Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Tremurul mainilor

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
slimewire

slimewire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.08.2007
De ceva timp incoace ma confruntcu o problema care incepe sa ma exaspereze. Imi tremura mainile si nu stiu de ce, sunt eu putin mai emotiv de felulmeu dar imi tremura o foaie, un creion daca-l tin de mai sus tremura . Nu stiu daca chiar e adevarat sau nu dar parca tot mai tare imi tremura .


La emotii imi tremura mai tare . degetele imi tremura cel mai tare si e obsevabil :( Nu e deloc o situatie placuta cand te roaga cineva sa-i dai o foaie sau orice alt obicet si iti jaoca in mana ...
Sunt inalt si destul de slab , m-am gandit ca ar putea fi o problema de forta in maini dar nu cred ca asta e problema. Cu mainile ep roblema mare, in rest dupa un meci de fotbal cand is obosit imi tremura incet membrele, bratele si picioarele. Am anumite poztii in care nu imi tremura dar daca dupa un meci de fotbal stau pe un scaun  si nu sprinjin picorul pe toata talpa ci numai pe varf tremura destul de tare.
Ce imi recomandati? Mi-a zis cineva sa iau magneziu dar ma confrunt cu aceasta problema de cativa ani buni. Daca stit cumva si cauze, de ce imi tremura mainile si la oboseala membrele va rog ajutati-ma si postati.

Merci anticipat

#2
stf_fane

stf_fane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.07.2007
la oboseala e normal sa tremuri, parerea mea. nu degeaba ii zice febra musculara. daca nu esti sportiv si doar joci fotbal ocazional crede-ma ca e absolut normal. tremuratul mainilor poate fi de la o lipsa de calciu.

cel mai bine pt tine ar fi daca ai merge la medicul de familie, ii spui ce te deranjeaza si o/il intrebi ce e de facut. probabil va trebui sa faci niste analize (sange, sumar de urina), poate un control la un neurolog. daca problema persista de ceva timp si este deranjanta pt tine nu mai sta si nu lua magneziu sau mai stiu eu ce doar pt ca asa a luat badea gheorghe sau mai stiu eu cine  :rolleyes:

oricum niste analize amanuntite din cand in cand nu strica nimanui.

Edited by stf_fane, 18 February 2008 - 18:52.


#3
slimewire

slimewire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.08.2007

 stf_fane, on Feb 18 2008, 19:51, said:

la oboseala e normal sa tremuri, parerea mea. nu degeaba ii zice febra musculara. daca nu esti sportiv si doar joci fotbal ocazional crede-ma ca e absolut normal. tremuratul mainilor poate fi de la o lipsa de calciu.

cel mai bine pt tine ar fi daca ai merge la medicul de familie, ii spui ce te deranjeaza si o/il intrebi ce e de facut. probabil va trebui sa faci niste analize (sange, sumar de urina), poate un control la un neurolog. daca problema persista de ceva timp si este deranjanta pt tine nu mai sta si nu lua magneziu sau mai stiu eu ce doar pt ca asa a luat badea gheorghe sau mai stiu eu cine  :rolleyes:

oricum niste analize amanuntite din cand in cand nu strica nimanui.

Chestia comica e ca mama mea e chiar neurolog. Zice ca nu e nimic de facut ca asta nu se poatre trata.... Ea are asa o atitudine mai delasatoare cand vine vorba de sanatate, "a lasa n-ai nimic" de aceea intreb aici... Da nu fac fotbal de performanta sa zicem ca dupa efort e normal dar altfel fara sa fac efort sau sa fiu obosit de ce tremura? Calciu , am notat ms :), altceva mai stiti?

#4
slimewire

slimewire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.08.2007
Am inteles ca exista ceva medicamente pt asa ceva , dar nu au efect pe termen lung, te ajuta atata timp cat le iei si atat. Nu vrea maica-mea sa ma lase sa iau zice ca inca nici major nu sunt si zice sa nu incep cu medicamente. Stie cineva despre ce medicamnt este vorba si daca are reactii secundare sau ii numa o vrajala a lui maica-mea.

#5
MidnightGirl

MidnightGirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.02.2008
Daca sunteti mai in varsta, cred ca e parkinson :w00t:

#6
slimewire

slimewire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.08.2007

 MidnightGirl, on Feb 18 2008, 21:25, said:

Daca sunteti mai in varsta, cred ca e parkinson :w00t:

Mai invarsta ca tine poate, am 17 ani :P

#7
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
S-ar putea să te ajute un Magneziu+B6 (vezi că este și românesc, nu tre' să dai banii neapărat pe "MagneB6" străinez). Mie mi-a fost prescris pentru "spasmofilie", dar simptomele mele erau că tresăream brusc din faza de adormire (uneori chiar de mai multe ori în aceeași seară). Și mineralu' ăla plus vitamina aia au ajutat simțitor.

#8
slimewire

slimewire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.08.2007

 donjoe, on Feb 18 2008, 21:51, said:

S-ar putea să te ajute un Magneziu+B6 (vezi că este și românesc, nu tre' să dai banii neapărat pe "MagneB6" străinez). Mie mi-a fost prescris pentru "spasmofilie", dar simptomele mele erau că tresăream brusc din faza de adormire (uneori chiar de mai multe ori în aceeași seară). Și mineralu' ăla plus vitamina aia au ajutat simțitor.

Ms

#9
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 donjoe, on Feb 18 2008, 20:51, said:

S-ar putea să te ajute un Magneziu+B6 (vezi că este și românesc, nu tre' să dai banii neapărat pe "MagneB6" străinez). Mie mi-a fost prescris pentru "spasmofilie", dar simptomele mele erau că tresăream brusc din faza de adormire (uneori chiar de mai multe ori în aceeași seară). Și mineralu' ăla plus vitamina aia au ajutat simțitor.


Am descoperit din greseala acest topic. Ma intereseaza daca exista vreo asociere intre tremurul mainilor si acele tresariri repetate din faza de adormire.

#10
eoz

eoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2008
Parkinsons sigur nu ai
S-ar putea sa fie niste dereglari date de tiroida
Eu am de foarte mult timp acest tremor, pentru diminuarea lor iau mirapexim- care se da numai cu reteta si e f. scump daca nu esti bolnav de parkinsons -400Roni. Doar pt bolnavii de Parkinsons e gratuit
Oricum bine este sa iti faci in primul rand niste analize la sange, acolo se vede cel mai bine
Asa ca nu mai sta pe ganduri ,  ;)

Edited by mianna, 04 March 2008 - 14:46.


#11
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 eoz, on Mar 3 2008, 13:37, said:

Parkinsons sigur nu ai
S-ar putea sa fie niste dereglari date de tiroida
Eu am de foarte mult timp acest tremor, pentru diminuarea lor iau mirapexim- care se da numai cu reteta si e f. scump daca nu esti bolnav de parkinsons -400Roni. Doar pt bolnavii de Parkinsons e gratuit
Oricum bine este sa iti faci in primul rand niste analize la sange, acolo se vede cel mai bine
Asa ca nu mai sta pe ganduri ,  ;)


1. Acest post mi se adreseaza mie cumva?? :w00t:
2. De unde pana unde se prescriu medicamente aici?
3. Eu am intrebat despre posibila legatura intre... n-am venit sa spun ca sufar de asta si nici sa intreb ce sa fac...

Edited by mianna, 04 March 2008 - 14:45.


#12
eoz

eoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2008

 Bebeluska, on Mar 3 2008, 14:37, said:

1. Acest post mi se adreseaza mie cumva?? :w00t:
2. De unde pana unde se prescriu medicamente aici?
3. Eu am intrebat despre posibila legatura intre... n-am venit sa spun ca sufar de asta si nici sa intreb ce sa fac...

Imi pare rau pentru neintelegeri :huh: , am postat numa ca titlu informativ, oricum medicamentele se dau pe reteta

Edited by mianna, 04 March 2008 - 14:45.
tot ce scrii cu caps se sterge


#13
eoz

eoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2008

 eoz, on Mar 4 2008, 13:20, said:

Imi pare rau pentru neintelegeri :huh: , am postat numa ca titlu informativ, oricum medicamentele se dau pe reteta
Postul  era  pentru  slimewire

#14
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008

 eoz, on Mar 4 2008, 16:18, said:

Postul  era  pentru  slimewire
eu nu inteleg ceva , tu iei mirapexim si di ncate stiu eu ala se da numa pt bolnavii de parkinson , tu ai sau nu ai parkinson?
Efecte secundare are acest mirapexim?

#15
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 27.11.2007

 Bebeluska, on Mar 3 2008, 13:25, said:

acele tresariri repetate din faza de adormire.


acum 2 seri pana sa adorm complet (eram in faza dintre trez si adormire)  am tresarit. mi s'a mai intamplat si acum 2 sapt.  ce inseamna asta?  aceste tresariri nu au venit asa din senin. prima oara m'am speriat de un caine care mi'a sarit in fata si a doua oara era sa cad intr'o groapa.  acum ma bufneste rasul cand ma gandesc insa am inteles ca tine de spasmofilie ?  <_<

Edited by shadowgign, 09 March 2008 - 21:39.


#16
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008

 shadowgign, on Mar 9 2008, 21:10, said:

acum 2 seri pana sa adorm complet (eram in faza dintre trez si adormire)  am tresarit. mi s'a mai intamplat si acum 2 sapt.  ce inseamna asta?  aceste tresariri nu au venit asa din senin. prima oara m'am speriat de un caine care mi'a sarit in fata si a doua oara era sa cad intr'o groapa.  acum ma bufneste rasul cand ma gandesc insa am inteles ca tine de spasmofilie ?  <_<

Asta se intampla la multa lume, eu am o pasiune pentru sport de multe ori ma trezesc asa tresarind ca am primit o minge in fata :lol: nu cred ca e nimic alarmant

#17
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 shadowgign, on Mar 9 2008, 21:10, said:

acum 2 seri pana sa adorm complet (eram in faza dintre trez si adormire)  am tresarit. mi s'a mai intamplat si acum 2 sapt.  ce inseamna asta?  aceste tresariri nu au venit asa din senin. prima oara m'am speriat de un caine care mi'a sarit in fata si a doua oara era sa cad intr'o groapa.  acum ma bufneste rasul cand ma gandesc insa am inteles ca tine de spasmofilie ?  <_<

Tresarirea aceea se numeste "mioclonie hipnagogica". Am gasit niste informatii despre asta aici, aici si  aici. In esenta nu se prea cunoaste cauza, dar cea mai tare ipoteza mi s-a parut cea de pe Wikipedia, conform careia "the brain misinterprets relaxation as the sleeping primate falling out of a tree"  :w00t: . Deci tot animalul din noi e de vina.

#18
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007

 shadowgign, on Mar 9 2008, 21:10, said:

am inteles ca tine de spasmofilie ?  <_<
si eu am auzit ca tine de spasmofilie
chiar am o prietena pe care intr-o excursie la munte a apucat-o o criza de asta erau foarte dese tresaririle. si mie mi se intampla rar asa ceva.

lipsa de calciu nu stiu.

Edited by mianna, 10 March 2008 - 08:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate