Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Garmin nuvi 250w

- - - - -
  • Please log in to reply
332 replies to this topic

#1
leewu

leewu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.10.2007
Salut,

As vrea sa cumpar un GPS si pentru ca sunt novice in ceea ce priveste aceste aparate (ce face ca unul sa fie mai bun decat altul, etc) as vrea sfatul vostru. Sunt din Iasi si in mare am sa-l folosesc prin oras sau in zona Moldovei, mai rar prin restul tarii sau in afara. Sunt pregatit sa dau undeva in jur de 1000 lei pe un GPS + harti Romania. Am auzit despre Garmin ca ar fi o firma buna si am gasit un nuvi 250w la 900 lei http://caraudiomag.ro/421/1772. As vrea sa stiu daca aparatul e bun si daca-si merita pretul? In pretul de 900 lei este inclus si ROAD 2006. Este bun soft-ul? Orasele sunt detaliate, sau sunt doar la nivel de DN? Nu sunt blocat pe Garmin, asa ca daca in jur de 1000 lei credeti ca altceva merita mai mult, va rog sa-mi ziceti.


Va multumesc,

#2
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 leewu, on Feb 18 2008, 09:44, said:

Salut,
As vrea sa cumpar un GPS si pentru ca sunt novice in ceea ce priveste aceste aparate (ce face ca unul sa fie mai bun decat altul, etc) as vrea sfatul vostru. Sunt din Iasi si in mare am sa-l folosesc prin oras sau in zona Moldovei, mai rar prin restul tarii sau in afara. Sunt pregatit sa dau undeva in jur de 1000 lei pe un GPS + harti Romania. Am auzit despre Garmin ca ar fi o firma buna si am gasit un nuvi 250w la 900 lei http://caraudiomag.ro/421/1772. As vrea sa stiu daca aparatul e bun si daca-si merita pretul? In pretul de 900 lei este inclus si ROAD 2006. Este bun soft-ul? Orasele sunt detaliate, sau sunt doar la nivel de DN? Nu sunt blocat pe Garmin, asa ca daca in jur de 1000 lei credeti ca altceva merita mai mult, va rog sa-mi ziceti.
Va multumesc,
Personal ti-l recomand...
Daca il comanzi la adresa indicata verifica daca are City Navigator Europe NT 2008 (aka v10). Pe site-ul lor apare v9.
Road-ul il poti verifica daca te satisface la www.romaniadigitala.ro -sectiunea demo.
De ce este un aparat mai bun decat altul - e o discutie care se poate intinde pe pagini intregi - daca ai nevoie doar de un GPS bun fara tot felul de gadgeturi 250W este foarte OK.
Te poti orienta si spre alte produse din gama NUVI - uitat-te pe site-ul oficial al importatorului in Ro

#3
leewu

leewu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.10.2007
Multumesc mult de raspuns. Vreau doar un GPS care sa ma duc din pct-ul A in pct-ul B fara problema de semnal, reinitializare, sau sa-mi arate drumuri care nu exista.

De altfel, as dori sa aflu, daca este posibil, daca se poate face update la soft, etc la acest GPS? De ex. el vine cu ROAD 2006 si Citi Navigator v.9. De ex., dupa cum zicea si-n postul de mai sus, a aprut v.10; se poate face update de la v.9 la v.10? Cand apare o versiune mai noua la ROAD 2006, se poate face update la aceea versiune de la ceea ce am eu acum?

#4
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 leewu, on Feb 18 2008, 12:24, said:

Multumesc mult de raspuns. Vreau doar un GPS care sa ma duc din pct-ul A in pct-ul B fara problema de semnal, reinitializare, sau sa-mi arate drumuri care nu exista.
De altfel, as dori sa aflu, daca este posibil, daca se poate face update la soft, etc la acest GPS? De ex. el vine cu ROAD 2006 si Citi Navigator v.9. De ex., dupa cum zicea si-n postul de mai sus, a aprut v.10; se poate face update de la v.9 la v.10? Cand apare o versiune mai noua la ROAD 2006, se poate face update la aceea versiune de la ceea ce am eu acum?
De putut se poate face dar NU este gratuit decat in cazul in care cumperi un anumit tip de licenta...ceea ce va creste pretul aparatului (informatie valabila ptr Road)
Te-am sfatuit sa intrebi la furnizorul pe care il aveai in vedere ptr ca in principiu acum ar trebui sa se vanda acel aparat direct cu CNE NT v10 (asa cum este pe site-ul importatorului oficial) nu cu v9.

#5
leewu

leewu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.10.2007
Da, in momentul in care am sa ma hotarasc ce aparat voi cumpara, ma voi interesa de soft. Acum, doar vroiam sa stiu in general daca se poate face update. Inca nu sunt convins daca acest garmin este ceea mai buna solutie. Ma uitam si la un mio c720. Chiar daca este peste 1000 de lei, cat eram eu pregatit sa platesc initial, dar daca merit, 200 de lei in plus nu-s un capat de tara.

#6
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 leewu, on Feb 19 2008, 10:42, said:

Da, in momentul in care am sa ma hotarasc ce aparat voi cumpara, ma voi interesa de soft. Acum, doar vroiam sa stiu in general daca se poate face update. Inca nu sunt convins daca acest garmin este ceea mai buna solutie. Ma uitam si la un mio c720. Chiar daca este peste 1000 de lei, cat eram eu pregatit sa platesc initial, dar daca merit, 200 de lei in plus nu-s un capat de tara.
Ai zis ca vrei un gps bun care sa te duca din a in b...garminul 250w exact asta este...

#7
leewu

leewu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.10.2007
Iti multumesc mult pentru sfat. Incepand sa citesc thread-uri de pe acest forum am vazut ca i-ai ajutat si pe altii asa ca iau in considerare mult parerea ta. Doar atat ca am inceput sa vad post-uri de genul ca soft-ul pe garmin nu are detaliate decat Bucurestiul si Timisoara, cum ca GPS-urile care suporta hartile iGO, mai precis cele din gama Mio (nu ma intereseaza alta firma), ar fi mai ieftine decat Garmin-ul si cum ca si iGO-ul ar fi mai detaliat decat ROAD 2006, cel putin in ceea ce priveste faptul ca are detalii si pentru Iasi/Moldova si restul tarii, etc.

Pe langa asta, 250w pe site-urile unde l-am gasit cu un pret pana-n 900 lei spune ca vine cu ROAD 2006 preinstalat. Pe site-ul de la garmin este optiunea sa-l cumperi cu road 206 preinstalat sau cu road 2006 pe cd (versiune simtitor mai scumpa). Care este diferenta intre cele doua? De ce l-as vrea si pe cd si sa platesc cu vreo 25% mai mult pt. asta? Banuiesc ca la un moment dat se va sterge (din anumite motive) soft-ul de pe gps si atunci va trebui sa-l pun din nou, daca am cd-ul pot sa-l pun, daca am doar varianta cu cel preinstalat... c'est la vie! Deci, in ce caz pot pierde soft-ul de pe el? Cat de des se poate intampla si de ce?

Care gps-uri sunt mai bune (fiabile, usor de lucrat, etc) din pct de vedere al updatarii soft-ului si sa fie in jurul aceluiasi pret. Cat de des apare un update de soft, fie el iGO sau ROAD in Romania?

Si as putea sa continui cu inca 2 pagini de nelamuriri. Stii cum e, odata ce incepi sa te interesezi despre un produs, citesti 10000 de posturi, unde fiecare isi spune parerea lui despre produsul pe care-l detine. Probabil ca cei ce au garmin spun ca garmin-ul e rege, probabil ca cei ce au mio spun ca ala-i mai bun pt ca iGO e mai detaliat si pt ca e mult mai ieftin.

Este adevarat ca vreau un GPS sa ma duca din pct A in pct B fara pierderi de semnal sau re-rutari din 100 in 100 de metri. Dar pt acest lucru, trebuie mai inatai sa ma lamuresc care soft e mai detaliat pt zonele unde am eu nevoie, ROAD sau iGO? Functie de soft voi opta pt. garmin sau mio. Am inteles si din ce ai zis tu si din multe review-uri atat de pe site-uri din tara cat si din strainatate ca 250w nu e rau si e cam de ce am eu nevoie... are un ecran mare si destul de bun si nu pierde semnalul cum intri pe sub un copac sau cum a aprut un norisor desupra masinii, dar, dupa cum am mai zis de vreo 16 ori, probabil ca am eu talentul sa ma repet, nu stiu inca care soft e mai bun. Pana acum, dupa ce am citit, cam multi zic despre ROAD ca-i mai putin, sau chiar mult mai putin, detaliat decat iGO. De asta, in detrimentul unui aparat cu bune performante (garmin), s-ar putea sa ma indrept spre un Mio care la performante putin mai scazute imi ofera harti mai bune.

#8
leewu

leewu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.10.2007
da, am vazut ca tot am folosit iGO mai sus in loc de MioMap. Vroiam sa fac comparatia intre ROAD de la Garmin si MioMap de la Mio. Scuze pt ca tot am zis de iGO, eram blocat pe el.

#9
razvanzz

razvanzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.11.2007
faci confuzii
garmin cu road este foarte detaliat pentru romania
igo=miomap in proportie de vreo 95%, de fapt miomap este derivat din igo

doar pentru navigatie onroad poti sa alegi linistitit intre garmin si "ceva" care foloseste igo/miomap...avantajul garmin ar fi offroad-ul
problema este la acel "ceva", trebuie sa ai grija ce alegi, exista multe variante (printre care si multe chinezarii de 3 lei), mio si altii facand dispozitive bune pentru GPS

daca vrei doar gps atunci ia un pna - garmin sau mio
daca vrei si altceva cumpara un pda...avantaje: pui orice soft de navigatie dorit, diverse softuri, jocuri, etc.

Edited by razvanzz, 19 February 2008 - 14:31.


#10
romytaxy

romytaxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2008
eu am un nuvii 200 e beton semnal excelent fata de multe altele pe care le am avut si instalat pe el road 2006 sa stii ca e o harta destul de exacta nu chiar la nr de casa dar la nivel de strada e ok.dupa cum vezi fac taxi la sv si ma ajuta enorm road 2006 e mult m ai bun ca igo
sau mio map  asta e parerea mea si daca te hotarasti cumparal singurul dezavantaj e ca road 2006 la garmin este f.scump dar sunt alternative si eu la m luat pe al meu din italia sicu road 2006 m a ajutat cineva la un pret super

#11
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006
@leewu

Hai s-o luam pe rand...
Intai...nu o sa-mi expun nici o parere despre Mio/Igo, nici buna, nici rea. Nu le cunosc indeajuns, nu le-am butonat si nu-mi permit sa fac comentarii in cunostinta de cauza.

1. Softul de navigare este una si hartile sunt altceva. In general un soft de navigatie, indiferent de platforma pe care lucreaza, stie sa citeasca harti pentru diverse zone/tari/mari, etc. Diferentele dintre Igo/Mio si Garmin in acest domeniu tin de interfata pe care softul o 'prezinta' utilizatorului. Iar aici parerile sunt impartite. In acelasi timp este important daca softul ruleaza pe un PNA sau pe un PDA - acesta din urma ofera diverse facilitati suplimentare dar intervine sistemul de operare. WM est in principiu OK pe cand WinCe creaza probleme - o sa vezi ca multi utilizatori si-au cumparat aparate ieftine si acum vor sa puna un soft bun pe ele - unii reusesc, altii nu si raman cu niste cutii de plastic.
2. Problema cu detaliile ptr Timisoara/Bucuresti - Garminul are un produs care se numeste City Navigator Europe NT, prezent pe toate GPS-urile din gama NUVI. Acest produs acopera TOATA Europa, excelent la vest de Ungaria, binisor in Ungaria si slab (respectiv drumuri principale, in Romania, Bulgaria, etc). poti vedea acoperirea exacta pe site-ul oficial. Pe de alta parte, gama NUVI se vinde acum in Romania cu harta RoAD 2006 preinstalata, in memoria GPS-ului sau pe card de memorie. Acesta harta, RoAD, este MAI DETALIATA decat harta Romaniei in format Igo/Mio, lucru recunoscut de utlizatori de IGo care au putut face o comparatie intre ele (o poti vedea live pe www.romaniadigitala.ro sectiunea live demo)
3. Diferentele dintre versiunile de RoAD preinstalate si cele full (pe CD) constau in principal in posibilitatea de a avea update-uri gratuite (in cazul versiunii full) fata de cele contra-cost in cazul versiunii preinstalate. Deasemenea, pe CD exista un program excelent (se numeste MapSource) cu care poti face o multime de lucruri pe PC-ul personal (editare POI-uri, rute, etc) pentru a le transfera apoi in GPS.
4. Operatiunea de update...se face suficient de usor pentru orice program, atat pentru partea hard (firmware) cat si ptr soft/harti. Cat de des apar actualizari...aici este greu de raspuns...in principiu sunt update-uri minore de 2-3 ori pe an si una 'majora'. Nu-ti inchipui insa ca apar niste chestii iesite din comun
5. Pretul...in general produsele IGo/Mio sunt mai ieftine decat Garmin, fara sa fie diferente majore (nici nu ar avea cum in lumea de astazi)

Sper ca cele scrise sa-ti foloseasca in luarea deciziei, indiferent care va fi ea.

 romytaxy, on Feb 19 2008, 14:35, said:

eu am un nuvii 200 e beton semnal excelent fata de multe altele pe care le am avut si instalat pe el road 2006 sa stii ca e o harta destul de exacta nu chiar la nr de casa dar la nivel de strada e ok.dupa cum vezi fac taxi la sv si ma ajuta enorm road 2006 e mult m ai bun ca igo
sau mio map  asta e parerea mea si daca te hotarasti cumparal singurul dezavantaj e ca road 2006 la garmin este f.scump dar sunt alternative si eu la m luat pe al meu din italia sicu road 2006 m a ajutat cineva la un pret super
ca sa putem compara, ne spui cat ai dat pe NUVI200 in Italia si cu ce harti era preinstalat?

#12
leewu

leewu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.10.2007
Va multumesc pentru raspunsuri. Foarte detaliate, in sfarsit incep sa inteleg si eu ce si cum. Inca odata va multumesc pentru timpul pus in aceste raspunsuri. Trebuie sa mai recitesc odata posturile, dupa care am sa mai postez cateva intrebari daca se poate sa-mi raspundeti.

Multumesc,
Leewu

3. Diferentele dintre versiunile de RoAD preinstalate si cele full (pe CD) constau in principal in posibilitatea de a avea update-uri gratuite (in cazul versiunii full) fata de cele contra-cost in cazul versiunii preinstalate. Deasemenea, pe CD exista un program excelent (se numeste MapSource) cu care poti face o multime de lucruri pe PC-ul personal (editare POI-uri, rute, etc) pentru a le transfera apoi in GPS.

Acest program, MapSource, poate fi procurat si separat? Daca iau gps-ul doar cu road preinstalat, iar mai tarziu fac rost de mapsource, el mai poate fi inca folosit, sau trebuie neaparat sa am cd-ul full?


"care poti face o multime de lucruri pe PC-ul personal (editare POI-uri, rute, etc) pentru a le transfera apoi in GPS."

Si, zic eu ca am interpretat gresit ceea ce ai scris, dar intreb oricum, nu strica: vrei cumva sa zici ca fara acest program nu pot sa-mi fac rute direct pe gps?

Iti multumesc mult inca odata pentru timpul alocat pentru a-mi raspunde.... de asemenea si pentru rabdare :).

 romytaxy, on Feb 19 2008, 14:35, said:

eu am un nuvii 200 e beton semnal excelent fata de multe altele pe care le am avut si instalat pe el road 2006 sa stii ca e o harta destul de exacta nu chiar la nr de casa dar la nivel de strada e ok.dupa cum vezi fac taxi la sv si ma ajuta enorm road 2006 e mult m ai bun ca igo
sau mio map  asta e parerea mea si daca te hotarasti cumparal singurul dezavantaj e ca road 2006 la garmin este f.scump dar sunt alternative si eu la m luat pe al meu din italia sicu road 2006 m a ajutat cineva la un pret super

Ceea ce vroiam eu sa-mi iau, ar veni cu ROAD preinstalat, asa ca practic nu m-ar interesa asta. Iar, pentru vreo 3-4 sute de lei in plus, as putea sa-l iau direct de pe site-ul de la garmin cu cd full.

Ma bucur sa aud ca in Suceava nu ai probleme cu el. Nu ma intereseaza sa-mi indice fiecare copac sau piatra, ci doar daca-i dau o strada mai laturalnica sa ma duca pe ea, ma descurc eu dupa aceea sa gasesc nr. exact.



Am inteles, nuvi 250 te duce din A in B fara problema, insa altceva nu face (nici n-as avea nevoie, personal). Acum, de curiozitate doar daca tot am inceput sa ma interesez, care e diferenta intre un gps garmin de 900 lei si un de 2500 lei? De ce ala e mult mai scump? Imi inchipui ca are ecranul mai mare si mai bun, are bluetooth, etc. Dar insusi ca functie GPS, care sunt diferentele majore, intre un aparat ieftin si unul scump, de la acelasi producator.

Edited by leewu, 19 February 2008 - 15:22.


#13
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 leewu, on Feb 19 2008, 15:18, said:

Acest program, MapSource, poate fi procurat si separat? Daca iau gps-ul doar cu road preinstalat, iar mai tarziu fac rost de mapsource, el mai poate fi inca folosit, sau trebuie neaparat sa am cd-ul full?
MapSource este un program de sine statator
Si, zic eu ca am interpretat gresit ceea ce ai scris, dar intreb oricum, nu strica: vrei cumva sa zici ca fara acest program nu pot sa-mi fac rute direct pe gps?
Poti face rute direct intr-un gps Garmin fara MapSource - asta-i doar ptr PC
Am inteles, nuvi 250 te duce din A in B fara problema, insa altceva nu face (nici n-as avea nevoie, personal). Acum, de curiozitate doar daca tot am inceput sa ma interesez, care e diferenta intre un gps garmin de 900 lei si un de 2500 lei? De ce ala e mult mai scump? Imi inchipui ca are ecranul mai mare si mai bun, are bluetooth, etc. Dar insusi ca functie GPS, care sunt diferentele majore, intre un aparat ieftin si unul scump, de la acelasi producator.
Cam asa, e vorba de ecran, vizibilitatea lui, posibilitatea de TMC (Traffic Management - momentan neutilizabil in Romania), bluetooth (pentru a-l putea folosi impreuna cu un telefon mobil, pe post de car kit printre altele), tipul de receptor GPS integrat (SIRF sau altceva, producator), FM transmitter (asculti voci, instructiuni, MP3-uri in boxele masinii), apoi softul in sine, posibilitatea de a crea SI SALVA rute in GPS, deasemenea posibilitatea de a inregistra/salva 'trackuri', posibilitatea de a insera mai multe puncte de 'via' pe un traseu, mod pieton/masina/emergency/bycicle, si diverse alte gadgeturi. Cam astea imi vin acum in minte, alaturi de hartile care sunt incluse (o regiune din Europa, toata Europa, toata Europa si America de Nord, etc)


#14
leewu

leewu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.10.2007
Da, multumesc. Ma gandeam acum, sa iau unul mai scump gandindu-ma ca ar fi "mai bun". Dar dupa cate inteleg, a fi "mai bun" nu consta neaparat intr-o receptionarea de sateliti mai buna sau de re-rutare, ci doar in "chestii" pe care le poti face in plus. Dupa cum am mai zis, avand in vedere ca eu n-am nevoie decat sa ma duca din pct A in pct B, fara mp3, bluetooth sau altele, atunci cred ca am sa raman la 250w.

Pentru ce imi trebuie mie, nu trebuie sa ma uit la ce "chestii" aditionale poate sa faca un GPS, ci doar la soft-ul aparatului, procesor, antena.

Si, ca sa inchei: recomandati alt produs care sa coste oleaca mai mult decat nuvi 250w, dar sa puteti zice "ai platit oleaca mai mult, dar merita", luand in considerare pentru ce vreau eu sa-l folosesc?

Multumesc,
Leewu

Edited by leewu, 20 February 2008 - 10:07.


#15
leewu

leewu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.10.2007
Gata, n-am mai rezistat si am pus comanda pe caraudio la pretul de 899 lei. Sper sa fie intr-un ceas bun. Am intrebat de city nav si au zis ca vine cu versiunea 2008.
Va multumesc la toti pentru ajutor. Am sa revin dupa ce-l primesc cu impresii.

#16
Laurbalaur46

Laurbalaur46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 15.05.2006
Salut, dupa multe topicuri citite si review-uri am ajut la concluzia ca o sa imi cumpar si eu cat de curand un Nuvi 250W !

Problema e de unde sa il cumpar, de la importator sau de la un magazin virtual ca cel de mai sus, daca sunt ceva probleme garantia se face acelasi loc pentru toate aparatele ? Ce alte magazine electronice mai au preturi asa bunicele 900-1000 RON pentru 250W si pe care mi l-ati recomanda ?
Pe Garminro am vazut ca pretul este 1054 RON cu TVA... pe gpsmagazinro si comenziro este 1000 RON, ... pe aagpsro e 952 RON(insa fara ROAD 2006), etc !

De asemenea am vazut ca nu are cablul USB-USB pt calc, ci doar USB-bricheta pt masina, probabil gasesc usor asa ceva nu ?

Multumesc !
B)

Edited by Laurbalaur46, 20 February 2008 - 15:23.


#17
leewu

leewu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.10.2007
Si eu am cedat dupa multe multe ore de citit pagini intregi de review-uri atat din Romania cat si din restul Europei. Nu am mai rezistat sa ma tot intreb "dar oare chiar merita?","la un pret oleaca mai mare oare as gasi ceva mai bun?". Pur si simplu, am ajuns la concluzia ca la pretul asta nu ai pur si simplu ce sa cumperi altceva. In ceea ce priveste garantia, m-am gandit si eu sa cumpar de la un magazin din Iasi in loc de comanda on-line, numai ca cel mai ieftin de l-am gasit costa 1150 lei. Diferenta e de peste 25% din pret, asa ca mi-am luat riscul.

Cumperi de unde vrei. Ieri am facut comanda de la link-ul de mai sus, am intrebat de 1000 de ori daca sigur are preinstalat City Nav 2008 si ROAD 2006, au zis ca "da", asa ca il astept azi sau maine. Oricum nu dau banii pana nu-l desfac, ii dau drumu si vad ca indica pe harta locul unde sunt. In rest, sa speram ca nu l-am nimerit chiar eu pe ala stricat.

Ca sfat, poate ar trebui sa te grabesti, caci deja 250-ul nu-l mai aveau pe stoc si avand in vedere ca au cel mai mic pret de pe net, cel putin din ce am cautat eu, s-ar putea sa se epuizeze repede stocul.

In ceea ce priveste usb-ul, daca nu ai deja cablu usb-usb, usb-miniusb de la o camera digitala, de la un mp3 player, sau alte treburi de genul, atunci gasesti la orice magazin de pc-uri iar pretul este f. mic.

Edited by leewu, 21 February 2008 - 08:39.


#18
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

 Laurbalaur46, on Feb 20 2008, 15:13, said:

Salut, dupa multe topicuri citite si review-uri am ajut la concluzia ca o sa imi cumpar si eu cat de curand un Nuvi 250W !

Problema e de unde sa il cumpar, de la importator sau de la un magazin virtual ca cel de mai sus, daca sunt ceva probleme garantia se face acelasi loc pentru toate aparatele ? Ce alte magazine electronice mai au preturi asa bunicele 900-1000 RON pentru 250W si pe care mi l-ati recomanda ?
Pe Garminro am vazut ca pretul este 1054 RON cu TVA... pe gpsmagazinro si comenziro este 1000 RON, ... pe aagpsro e 952 RON(insa fara ROAD 2006), etc !

De asemenea am vazut ca nu are cablul USB-USB pt calc, ci doar USB-bricheta pt masina, probabil gasesc usor asa ceva nu ?

Multumesc !
B)

Merge orice cablu mini usb.


Un sfat pt domnii de mai sus care doresc sa isi cumpere Garmin, nu va apucati sa faceti update la aparate daca nu au nevoie, in afara de asta daca ii veti face update aveti grija sa nu se opreasca sau sa se restarteze PC-ul pana nu terminati update-ul. Daca se intrerupe update-ul nu veti mai putea porni gps-ul decat la Garmin Romania.

In rest, sa il stapaniti sanatosi!

Edited by nicuabc, 21 February 2008 - 10:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate