Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Distributii Linux Live Cd

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#37
fish_b0oy

fish_b0oy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 26.01.2005
Am incercat distributii ca mandriva, suse; Debian like: mepis, puppy, unbuntu, Knoppix, puppy; slakware: vector, wolvix; freebsd: freesbie....
m-a impresionat foarte mult medialinux... care este rapid si cam faci cu el tot ce vrei!
insa am trecut pe pclinux os... care mi se pare cel mai complect si stabil dintre toate...
deci eu zic pclinux os! mai ales daca vreti un linux pe hdd!

Edited by fish_b0oy, 12 February 2006 - 14:29.


#38
clausache

clausache

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 400
  • Înscris: 10.02.2006
http://frozentech.co...tent/livecd.php

:kisstogether: dupa necesitati.....

[moderator edit: post merged]

Edited by cianura, 16 March 2006 - 09:37.


#39
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Kororaa - o distributie live demonstrativa pentru Xgl: ferestre translucide si de consistenta unei gelatine, desktopurile mapate pe un cub etc. :coolspeak: ...

Screenshots

Film demonstrativ (60 de mega)

Distributia merge decent pe un geforce2 mx, 'dand fum' lui Vista  :peacefingers: ...

Edited by dragos_avram, 16 March 2006 - 16:43.


#40
bula69

bula69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.03.2006

Quote

... versiunea live nu are suport pt mp3, nici mplayer, nici xmms (aveam nevoie de ele pt un test rapid la placa de sunet).

Oameni buni,

Pt. *.wma si *.vob files trebuie licenta! Ca sa nu dea de belele, Ubuntu LiveCD-ul nu are incorporate playere-le corespunzatoare (xine, VLC sau MPlayer). Cand istalezi versiunea pe HDD le dai jos cu apt-get si spui pe cuvant de pionier ca nu esti in State ca sa incalci legea copyright-ului. MP3 nu este un format nativ pt. linux si in cazul asta multi distribuitori prefera *.ogg vorbis.

Ura!

View Postbyteworks, on Nov 6 2005, 01:18, said:

Aveti idee de vreo distributie care sa aiba VLC, eventual si cu suport de tuner TV - compilat adica cu v4l ?
Thanks!

Ubuntu 5.10  (resident) suporta VLC (si cred ca orice alta distirbutie bazata pe Debian). Asta e sigur ca asa rulez fisiere video pe laptop-ul meu. Nu pot sa-ti spun insa nimic de v4l.

Bafta!

#41
balaurul

balaurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 14.08.2005
Incercati si asta :

  http://www.freesbie.org/

Screen-shot-uri aici:

  http://shots.osdir.c...ase=195&slide=1

Se poate downloada de la mirror-urile:

  http://www.freesbie.org/mirrors.php

#42
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,737
  • Înscris: 13.01.2005

View Postbalaurul, on Apr 25 2006, 02:23, said:

Incercati si asta :

  http://www.freesbie.org/

Screen-shot-uri aici:

  http://shots.osdir.c...ase=195&slide=1

Se poate downloada de la mirror-urile:

  http://www.freesbie.org/mirrors.php
Freesbie ain't linux :D

#43
balaurul

balaurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 14.08.2005
Multe sunt Linux-uri si de fapt ... putine mai sunt Linux-uri cu adevarat. Distributii peste distributii. E la moda, hai sa facem si noi SoftPedia Linux ... ca sa fim in ton cu ceilalti ...

Edited by balaurul, 25 April 2006 - 19:13.


#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Kororaa - o distributie live demonstrativa pentru Xgl: ferestre translucide si de consistenta unei gelatine, desktopurile mapate pe un cub etc.  [...]

Distributia merge decent pe un geforce2 mx, 'dand fum' lui Vista

merge pe o placă video onboard cu 8 Mb :w00t:

#45
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postbalaurul, on Apr 25 2006, 19:20, said:

Multe sunt Linux-uri si de fapt ... putine mai sunt Linux-uri cu adevarat. Distributii peste distributii. E la moda, hai sa facem si noi SoftPedia Linux ... ca sa fim in ton cu ceilalti ...

Asta e o idee  :naughty:

Ar fi un proiect suficient de major sa tina ocupata populatia de luseri de pe SP. :peacefingers:

#46
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Vector Linux Live cd 4, a incercat cineva?Pare dragutel :)


www.vectorlinux.com . Se descarca direct de aici >  Vector Linux Soho 5.1.2 ftp://ftp.nluug.nl/pub/os/Linux/distr/vec....1.2-LIVE-4.iso

#47
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006
Oameni buni eu am incercat mai multe ditributii printre care Red Hat, Debian, Slackware, Mepis dar in cele din urma distributia care mi-a atras cel mai tare atentia e VectorLinux. Una pentru ca are la baza Slackware care dupa parerea mea e cel mai bun linux de pe piata la ora actuala, dar pe langa asta e imbunatatit si inca bine. Are multe soft-uri preinstalate, recunoaste Memory Stick-uri USB multumita unui script bine gandit si se misca nu bine... chiar foarte bine. Pe mine m-a surprins viteza cu care compileaza. Merita sa-l incercati mai ales ca exista si ca Live-CD dar si CD de instalare direct pe HDD.

Revenind la niste post-uri anterioare.

View Postbyteworks, on Nov 6 2005, 09:18, said:

Aveti idee de vreo distributie care sa aiba VLC, eventual si cu suport de tuner TV - compilat adica cu v4l ?
Thanks!

Daca vrei TV Tuner cu captura si alte chestii de genul, lasa VLC-ul. E prea complicat.
Iti recomand VectorLinux 5.1.1 CD de instalare pentru ca are multe drivere de la diverse tipuri de TV Tunere. Daca esti priceput in ale Linux-ului poti downloada programul TV Time care este foarte usor de instalat si sa-i dai bice. Insa ai grija cu ce standarde TV merge operatorul tau de cablu sa nu ai surprize :) Eu mi-am stors mult creierii sa-i dau de cap. In rest este un soft OK.

VectorLinux website - http://www.vectorlinux.com
TV Time download website - http://tvtime.source...t/downloads.php


Bafta si compilare placuta :)

Edited by DJ MOraleSs, 23 May 2006 - 01:30.


#48
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Care este cea mai simpla distributie de linux pe care mi-o recomandati pentru a folosi un hdd extern conectat la un router prin USB pe post de ftp server? Altceva nu vreau sa fac cu el ... (momentan)

#49
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 06.10.2006
eu sunt total imun la linux... nu stiu sa instalez nimic si de-abia am gasit gaim-ul.....

deci... pt cei care incep, recomand Knoppix 3.9
daca nu esti prost... poti sa-l folosesti... se poate incarca si sa faca ceva fitze dar asta doar in cazul in care sta mult timp deschis si face multe operatiuni.
mie, pe un Pentium 4, 3ghz, 1024 cache, 1024 DDR, DVDRAM LG mi s-a incarcat (de la alegerea bootarii pana la accesibilitatea totala a KDE-ului) in aprox 2 minute (poate mai putzin...)
incarca USB-urile si mass storage device-urile, cauta firewire, PCI camera si alte minuni la care nu te-ai gandit vreodata...

totusi am o intrebare... ce live cd poate sa-si faca un "cuib" pe HDD... sa-mi tina minte setarile, sa salvez chestii pe desktop, sa pot instala programe si sa ramana instalate.... dar FARA sa instalez programul de operare? anyone?

#50
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View PostFLv123, on Oct 8 2006, 22:28, said:

totusi am o intrebare... ce live cd poate sa-si faca un "cuib" pe HDD... sa-mi tina minte setarile, sa salvez chestii pe desktop, sa pot instala programe si sa ramana instalate.... dar FARA sa instalez programul de operare? anyone?
Cauta prin start, la Knoppix/Configure/Create a persistent Knoppix disk image.


Tot legat de Knoppix, am incercat sa copii cateva fisiere de pe o partitie pe alta sau de pe cd, si imi spune Acces denied. Could not write to mnt/hda3/numele fisierului. Partitii NTFS si FAT32.

Va rog ajutor, am nevoie sa salvez cateva date de pe  un hard iar  widows nu imi acceseaza hardu.Pe linux intra oriunde.

Multumesc anticipat.

#51
ThePunisherr

ThePunisherr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.09.2006
Poate nu ma incadrez in topic si imi cer mii de scuze ptr asta...,dar am o problema mare legate de Linux. Folosesc in  paralel Windows Xp si Xandros Desktop.Problema la Xandros e ca nu ma pot conecta la Internet. Completez toate informatiile respectiv ip..etc...si totusi nu vrea....Daca stie cineva vreun site care sa dea ajutor explicit despre problema asta sau ceva FAQ , va rog mult ajutati-ma !!! Multumesk Mult !

#52
Master-Vyk

Master-Vyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 07.03.2006

View Postfish_b0oy, on Feb 12 2006, 15:25, said:

Am incercat distributii ca mandriva, suse; Debian like: mepis, puppy, unbuntu, Knoppix, puppy; slakware: vector, wolvix; freebsd: freesbie....
m-a impresionat foarte mult medialinux... care este rapid si cam faci cu el tot ce vrei!
insa am trecut pe pclinux os... care mi se pare cel mai complect si stabil dintre toate...
deci eu zic pclinux os! mai ales daca vreti un linux pe hdd!

Bun si daca am asa:

Amd XP 1800+ , Pl.baza Asus A7V8X-X , GF.4 MX 440 64 mb. , hdd ExcelStor 40 GB , mem. 256MB DDR , CD-R ,CD-RW , Tv-tuner V-Stream 878 ,pl. audio inclusa

si imi car saptamanal HDD acasa (stau in camin,sunt student) cu filme , muzica etc. pt. compu de aksa (am HDD mai mare aksa de 200GB,pe alt comp.) si reau sa-i ramana in stare cat decat de functionare (fara HDD) compu prietenei mele care ii place sa navige pe net , ceva filme (astea pot rula de pe cd-rom) , un pik de mesenger cu prietenii si sa se uite la tv , ce distributie de Linux Live Cd imi recomanzi ???? A!!! Si usor de fol pt. un novice adica sa fie destul de intuitiv , plus de asta nu ar fi rau sa incep si eu sa invat 1 pic de Linux !!! (de Windows m-am cam saturat !)

Deci ??? Ce imi recomanzi !

#53
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006
a incercat careva DarkStar ? ca e un Linux facut de romani ... eu nu am reusit sa-l dau jos ... din poze am vazut ca seamana cu XP-ul la interfatza ... si vine pe 2 CD-uri

#54
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006
ok ... eu am incercat mai multe distributzii ... pana acum nici una nu m-a multzumit ...am si eu cate ceva de spus :
1.poate atzi auzit de DarkStar Linux ... e facut de romani ... e pe 2 CD-uri ... nu e live CD ...
2.mie mi-au placut Knoppix si mai ales Slax ....
3.cel mai rapid dintre toate testate de mine este cu sigurantza Puppy Linux 2.11 ... care desi nu are o interfatza grozava are facilitatea ca se incarca tot in memorie si se executa de acolo ... si mai are ceva unic in lumea Live CD-urilor ... daca ai writter il potzi baga pe un CD sau DVD si ATUNCI CAND IESI DIN EL ISI SCRIE SINGUR SETARILE PE DVD .... !!!! nu ai nevoie de hard, disketta , stick sau alte alea ...    
4.inca mai caut ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate