Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Cuplu format dintr-o leoaica si un pui de antilopa

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
„Orice relație dintre o leoaică și puiul unei antilope sud-africane ar fi de așteptat să fie atât scurtă, cât și fatală pentru puiul de antilopă“, spune un articol din The Economist. Cu toate acestea, fotografia care însoțea articolul înfățișa o leoaică și un pui de antilopă stând liniștiți unul lângă altul.

Articolul adăuga: „Acest cuplu neobișnuit a fost văzut din întâmplare în rezervația naturală Samburu, din Kenya, la 21 decembrie, și a fost urmărit și fotografiat de . . . doi fotografi, până când un alt leu a ucis puiul de antilopă la 6 ianuarie“. A fost oare un caz de „atașament social primar“, în care o mamă-surogat acceptă un alt animal ca pe propriul ei pui după ce tocmai a născut?

Dovezile nu arată acest lucru, se spune în The Economist. „Cazul este cu totul neobișnuit deoarece mama puiului de antilopă era în viață și îl alăpta, iar leoaica era tânără, neexistând nici un indiciu că ar fi născut vreodată.“ În plus, „leoaica era cea care mergea după pui (de exemplu, când acesta se întorcea la mama lui ca să sugă), nu invers“. Articolul spunea în încheiere: „Rămâne un mister motivul pentru care a ales ea să adopte un animal ce ar fi trebuit să-i stârnească instinctul de ucidere și de hrănire“.

#2
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Am vazut emisiunea asta pe NG nu pe 21 decembrie ci acum vreo 2-3 ANI. Umplutura pe pagina de ziar...

#3
euandrei

euandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.03.2008
intr-adevar curios...nu am mai auzit de asta pana acum.....    :peacefingers:

#4
_SAM

_SAM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 28.01.2005
vazusem asa ceva la o emisiune de pe discovery parca. dar acolo zicea ca i-au murit puii leoaicei, asadar suferise o drama si s-a atasat de puiul de antilopa.

#5
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View Post_SAM, on Mar 5 2008, 22:21, said:

vazusem asa ceva la o emisiune de pe discovery parca. dar acolo zicea ca i-au murit puii leoaicei, asadar suferise o drama si s-a atasat de puiul de antilopa.
Acolo o fi fost alt caz.

#6
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008
Si eu am vazut asa ceva pe Animal planet acum vreun an. O leoaica se atasase de un pui de antilopa si cand un leu l-a atacat a protejat puiul de antilopa, dar puiul a murit mancat de un leu, cand acesta plecase in "expeditie"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate