Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Cainii - un pericol public

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#217
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View PostLuc2k, on May 12 2008, 08:42, said:

@anonima1:
Partea cu impuscatul nu e spusa din rautate, e doar o solutie obiectiva, mai ieftina decat eutanasierea, si care proavoaca suferinta minima cainilor, iar daca tot e vorba de solutii umane ce altceva propui pe termen scurt? scaun electric? spanzurare? ghilotina?, sau ii trimitem in Australia. Sterilizarea poate avea scapari, si cainii nu au o viata scurta, ceea ce inseamna ca or sa fie cu noi o vreme lunga chiar daca sunt toti sterilizati. Iar amendarea celor care isi lasa cainii, cum ii identifici? (ma refer la o rata mare de detectare, nu unu, doi care au aruncat catelul din masina si cineva a vazut numarul).

Desigur nu o sa se intample nimic prea curand, o sa avem caini in orase si la batranete.
La o medie de viata a cainilor de 12 ani tie ti se pare viata lunga? :lol: Am mai spus ca nu e de ajuns ar trebui aspru pedepsita parasirea cainilor indiferent mediu rural/urban.Din pacate nu cainii sunt periculosi ci oamenii.Niciodata nu mi-a fost frica de caini pe cand de oameni ,da!

#218
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View Postanonima1, on May 11 2008, 09:09, said:

Transpare atata rautate edin mesajele voastre :confuzzled: Cainii sunt si ei fiinte care simt durere.De ce sa-i impuscam?Marea majoritate a maidanezilor e inofensiva,asa ca de ce sa facem rau?
E destul daca sunt sterilizati si nu-i lasam sa se inmulteasca si o lege aspra pentru cei care-si parasesc cainii in strada!

Nu e destul.

trebuie LUATI TOTI DE PE STRADA.

apoi dusi in adaposturi si apoi eutanasiati.

asa se face in orice tara civilizata.

#219
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
nu spun decat ca si rromii din italia sunt pericole publice (au incercat sa fure un bebe astazi, au violat, au ucis) dar italienii nu ii omoara si nici nu iau masuri rasiste. vor doar sa ii vada plecati de acolo. asa si cu cainii...

Edited by xtremdriving, 12 May 2008 - 18:40.


#220
anca_f

anca_f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.02.2007

View Postxtremdriving, on May 12 2008, 19:39, said:

nu spun decat ca si rromii din italia sunt pericole publice (au incercat sa fure un bebe astazi, au violat, au ucis) dar italienii nu ii omoara si nici nu iau masuri rasiste. vor doar sa ii vada plecati de acolo. asa si cu cainii...

Da, dar pe cand italienii au unde sa trimita rromii ( la noi in tara), noi nu avem unde sa ne trimitem cainii. Cel mai bine e sa fie stransi si eutanasiati ca sa scapam de problema asta once and for all. Hingherii nu rezolva nimic. Ei ii stang si unii nebuni ii scot si ii lasa pe strazi. Asa cum s-a intamplat la mine la serviciu.. au venit hingherii au strans aproape toti cainii in iarna si acum sunt altii si vre-o 10 pui cel putin. Sunt bani cheltuiti aiurea.

#221
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postanca_f, on May 14 2008, 14:40, said:

Da, dar pe cand italienii au unde sa trimita rromii ( la noi in tara), noi nu avem unde sa ne trimitem cainii. Cel mai bine e sa fie stransi si eutanasiati ca sa scapam de problema asta once and for all. Hingherii nu rezolva nimic. Ei ii stang si unii nebuni ii scot si ii lasa pe strazi. Asa cum s-a intamplat la mine la serviciu.. au venit hingherii au strans aproape toti cainii in iarna si acum sunt altii si vre-o 10 pui cel putin. Sunt bani cheltuiti aiurea.
si cu cainii ce facem ? :evillook:

Edited by spare-me, 14 May 2008 - 13:43.


#222
rhunder

rhunder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 20.01.2004
M-am nascut in Bucuresti si am trait in Bucuresti  majoritatea vietii (mici perioade in provincie in functie de serviciu tatalui meu). am avut caini atat la casa cat si la bloc. Si in acest moment am in casa un catel, 2 perusi si 2 broaste testoase de apa.
Sunt destul de mare si astfel datorita masivitatii, serviciului (geanta cu laptp dupa mine) am reusit sa scap nemuscat.
In schimb in familie am avut destule rude care au vizitat spitalul colentina pentru injectii.
Chestia care o aud referitor ca te ataca numai daca nu ii iubesti:
Ultimul caz: parchez masina si merg agale spre casa. Ora 22 si eu nu bausem nimic, nu dat cu parfum strident, nu plin de ganduri sangeroase. Dupa 2 stradute (de..locuri de parcare ca-n Bucuresti la mama naibii) de l aintrarea unui bloc se reepde la mine si incepe sa ma latre o javra mica. Dupa ce sar precum un campion olimpic (sa vad eu pe ala care nu tresarea la faza asta- adica sa se trezeasca cu javra la picior fara sa realizeze)  ma intorc cu fata catre greivei ala si incet ma duc spre casa sperand ca dupa ce trec de "parohia" mancatorului de oase o sa se linisteasca. Ii mai zi zic un hai ma grivei du-te la locul tau.
Javra ma urmareste si unde nu incep sa apara ca-n filmele de groaza proaste inca 2, inca 2 si unul chiar mare, asa cam la vreo 30 de kg (ceva corcit cu ciobanesc..de aceea pe aceasta cale le urez multa....sanatate la aia cu cainii de rasa care ii imperecheaza cu maidanezi si lasa puii pe strazi).
M-au cam alergat 100 de m, cand se mai potoleau si zieam gata scap..cand se repezeau iar etc.
A doua zi aflu ca s-au mai repezit si la altii, chiar ziua. sun la hingheri si cica nu se poate face nimic.
Ieri seara javra mare dormea in mijlocul drumului si eu eram la volan. Realizati ce ganduri mi-au trecut princap, dar inima kakacioasa de roman balcani a trebuit sa-l ocolesc ca nu se dadea din drum.
Asa ca daca o sa ma capseze zilele acestea o sa vin pe aici si o sa va rog sa-mi umpleti frigideru de prost ce sunt.
Ca o conlcuzie: eutanasiati toti cainii. si sunt gata sa platesc  50 de ron daca eu chem hingherii si il eutanasieaza pe loc...poate chiar si mai mult. (de fapt as da sigur si mai mul).

Edited by rhunder, 19 May 2008 - 16:14.


#223
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postrhunder, on May 19 2008, 17:13, said:

M-am nascut in Bucuresti si am trait in Bucuresti  majoritatea vietii (mici perioade in provincie in functie de serviciu tatalui meu). am avut caini atat la casa cat si la bloc. Si in acest moment am in casa un catel, 2 perusi si 2 broaste testoase de apa.
Sunt destul de mare si astfel datorita masivitatii, serviciului (geanta cu laptp dupa mine) am reusit sa scap nemuscat.
In schimb in familie am avut destule rude care au vizitat spitalul colentina pentru injectii.
Chestia care o aud referitor ca te ataca numai daca nu ii iubesti:
Ultimul caz: parchez masina si merg agale spre casa. Ora 22 si eu nu bausem nimic, nu dat cu parfum strident, nu plin de ganduri sangeroase. Dupa 2 stradute (de..locuri de parcare ca-n Bucuresti la mama naibii) de l aintrarea unui bloc se reepde la mine si incepe sa ma latre o javra mica. Dupa ce sar precum un campion olimpic (sa vad eu pe ala care nu tresarea la faza asta- adica sa se trezeasca cu javra la picior fara sa realizeze)  ma intorc cu fata catre greivei ala si incet ma duc spre casa sperand ca dupa ce trec de "parohia" mancatorului de oase o sa se linisteasca. Ii mai zi zic un hai ma grivei du-te la locul tau.
Javra ma urmareste si unde nu incep sa apara ca-n filmele de groaza proaste inca 2, inca 2 si unul chiar mare, asa cam la vreo 30 de kg (ceva corcit cu ciobanesc..de aceea pe aceasta cale le urez multa....sanatate la aia cu cainii de rasa care ii imperecheaza cu maidanezi si lasa puii pe strazi).
M-au cam alergat 100 de m, cand se mai potoleau si zieam gata scap..cand se repezeau iar etc.
A doua zi aflu ca s-au mai repezit si la altii, chiar ziua. sun la hingheri si cica nu se poate face nimic.
Ieri seara javra mare dormea in mijlocul drumului si eu eram la volan. Realizati ce ganduri mi-au trecut princap, dar inima kakacioasa de roman balcani a trebuit sa-l ocolesc ca nu se dadea din drum.
Asa ca daca o sa ma capseze zilele acestea o sa vin pe aici si o sa va rog sa-mi umpleti frigideru de prost ce sunt.
Ca o conlcuzie: eutanasiati toti cainii. si sunt gata sa platesc  50 de ron daca eu chem hingherii si il eutanasieaza pe loc...poate chiar si mai mult. (de fapt as da sigur si mai mul).
Eu cred ca iesim mai ieftin daca te eutanasiaza pe tine. Ce zici ?

#224
rhunder

rhunder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 20.01.2004
zic ca intai ar trebui sa mai cresti putin si apoi sa incerci sa faci pe spiritualul.
Cand o sa ai si tu copii mai vorbim.
Intre timp la cei peste 1.80 si 90 de kg cat am am reusit sa ma descurc, avand si serviciu care ma face sa merg prin bucuresti noaptea. Nu acelasi lucru se poate spune de altii care au fost muscati.
Daca reuseai sa intelegi ce am scris (nu numai sa "citezi") ai fi vazut ca am avut posibilitatea ca sa trec cu masina peste un caine care m-a incoltit de doua ori, dar nu am facut-o pentru ca sunt pentru eutanasierea cainilor nu pentru chinuirea lor.
Intre timp cum spunea si dobrovolschi la radio, din cauza unor "inadaptati" care se complac sa creada ca viata civilizata inseamna caini peste tot prin oras in fiecare zi oameni sunt muscati, din cand in cand mai si mor..dar da-i draq ce cautau sa mearga pe strada?

#225
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postrhunder, on May 19 2008, 21:10, said:

zic ca intai ar trebui sa mai cresti putin si apoi sa incerci sa faci pe spiritualul.
Cand o sa ai si tu copii mai vorbim.
Intre timp la cei peste 1.80 si 90 de kg cat am am reusit sa ma descurc, avand si serviciu care ma face sa merg prin bucuresti noaptea. Nu acelasi lucru se poate spune de altii care au fost muscati.
Daca reuseai sa intelegi ce am scris (nu numai sa "citezi") ai fi vazut ca am avut posibilitatea ca sa trec cu masina peste un caine care m-a incoltit de doua ori, dar nu am facut-o pentru ca sunt pentru eutanasierea cainilor nu pentru chinuirea lor.
Intre timp cum spunea si dobrovolschi la radio, din cauza unor "inadaptati" care se complac sa creada ca viata civilizata inseamna caini peste tot prin oras in fiecare zi oameni sunt muscati, din cand in cand mai si mor..dar da-i draq ce cautau sa mearga pe strada?
nu cred ca e ok sa ne tot jucam de-a Dumnezeu pe pamant!
am ajuns sa fim principala cauza a disparitiei unor specii de animale,ceea ce nu e in regula!
nu sunt de acord cu agresivitatea cainilor si din punctul meu de vedere numai cainii agresivi ar trebui eutanasiati(aici bineinteles fara sa fie provocati de oameni,ceea ce stiu ca nu e cazul tau)
ar trebui o lege bine gandita si pusa in aplicare astfel incat sa scapam de maidanezi,dar nu sa-i omoram!

#226
DjValy

DjValy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 01.08.2006
Sunt Animale !
Mediul natural al animalelor nu este STRADA, si pentru asta nu vad de ce trebuie sa ne impartim teritoriul cu ei.
Imi plac cainii, nu am la bloc dar am la bunici destui. Sar in sus de bucurie cand ma vad, le dau multa atentie, DAR, i tin in curte nu afara. Cand vin musafiri i duc intr-o curte separata !!!
Cainii ataca si persoane cunoscute, ce sa mai vorbim de strainii care trec prin fata lor. Nu are nici o logica ce spuneti, cum ca ar trebui lasati liberi.

Edited by DjValy, 21 May 2008 - 10:39.


#227
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Daca tot iubiti atat de mult cainii vagabonti, de ce nu-i luati in casa? A fost o intamplare la mine in cartier, hai sa povestesc: acum 1 an au venit hingherii la ora 6 dimineata sa stranga cainii. In timp ce acestia se chinuiau sa-i stranga, o femeie "iubitoare de animale" de la un balcon striga la hingheri: "Boilor, nenorocitilor nu-mi luati animalele". Deci femeia aia considera ca daca ii arunca cate un os de la geam, il mangaie cand arunca gunoiul, automat cainele este al ei. Pe dracu.Sa-l creasca in casa, nu pe domeniu public. Sustin eutanasierea TUTUROR cainilor vagabonti indiferent daca sunt blanzi sau nu. Daca raman aia blanzi pe strada se inmultesc la randul lor si iar apar haitele.

Sa nu mai spun de cat de mult incomodeaza traficul ( sar la roti, in special la biciclisti si scutere). Un biciclist din Iasi a murit deoarece un caine i-a sarit la roti, s-a speriat, a intrat pe contrasens si a fost lovit de o masina.

Nici copii nu se mai pot juca in linistie: daca se joaca cu mingea, cainii fug dupa minge. Sau un alt tip de joc care implica fugitul: daca un caine vede ca un pusti fuge, imediat dupa el.

Repet: sustin eutanasierea tuturor cainilor vagabonti, asta daca nu sunt dusi in tarcuri speciale.
Si sa lasati gargara cum ca nu suntem oameni, ca nu avem suflet daca gandim asa. Ne facem noua un bine.

#228
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postpaul_kelso, on May 21 2008, 14:19, said:

Daca tot iubiti atat de mult cainii vagabonti, de ce nu-i luati in casa? A fost o intamplare la mine in cartier, hai sa povestesc: acum 1 an au venit hingherii la ora 6 dimineata sa stranga cainii. In timp ce acestia se chinuiau sa-i stranga, o femeie "iubitoare de animale" de la un balcon striga la hingheri: "Boilor, nenorocitilor nu-mi luati animalele". Deci femeia aia considera ca daca ii arunca cate un os de la geam, il mangaie cand arunca gunoiul, automat cainele este al ei. Pe dracu.Sa-l creasca in casa, nu pe domeniu public. Sustin eutanasierea TUTUROR cainilor vagabonti indiferent daca sunt blanzi sau nu. Daca raman aia blanzi pe strada se inmultesc la randul lor si iar apar haitele.

Sa nu mai spun de cat de mult incomodeaza traficul ( sar la roti, in special la biciclisti si scutere). Un biciclist din Iasi a murit deoarece un caine i-a sarit la roti, s-a speriat, a intrat pe contrasens si a fost lovit de o masina.

Nici copii nu se mai pot juca in linistie: daca se joaca cu mingea, cainii fug dupa minge. Sau un alt tip de joc care implica fugitul: daca un caine vede ca un pusti fuge, imediat dupa el.

Repet: sustin eutanasierea tuturor cainilor vagabonti, asta daca nu sunt dusi in tarcuri speciale.
Si sa lasati gargara cum ca nu suntem oameni, ca nu avem suflet daca gandim asa. Ne facem noua un bine.
crezi ca esti primul care spune asta ?
am mai spus-o multi...exact acelasi lucru, cu alte cuvinte...crezi ca rezolvi ceva daca te agiti aici ?...
gargara in pauzele de masa sau la plictiseala de acasa...
oricum pe "ai cu puterea" ii doare-n basca

#229
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Am scris pentru cei ce luau apararea cainilor. Parca ar fi orbi

#230
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai le-au scris mai toti acelasi lucru, asta zic si eu !
si da, parca sunt orbi...

#231
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postspare-me, on May 21 2008, 15:27, said:

pai le-au scris mai toti acelasi lucru, asta zic si eu !
si da, parca sunt orbi...
nu stiu cine e orb,dar macar mai sunt oameni cu suflet http://www.tvr.ro/articol.php?id=38078

#232
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
VAi ,impresionant!!!!!!!!!!

Noi vorbim aici de SUTELE DE MII de dihanii care ne hartuiesc si ne caca strazile!

Le strangi rahatul cand ii plimbi?

#233
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

View Postanonima1, on May 23 2008, 11:18, said:

nu stiu cine e orb,dar macar mai sunt oameni cu suflet http://www.tvr.ro/articol.php?id=38078


"Cățelușii vor rămâne sub supraveghere câteva zile, până când medicii se vor convinge că viața nu le mai este în pericol."

Dupa in strada. Super!

#234
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmelcu79, on May 23 2008, 08:35, said:

VAi ,impresionant!!!!!!!!!!

Noi vorbim aici de SUTELE DE MII de dihanii care ne hartuiesc si ne caca strazile!

Le strangi rahatul cand ii plimbi?
da si am vazut multi oameni facand acest lucru
Anul acesta am fost la Praga unde trebuia sa fiu tot timpul atenta unde calc,asa mult rahat e pe strada,nu am vazut nici un maidanez,primariile au instalat niste cutiute de unde se putea lua gratuit lopatica si punga de unica folosinta si degeaba
bine ca nu va impiedicati in injuraturile pe care le auziti zilnic si-n rautatea celor din jur
dupa acelasi sistem hai sa omoram oamenii ca fac mai mult rau decat cainii!!!!!!!!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate