Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Tremurul mainilor

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006

 ionutz78, on Nov 25 2008, 20:24, said:

Da' un medic te-a consultat? Tot timpul ai tremorul asta sau apare/accentueaza in anumite situatii? Ai slabit in greutate in ultimul timp?

Las-o mai usor cu pepsi , si eu patesc asa cateodata de la consumul unei cantitati mari de cofeina.

apare tot timpul

in plus imi afecteaza si viata sexuala putin :P , daca ma sprijin in mana incep sa tremur tot :))))

p.s funny , nu :-s ?

#38
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
E normal... nu te mai agita atât! Ești cam ipohondru!

Magneziu iei?

Edited by ripper, 25 November 2008 - 20:42.


#39
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
Nu.. dar parca am luat mai de mult , parca pt stres (sau ma insel ? )

Da sunt agitat , dar nu stiu cum sa fac sa nu mai fiu :( .

mi-a mai zis un dr sa nu ma mai enevez din orice , pt ca acum un an aveam probleme cu inima pe fiecare zi nu mai puteam sa respir cica datorita nervilor .

Edited by pimpey, 25 November 2008 - 21:16.


#40
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Păi fă bine și ia și lasă prostiile că ești tânăr și n-ai nimic!

#41
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Cum naiba sa nu aibe nimic? Eu mi-am dat seama de ce tremur(tremur cand sunt stresat), dar nu mi s-a gasit nimic in urma analizelor efectuate. Dar trebuie sa existe ceva care sa ma ajute sa nu tremur ca imi afecteaza munca(viata sexuala inca nu - asta mai lipsea), dar am nevoie de precizie mare la maini. Dupa sesiune o sa reiau toate analizele si poate reuseste vreun medic sa ma ajute cumva ca nu mai suport sa-mi pun cu dificultate pasta de dinti pe periuta. :cursing:

#42
paperkite

paperkite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.06.2006
Raspund si eu cam tarziu, dar poate e util cuiva.

Si eu am asta din cand in cand, de cand ma stiu.
Am observat ca e legat un pic si de o stare de hiperactivitate nervoasa. Calciul intervine in transmiterea impulsurilor nervoase deci imi pare ca scaderea lui ar putea fi problema. La 17 ani inca mai cresti si calciul iti este necesar si la oase.
As zice sa reduci stimulentele gen cola, ceai, cafea, tigari alcool, sex etc. sa consumi alimente bogate in magneziu (verdeturi, fructe, legume + apa Biborteni - are Mg) si calciu (lactate) iar pe de alta sa moderezi efortul fizic.
Sa observi cand esti prea agitat si sa te calmezi. Exista cateva tehinici de relaxare care ajuta. Eu ma intind pe pat sau fotoliu cu mainile pe langa corp, cu ochii inchisi si caut sa imi simt corpul ca de plumb (muschii se relaxeaza) apoi sa-mi alung toate gandurile ce nu-mi dau pace (mai putina activitate nervoasa), eventual inlocuindu-le cu ganduri despre ipostaze relaxante (plaja, iarba verde etc) si stau asa vreo 5-10 minute. Ar fi bine sa nu adormi, ca sa poti folosi metoda si cand nu dispui de timp de somn.

Cand te vei ridica nu sari ca ars, ia-o usor. Apoi fa testul cu stiloul sau foaia de hartie si vezi daca mai tremuri...

Deci Take it easy!  :peacefingers::-)

#43
irymad

irymad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.09.2007
Salutare.


Am 29 de ani, nu beau alcool, cafea, nu fumez,

In perioada aceasta am un tremur al degetului mare de la mana stanga. Acum 1 an mi se zbatea un  muschi la nivelul obrazului imediat sub ochi iar acum 2 ani imi tremura degetul mic de la picior.  Parca e ceva ciclic...iau tratamentul cu Magneziu+ B6 si Calciu ...trece o problema (de ex tremuratul degetului mic de la picior) si dupa un timp de jumatate de an  sau 1 an incepe sa imi tremure degetul mare de la mana stanga, de exemplu.

Oare ce se intampla ?

Am fost la medic si pe baza rezultatului analizelor la sange si mi s-a recomandat calciu, magneziu + vitamina B6.  

Diagnosticul... nivel scazut al magneziului, stress-ul si spasmofilia care mi-a fost diagnosticata cand eram copil. Pe langa tremuratul degetelor printre simptome se mai afla si tresariri in somn (am observat ca am aceste tresariri numai cand visez ca alunec si cad). Aceste tresariri pur si simplu ma zguduie in pat ca si cum as fi cazut real.

Ma bate gandul sa imi fac un RMN dar nu stiu daca va fi de ajutor aceasta investigatie mai ales ca pretul nu e deloc neglijabil si nu este decontat de CAS.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate