Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Rotirea pozelor

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
la descarcare pozelor din aparat exista optiunea in diverse softuri (mai nou si in vista) sa roteasca pozele conform datelor din EXIF... pana la urma se pierde din calitatea unei poze sau nu daca se face rotirea? mentionez ca e vorba de rotirea efectiva si nu doar pentru vizualizare....

#2
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Se pierde oarecum din calitate... dar nu este vizibil :)

#3
Manu29

Manu29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 19.08.2006
Orice soft, cat de tampit ar fi, stie sa roteasca o poza fara sa faca resampling, deci nu se pierde absolut nimic din calitate.

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ba la formatul JPEG, orice manipulare a pozei va duce la o usoara pierdere de calitate. De aia folosesc RAW-ul cand fac editari complexe.
Personal le las asa cum sunt, eventual le rotesc la vizualizare dar nu le salvez.

Edited by SuperDuper, 17 February 2008 - 15:39.


#5
Manu29

Manu29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 19.08.2006
Xnview si AcdSee orice versiune ar fi, stiu sa faca atata lucru. La acestea doua cel putin, rotirea se face fara interventii la nivel de pixeli. Partea cu calitatea cred ca s-a lamurit ca in orice caz, nu e sesizabila.

Dar cred ca e destul de logic ca macar softurile care se respecta ar trebui sa stie sa faca o operatie de genul asta simplu si la obiect.

#6
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
eu stiu ca sunt softuri gramada care fac treaba asta.... problema mea era de a sti daca sunt pierderi semnficative de calitate... de unde vine si dilema mea... de la faptul ca sunt adeptul a cat mai putine programe instalate... si din pacate picture viewer-ul din windows fie xp di vista nu stie sa faca browsing folosing informatiile despre rotire... mai nou la vista photo live galery stie ca la importare sa le roteasca... dar asta inseamna deja interventie asupra pozei....

#7
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

 Manu29, on Feb 17 2008, 14:49, said:

Orice soft, cat de tampit ar fi, stie sa roteasca o poza fara sa faca resampling, deci nu se pierde absolut nimic din calitate.
Windows Picture and Fax viewer cauzeaza pierderi de calitate, chiar te si atentioneaza! Si Paintshop Pro la fel face... Photoshop stiu ca nu.

#8
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
ACDSee pierde si atunci când doar trasezi "dreptunghiul" pt crop.  ;)

Photoshop și Infranview nu pierd la rotire.

Edited by Semper Pri, 18 February 2008 - 17:00.


#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
http://www.impulsead...s-rotation.html

Quote

Photoshop CS: No lossless operations possible!
Note that it is currently impossible to perform lossless rotate or lossless crop in Photoshop, if the original was a digital camera image.
Lista cu aplicatiile care fac rotire loseless: http://sylvana.net/j...sslessapps.html
Ce ma mira este ca Image Preview in Windows este pe lista... nu ma asteptam.

Edited by SuperDuper, 19 February 2008 - 05:09.


#10
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Dupa 10 ani:
ma lovesc de aceeasi problema, contrar unor afirmatii de mai sus, nu functioneaza cu Windows Photo Viewer sau Paint. Nu functioneaza nici cu IrfanView, atat varianta portabila cat si cea instalata, nici cu ACDSeee 8, nici cu XnView. Sistemul meu de operare este Windows 7 Ultimate SP1.
Exista vreun program cu, care sa rotesc o fotografie fara sa pierd calitate ?

#11
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
In IrfanView ai Lossless Rotation in meniul Options. Vezi că trebuie să instalezi plug-inurile ca să o ai disponibilă.

Edited by baloo2009, 07 November 2018 - 21:51.


#12
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Tot nu reusesc, care plug-in este necesar ? Eu am instalate 10, intre ele este:
JPG_TRANSFORM.DLL
versiunea 4.51
Info/Formats:  Lossless JPG Rotation/Crop
Cred ca asta imi e necesar. Ce altceva poate sa fie, am o setare gresita ?

#13
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Ce nu-?i merge?
Dezinstalează IrfanView și IrfanView Plugins si reisntalează-le din nou.
Dacă apeșii Shift+J ar trebui să-ți apară dialogul ăsta.
Attached File  2018-11-07.png   2.28MB   12 downloads

#14
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Semi EVRIKA !
Aveam 2 optiuni in plus la setari:
- Optimize JPEG file (file header entries, if possible)
- Write JFIF marker (disable if you want to upload JPEGs back to your digital camera).
Intr-adevar, dupa ce am facut si eu setarile tale, nu mai sunt acum decat diferente infime intre fotografii.
Dar totusi nu sunt egale fisierele, cele originale cu cele rotite, sunt ori putin mai mari ori putin mai mici.
Diferenta e f. mica, dar exista, in plus sau in minus. Chiar daca sunt cam "perfectionist" nu m-as lega de chestia asta, insa apare o problema la salvarile de siguranta. Daca te intereseaza, dezvolt. Nu vreau sa exagerez. Oricum, pt. ajutor, berea o dau !

#15
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Diferenţele provin de la header. Poţi bifa opţiunea perfect transformation only. Dar trebie să ai mărimea JPEG-ului în multiplii de 16 şi 8. Aşa că mai bine lasă-o debifată.
Mai multe:
https://forums.adobe...3641727#3641727
https://irfanview-fo...php/t-7095.html

Edited by baloo2009, 10 November 2018 - 16:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate