Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

CFM Constanța.

- - - - -
  • Please log in to reply
1799 replies to this topic

#37
pity

pity

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 04.04.2005
Succes, Dragos, in noul proiect!

Un buzoian de-al tau, pasionat de FM.

#38
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View Postpity, on 1st May 2010, 00:59, said:

Succes, Dragos, in noul proiect!

Un buzoian de-al tau, pasionat de FM.
Multumesc in numele intregii echipe :)

#39
ionut_y

ionut_y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.06.2005
Am auzit zilele astea pe C FM Puya,Jay si Alicia Keys -New York sau Michael Jackson, pisele  originale nu mixate.Parerea mea este ca cine cauta muzica dance/club asa cum va este numele C (CLUB) FM, nu cauta asa ceva,prima reactie cand le auzi  este sa schimbi,exista mii de piese care le-ai putea da si cu care ati face traba.Voi de Ferry Costen,Above and Beyond nu ati auzit,ce suna mai bine pt voi Puya sau  Ferry Corsten? Mai bine partea de r'n'b o inlocuiti cu ceva trance.Trageti cu urechea la radiourile Digitally Imported (DI)  sau Alpha Radio Bulgaria.Este doar opinia mea.

#40
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
BIne zis ioane .. ori te tii de un playlist ca radio cu muzica la aceeasi natie ori o dai in diverse sau cum zic eu cu bata de copaci .. si bagi mzuica aiurea si amestec ..hihihi ..

Edited by Zvartoshu, 03 May 2010 - 20:08.


#41
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View Postionut_y, on 3rd May 2010, 14:15, said:

Am auzit zilele astea pe C FM Puya,Jay si Alicia Keys -New York sau Michael Jackson, pisele  originale nu mixate.Parerea mea este ca cine cauta muzica dance/club asa cum va este numele C (CLUB) FM, nu cauta asa ceva,prima reactie cand le auzi  este sa schimbi,exista mii de piese care le-ai putea da si cu care ati face traba.Voi de Ferry Costen,Above and Beyond nu ati auzit,ce suna mai bine pt voi Puya sau  Ferry Corsten? Mai bine partea de r'n'b o inlocuiti cu ceva trance.Trageti cu urechea la radiourile Digitally Imported (DI)  sau Alpha Radio Bulgaria.Este doar opinia mea.

Ionut, treaba sta in felul urmator. Piesele alea nu ruleaza de cateva zile, ci sunt in playlist cam de prin decembrie 2009 cand a fost schimbat formatul. Ca si idee, am si spus intr-o postare anterioara urmatoare propozitie:
Cat despre format, intr-adevar ne orientam in proportie de 90% spre muzica dance / house si 10% spre pop si r'n'b.

Cred ca e destul de simpla ideea. Daca te uiti pe site la Despre Noi, o sa vezi ca si acolo se specifica acelasi lucru. Combinatia stiu ca nu e OK, dar totusi este OK pentru ca asa atragem clientii. Multi stiu insa putini cunosc faptul ca toate radiourile (cu exceptia celor din SRR), fac banii din publicitate. Salariile se platesc din banii incasati din publicitate, iar radioul continua sa existe. Nu mai vine publicitate, radioul moare, sau se vinde. Totul se reduce la asta. Sunt de parere ca acel procent de 10% nu e deranjant pentru nimeni.
De asemenea, pun pariu ca nu te-ai intrebat niciodata de ce nu prea e reclama la retelele de radio dance. Iti spun eu de ce... pentru ca nu pot vinde din cauza formatului. Radiourile 100% dance, desi au audienta, nu vand, Suntem in Romania, remember? Aici, nu toti patronii de firme stiu ce inseamna un asemenea radio si prefera sa faca reclama la radiouri gen Kiss, Zu, 21... pentru ca au altfel de muzica, adica foarte comerciala. Noi, daca nu facem combinatia asta, murim. Intelegi? C FM nu e finantat de nimeni. Traim numai din publicitate, din ce vindem. Nu mai vindem, murim. One FM si Vibe FM sunt finantate de trusturile pe care le au in spate si primesc bani de la celelalte radiouri care le tin in spate, in caz ca nu stiai. One FM apartine de SBS Broadcast adica Kiss, Magic, One, iar Vibe FM apartine de Lagardere adica Europa FM, 21, Vibe. Radiorile comerciale din trust le tin pe astea dance.
Sper ca m-am facut inteles acum si ca ai priceput cam care-i treaba cu piesele alea la noi in playlist. Oricum, ca sa te linistesc, ca si playlister am mai scos cateva din ele, asta pentru ca daca le scot pe toate, declar condamnarea la moarte a postului. Te asigur ca si noi am vrea sa fie altfel, poate chiar mai mult, insa piata nu ne permite. Trebuie sa traim si noi din ceva, nu numai din placere.

PS. C FM mai nou nu mai vine de la Club FM ci de la Constanta FM.

Bafta!

Edited by DJ MOraleSs, 15 May 2010 - 14:19.


#42
ionut99

ionut99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 05.10.2008
Aveti legatura cu Ctv sau potrivire de nume?

#43
ionut_y

ionut_y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.06.2005

View PostDJ MOraleSs, on 15th May 2010, 15:11, said:

Ionut, treaba sta in felul urmator. Piesele alea nu ruleaza de cateva zile, ci sunt in playlist cam de prin decembrie 2009
...........
Bafta!

SALUT,da ai dreptate,stiam de cine apartin ONE si VIBE,ba chiar ONE a trecut acum 1 an de la club radio la dance deoarece nu dadea randament,a fost suparare mare intre ascultatori...
Ok,atunci succes :).

#44
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View Postionut99, on 16th May 2010, 02:25, said:

Aveti legatura cu Ctv sau potrivire de nume?

Nu avem legatura cu CTV. Este doar o coincidenta :)


Multumim ionut_y pentru intelegere ;)

#45
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Intrebare: cumva ati schimbat locatia de emisie?

#46
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View Postchatnoir401, on 17th May 2010, 08:44, said:

Intrebare: cumva ati schimbat locatia de emisie?
Pai depinde ce locatie stii sau stiai tu. Eu stiu ca este de multa vreme pe blocul acela rotund de langa Plaja Modern unde este amplasat si emitatorul Europa FM.

Edited by DJ MOraleSs, 17 May 2010 - 10:36.


#47
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Era pe un bloc de vis-a-vis de acela rotund. Numai ca asta iarna am vazut ca pe pilonul respectiv mai era un singur dipol.

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Europa FM nu mai emite de pe acel bloc, a fost mutata impreuna cu 21 pe un cos de fum al CET.

#49
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostNeaceasca85, on 17th May 2010, 12:38, said:

Europa FM nu mai emite de pe acel bloc, a fost mutata impreuna cu 21 pe un cos de fum al CET.
Dar a ramas doar vechea antena.

#50
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View PostNeaceasca85, on 17th May 2010, 12:38, said:

Europa FM nu mai emite de pe acel bloc, a fost mutata impreuna cu 21 pe un cos de fum al CET.
Gresit! Europa FM are locatia pe blocul rotund. Ultima oara am fost la emitator in urma cu o luna cand am schimbat textul pe RDS. La acea locatie mai sunt inca 3 emitatoare functionale, printre care si cel al Europa FM pe care l-am vazut cu ochii mei.
In plus, cand sunt pene de curent, pe langa emitatorul nostru, e afectat si cel al Europa FM. Radio 21 in schimb, functioneaza.

View Postchatnoir401, on 17th May 2010, 12:37, said:

Era pe un bloc de vis-a-vis de acela rotund. Numai ca asta iarna am vazut ca pe pilonul respectiv mai era un singur dipol.
Posibil ca a fost pozitionat acolo candva, insa despre asta nu stiu nimic.

Edited by DJ MOraleSs, 17 May 2010 - 11:55.


#51
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Sa inteleg ca antena C FM a fost pozitionata de la inceput acolo?

#52
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View Postchatnoir401, on 17th May 2010, 13:35, said:

Sa inteleg ca antena C FM a fost pozitionata de la inceput acolo?
Pai dupa cum spuneam, nu prea am de unde sa stiu. Eu ca si tehnician am venit in decembrie 2009. Despre istoricul tehnicului nu stiu mai nimic :)

#53
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
OK, am inteles. In legatura cu EUROPA FM gasesti detalii pe topicul acestuia, din 2008 nu mai emite de pe antena aia.

#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Dar cred ca statia Europei FM a ramas in blocul rotund si transmite de acolo radio-link-ul catre emitatorul de la CET. RDS-ul sigur ca tot de acolo se modifica. Iar la pana de curent in blocul rotund Europa FM ramane cu blank fara RDS.

21 probabil ca e preluat de pe net tot la CET.

Edited by Neaceasca85, 17 May 2010 - 15:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate