Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Australia si Noua Zeelanda

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#1
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
as vrea sa stiu daca in australia gasesc pe undeva in zona praselor melbourne si sydney hoteluri situate pe plaja, cu plaja privata , piscina etc....cam asa cum sint cele din turcia de exemplu....

#2
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
as vrea ceva detalii de la cineva care a fost pe gold coast in australia.

#3
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
a fost cineva pe gold coast in australia ? as vrea niste detalii...

#4
tzitza

tzitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 07.01.2004
G'day mate
Nu am fost in gold coast inca dar poti sa vezi :
http://www.goldcoast...rmation.com.au/
sau
http://www.hsptravel...CFSMaagodtD7OHA
http://www.sunloverh...CFRwsagodPh7OGw
http://www.queenslandholidays.com.au/

E cam scump dar merita

#5
John01

John01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2008
Salut! Sunt nou pe forum ca si user, insa, l-am utilizat in mai multe dati inainde de a pleca in concediu ... info foarte utile. De data aceasta insa, ori nu caut eu cum trebuie, ori nu prea sunt informatii. Este vorba despre Australia. Am niste prieteni acolo (mai precis, in Brisbane) care mi-au facut o invitatie. E adevarat, se spune despre Australia ca este o tara foarte frumoasa, in special pe coasta de est ... bariera de corali, Gold Coast, Sydney, parcuri si gradini zoologice, plaja foarte frumoase, etc., insa, as dorii sa aflu mai multe detalii de la cineva care a fost acolo. Mai precis ma intereseaza daca merita drumul pana acolo ... destul de lung si ... scump. Multumesc in avans!

#6
assimilated

assimilated

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.08.2008
As vrea si eu sa vizitez Australia in scop turistic si ma intrebam de ce acte am nevoie pentru acest lucru.
Multumesc anticipat

#7
raluk4

raluk4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.03.2008

View Postassimilated, on Aug 17 2008, 03:49, said:

As vrea si eu sa vizitez Australia in scop turistic si ma intrebam de ce acte am nevoie pentru acest lucru.
Multumesc anticipat

Pentru viza turistica intrati aici: www.immi.gov.au. Se aplica online si viza vine destul de repede. Ca turist este simplu, mai complicat in celelalte cazuri (ex: rezidenta permanenta). Confirmarea vizei vine pe mail, apoi duci pasaportul la consulatul Australiei de la Sofitel, iar ei, la randul lor, il trimit la ambasada Australiei de la Belgrad, de unde vine cu viza aplicata.

View PostJohn01, on Aug 11 2008, 17:51, said:

Salut! Sunt nou pe forum ca si user, insa, l-am utilizat in mai multe dati inainde de a pleca in concediu ... info foarte utile. De data aceasta insa, ori nu caut eu cum trebuie, ori nu prea sunt informatii. Este vorba despre Australia. Am niste prieteni acolo (mai precis, in Brisbane) care mi-au facut o invitatie. E adevarat, se spune despre Australia ca este o tara foarte frumoasa, in special pe coasta de est ... bariera de corali, Gold Coast, Sydney, parcuri si gradini zoologice, plaja foarte frumoase, etc., insa, as dorii sa aflu mai multe detalii de la cineva care a fost acolo. Mai precis ma intereseaza daca merita drumul pana acolo ... destul de lung si ... scump. Multumesc in avans!

Eu zic ca Australia merita fiecare centima, am fost si ne-a placut atat de mult, incat ne vom muta permanent acolo. Biletele cele mai ieftine le iei prin Emirates, din cate stiu eu. Ruta Buc - Viena - Kuala Lumpur - Sydney a durat 28 de ore, este destul de obositor, dar merita. Acum doi ani ne-a costat 1150 de euro dus/intors de persoana (cumparate in ultimul moment).

View Postrottweiler2007, on Feb 17 2008, 10:52, said:

as vrea sa stiu daca in australia gasesc pe undeva in zona praselor melbourne si sydney hoteluri situate pe plaja, cu plaja privata , piscina etc....cam asa cum sint cele din turcia de exemplu....

Cele mai avantajoase preturi sunt aici: http://www.flightcentre.com.au. M-am uitat dupa un sejur in Fiji: 5 nopti - 239 AUD cu mic dejun continental. Asta este doar un ex. Pentru Gold Coast am gasit asta: http://www.flightcen...a...p;x=31&y=10

Astia de la Flight Center iti dau mai putin cu 50 AUD decat orice oferta mai ieftina decat ofertele de pe site-ul lor. Asta stiu de la o familie din Brisbane, care isi cumpara toate vacantele de aici. Recent au fost in Whitsunday Island si Hamilton Island, inca doua idei excelente de vacanta, aflate la mica distanta de Goald Coast.

#8
assimilated

assimilated

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.08.2008

View Postraluk4, on Aug 17 2008, 09:45, said:

Pentru viza turistica intrati aici: www.immi.gov.au. Se aplica online si viza vine destul de repede. Ca turist este simplu, mai complicat in celelalte cazuri (ex: rezidenta permanenta). Confirmarea vizei vine pe mail, apoi duci pasaportul la consulatul Australiei de la Sofitel, iar ei, la randul lor, il trimit la ambasada Australiei de la Belgrad, de unde vine cu viza aplicata.


Pentru scop turistic trebuie sa duci pasaportul .. ? la ... Sofitel ? ce este Sofitel te rog :P

#9
raluk4

raluk4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.03.2008

View Postassimilated, on Aug 17 2008, 12:34, said:

Pentru scop turistic trebuie sa duci pasaportul .. ? la ... Sofitel ? ce este Sofitel te rog :P
Sofitel este un hotel. Acest hotel se afla in Bucuresti. Aici are sediul consulatul Australiei. Cred ca este destul de clar acum. Hotel Sofitel corp F. Cel putin asa era acum 2 ani.

Edited by raluk4, 17 August 2008 - 12:50.


#10
assimilated

assimilated

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.08.2008
Si cam cat dureaza pana iti vine viza prin mail ? eu am mai intrebat pe cineva si mi-a spus ca tre sa astept in jur de un an  :confuzzled:

#11
raluk4

raluk4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.03.2008

View Postassimilated, on Aug 17 2008, 15:16, said:

Si cam cat dureaza pana iti vine viza prin mail ? eu am mai intrebat pe cineva si mi-a spus ca tre sa astept in jur de un an  :confuzzled:

Un an se asteapta pentru rezidenta peramenta. Recent am discutat cu cineva din Australia, care a aplicat online pentru o viza turistica pentru un var. Viza a venit in 2 ore (!!!!). Poate ca nu intotdeauna vine asa de repede, noi in 2006 am primit-o intr-o luna. In orice caz, NU un an!  :nonobad:

#12
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
salutare tuturor!pp cei ce cunosc fenomenul:daca doresti sa emigrezi in australia care sint pasii ce trebuie urmati si cam cit duresza obtinerea dreptului de rezidenta si in ce conditii?multumesc mult!

#13
view2

view2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.07.2007

View Postmahmud, on Oct 4 2008, 12:12, said:

salutare tuturor!pp cei ce cunosc fenomenul:daca doresti sa emigrezi in australia care sint pasii ce trebuie urmati si cam cit duresza obtinerea dreptului de rezidenta si in ce conditii?multumesc mult!
Prietene aici esti la vacante in strainatate.Sau vrei sa emigrezi in vacanta.Scuza-ma.

#14
zetpatru

zetpatru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.06.2006
nu prea e interesant sa mergi la plaja in Australia - e f cald, iar valurile oceanului sunt foarte puternice. poate surfing.
must see - marea bariera de corali (Cairns), sydney, melbourne (great ocean road, parada pinguinilor), eventual Brisbane/Gold Coast

#15
trompet

trompet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2009
Am citit recent pe forum informatii despre locuri exotice, Insa nu am gasit nimic despre Australia.

Eu sunt interesat de Marea Bariera de Corali, insa momentan mi se pare o calatorie prea scumpa si prea lunga pentru a ajunge acolo.

Navigand pe internet am gasit diferite variante pentru biletele de avion Bucuresti-Sidney. Timpul de zbor cu avionul ( incluzand si asteptarile prin aeroporturi ) este intre 40 si 50 ore.  Asta numai pana in Sidney, iar din Sidney se zboara in continuare pana la Marea Bariera cu avioane mult mai usoare.

Am un prieten care a ajuns la Marea Bariera de Corali si mi-a spus ca merita orice efort. Iar din punctul de vedere al costurilor pentru existanta pe plan local , sunt mult mai ieftini decat tarile europene, inclusiv Romania.

Daca aveti informatii sau ati fost la Marea Bariera de Corali, astept posturile voastre.

#16
theender

theender

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.01.2006
Sal,

Am fost eu, daca pot sa ajut...zi exact ce te intereseaza

#17
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Posttheender, on Jan 22 2009, 18:09, said:

Sal,

Am fost eu, daca pot sa ajut...zi exact ce te intereseaza

Salut

Daca ai fost la Marea Bariera de Corali iti pun si eu niste intrebari.
Eu am din cand in cand treaba prin KL, ma cam duc acolo cam de 2-3 ori pe an si studiez posibilitatea de a ajunge anul asta din KL in Australia pentru o vacanta de maxim 10 zile.
In aceste 8-10 zile ma intereseaza un singur obiectiv: Marea Bariera de Corali.
Sunt la inceput cu gandul asta si tot la inceput si cu studiatul zonei si in plus trebuie sa se indeplineasca o groaza de factori pana sa ma vad eu in Australia, dar intrebarile astea pot folosi si la altii.

1. Viza.
Tu ai fost acolo ca turist sau traiesti in Australia?
Daca ai fost ca turist, cum ai procedat cu viza ?
Cat costa ?
In cat timp se emite si ce acte se cer pentru viza de turist ? Sunt conditii drastice si foarte clare gen viza SUA ?
Am posibilitatea sa duc pasaportul la ambasada Australiei din KL, dar daca dureaza mai mult de 3-4 saptamani raspunsul din partea lor renunt din start la ideea calatoriei.

2. Sa zicem ca sunt in situatia in care sunt in KL si am viza pe pasaport.
Planul meu ar fi sa zbor KL-Gold Coast cu low cost Air Asia. Bugetul alocat intregii calatorii ar fi 1000 euro, din care cam 400 Euro ar fi numai biletul avion cumparat cu putin timp inainte de placare (nu pot sa cumpar cu luni inainte la promotii).
Mi-ar mai ramane 600 euro pentru cele 8-10 zile pe teritoriul Australiei.
Mi-ar ajunge in conditii de buget ?
Adica nu sunt pretentios la cazare (o camera la guesthouse fara pretentii), iar la mancare nu m-as duce pe la restaurante, as putea sa cumpar si de la alimentara. Ma intereseaza doar sa vad cu ochii mei minunile pe care le-a facut natura pe acolo, doar pentru asta as face efortul pana acolo.
Ce m-ar interesa ar fi sa ajung de la Gold Cost la Marea Bariera de Corali unde sa stau vreo 2-3 zile.
Sunt niste sume realiste sau Australia e mult mai scumpa decat imi imaginez eu ?

Acum vin intrebarile:
Intre Gold Cost/Brisbane si inceputul de la Marea Bariera de Corali sunt 350 km. Cea mai apropiata insula e insula Lady Elliot, unde am vazut preturi destul de mari la cazare (cel mai ieftin 60 euro/noapte).
Nu exista guesthouse-uri de 20 euro/noapte ca in Asia SE?
Cum ajung intre aceste obiective si unde anume in Mariera Bariera de Corali se poate ajunge usor cu plecarea din Gold Coast ? Sti vreo insula foarte frumoasa din Marea Bariera de Corali pentru situatia in care ma aflu eu?
Ca asa ea are 2000 de km, dar n-am nici timp, nici buget nelimitat.
Cam care sunt preturile pe acolo ? Poti sa imi dai niste preturi orientative la buget pentru Gold Coast/ Marea Bariera de Corali ?

3. Care e perioada optima de vizitat Gold Coast/MBC ? Adica vreme frumoasa.

Imi cer scuze daca am pus foarte multe intrebari, unele mai se gasesc si cu Google, dar tu chiar ai fost acolo si esti sursa de informatie la prima mana.
Nu am studiat zona in detaliu si nu am cumparat LP ca sunt totusi putine sanse sa ajung in Australia.

#18
theender

theender

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.01.2006
Salut,

Hai ca incerc sa fiu cat mai clar. In primul rand, sunt roman si am fost acolo in vacanta, bine ca am ceva prieteni in aus asta e alta poveste.
Deci:
1. Cu viza. Daca esti roman de cand am intrat in UE, lucrurile s-au simplificat adica poti face totul on-line, nu ai ce sa mergi cu pasaportul la nici o ambasada.
Nu mai stiu exact link-ul dar cineva l-a postat aici mai sus si-mi pare ca e ala bun.
Deci aplici on-line si vei primi un mesaj prin care ti se accepta sau ti se respinge cererea.
Daca vrei vacanta cel mai simpu e sa ceri viza turistica (subclasa 676) care e pt un an dar nu poti sa stai acolo mai mult de trei luni continuu. Practic ar trebui sa iesi si sa intri iar.
E relativ usor de obtinut dar ai si putine drepturi, de ex nu poti muncii acolo, logic nu ca e turistica.
Deci intrii pe site si competezi, te intreaba tot felul de tampenii, mai ca nu te intreaba daca esti criminal in serie:)))
Le completezi si dai enter si gata.
Mie mi-au mai cerut suplimentar adeverinta de la angajator ca am concediu in perioada aia si extrase de cont de la banca pe ultimele 3 luni.
Am facut rost, le-am scanat si le-am atasat aplicatiei (aplicatia ta va primi un nr)
Deci viza asta e gratis, si nu vei avea ceva fizic, doar mail-ul lor prin care ti se acorda viza. Nr tau de pasaport ii va corespunde un nr de aprobare sau asa ceva.
E indicat sa listezi mesajul ala si sa-l ai cu tine in aus, just in case. Mie nu mi l-a cerut nici dracu' dar asa m-au sfatuit ei.
Deci viza turistica:
- e on-line deci usor, nu ai treba cu belgrad sau alte ambasade
- e gratis
- nu ai abtibild pe fila pasaportului.
Cat dureaza? Stiu doar la mine: 3 sapt, nu stiu la altii...

2. Deci cum ai zis bariera de corali e f lunga, se zice (iti zic si eu ce am auzit de la agentii de turism) ca reciful e cu atat mai bun cu cat mergi mai sper nord.
Eu am fost la Cairns de ex, dar cica la Port Douglas ar fi fost mai fain. Oricum daca nu esti expert poate tu nici nu vei sesiza diferenta. Si pt mine a fost pt prima data.
Deci odata cu perioada, e simplu cand la noi e vara la ei e "iarna" si invers.
Deci vrei caldura mare, plaja, sa faci baie, cand e iarna la noi e bine, adica incepand sa zic cu noiembrie pana in martie aprox.
Eu am fost noiembrie decembrie de ex, amu na in cairns e clima tropicala si e cam vara tot timpul dar in Sydney de ex nu-i tot una.
Eu zic sa mergi mai in nord, din Brisbane de ex pana in Cairns sunt cam 2000 km si gasesti low cost (avion) si cu 80 de dolari australieni (AUD) daca faci rezervare din timp. Eu am gasit cu 120 ca m-am decis spontan si am zburat cu Quantas.
Deci ramanand 600 de euro din momentul in care ajungi in Brisbane si vrei sa faci cam 10 zile prin australia si ma gandesc scufundari la bariera eu zic ca se poate face dar vei fi cam la limita, deci nu te vei "lafaii" foarte tare.
de ex mergi la Cairns si dau dus intors pe avion cam 200 AUD.
Cazare sunt YHL-uri gramada adica hosteluri pt tineret. Daca iti faci legitimatie ai reducere la alte chestii dar pt 8-10 zile nu cred ca merita.
Cazare la 4 in camera e cam 22-24 aud pe zi. Ai baie, aer conditionat in camera, curat si ok. Afara ai piscina cu jacuzii la unele, bucatarie comuna cu tot ce trebe inclusiv frigidere etc.
Daca stai asa ai sanse, de asemenea va cam trebui sa mananci de la supermarket. Aici schema e ca daca iei mult (deci ai unde stoca) iei ieftin si daca iei putin platesti mult.
Preturi , hm chiar nu-mi vin multe acum dar uite cateva: un pachet de tigari cu 30 tigari- 13 AUD, un meniu dublu la hungry jack's- 14 AUD.
Am plecat intr-o croaziera de o zi la corali -140 AUD (snorkeling+ diving). Am mai baut ceva pe vas+ inca o tura de scufundari (am facut de 2 ori) inca 40-50 AUD.
Hai sa scurtez daca prinzi un drum ok din Brisbane/GC la bariera si stai mai auster eu zic ca se poate face.
Dar distractia costa in AUS, alcolul, tigarile iar te vor costa ceva. In schimb mancarea de la supermarket si cazarea la hostel eu zic ca-s acceptabile.
In concluzie se poate face, dar mai spartan, australia e o tara scumpa pt noi. Pt ei e altceva.
3. Aici cred ca am rspuns si oricum am fost o data nu in toate anotimpurile deci nu stiu ce sa zic...
Scuze cred ca am facut un pic de ghiveci dar scriu la o ora destul de tarzie
Daca insa mai te pot ajuta si mai ai nevoie de alte informatii, cu mare placere

Bye

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate