Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Am caz bun pentru ANPC(OPC)?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Sa va spun ce am patit :

Am fost la o firma sa-mi fac ochelari si am vrut sa-mi pastrez ramele, doar sa-mi schimb lentilele (ramele sunt f bune si imi plac), toate bune si frumoase, am platit lentilele (care costa destul de mult) ca apoi cand sa ma duc sa mi le monteze, imi spun ca ramele nu sunt bune, ca sunt deformate etc. Am fost altundeva si au zis ca ramele nu au nici o problema, ca se pot monta alte lentile.

Problema e ca m-au pus sa cumpar niste lentile, dar nu mi-au verificat ramele atunci pe moment, ci dupa ce le-am dat la montat. E normal sa ma puna sa-mi cumpar ceva si apoi sa verifice daca-i compatibil? Nu este o lege pentru protectia consumatorului care zice ca nu ai voie sa vinzi un lucru si sa omiti sa zici ca ala nu o sa functioneze in anumite circumstante.

Aia de acolo o zis ca poate sa-mi dea lentilele, dar nu am ce face cu ele, deci nu le-am luat.

Daca exista o lege pentru asta, spune-mi va rog numarul si unde o gasesc. Eu zic ca o sa aiba probleme mari cu ANPC (fostul OPC) pentru smecheria asta.

#2
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
kekeeeee :D long time no see (talk)

on topic: nu merita stresul...

#3
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Poi cum sa nu merite, eu dau bani de pomana si nu-i mai capat inapoi?

#4
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postkeeekeeess, on Feb 18 2008, 17:56, said:

Sa va spun ce am patit :

Am fost la o firma sa-mi fac ochelari si am vrut sa-mi pastrez ramele, doar sa-mi schimb lentilele (ramele sunt f bune si imi plac), toate bune si frumoase, am platit lentilele (care costa destul de mult) ca apoi cand sa ma duc sa mi le monteze, imi spun ca ramele nu sunt bune, ca sunt deformate etc. Am fost altundeva si au zis ca ramele nu au nici o problema, ca se pot monta alte lentile.

Problema e ca m-au pus sa cumpar niste lentile, dar nu mi-au verificat ramele atunci pe moment, ci dupa ce le-am dat la montat. E normal sa ma puna sa-mi cumpar ceva si apoi sa verifice daca-i compatibil? Nu este o lege pentru protectia consumatorului care zice ca nu ai voie sa vinzi un lucru si sa omiti sa zici ca ala nu o sa functioneze in anumite circumstante.

Aia de acolo o zis ca poate sa-mi dea lentilele, dar nu am ce face cu ele, deci nu le-am luat.

Daca exista o lege pentru asta, spune-mi va rog numarul si unde o gasesc. Eu zic ca o sa aiba probleme mari cu ANPC (fostul OPC) pentru smecheria asta.

citez:

Quote

Art. 5

(1) Vanzatorul este obligat sa livreze consumatorului produse care sunt in conformitate cu contractul de vanzare-cumparare.
(2) Se considera ca produsele sunt in conformitate cu contractul de vanzare-cumparare daca:
a) corespund descrierii facute de vanzator si au aceleasi calitati ca si produsele pe care vanzatorul le-a prezentat consumatorului ca mostra sau model;
B) corespund oricarui scop specific solicitat de catre consumator, scop facut cunoscut vanzatorului si acceptat de acesta la incheierea contractului de vanzare-cumparare;
c) corespund scopurilor pentru care sunt utilizate in mod normal produsele de acelasi tip;
d) fiind de acelasi tip, prezinta parametri de calitate si performante normale, la care consumatorul se poate astepta in mod rezonabil, date fiind natura produsului si declaratiile publice privind caracteristicile concrete ale acestuia, facute de vanzator, de producator sau de reprezentantul acestuia, in special prin publicitate sau prin inscriere pe eticheta produsului.

Deci scopul lentilelor era sa fie montate pe rama, fapt pe care tu l-ai specificat vanzatorului si el a acceptat aceasta cerinta. Daorita faptul ca ti-a facut niste lentile care nu se potrivesc ramelor tale, lentilele nu sint conforme cu contractul de vanzare si esti indreptatit la o masura reparatorie :

Quote

Art. 10
In cazul lipsei conformitatii, consumatorul are dreptul sa i se aduca produsele la conformitate, fara plata, prin reparare sau inlocuire, in functie de optiunea consumatorului, conform art. 11, sau sa beneficieze de reducerea corespunzatoare a pretului ori de rezolutiunea contractului privind acele produse, in conditiile art. 13 si 14.

Legea aici : http://www.dreptonli..._produselor.php

Edited by renderman, 19 February 2008 - 00:50.


#5
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Mersi. Asta cautam  :lol:

#6
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
B) corespund oricarui scop specific solicitat de catre consumator, scop facut cunoscut vanzatorului si acceptat de acesta la incheierea contractului de vanzare-cumparare;



Interpretati gresit.
Asta se aplica daca ii dadea lentile de alt gen.
Vanzatorul nu e obligat savada daca sunt compatibile.
Pur si simplu i-s cerut niste lentile pt ochelari(de genul cum i-au fost aratate), iar vanzatorul l-a servit.
Pun pariu ca la prima vedere lentilele sunt identice cu cele care se potrivesc la ochelarii lui  keekees.

#7
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Am primit banii inapoi de la patroana, no questions asked.

Eu am cerut lentile care sa mearga pe ramele alea si eu mi-au adus lentile care nu merg pe ele.

Puteti inchide topicu  :lol:

#8
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Ai vazut ca s-a rezolvat si fara OPC? :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate