Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cainii - un pericol public

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#199
Amploaiatu

Amploaiatu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.05.2008
Io mă mir că mihai albu n-a văzut încă oportunitatea. :thumbup:

#200
tekila82

tekila82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.04.2008
adevarul este ca problema maidanezilor e grava iar fonduri monetare nu gasesti usor(cind sint persoane care mor de foame in lume),sint iubitore de animale dar cind vezi copii nevinovati sfirtecati de ciini e foarte grav iar un animal cind a dat de gustul singelui nu mai poti sa-l opresti el va continua sa omoara fara pardon cea mai simpla solutie e din pacate exterminarea lor fiindca sau inmultit ca cipercile dupa ploaie si sa le  castrezi costa enorm de scump iar in ziua de azi nimeni nu lucreaza gratis.E adevarat in franta nu vezi nici un ciine pe strada fiindca au adaposturi pentru ei iar legea e foarte drastica daca ai un ciine de categorie de lupta sau de talie mare tu esti obligat sa ceri dreptul de crestere la primarie ca e la sat sau oras la care e inregistrat cu acte si cu puce electronic iar amenzile sint enorme+puscarie,in caz ca ti-ai pierdut ciinele suni la adapost si ca sa-l recuperezi platesti aproape un salar+amenda te face sa te gindesti bine inainte de a adopta sau cumpara un ciine.EU am doi mama+pui pt castrare am platit 250e pt unul si in plus gard electric special pt ciini+asigurare in caz ca scapa pe strada si il loveste masina sint responsabila de accident intr-un cuvint au legile bune dar din pacate cu toate astea sau intimplat si aici foarte multe accidente in propria familie unde ciinele si copilul au crescut impreuna cel putin 5 accidente anul acesta EU SINT PT EXTERMINAREA CELOR MARI SI CASTRAREA PUILOR

#201
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View PostAnimalutze, on May 3 2008, 03:44, said:

Corect, tinuti in conditii civilizate si nu macelariti, ci eutanasiati.

de ce nu-i luati voi sa-i tineti,in conditii civilizate,daca sunteti iubitori ai animalelor?


cine va opreste?

#202
Animalutze

Animalutze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2008
Care... noi? Mai citeste o data ce am spus eu :) Dar pot sa dezvolt, daca trebuie. In toate tarile in care problema maidanezilor nu (mai) exista in prezent, se procedeaza dupa un mecanism probat, din pacate singurul care da si rezultate. Astfel:

1. Nu e normal sa fie caini pe strada;
2. Nu exista posibilitatea cazarii pe viata a 100000 de caini odata (in bazele ASA, cumulat cu cele cateva adaposturi existente sunt cca 2500 de locuri, si asta pentru toata zona Bucuresti + limitrofe);
3. Nu mai zic de costuri de intretinere a atator caini;
4. Cainii trebuie adunati de pe strada si triati; dupa un prim triaj, se eutanasiaza cainii agresivi, cei bolnavi grav si cei foarte batrani, cu alte cuvinte, cei neadoptabili.
5. Restul se tin in adapostul ecarisajului un numar de zile, pana sunt revendicati/adoptati;
6. Din cei ramasi, o parte se sterilizeaza/castreaza si se dau la adaposturile ONG-urilor dispuse sa-i primeasca, pe semnatura, microcipati, sa nu-i dea inapoi strazii;
7. Cei ramasi si dupa asta se eutanasiaza uman, in conditii civilizate, NU cu bata in cap, NU prin electrocutare, gazare, otrava s.a.m.d., pentru a face loc altora adunati de pe strazi.

Adica, pe scurt, dupa ce sunt ridicati de hingheri trebuie tinuti in conditii civilizate, adica nu in propriile excremente si claie peste gramada, si nu macelariti, ci eutanasiati.

Mai trebuie clarificat ceva? Eu am rabdare...

Si acum spune la care "noi" te refereai.

#203
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View PostAnimalutze, on May 5 2008, 02:46, said:

Care... noi? Mai citeste o data ce am spus eu :) Dar pot sa dezvolt, daca trebuie. In toate tarile in care problema maidanezilor nu (mai) exista in prezent, se procedeaza dupa un mecanism probat, din pacate singurul care da si rezultate. Astfel:

1. Nu e normal sa fie caini pe strada;
2. Nu exista posibilitatea cazarii pe viata a 100000 de caini odata (in bazele ASA, cumulat cu cele cateva adaposturi existente sunt cca 2500 de locuri, si asta pentru toata zona Bucuresti + limitrofe);
3. Nu mai zic de costuri de intretinere a atator caini;
4. Cainii trebuie adunati de pe strada si triati; dupa un prim triaj, se eutanasiaza cainii agresivi, cei bolnavi grav si cei foarte batrani, cu alte cuvinte, cei neadoptabili.
5. Restul se tin in adapostul ecarisajului un numar de zile, pana sunt revendicati/adoptati;
6. Din cei ramasi, o parte se sterilizeaza/castreaza si se dau la adaposturile ONG-urilor dispuse sa-i primeasca, pe semnatura, microcipati, sa nu-i dea inapoi strazii;
7. Cei ramasi si dupa asta se eutanasiaza uman, in conditii civilizate, NU cu bata in cap, NU prin electrocutare, gazare, otrava s.a.m.d., pentru a face loc altora adunati de pe strazi.

Adica, pe scurt, dupa ce sunt ridicati de hingheri trebuie tinuti in conditii civilizate, adica nu in propriile excremente si claie peste gramada, si nu macelariti, ci eutanasiati.

Mai trebuie clarificat ceva? Eu am rabdare...

Si acum spune la care "noi" te refereai.


Dupa ce sunt ridicati de hingheri ar trebui eutanasiati la foc automat, sa nu aiba timp sa stea claie peste gramada.

maxim doua zile sa stea in adapost inainte de eutanasiere.Rapid si eficace.

La VOI astia mari "iubitori" de animale ma refeream.

Edited by jihadu, 05 May 2008 - 08:40.


#204
8888

8888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.05.2008
nu am stat sa citesc tot threadul but, parerea mea e urmatoarea

consider ca orice vietate are dreptul la viata pe planeta asta.. din moment ce nu sunt noi creatorii lor nu cred ca este ok ca noi sa hotaram daca mor sau nu.
mai bine facem eforturi pentru a micsora rata criminalitatii... asta e o problema cu adevar importanta
cainele maidanez e agresiv deoarece... well.. un caine, din cate stiu eu, pentru a fi sociabil cu oamenii, de mic trebuie facuta legatura dintre om si caine. iar un caine care a crescut numai printre caini e si normal sa devina agresiv cand vede pe cineva din afara rasei lui :)

#205
hell_vs_heaven_15

hell_vs_heaven_15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.05.2008
pt binele tuturor (oameni & caini/pisici homeless), problema ar trebui rezolvata cat mai repede si ferm (nu ma refer la metode barbare).

cei care vor intr-adevar sa-i salveze si considera ca statu roman sta calare pe mormanu de bani ca sa intretina cateva milioane de maidanezi (in cazu in care avem on infrastructura praf, boschetari & handicapati la tot pasu, centre de plasament sub orice critica & co), ar face mai bine sa adopte ei cat de multi pot, in functie de capacitatea fiecaruia...sau macar sa tina in intretinere COMPLETA cam 4-5 caini si sa lase mai apoi un bilant al cheltuielilor lunare.  :blink:  si dupa asta sa inmulteasca suma la cateva milioane de caini...ar fi interesant.

e normal sa stea in daposturi, dar 2 sapt este suficient, timp in care ar trebui tinuti si in carantina si sa li se faca analize (daca tot vreti civilizat) pt ca poti fi purtatori de carre sau parvo si ii infesteaza si pe altii!!! Asta o stiu din proprie experienta  :death:

#206
Animalutze

Animalutze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2008
Jihadule, si daca omu' si-a pierdut cainele si il cauta si nu reuseste sa mearga de la Chiajna la Pallady in cele doua ore (doar doua ore!) de program de lucru cu publicul... ce se intampla? Ii omori omului cainele ca n-a venit in doua zile? Echilibru, oameni buni, trebuie un echilibru. Si de asta suntem oameni, ca sa gandim putin si sa cautam solutiile bune, nu cele extreme si pripite.

8888, exact din motivul asta cainii nu au ce cauta pe strazi.

asilviu2004, ceea ce ai spus (declarat, pe un forum public), in conformitate cu legea 205/2004 modificata prin legea 9/2008 te face pasibil de inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda penala de la 1.000 lei la 10.000 lei, prin comiterea infractiunii de cruzime fata de animale, prevazuta la Art. 6, alineatul (2), litera a. Felicitari. Ai declarat public ca esti un infractor si acum oricine iti cunoaste identitatea te poate reclama la Politie.

#207
asilviu2004

asilviu2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.08.2007

View PostAnimalutze, on May 10 2008, 01:43, said:

Jihadule, si daca omu' si-a pierdut cainele si il cauta si nu reuseste sa mearga de la Chiajna la Pallady in cele doua ore (doar doua ore!) de program de lucru cu publicul... ce se intampla? Ii omori omului cainele ca n-a venit in doua zile? Echilibru, oameni buni, trebuie un echilibru. Si de asta suntem oameni, ca sa gandim putin si sa cautam solutiile bune, nu cele extreme si pripite.

8888, exact din motivul asta cainii nu au ce cauta pe strazi.

asilviu2004, ceea ce ai spus (declarat, pe un forum public), in conformitate cu legea 205/2004 modificata prin legea 9/2008 te face pasibil de inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda penala de la 1.000 lei la 10.000 lei, prin comiterea infractiunii de cruzime fata de animale, prevazuta la Art. 6, alineatul (2), litera a. Felicitari. Ai declarat public ca esti un infractor si acum oricine iti cunoaste identitatea te poate reclama la Politie.
vai de mine cred ca mi e frica de nu mai pot.intai tre sa ma prinzi in fapt si dupa aceea mai stam de vb declaratie ofciala scrisa de ex la politie daca dadeam poate ma autodenuntam dar pe un forum sunt liber sa spun ce vreau.asa ca gandeste mai bine inainte sa scrii aiurea

#208
asilviu2004

asilviu2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.08.2007
eu am gasit solutia mult mai buna pe rozatoare.ro un aparat care alunga cainii cu ultrasunete si gata ies din discutiile voastre.ps inca nu am omorat nici un caine dar era sa o fac ieri in parc atunci cand 3 javre mi au atacat copilul si oricare erati in locul meu la fel procedati(copilul are 3 ani)asa ca aparatul cu ultrasunete e beton

#209
Luc2k

Luc2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.10.2004
Cea mai eficienta solutie care am observat-o pana acum e mersul cu viteza, cred ca am vazut cateva zeci bune de caini morti pe drumul de la Bacau la Bucuresti, la intoarcere am trecut peste unul proaspat si eram aproape sa adaugam si noi unul, dar ar fi fost pacat de masina.

Pe un ton mai serios, e interesant ca s-a ajuns aici (legislatie) de la isteria cauzata de televizuni la clipul cu pisica batuta. Personal, i-as fi rasplatit cu aceeasi moneda pe respectivii. Problema a fost timpul acordat cazurilor de abuz, ceva trebuia facut intradevar, dar s-a ajuns la extrema opusa. Foarte curios cat de usor impresionabile sunt masele prin raportarea in excess a unui subiect (un exemplu extrem ar fi televiziuna americana), un motiv pentru care evit sa ma uit la TV (daca trebuie, doar discovery si national geographic).
Imi aduc aminte pe timpul cand cazurile de abuz erau in toi, pe protv.ro putea fi urmarit clipul cu pisica, si indemnau vizitatorii sa le trimita clipuri cu animale torturate. Ma gandeam sa "torturez" o musca, sa ii rup aripile, picioarele etc. (ceea ce probabil multi dintre voi ati facut cand erati mici), dar era prea mult timp dedicat pentru o acoperirea deja ridicola.

Acum inapoi la caini, cea mai putin costisitoare solutie "umana" ar fi impuscarea lor (in cap) dupa ce au fost tinuti in centrele pentru adoptie, deoarece gloantele is mult mai ieftine (din cate am inteles). Indiferent de varianta aleasa trebuie sa gasim o solutie eficienta, nu castrarea si nu interzicearea eutanasierii, deoarece problema e creata de om. In salbaticie multi dintre ei nu ar supravietui daca ar avea de concurat cu lupi si ursi (cum ar fi natural). De asemeni nu cred ca ofera vreun beneficiu societatii umane (daca sunt, cu siguranta is mai putine decat problemele create), doar bani cheltuiti in plus si frica si deranj pentru unii oameni.

Problema trebuie rezolvata de noi, si o sa fie eventual, interesant cum ajungem acolo si de cate ori mai dam cu batul in balta pana una alta.

Edited by Luc2k, 10 May 2008 - 16:14.


#210
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Transpare atata rautate edin mesajele voastre :confuzzled: Cainii sunt si ei fiinte care simt durere.De ce sa-i impuscam?Marea majoritate a maidanezilor e inofensiva,asa ca de ce sa facem rau?
E destul daca sunt sterilizati si nu-i lasam sa se inmulteasca si o lege aspra pentru cei care-si parasesc cainii in strada!

#211
Animalutze

Animalutze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2008
O solutie interesanta si care imi pare de bun simt am gasit aici: Blogul lui Dragos Dinca (candideaza la primaria sectorului 2). Propune sa dea voie asociatiilor de proprietari sa isi tina cainii langa bloc, daca vor, in imprejmuiri, si sa li le si construiasca, daca asociatiile de propietari cer asta. In asa fel cainii nici nu sunt omorati, nici nu sunt luati de la cei care ii vor langa bloc, nici nu musca, fiindca stau in padocuri, nici nu se inmultesc, ca se sterilizeaza.

#212
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Pe topicu asta daca nu esti de acord cu craparea capetelor / transarea in plina strada / scoaterea matelor de maidanezi chiar si cu dintii intr-o criza de furie , esti catalogat drept iubitor de maidanezi ?

#213
Animalutze

Animalutze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2008
Valy1, cam asa ceva. Iar eu raman la parerea mea ca echilibrul si ratiunea dau nastere solutiilor viabile, in niciun caz extremele. Nici sa stau sa pup maidanezul in timp ce imi rontaie gamba si eventual sa-i ofer si un degetel, desert, dar nici sa ma apuc sa eviscerez/otravesc/impusc cainii care-mi ies in cale. Niciuna dintre "solutiile" astea nu e normala. De asta mi-a placut ce scrie omul ala acolo, pacat ca eu nu stau in sectorul 2.

Edited by Animalutze, 11 May 2008 - 14:03.


#214
raz_petre

raz_petre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.04.2008
in sectorul 6 avem ft multi maidanezi...

nici eu nu sunt de acord cu extremele...incearca sa te feresti cat poti... :)

#215
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006

View Postjihadu, on May 5 2008, 08:39, said:

Dupa ce sunt ridicati de hingheri ar trebui eutanasiati la foc automat, sa nu aiba timp sa stea claie peste gramada.

maxim doua zile sa stea in adapost inainte de eutanasiere.Rapid si eficace.

La VOI astia mari "iubitori" de animale ma refeream.

De geaba sunt ei eutanasiati daca dobitocii de la tara, in loc sa ii castreze, ii lasa sa faca pui si ii arunca pe la colturi de strada..

#216
Luc2k

Luc2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.10.2004
@anonima1:
Partea cu impuscatul nu e spusa din rautate, e doar o solutie obiectiva, mai ieftina decat eutanasierea, si care proavoaca suferinta minima cainilor, iar daca tot e vorba de solutii umane ce altceva propui pe termen scurt? scaun electric? spanzurare? ghilotina?, sau ii trimitem in Australia. Sterilizarea poate avea scapari, si cainii nu au o viata scurta, ceea ce inseamna ca or sa fie cu noi o vreme lunga chiar daca sunt toti sterilizati. Iar amendarea celor care isi lasa cainii, cum ii identifici? (ma refer la o rata mare de detectare, nu unu, doi care au aruncat catelul din masina si cineva a vazut numarul).

Desigur nu o sa se intample nimic prea curand, o sa avem caini in orase si la batranete.

Edited by Luc2k, 12 May 2008 - 07:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate