Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Case de schimb valutar care trag tepe la limita legalitatii in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
marrussia

marrussia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.05.2007
Va rog sa postati aici numele si adresa Casei de Schimb valutar la care ati fost/ era cat pe ce sa fiti pacalit precum  si modul in care ati fost pacalit . Acest topic se vrea o incercare de informare/protejare impotriva celor care se imbogatesc de pe urma neatentiei, grabei oamenilor care apeleaza la serviciile lor .
Exemplul meu este urmatorul: Casa Bestchange 2006, Calea Mosilor nr. 280 care are 2 cursuri  de schimb -una pentru sume peste 10000 de euro- care este curs bun(apropiat de cel al bancilor) si unul la sume sub 10000 de euro  care este mult mai prost(cu 15 %mai mic).

#2
Oratiu

Oratiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.02.2008
adauga la lista aproape fiecare casa de schimb de pe bd Magheru, care au aceeasi tzeapa, doar ca
scrie undeva aproape indescifrabil ca comisionul este de 18% la fiecare tranzactie !!!!

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
@marrusia:
cat timp ambele cursuri de schimb sunt afisate, precum si conditiile in care sunt folosite, nu e nici un fel de tzeapa. e normal ca pentru sume mai mari sa aiba alt curs de schimb (eventual chiar discutabil)

@Oratiu: poti sa faci reclamatie la ANPC ( uite aici reglementarile pe care trebuie sa le respecte :http://www.dobanzi.ro/stiri.php?id=91 )

#4
marrussia

marrussia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.05.2007
@smiley: asa e, dar atata timp cat esti grabita(si e noapte) si intrebi pe casiera care  e schimbul pentru niste  euro si ea iti spune ca e cel pentru   peste 10000(dupa ce te-a pacalit zice nu puteam sa zic <<trei , zero sase-sase-  am  zis trei , sase-sase>> - era in imposibilitate sa zica zero :))), mi se pare ca e escrocherie  - chiar daca sunt acoperiti. Si rolul acestui topic asta e - sa infomeze lumea care case au mai multe  cursuri (si deci te tzepuiesc- chiar daca e legal)sau au alte moduri "legale" de a pacali clientii.
Deci pana acum am aflat ca sa  fim atenti la casele de pe Magheru, si cea de pe Mosilor 20- de fapt in general la exchange-urile "Bestchange 2006"(- dupa cum am aflat mai tarziu de pe google) si 2 moduri in care te poti pacali- 2 cursuri de schimb si comision neafisat in mod corect. Rog pe cei care au mai avut asemenea experiente sa le impartaseasca - poate le mai scadem din castiguri la tzepari.

Edited by marrussia, 21 February 2008 - 18:16.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
cred ca oricat de grabit ai fi si, mai ales noaptea, ai mai multe sanse sa vezi afisate toate cursurile sau sa intrebi de comisioane decat sa-ti aduci aminte ca de casa aia de schimb ai auzit pe topicul asta :)

#6
marrussia

marrussia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.05.2007
Cine stie ? Poate unii au mai multa tinere de minte :huh:
@smiley Tu ce incerci sa-mi dovedesti? - sau ai Exchange si esti din tabara adversa :)?

Edited by marrussia, 21 February 2008 - 19:19.


#7
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Bestchange 2006 de pe Ion Mihalache 92.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmarrussia, on Feb 21 2008, 19:15, said:

Cine stie ? Poate unii au mai multa tinere de minte :huh:
@smiley Tu ce incerci sa-mi dovedesti? - sau ai Exchange si esti din tabara adversa :)?

mi-ar placea sa am o casa de schimb valutar, cred ca se castiga destul de bine din asta.
:)

#9
Morpehus

Morpehus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.01.2007
e o casa pe Stefan cel Mare , pe colt la un bloc vis-a-vis de stadionul Dinamo....chiar in intersectie...metoda : cand vezi cursul te gandesti la euro dar de fapt e vorba de lire sterline, iar cursul pentru euro este de fapt ca si cum ar fi dolari..... e vorba de manipulare...nu sunt sigur daca nu cumva schimba placile cand intri sa schimbi banii....

Din pacate nu am retinut numele.

Ar trebui data o lege prin care atunci cand te duci sa schimbi bani sa fie obligati sa-ti aduca in scris suma care o primesti si tu daca esti de acord sa semnezi. Dar intr-o tara asa corupta ce te mai mira ( doar ati vazut ce legi or sa fie promulgate ..... sa tot fi infractor in tara asta).

Salut

#10
razvanstanescu

razvanstanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 09.10.2004
Conform Ordinului Oficiului National de Protectie a Consumatorului casele de schimb trebuie sa incheie :Formular de acceptare a tranzactiei" inainte de a efectua schimbul. Aici se specifica cursul si daca exista comision. Daca nu il cititi cu atentie si il semnati nu mai puteti cere bani inapoi. Deci cereti acest Formular si cititi tot ce scrie.... va va scuti de multe surprize.

Aveti si un model de formular.....

Attached Files



#11
marrussia

marrussia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.05.2007
Daca e adevarat cu schimbul panourilor, lucru pe care l-am mai citit cautand pe internet atunci , deja, nu mai este legal.
@razvanstanescu: asa e, dar noi romanii chiar ne-am invatat sa semnam fara sa citim si unii din noi au prea multa incredere in oameni.
Atasez regulile de functionare a caselor de schimb de la ANPC.

Attached Files


Edited by marrussia, 22 February 2008 - 10:39.


#12
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Nu va recomand sub nici o forma casele de schimb de pe Calea Mosilor, cum vii de la Obor.
Sunt niste araboi extrem de dubiosi! Mi-a dat cu o hartie de 20 de euro mai putin decat trebuia; dupa ce am insistat, mi-a dat-o pe cea lipsa. Nici o chitanta, nimic, nu iti cere nici CI. O singura data am schimbat si am zis ca in viata vietilor mele nu mai dau pe acolo...

#13
pivo

pivo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.01.2008
Am observat (cel putin in Iasi) ca se afiseaza comisioanele sub forma "comision schimb valutar zece la suta", in loc de 10%,  pe panourile cu ratele de schimb. Vai de aia 2-3 turisti straini care viziteaza Iasul...

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Casa de vizavi de Marriot (langa un abn-amro)

Cursul scris mare cat china e pentru cecuri de calatorie, cursul cu vreo 20% mai mic si ascuns bine de tot (dar totusi vizibil cat sa nu-si ia amenda), este cel propriuzis.

Edited by don_dannielo, 22 February 2008 - 14:37.


#15
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Toate casele cu curs diferit, pentru sume peste si sub 10.000 (sau 5.000) sunt tepare. Nu e deloc normal, dupa cum zicea cineva mai sus, chiar daca legal sunt chipurile in regula.

O alta metoda de tepuit e afisarea cursului de 8% cu font care-l face sa para 0 (sau 10%, din care nu se vede 1).

Topicul asta e util ca sa stim dupa ce sa ne uitam, chiar daca nu retinem exact despre ce loc e vorba.

#16
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007

View Postdon_dannielo, on Feb 22 2008, 14:37, said:

Casa de vizavi de Marriot (langa un abn-amro)

Cursul scris mare cat china e pentru cecuri de calatorie, cursul cu vreo 20% mai mic si ascuns bine de tot (dar totusi vizibil cat sa nu-si ia amenda), este cel propriuzis.

este una si pe Ion Campineanu cu aceeasi poveste, pe langa Libra Bank
si alta cu un comision scris undeva mic 18% pe Bd. Elisabeta, aproximativ vis-a-vis de Primaria Sectorului 5, la asta mai si scria undeva intr-un colt ca bonurile fiscale nu se pot anula, adica degeaba te prinzi dupa aia. Nush cat e de legal

#17
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
E veche hotia lor,dar i schimba stilul pe masura ce afla lumea de smecherie.
S-a discutat si aici deja de 2 ani de asa ceva. Aruncati si pe acolo o privire.

#18
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 19.07.2002
Eu va dau un sfat prietenesc . NU schimbati niciodata bani la casele de schimb valutar . Ii puteti schimba foare bine la banci , acolo ce e scris pe panou atat primiti fie ca e vorba de vanzare fie de cumparare. Asa ca daca nu e musai sa ii schimbati atunci urgent ,amanati schimbul pana a 2-a zi cand se deschid bancile , sau pentru cei mai familiarizati cu tehnologiile moderne ,la bancomate de schimb valutar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate