Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Tremurul mainilor

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 27.11.2007

View Postantigen, on Mar 10 2008, 00:25, said:

dar cea mai tare ipoteza mi s-a parut cea de pe Wikipedia, conform careia "the brain misinterprets relaxation as the sleeping primate falling out of a tree"  :w00t: . Deci tot animalul din noi e de vina.


asta chiar e tare   :D

#20
koste

koste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.01.2008

View Postshadowgign, on Mar 9 2008, 21:10, said:

acum 2 seri pana sa adorm complet (eram in faza dintre trez si adormire)  am tresarit. mi s'a mai intamplat si acum 2 sapt.  ce inseamna asta?  aceste tresariri nu au venit asa din senin. prima oara m'am speriat de un caine care mi'a sarit in fata si a doua oara era sa cad intr'o groapa.  acum ma bufneste rasul cand ma gandesc insa am inteles ca tine de spasmofilie ?  <_<


Nu e spasmofilie, oricine a avut asemenea tresariri! E posibil ca ultima perioada sa fi fost putin mai agitata, cu mai putin somn, cu o imunitate mai scazuta, asa ca stai linistit. Daca ti se mai intampla si alte "ciudatenii" atunci e bine sa consulti un medic.

#21
eoz

eoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2008

View PostTaleniekov, on Mar 9 2008, 19:02, said:

eu nu inteleg ceva , tu iei mirapexim si di ncate stiu eu ala se da numa pt bolnavii de parkinson , tu ai sau nu ai parkinson?
Efecte secundare are acest mirapexim?


nu styu de ce te intereseaza daca am sau nu, . Caile medicinii sunt mai complicate si nu se reduc la ,,a avea sau a nu avea,,


si nu ,nu are efecte secundare mirapexim, altfel nu-l foloseam

#22
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Sa nu mai deschid alt topic, are legatura cu tremuratul: mi se intampla mai rar (dar azi dimineata mi s-a intamplat din nou) sa tremur din tot corpul de frig...deci in casa zapuseala si pe mine sa ma ia frisoane de parca eram dezbracat la Polu' Nord :death:
Acest tremurat tine cateva minute maxim, nu e foarte pronuntat dar se face pielea de gaina si tremur de frig cand e cald... :huh:
Ati mai auzit de asa ceva? :fear:
Multumesc!

#23
eoz

eoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2008

View Postkappa_man84, on Mar 11 2008, 14:40, said:

Sa nu mai deschid alt topic, are legatura cu tremuratul: mi se intampla mai rar (dar azi dimineata mi s-a intamplat din nou) sa tremur din tot corpul de frig...deci in casa zapuseala si pe mine sa ma ia frisoane de parca eram dezbracat la Polu' Nord :death:
Acest tremurat tine cateva minute maxim, nu e foarte pronuntat dar se face pielea de gaina si tremur de frig cand e cald... :huh:
Ati mai auzit de asa ceva? :fear:
Multumesc!
Dimineata, dupa ce te trezesti e normal sa ti se para ca e frig- Asta cateva min dureaza-
oricum cel mai bine ar fi sa meri la medicul de familie

#24
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Posteoz, on Mar 11 2008, 16:35, said:

Dimineata, dupa ce te trezesti e normal sa ti se para ca e frig- Asta cateva min dureaza-
oricum cel mai bine ar fi sa meri la medicul de familie

nu se intampla numai dimineata, asa s-a intamplat azi... :fear:

#25
eoz

eoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2008

View Postkappa_man84, on Mar 11 2008, 16:47, said:

nu se intampla numai dimineata, asa s-a intamplat azi... :fear:
cel mai indicat ar fi sa consulti medicul de familie



apropo sa-mi zici si mie cea fost
Bafta!

Edited by adadoi, 12 March 2008 - 09:04.


#26
IntrusioN

IntrusioN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2008

View Postslimewire, on Feb 18 2008, 15:06, said:

De ceva timp incoace ma confruntcu o problema care incepe sa ma exaspereze. Imi tremura mainile si nu stiu de ce, sunt eu putin mai emotiv de felulmeu dar imi tremura o foaie, un creion daca-l tin de mai sus tremura . Nu stiu daca chiar e adevarat sau nu dar parca tot mai tare imi tremura .


La emotii imi tremura mai tare . degetele imi tremura cel mai tare si e obsevabil :( Nu e deloc o situatie placuta cand te roaga cineva sa-i dai o foaie sau orice alt obicet si iti jaoca in mana ...
Sunt inalt si destul de slab , m-am gandit ca ar putea fi o problema de forta in maini dar nu cred ca asta e problema. Cu mainile ep roblema mare, in rest dupa un meci de fotbal cand is obosit imi tremura incet membrele, bratele si picioarele. Am anumite poztii in care nu imi tremura dar daca dupa un meci de fotbal stau pe un scaun  si nu sprinjin picorul pe toata talpa ci numai pe varf tremura destul de tare.
Ce imi recomandati? Mi-a zis cineva sa iau magneziu dar ma confrunt cu aceasta problema de cativa ani buni. Daca stit cumva si cauze, de ce imi tremura mainile si la oboseala membrele va rog ajutati-ma si postati.

Merci anticipat

Sa stii ca la mine e aceeasi probleme ,numai ca eu nu fac sport ,dar observ cind tin un stilou in mina de virf imi tremura mina mai tare anume cind concentrezi mina ea incepe sa trevure mai tare ,nustiu am baut o groaza de medicamente fara folos .nusitu ce sa mai fac ,toti observa lucru ista la mine

#27
dan88

dan88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.06.2005
Parerea mea este ca acest tremur tine de psihic, adica nu ne adaptam rapid stresului cotidian si ducem o viata din ce in ce mai complicata, la care se adauga o alimentatie bogata in produse sintetice.

#28
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 27.11.2007
imi mai tremura si mie degetele. cred ca e din cauza ca imi scrantesc degetele des (desi stiu ca nu e bine imi place. si pe alea de la picoare le scrantesc :D )  s'au   slabit cartilajele. cred.    voi ce spuneti ? :)

Edited by shadowgign, 23 May 2008 - 22:26.


#29
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
presupun c-ai vut sa zic "imi trosnesc", ca altfel te ia lumea drept masochista :)

#30
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 27.11.2007
da mi le trosnesc   ;)

ps: sunt baiat  :D

#31
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Am si eu aceasi problema, imi tremura mainile mai ceva ca la mosnegi plus respectivele tresariri cand ador, numai ca la mine sunt cam la fel ca atunci cand ma sperii de ceva. Am fost pana acum la 3 neurologi, am facut nu stiu cate analize si singura chestie pe care au gasit-o e ca nivelul ceruloplasminei e sub minimul acceptat (minimul e de 20, iar la mine e 16). Am facut tomografie si nu mi-au gasit nimic si medicul vrea sa-mi faca si RMN pe creier sa excluda nu stiu ce (are un nume complicat si nu-l mai tin minte). Deocamdata am intrerupt investigatiile din cauza examenelor, dar dupa ce termin cu nebunia asta o sa ma duc din nou la medic; deocamdata, vazand concluziile provizorii la care au ajuns cei 3 neurologi, singura mea speranta e sa nu se agraveze in timp problema asta, ca de tratat nu prea am ce trata ca nimeni nu-si da seama ce am mai exact.
Si eu imi trosnesc degetele, gatul, picioarele si cam orice incheietura, inclusiv șalele.

#32
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Una din cauze poate fi și epuizarea organismului (sex sălbatec sau masturbare repetată și din cale-afară), pe de alta, o alimentație dezechilibrată pe intervale mari de timp. Atenție ce puneți în talere ca să puteți reechilibra balanța și nici să nu depășiți capacitatea nominală de lucru.  :rolleyes:  

Soluția ar putea fi lucerna și orzul verde, alimentele ce conțin magneziu și B6, calciu (dacă nu vă axați pe lactate, problema calciului s-ar putea rezolva mult mai eficient și fără complicații).

Mișcarea practicată constant, armonizează mult metabolismul calciului, făcînd de multe ori inutile suplimentele  vitaminice de calciu și lactatele pasteurizate.

#33
sk0rpy0n

sk0rpy0n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.01.2006
Tremuratul este ceva ereditar la mine si nu am cautat alta cauza. M-am obisnuit cu el inca din copilarie si tind sa-l controlez uneori. Cand sunt foarte agitat, foarte extenuat fixic sau psihic atunci imi tremura membrele si de multe ori nu am ce face decat sa relaxez acel grup de muschi care-mi creeaza disconfortul.

#34
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View PostMirovaia_Scorb, on Jul 17 2008, 21:11, said:

Soluția ar putea fi lucerna și orzul verde,
Noaa, da' nu ma transform acum in oaie sa ma apuc sa mananc lucerna si trifoi sau orz sau ce mai zici tu acolo....



View Postsk0rpy0n, on Jul 17 2008, 22:35, said:

Tremuratul este ceva ereditar la mine si nu am cautat alta cauza. M-am obisnuit cu el inca din copilarie si tind sa-l controlez uneori. Cand sunt foarte agitat, foarte extenuat fixic sau psihic atunci imi tremura membrele si de multe ori nu am ce face decat sa relaxez acel grup de muschi care-mi creeaza disconfortul.
Fix asa patesc si eu; numai ca acum mi-e aproape imposibil sa fac chestii de finete, cum ar fi insurubat cu surubelnita niste suruburi mici.

#35
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
am o problema aceasta e :

ca tremur nu stiu care-i cauza .

tremura mana , piciorul (daca nu sunt sutinute de ceva)

tremur si eu foarte rau cand e frig .

daca incordez un muschiul de la mana / picior el tremura  .

Cateodata cand beau un pahar de suc imi tremura asa de rau mana incat aproape dau pe mine

Nu e de ras (asta da o sa incepeti sa ma luati la misto) ;)

Nu am mai baut asa de mult pepsi ca inainte(inainte beam cam 2 sticle de 2 L pe zi) , ciocolata inca mananc , dar am o mare problema cu nervii si stresul :(

#36
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postpimpey, on Nov 25 2008, 19:55, said:

Nu am mai baut asa de mult pepsi ca inainte(inainte beam cam 2 sticle de 2 L pe zi) , ciocolata inca mananc , dar am o mare problema cu nervii si stresul :(

Da' un medic te-a consultat? Tot timpul ai tremorul asta sau apare/accentueaza in anumite situatii? Ai slabit in greutate in ultimul timp?

Las-o mai usor cu pepsi , si eu patesc asa cateodata de la consumul unei cantitati mari de cofeina.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate