Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

muschi care pulseaza

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
De ce cateodata imi simt muschii ca 'pulseaza' ? Ca si cum as avea o inima mai mica in ei, vad cum se misca si apoi inceteaza. Stiu ca se intampla cam tuturor, da-s curios care-i explicatia.

Edited by mianna, 20 February 2008 - 07:38.


#2
SeaDog

SeaDog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2004
Pulseaza? Sau se zbat? Probabil ca e vorba de fasciculatii musculare. Sunt determinate de mai multi factori, ba stres, ba lipsa de Calciu, Magneziu, Potasiu, Sodiu, oboseala, suprasolicitare musculara, dar poate sa apara si in unele afectiuni neurologice nu tocmai benigne. Dar de cele mai multe ori nu e vorba decat de ceva trecator. Daca sunt persistente, un medic neurolog iti poate face un consult pentru a elimina cauzele mai grave. Dar chiar si daca sunt persistente, sansele ca totusi sa fie ceva grav sunt mici.

Daca te intereseaza mai multe poti sa cauti pe google: muscle twitching, Muscle fasciculation, sau Benign fasciculation syndrome (daca se asociaza si cu alte simptome) .

#3
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

 keeekeeess, on Feb 20 2008, 02:23, said:

De ce cateodata imi simt muschii ca 'pulseaza' ? Ca si cum as avea o inima mai mica in ei, vad cum se misca si apoi inceteaza. Stiu ca se intampla cam tuturor, da-s curios care-i explicatia.
Asa se intampla daca tragi de fiare. Muschii tind sa se contracte si in afara antrenamentului.

#4
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
eu nu trag de fiare dar simt uneori la picior, gamba umar cum pulseaza ca o inimioara. nu ma incomodeaza, la un moment dat am simtit ca pulsatia urca, se misca. alien :P...

#5
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,397
  • Înscris: 09.08.2006

 keeekeeess, on Feb 20 2008, 02:23, said:

De ce cateodata imi simt muschii ca 'pulseaza' ? Ca si cum as avea o inima mai mica in ei, vad cum se misca si apoi inceteaza. Stiu ca se intampla cam tuturor, da-s curios care-i explicatia.
asta patesc si eu in general dupa un mers foarte lung pe jos. Nu e nimic grav n-ai de ce sa te sperii.Pot sa spun ca, chiar imi plac :) :lol: :P

#6
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

 ovidiu21, on Feb 22 2008, 14:41, said:

asta patesc si eu in general dupa un mers foarte lung pe jos. Nu e nimic grav n-ai de ce sa te sperii.Pot sa spun ca, chiar imi plac :) :lol: :P
Muschiul lucreaza, fie ca lucreaza in timpul mersului, fie in timpul antrenamentului.

#7
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007
Pot fi diverse, cu multiple cauze: fasciculatii, convulsii, mioclonii, tremuraturi din diverse boli (Basedow, alcool) si altele de cauze neurologice care le gasiti mai bine detaliate si explicate mai jos: (extras din: http://www.preferate...ilitatea-11.php )

Motilitatea involuntara (diskineziile): activitati motorii anormale, spontane, independente de vointa pacientului. Apar in general in afectiuni ale sistemului extrapiramidal.
Exemple:
A) Tremuraturile: oscilatii ritmice, de aceeasi amplitudine, ale extremitatilor sau ale intregului organism. La membre, cele subtile se pot evidentia prin extinderea si ridicarea bratelor la nivelul umerilor, cu palmele in jos; se poate pune o coala de hartie pe maini. De urmarit:

? Intensitate
? Ritm
? Distributie
? Mod de desfasurare
? Influentele pe care le au anumite stari asupra lor
Tremuratura:
1. Parkinsoniana:
- amplitudine moderata
- frecventa de 4-6 / secunda
- posturala
- accentuata de emotii
- atenuata de miscarile active
- poate imita numararea banilor, afirmatie/negatie, pedalarea
2. Cerebeloasa:
- amplitudine mai mare
- frecventa mai mica (3-5 / secunda)
- de actiune (apare numai cu ocazia miscarilor active), mai ales la sfarsitul miscarii
3. Senila:
- amplitudine mare
- frecventa mica (2-3 / secunda)
- mai ales a capului, mandibulei, mainilor
4. Alcoolica:
- amplitudine mica
- frecventa mare (8-10 / secunda)
- posturala si de actiune
- mai exprimata la degetele m.s.
- accentuata matinal
- atenuata de ingestia de alcool
- in delirium tremens este foarte ampla, asociata cu delir, halucinatii terifiante, agitatie psihomotorie.
5. Basedowiana:
- fina, rapida (8-12 / secunda)
- mai evidenta la m.s.
6. Familiala:
- fina
- mai ales la extremitatile m.s.
- dispare la ingestia de alcool
- datorata unei anomalii constitutionale a sistemului striat; apare la tineri (boala minor)
7. Dento-rubrica:
- in afectiuni cerebelo-extrapiramidale
- asociata cu 1. si 2., si cu spasm opozitional (bolnavul pare ca se opune chiar miscarii pe care o initiaza)
8. Din nevroza astenica:
- fina, la extremitatile membrelor
- atenuata de repaus
9. Isterica (pitiatica):
- izolata de alte manifestari ale vreunei afectari neurologice
- poate imita orice tip
B) Miscarile coreice: rapide, de amplitudine variabila, pe orice grup muscular, in repaus sau actiune, dezordonate, bruste. La nivelul fetei dau nastere la grimase. Produc mersul dansant. Apar in coreea Sydenheim (coree acuta, coreea minor), coreea Huntington (cronica), coreea senila, coreea gravidica.
-dispar in somn si se intensifica la emotii
-apar in leziuni ale neostriatului
C) Miscarile atetozice:
- apar in leziuni ale neostriatului
- amplitudine scazuta, lente, vermiculare, aritmice
- ectromielice, mai frecvente la m.s.
- se intensifica la emotii
- dispar in somn
D) Hemibalismul:
- miscare ampla, violenta, brusca
- intereseaza un membru in intregime; poate dezechilibra corpul
- rare, cu semificatie grava
- se datoreaza leziunii corpului lui Louis
E) Miocloniile:
- bruste, de scurta durata, mobilizeaza segmentul interesat
- pe un (grup de) muschi
- de regula sunt aritmice; forme ritmice se intalnesc mai des la musculatura velo-palatina si diafragmatica (sughit)
- apar in leziuni extrapiramidale,intoxicatii,epilepsia mioclonica
F) Fasciculatiile: contractii ale unor fascicule musculare care nu produc deplasarea segmentului. Se pot evidentia prin percutia muschiului,prin excitatii electrice,prin frictionarea tegumentului.
Nu dispar in somn
Identificarea lor e importanta, pentru ca pot denota o iritatie persistenta a motoneuronilor coarnelor anterioare medulare.
Apar in scleroza laterala amiotrofica,siringomielie,poliomielita anterioara cronica
G) Spasmele: contractii tonice, discontinue, relativ persistente si bine delimitate, interesand un grup muscular; se reproduc in acelasi loc.
1. Crampele: intereseaza grupe musculare functionale; sunt insotite de dureri (e.g. crampa scriitorului,croitorului,barbierului)
2. Torticolisul spasmodic: diskinezie tonica,clonica sau tonico-clonica cu caracter intermitent, localizata la muschii gatului si cefei, mai ales la sternocleidomastoidian si trapez
3. Spasmul de torsiune: intereseaza muschii efectori si pe cei sinergici, suprapunandu-se peste miscarile voluntare; se intensifica pe masura desfasurarii acestor miscari.
H) Ticurile: miscari clonice; pot avea caracter semiconstient, dar de obicei survin brusc, inconstient;
- pot reproduce un gest
- sunt stereotipe (mereu aceleasi), dar se pot modifica in timp
- unice/multiple
- atenuate in somn
- accentuate de emotii
- pot fi putin aparente: esofagiene, de fonatie etc.
- exista intr-o mare varietate->tuse,stranut,ridicari din umeri
I) Convulsiile: contractii musculare bruste, neregulate, intermitente si variate, ce pot produce deplasari ale segmentelor de membre si ale trunchiului. Functie de extindere, sunt localizate sau generalizate. Caracterizeaza patologia epileptica (primara sau secundara). Sub aspectul gravitatii, o convulsie tonica poate avea aceeasi semnificatiei cu una tonico-clonica, iar o convulsie focala, localizata poate avea semnificatia uneia generalizate. Functie de caracter sunt:
- tonice: rigiditate musculara prin contractie prelungita,violenta
- clonice: secuse mai mult sau mai putin intense sau regulate, pot deplasa segmentul afectat sau trunchiul,separate de scurte intervale de rezolutie musculara
- tonico-clonice (mixte)
-pot apare si in stari uremice,tumori cerebrale,encefalite,posttraumatic

Edited by days, 23 February 2008 - 03:18.


#8
alina23_81

alina23_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.12.2007
deci nu te stresa pe chestia asta, si eu am asa ceva, vb ta parca e o inima mica ce bate ba la mana, ba la picior, ia ceva Ca cu magneziu si vitamina D.

#9
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 keeekeeess, on Feb 20 2008, 02:23, said:

De ce cateodata imi simt muschii ca 'pulseaza' ? Ca si cum as avea o inima mai mica in ei, vad cum se misca si apoi inceteaza. Stiu ca se intampla cam tuturor, da-s curios care-i explicatia.

lipsa de calciu.

#10
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

Quote

B) Miscarile coreice: rapide, de amplitudine variabila, pe orice grup muscular, in repaus sau actiune, dezordonate, bruste. La nivelul fetei dau nastere la grimase. Produc mersul dansant. Apar in coreea Sydenheim (coree acuta, coreea minor), coreea Huntington (cronica), coreea senila, coreea gravidica.
-dispar in somn si se intensifica la emotii
-apar in leziuni ale neostriatului
Asta e grav? cateodata la emotii moderate (sau de multe ori fara motiv, dupa ce sunt concentrat mai mult timp), tot corpul imi tremura ~1-2 minute dupa care nu mai am nimic :D
Si de cateva ori am constatat ca imi "tremura" una dintre pleoape timp de 5-10 secunde

#11
rAndrew

rAndrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.01.2008

 darkangelbv, on Feb 23 2008, 10:13, said:

Asta e grav? cateodata la emotii moderate (sau de multe ori fara motiv, dupa ce sunt concentrat mai mult timp), tot corpul imi tremura ~1-2 minute dupa care nu mai am nimic :D
Si de cateva ori am constatat ca imi "tremura" una dintre pleoape timp de 5-10 secunde

La mine cand se pune pe  "tremurat" nu se mai opreste  ceva timp :) . Chestiile astea se numesc " spasme " , sunt normale la toata lumea . Lipsa de calciu, oboseala acumulate si multe altele.

#12
BigSmoke_CT

BigSmoke_CT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2008
Mie imi tremura pleoapa de jos de la ochiul drept de 2 zile intr-una...nu o pot controla si ma deranjeaza ca nu ma pot concentra...vre-un remediu rapid?

#13
BigSmoke_CT

BigSmoke_CT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2008
Tot tremura :cursing: ....nu ma ajuta nimeni? :console:

#14
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ia o tableta de calciu si ceva complex de vitamine cu minerale.

#15
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
mie dupa ce fac sala imi pulseaza asa bicepsi....  aproape ca imi tremura mainile

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate