?

Daca Imperator ar fi zis in loc de Palestina ....Imperiul Romanesc de Rasarit ( iese Becali la alegeri, cucerim tot Orientul Mijlociu, nu ne lasam pana la Yemen, ca aia sunt cam degeaba ) tot antisemit il calificai ? Sau poate Imperator e vreun evreu la care nu ii convine ca are tara acolo, si ar fi vrut stat evreu in Caraibe. Sa nu mearga cu camila la servici, ci cu barca :D

Grija foarte mare cand arunci asemenea calificative, ca "antisemit" e un cuvant cu multa greutate si gravitate in ziua de azi.

On-topic

Nu stiu nici Mongolia daca te lasa.Am citit undeva ca este interzis sa intri in Mongolia cu pasaport israelian.Daca e adevarat, poate si faza cu stampila de Israel pune probleme.

Edited by herlino, 28 February 2008 - 21:42.

Imperator

Imperator

Senior Member

View Postherlino, on Feb 28 2008, 21:40, said:

Off-topic :

@ canidae  daca vrei sa fie Palestina si nu Israel in acel loc ,sau amandoua independente,  esti antisemit?
Nu are legatura cu rasa lor (impropriu spus ) in general, si nu cu politica/state/granite etc?

Daca Imperator ar fi zis in loc de Palestina ....Imperiul Romanesc de Rasarit ( iese Becali la alegeri, cucerim tot Orientul Mijlociu, nu ne lasam pana la Yemen, ca aia sunt cam degeaba ) tot antisemit il calificai ? Sau poate Imperator e vreun evreu la care nu ii convine ca are tara acolo, si ar fi vrut stat evreu in Caraibe. Sa nu mearga cu camila la servici, ci cu barca :D

Grija foarte mare cand arunci asemenea calificative, ca "antisemit" e un cuvant cu multa greutate si gravitate in ziua de azi.

On-topic

Nu stiu nici Mongolia daca te lasa.Am citit undeva ca este interzis sa intri in Mongolia cu pasaport israelian.Daca e adevarat, poate si faza cu stampila de Israel pune probleme.

Herlino, in Israel politica de stat este derivata direct din dictaturile secolului XX (coabiteaza elemente din doctrina nazista, ideologie sovietica si politica de apartheid sud-africana sau mai precis de esenta rhodesiana) care spune ca cine nu sustine ca Israelul ar trebui sa cucereasca intreaga omenire si sa ucida toti arabii e antisemita. Africa de Sud sau Rhodesia in perioada apartheidului erau democratii multi-partite dupa toate regulile - dar numai pentru o minoritate.
De asemenea cred ca bullshit-ul asta cu antisemitismul a devenit atat de demonetizat ca foarte putini o mai baga in seama. In plus, exista circumstante atenuante si pentru israelieni - o mare parte din populatie e paranoica (probabil si canidae)- e de inteles ca in Israel exista un procentaj din populatie mult peste media mondiala de deviati mintali- datorita situatiei de razboi de facto care dureaza de vreo 70 de ani - o presiune psihologica fantastica care lasa victime. Nu trebuie sa uitam cati oameni s-au resimtit psihologic in Romania dupa 5 zile de razboi (Revolutia din 1989). d-apai dupa mai bine de 70 de ani. Statul Israel s-a format in 1948, dar lupte au avut loc si inainte de aceasta data - terorismul a fost inventat de evrei care organizau atentate targetate impotriva autoritatilor britanice din Palestina, impotriva liderilor de opinie palestinieni si mai ales metode de teroare prin masacrarea de copii arabi - cu ce crezi ca s-au ocupat Gilda Meir si Menahem Begin in tinerete ?
Este evident ca razboiul de 70 ani a radicalizat ambele popoare - din nou normal. Si se stie ca un regim bazat pe teroare nu poate rezista, se prabuseste la un moment dat - s-a vazut la orice imperiu din istorie, oricat de invincibil parea la un moment dat. Problema este ca pana atunci milioane de oameni sufera, direct (cum ar fi palestinienii aflati sub ocupatie) sau indirect (cum ar fi cei peste 3000 de morti de la New York din 2001). Iar Israelul nu o sa poata sa supravietuiasca pe termen mediu decat prin "pace contra pamant".

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Mutăm la politică sau rămânem on topic ?

herlino

herlino

Active Member

Oricum ar fi, conteaza ca putem merge acolo mult mai usor, avem niste locuri interesante in Israel de vazut, cu importanta majora pentru aproape toate natiile, rasele si credintele lumii.
Speram ca o sa apara curand si thread cu "Totul despre Israel" ca merita .

Edited by herlino, 28 February 2008 - 22:46.

LoveDemon

LoveDemon

Internet Lodger

• Grup: Moderators
Subscriu ca aberatiile de mai sus isi au locul in Poiana - aici se discuta despre libera circulatie. Fac un apel la cei neinformati sa nu se ia dupa elucubratiile lui Imperator de mai sus (in ceea ce priveste tot libera circulatie).

LE: Eram sigura de cand am vazut titlul threadului ca se va discuta mai mult despre cat de periculos e sa vizitezi Israelul (ca te simti ca pe front), despre cat de naspa e Israelul, despre cat de acri e strugurii si despre ce desteptii e romanii care nu stie despre ce vorbeste, in loc de conditiile de calatorie. Ce desteapta mi-s.

Edited by LoveDemon, 09 March 2008 - 03:46.

Rebega

Rebega

New Member

...si totusi am o curiozitate...stiu ca de pe 1 martie nu mai este nevoie de viza pentru calatoriile in scop turistic, dar a fost cineva pana acum fara viza?  :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate