Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Facultatea de Informatică- București.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
semaca16

semaca16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.05.2006
Am ajuns in clasa a  12 -a stresat de gandul petru bac dar inca nu am gasit destule informatii pentru facultatea de informatica din bucuresti. http://fmi.unibuc.ro/ site-ul lor este asa de aiurea incat nu pot sa imi dau seama mai de nimic. Cei care sunteti la facultatea aia dati-mi si mie anumite detalii despre ea de exemplu cu ce medie intrati acolo. Cea de la bac sau se da examen particular pentru a intra ? Cum sunt profesori , facultatea in ce hal arata , se invata ceva acolo sau iesi mai prost decat ai intrat ?? etc.. orice detaliu e bun

#2
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Site-ul ala e excelent organizat  :cigar: . Intra aici sa vezi cum a fost organizat examenul de admitere si notele obtinute .
Ca aspect e vai de mama ei dar ce conteaza asta ? Eu sunt extrem de multumit de ea  :thumbup: .

Edited by magic-gabi, 21 February 2008 - 08:52.


#3
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006
Arata in general oribil, sunt cateva sali renovate si laboratoarele sunt bine dotate (nu stiu daca si cele de anul I), oricum asta conteaza cel mai mult :D.

Examenul de admitere e foarte usor, de aceea trebuie sa ai foarte mare grija sa demonstrezi totul cu lux de amanunte, altfel te depuncteaza masiv chiar daca e rezolvata corect problema.
Mediile sunt destul de mici, de obicei se inscrie multa lume, iar apoi nu se prezinta si se mai face o sesiune de redistribuire (nu mai tin minte exact cum ii zice) asa ca ai sanse sa te vezi in facultate la buget si cu medie sub 7.

Majoritatea profesorilor sunt, din pacate, cam incuiati, obsedati de materia lor si de nimic altceva. Exista si destule exceptii, depinde cum ti-o fi scris :D

Se face foarte multa matematica, asa ca daca nu ai chef de asta mai bine orienteaza-te spre alta facultate.
Ca informatica o sa faci aceleasi probleme pe care le-ai facut in liceu numai ca in fiecare an in alt limbaj de programare :P. Exagerez un pic, dar in general se face ceva destul de superficial. Mult mai logic mi s-ar fi parut sa faci un an pregatitor si pe urma sa iti poti alge o ramura pe care s-o aprofundezi.

Cam atat, restul se gasesc pe site, care e mult mai bine organizat decat majoritatea siteurilor de facultati ;)

Edited by the_nightfly, 24 February 2008 - 13:26.


#4
honey_andrada

honey_andrada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 19.02.2007
stie cineva ce are noul ghid in plus fata de cel de anul trecut?sunt probleme noi la info?

#5
fred01

fred01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.02.2008
am si eu o intrebare, exista in buc facultate doar de informatica?

#6
Bog$t@r

Bog$t@r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.01.2007
Profesorii sunt ok. cel putin in anul I, cred ca a fost un singur profesor care ne-a cerut prezenta, in rest vii-nu vii.
Stiam ca la medie conteaza un anumit procentaj examenul pe care il dai, dar ai nush exact care e acesta.
Nu se intra chiar cu medii de 7 la fara taxa cum spunea cineva p-aicea. La matematica se intra cu 5, trebuie doar sa treci examenul de admitere; nu prea mai e interesata lumea de acest domeniu, deci daca vrei sa "aibe mama baiatu' la facultate, si la fara taxa, in bucuresti" ai o sansa buna sa reusesti.
Locurile la camin sunt putine, tre sa ai media mare mai ales in anu I peste 9,20 ca sa speri, accentuez "sa speri".
Daca vrei informatica faci 3 ani. La fel si pt profilul matematica. Daca optezi pt matematica-informatica faci 4 ani.
Cladirea arata sinistru, mie nu-mi place ca e cam intunecat p-acolo. Au dat cu glet si ei pe holuri si au pus lambriuri vara asta, e un pas inainte...
Femei-pauza(nu in sensul ca nu sunt, sunt dar...), da' e facultatea de LIMBI alaturi :thumbup:
Oricum pertotal e OK.

Oricum de-abia ai trecut a 12-a si deja te gandesti la facultate!!! :bigeyed:

@fred01: E facultate de matematica informatica, dar optezi pentru specilizarea informatica

#7
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 Bog$t@r, on Sep 12 2008, 21:33, said:

Daca vrei informatica faci 3 ani. La fel si pt profilul matematica. Daca optezi pt matematica-informatica faci 4 ani.
Vorbesti serios, specizarea pe mate-info e 4 la bucuresti? Ce chestie, la Cluj la UBB e 3 ani :huh:

#8
Bog$t@r

Bog$t@r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.01.2007

 Ivanna, on Sep 12 2008, 23:40, said:

Vorbesti serios, specizarea pe mate-info e 4 la bucuresti? Ce chestie, la Cluj la UBB e 3 ani :huh:
informatii

#9
fluffyOrange

fluffyOrange

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.11.2008
Salutare !
Sunt curios daca e cineva la un master de la aceasta facultate care ar putea sa-mi spuna si mie cum e acolo. In special as vrea sa stiu care sectie ar fi mai buna si cu examenul de admitere cum e.

#10
diana_90

diana_90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2009
Buna!Sunt in clasa a 12 a si vreau sa optez pentru mate-info la universitate.Ce stiti in legatura cu bursele sociale?se dau locuri in camin pentru astfel de cazuri? si am mai auzit ca ar fi si burse de merit...stiti pana la ce medie se dau?oricum presupun ca este f greu! :mellow: Multumesc anticipat!

#11
nivacris

nivacris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.02.2009
Sunt si eu tot a 12-a ... si as vrea sa shtiu dak exista vreo facultate sau ma rog profil unde sa se faca doar informatica ... sa se bazeze pe programare ... si pe office ... sa se faka astea cel mai multe ... si dak da .. cum se numeste ... va rog mult de tot sa imi spune-ti si mie ... Multumesc anticipat !!! :)

#12
Alex Ionescu

Alex Ionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2004

 nivacris, on Feb 25 2009, 19:42, said:

Sunt si eu tot a 12-a ... si as vrea sa shtiu dak exista vreo facultate sau ma rog profil unde sa se faca doar informatica ... sa se bazeze pe programare ... si pe office ... sa se faka astea cel mai multe ... si dak da .. cum se numeste ... va rog mult de tot sa imi spune-ti si mie ... Multumesc anticipat !!! :)

Pai exista, e la Iasi, se cheama FII. Vezi la http://www.info.uaic.ro/

#13
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007

 Alex Ionescu, on Feb 26 2009, 16:23, said:

Pai exista, e la Iasi, se cheama FII. Vezi la http://www.info.uaic.ro/


Daca reusesti sa ajungi pana in semestrul 4 o sa ia parte si de programare.Pana atunci, doar matematica si materii de umplutura  -_-.Dupa asta incepe greul

Edited by danok007, 27 February 2009 - 05:55.


#14
samsung710n

samsung710n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 26.11.2005
Asteptam si alte pareri ale absoventilor facultatii de Informatica  UNIBUC, indiferent de an :rolleyes:

Edited by samsung710n, 28 February 2009 - 09:50.


#15
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Si se pare ca asteptam mult si bine astia interesati :(

#16
burburyku

burburyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.04.2008
Sal/buna all, am intrat shi eu in febra facultatzilor :cursing: , sunt a 12-a, shi se apropie bacul, si vreau sa merg la o facultate cu specializare in informatica, deja mam gandit sa incerc la Politehnica shi la Universitatea din Bucuresti, mai zicetimi si mie alte facultati din Bucuresti, la stat, particular, la zi sau la distantza, unde se da examen sau este concurs de dosare, sau unde dai banu shi intri. ;)

Vreau cat mai multe exemple, fiecare ce stie, fie ca informatia pe care o au e de acum sau de acum 1-2-3 ani, nu conteaza.

Ms. mult anticipat :worthy: , PM daca avetzi vreo informatie concreta sau stiti o facultate buna. :coolspeak:

#17
Crystynika

Crystynika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.05.2007

 diana_90, on 22nd February 2009, 09:31, said:

Buna!Sunt in clasa a 12 a si vreau sa optez pentru mate-info la universitate.Ce stiti in legatura cu bursele sociale?se dau locuri in camin pentru astfel de cazuri? si am mai auzit ca ar fi si burse de merit...stiti pana la ce medie se dau?oricum presupun ca este f greu! :mellow: Multumesc anticipat!

Bursele sociale se dau pentru cei cu situație materială proastă ( nu știu exact limita, dar sigur scrie pe site), și e ceva mai mică decât o bursă de studii ( chiar nu știu exact cât a fost anul ăsta, dar cea de studii era 300 ron, și probabil cea socială undeva între 200-250 ).
Bursele de merit în anul 1 se dau pentru studenții care au media 10 ( fără rotunjiri ) la admitere - adică 10 curat bac + 10 curat admitere. În anii superiori, se păstrează regula, doar că se ia în considerare media din anul trecut. Se mai dau și pentru merite deosebite, gen articole de cercetare, premii importante...( exact ce înseamnă asta iarăși ar trebui să găsești pe site ).

În legătură cu cazarea, da, se dau locuri pentru cazurile sociale, însă de obicei nu în cele mai bune cămine ( dar nici nu neapărat în cele mai proaste ).

Bursele de studiu nu se dau pe note, ci pe număr de studenți ( primii x din anul y primesc bursă ) . Oricum, în general, cel puțin  în anul 1, media e undeva peste 9, aproape 9,5. În anii superiori poți ajunge să iei bursă și cu medii de 8,50-9. ( depinde cât de buni sunt și colegii  :P  )

A, bursa de merit nu e cu mult mai mare decât cea de studiu ( cred că a fost 350 ron anul ăsta )

#18
Surfer01

Surfer01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 15.10.2007
Anul trecut au fost locuri de cazare la camin pentru aproape toti studentii de la Informatica.
In anul I veti face jumatate matematica (algebra,analiza,geometrie) si jumatate informatica (algoritmi, OOP)
Intre astea veti mai avea niste materii mai nasoale : Logica amtematica si computationala, Limbaje Formale si automate.
E destul de grea facultatea. Ca sa fii integralist trebuie sa fii bun insa nu o sa fiti foarte stresati cu prezenta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate