Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Pasta Electroconductoare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
soxvirus

soxvirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 09.12.2003
Am si eu nevoie de niste pasta electroconductoare ca sa undesc niste punti la un procesor.
Stie cineva unde asi putea gasi prin Bucuresti?
Thx.

#2
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004

soxvirus, on Sep 14 2004, 16:31, said:

Am si eu nevoie de niste pasta electroconductoare ca sa undesc niste punti la un procesor.
Stie cineva unde asi putea gasi prin Bucuresti?
Thx.

<{POST_SNAPBACK}>

Poti comanda pe net de la telezimex. Au ceva pasta pe baza de argint , se unge ca lacul de unghii si urma ramasa are rezistenta aproape zero.

#3
soxvirus

soxvirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 09.12.2003
Da, dar la telezimex e cam scumpa ( 600k).
Pe mine ma intereseaza ceva mai iefin.
Poate stie cineva o solutie mai accesibila (nu neaparat pe baza de argint).


Thx anyway.

#4
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Cauta la practiker. Am vazut niste tuburi cu pasta electroconductoare.

#5
soxvirus

soxvirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 09.12.2003
O sa caut. Mersi.

#6
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Aveti cumva idie de o pasta electroconductoare care sa reziste la motorina si la frecare ca am probleme cu sonda de motorina din rezervor ,sa exfoliat cablajul.

#7
soxvirus

soxvirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 09.12.2003
Cu Arctic Silver n-ar putea merge? Ca stiam ca asta pe langa proprietatile termo-conductoare, conduce si curentul electric.

#8
CrisGo

CrisGo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 27.08.2004
Pasta electroconductoare pe baza de argint se gaseste la magazine cu componente auto; cumparat si testat iarna trecuta pentru grila dezaburire de la luneta. It works... :coolspeak:
120 mii facuta de sirbi, ~500 mii Bison. Eu am folosit d-aia ieftina.

Edited by crisgo, 17 September 2004 - 08:05.


#9
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Am auzit de pasta conductoare folosita la parbrize pt refacerea rezistentei , dar nu cred ca este pe baza de argint , fiindca trebuie sa aiba o rezistenta mai marisoara decat un simplu conductor (ca poate altfel ar lua foc parbrizu' ).
In schimb am auzit ca e foarte buna si la refacerea butoanelor de la telecomenzi , se sterge mai greu decat alte substante cu acelasi rol.
De aceea ma intereseaza si pe mine sa stiu cum se numeste ca sa stiu cum sa caut. Deci care e denumirea dupa care sa ma orientez ?

#10
soxvirus

soxvirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 09.12.2003

crisgo, on Sep 17 2004, 09:03, said:

Pasta electroconductoare pe baza de argint se gaseste la magazine cu componente auto; cumparat si testat iarna trecuta pentru grila dezaburire de la luneta. It works... :coolspeak:
120 mii facuta de sirbi, ~500 mii Bison. Eu am folosit d-aia ieftina.

<{POST_SNAPBACK}>



Zi-mi si mie un magazin unde pot sa gasesc pasta d-aia ieftina facuta de sirbi. Am cautat pe la majoritatea magazinelor auto din drumu taberei si militari si n-am gasit.

D-aia bison am gasit la practiker dar era 700mii (f. scumpa).

#11
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005
Pe unde stiti ca s-ar mai gasi ceva pasta de asta? Si ieftina daca s-ar putea :D

#12
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Salut,

Tastatura mea favorita are o mica buba si vreau sa o repar: mi s-a intrerupt un traseu.
Am auzit ca exista vopsea care conduce curentul electric - dar nu stiu unde as putea gasi.
Pentru un traseu facut pe suport plastic subtire, ce alte solutii mai recomadati? (traseul e scurt, are maximum 2 cm).

Thanks!

#13
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Cauta Loctite Circuit+ .
Attached File  cap_1406smt14.jpg   30.62K   338 downloads
Nu stiu unde s-ar putea gasi in Londra. :D

#14
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.09.2007
Sanatate! Sunt curios daca exista o pasta electroconductoare care se usuca si nu "arde". Vreau sa repar circuitul unei tastaturi ca s-a gandit prietena si a ajuns la concluzia ca da bine niste iaurt pe niste butoane. Pasta nu trebuie sa arda ca trebuie intinsa pe o folie de plastic care a corodat si a intrerupt circuitul. Nu-mi mai merg tastele numerice (din dreapta) si alea directionale (sagetile), page down/up si END.
M-am gandit initial la un staniol limit cu superglue dar lipiciul ala arde si e destul de complicata o asemenea interventie. Imi place tastatura asta (logitech g11) si nu-mi permit alta. Va rog sa ma ajutati daca cunoasteti o asemenea "substanta minune"
Cu stima,
Cosmin

#15
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Exista o pasta cu argint pentru reparatia rezistentei de incalzire a lunetei automobilelor,o gasiti la magazinele de piese auto.

#16
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.09.2007
Si este buna? Adica am si o pasta termoconductoare cu care ung procesoru si care dupa spusele companiei are argint mult in ea (arctic Silver 5) dar aia nu se usuca, e vascoasa si s-ar lipi peste tot. Daca e buna si lasa un strat suficient pentru a completa un circuit si asta fara sa arda nailonul ala merita incercat.
LE: Se poate un nume/firma pentru solutia aia? MAi exista alternative?

Edited by cosmineus, 15 October 2009 - 12:49.


#17
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
AS5 este pasta termoconductoare.
Desi este pe baza de argint nu este conductiva.
Foloseste asa ceva:
Attached File  Loctite.jpg   22.75K   308 downloads

#18
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.09.2007
Stiu ca este termo si nu electroconductoare. Am vrut s-o dau ca exemplu pentru calitatea ei fizica care nu satisface acest proiect. Pasta recomandata de dvs este buna? Nu se intinde/arde etc? Cred ca "dâra" lasata trebuie sa fie si putin elastica nu casanta deoarece cred ca cedeaza la apasari multiple pe nailonul ala.
LE: Aia nu cumva se usuca prin caldura? Eu tre s-o pun pe un nailon

Edited by cosmineus, 15 October 2009 - 12:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate