Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Inaltime utila camere

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
pcl19732002

pcl19732002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.01.2007
Buna ziua,
Sunt in faza de proiectare a unei case P+1  . Am cautat eventualele  topic-uri deschise legate de inaltimea utila a camerelor, dar din pacate nu am gasit un astfel de topic.
As dori sa aflu din experienta voastra care e inaltimea utila a camerelor la casele pe care le construiti sau intentionati sa le construiti?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Teo77

Teo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.09.2007
2.5-2.6m.
Mai inalt creeaza senzatie de spatiu insa te costa la intretinere. Nu stiu ce se intampla in cazul in care ai incalzire prin pardoseala.
Mai scund risti sa nu-ti intre mobilierul (pana la 2.2m in unele cazuri si mai ai nevoie si de ceva spatiu ca sa-l poti ridica de la pamant).

#3
pcl19732002

pcl19732002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.01.2007
multumesc de raspuns.
Mai am o intrebare. Nu exista cumva un raport ideal intre dimensiunile camerelor si inaltimea acestora.
Ma refer la faptul ca o camera mare cu inaltime mica da senzatia de apasare.
Multumesc

#4
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
inaltimea utila nu e 2.5-2.6, aia se intampla la apartamente de bloc. In mod normal este 2.75-2.8, pentru ca intre etaje sunt in general 3 m din care se scade grosimea placii (13-14cm) si sapa+finisaj (7-8). Majoritatea caselor se fac cu porotherm , se fac multiplu de caramizi,10 randuri, 250, si grinzile 50 cm, ies 3m intre etaje. 2.5-2.6 este inaltimea sub grinzi. nu fa greseala sa le faci mai mici, o sa-ti vina "in cap".

#5
pcl19732002

pcl19732002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.01.2007
multumesc de sfaturi,
mai am o intrebare chestia cu grinzile de 50 cm e valabila pe structura cu cadre sau si cu zidarie portanta?
Multumesc

#6
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 pcl19732002, on Feb 20 2008, 20:16, said:

Buna ziua,
Sunt in faza de proiectare a unei case P+1  . Am cautat eventualele  topic-uri deschise legate de inaltimea utila a camerelor, dar din pacate nu am gasit un astfel de topic.
As dori sa aflu din experienta voastra care e inaltimea utila a camerelor la casele pe care le construiti sau intentionati sa le construiti?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Totul este legat de arhitectura casei nu poti sa ei ceva standard ca la bloc.

#7
pcl19732002

pcl19732002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.01.2007
Sunt convins ca nu e un numar standard ca la bloc .intrebarea mea se referea ma inaltimea uzuala care se foloseste la constructia de case

E clar ca depinde de preferinte si arhitectura dar cred ca exista  un interval utilizat de marea majoritate a oamenilor.
Am vazut raspunsul cu 2.75 -2.8 .aceasta e plaja uzuala sa exista si alte valori gen 2.75 -3.0 .?

#8
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
2.9-3 se foloseste la case "normale" din considerente de arhitectura:
Living foarte generos 50-60mp, incazire in parodoseala care ridica c cu 8 cm intreaga pardoseala si utila camerei tot atat ramane, 2.75, ca si la restul caselor, sau arhitectul respectiv proprietarul, opteaza pentru tavane de rigips sub nivelul grinzilor cu o inaltime unica in tot etajul, nu mai vezi grinzi prin casa. sigur ca nu costa mare lucru in plus aia 10-15 cm. Daca vrei de 3.00 inaltimea camerei, intreaba si tu: mai nene, vreau casa inalta de 3.00 m pe nivel (utila), e mult?, e foarte diferit?...
raspunsul ar fii : Nu, se incadreaza in limitele normale...

#9
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Daca ai vrea-o mai inalta, n-ar trebui sa coste mult mai mult intretinerea in caz ca ti-ai pune incalzire prin pardoseala.

#10
Gothyk

Gothyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.05.2007
am fost in finlanda acum 3 ani si am locuit vreo doua saptamani la niste finlandezi. casa era facuta de la "zero". m-a surprins inaltimea la care era tavanul - cred ca 230 cm. i-am intrebat de ce e asa jos si raspunsul a venit imediat : "dar voi faceti camerele mai inalte de atat ???" totul se rezuma la pierderile de caldura. iarna (si acolo e iarna, nu ca la noi) caldura se ridica in tavan si ca atare dai mai multi bani pe caldura daca ai camerele inalte.
acelasi lucru l-am observat in norvegia si suedia. in niciun caz n-am vazut vreo casa cu camere inalte de 2,8 m....

#11
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu stau intr-o casa veche si am tavanul la 2.8 si e f ok, baile si bucataria sunt la 2.5.
original erau la 3 m dar am pus rigips si izolatie serioasa.

la bloc la 2,45-2,5 parca imi cadea tavanu in cap, si lustrele erau "in drum" in pericol de dat cu capul.

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 pcl19732002, on 21 februarie 2008 - 20:57, said:

pe structura cu cadre sau si cu zidarie portanta?

Cadre

#13
allexallex

allexallex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.02.2006

 msn2, on 02 aprilie 2013 - 17:30, said:

eu stau intr-o casa veche si am tavanul la 2.8 si e f ok, baile si bucataria sunt la 2.5.
original erau la 3 m dar am pus rigips si izolatie serioasa.

la bloc la 2,45-2,5 parca imi cadea tavanu in cap, si lustrele erau "in drum" in pericol de dat cu capul.

Camerele mele au 2.5 m la gata - parchet  etc. Nu-mi ''cad in cap" - ca si senzatie, iar in legatura cu lustrele, poate daca iti montezi niste lustre cu picior de 1 metru ( se poate taia din el). Livingul are 45 metrii ( suprafata) - la fel, nu-mi cade in cap- ca si senzatie.
  Cel care spune ca daca ai incalzire in pardoseala nu conteaza inaltimea camerei ( ca si consum), se inseala ( fizica mea nu coincide cu a lui)
app- eu am 181 cm

Edited by allexallex, 29 April 2015 - 11:37.


#14
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
de unde stii ca aveti fizici diferite?
ai comparat facturile cu o casa identica dar cu inaltime de 2.75 metri ?

#15
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009
Inaltimea pt case variaza in functie de preferinte si/sau necesitati.
In zonele reci sau cei cu case facute din materiale slab izolatoare vor prefera inaltimi mici ai sa aiba un volum cat mai mic de aer de incalzit.
In zonele temperate inaltimea creste ajungand la maxime in zonele calde.
Pt Ro zona campie/deal se recomanda undeva la 2.85 inaltimea utila.
Interesant este faptul ca vechile case boieresti au toate, fara exceptie, inaltimi mai mari de 3m, media fiind la 3,5m.
Spatiul interior trebuie sa asigure nu numai confort termic.

#16
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Minimul prevazut de lege pentru locuire este de 2,55 liber, conteaza mult materialul (modulul ) o camera la 2. 75 liber este mai mult decat decenta pentru majoritatea oamenilor, exceptii fac oameni mai inalti gen - Gheorghe Mureșan(2,31 m) care are mari sanse sa dea cu capul intr-o camera de 2,55 m pe cand eu la 1,71 cu creu voi ajunge in tavan de pe un scaun Posted Image  
-Casele boieresti se facea asa inalte datorita candelabrelor care veneau foarte mult in jos,

#17
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
eu am la blocul necomunist (din 91 Posted Image ) inaltimi intre 2.45 si 2.5. iar cea mai mica dintre camere are 11mp. nu imi place deloc, e sufocant.
la casa am facut asa, la rosu:
- parter 2.9m
- etaj 3m

Vreau sa le finisez undeva la 2.75m

Edited by bobitzaaa, 30 April 2015 - 15:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate