Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

IISUS HRISTOS - mit sau realitate?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1152 replies to this topic

#37
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 octavianm, on Feb 29 2008, 22:51, said:

Dovezi "stiintifice" nu exista. Cum spuneam intr-un post anterior (de fapt ideile nu imi apartin, ci lui Nicolae Steinhardt), exista un fel de analogie intre crestinism (credinta in divinitatea lui Iisus Hristos) si geometria neeuclidiana (Lobacevski-Bolyai - unde 2 drepte paralele au un punct comun) sau cu electronul cu sarcina pozitiva + (pozitron).

Ce vroia Nicolae Steinhardt sa spuna cu asta? Sa nu acordam credit total sistemului nostru cartezian de gandire, viziunii noastre rationale asupra lumii, pentru ca pana si in matematica lucrurile nu stau chiar asa cum le-am invatat pana in clasa a XII-a...
Totusi tot printr-o viziune rationala cred eu ca ar trebuii vazuta lumea, da, in totalitate. Evident ca matematica , ca orice alta stiinta este deschisa si mereu se vor face descoperiri noi . Totusi nu am vazut pe cineva sa spuna ca, daca 2 adunari consecutive cu numere diferite au rezultat in acelasi numar, a fost voia zeului numerelor  :) .
La care parte a geometriei neeuclidiene facea referire Steinhardt? Riemanniana?
Parerea mea ca analigiile pe care le-ai facut tu sau Streinhardt au fost facute din nevoia motivarii si argumentarii existentei divinitatii in lipsa oricarui alt argument.

#38
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 Edy_S, on Mar 2 2008, 10:32, said:

Totusi tot printr-o viziune rationala cred eu ca ar trebuii vazuta lumea, da, in totalitate. Evident ca matematica , ca orice alta stiinta este deschisa si mereu se vor face descoperiri noi . Totusi nu am vazut pe cineva sa spuna ca, daca 2 adunari consecutive cu numere diferite au rezultat in acelasi numar, a fost voia zeului numerelor  :) .
La care parte a geometriei neeuclidiene facea referire Steinhardt? Riemanniana?
Parerea mea ca analigiile pe care le-ai facut tu sau Streinhardt au fost facute din nevoia motivarii si argumentarii existentei divinitatii in lipsa oricarui alt argument.
Octavian vroia sa spuna partea cu axiomele, sau cum se cheama ceea ce nu poate fi demonstrat dar se ia drept adevar.Comparand cu credinta...

#39
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 sorin2007, on Mar 2 2008, 10:38, said:

Octavian vroia sa spuna partea cu axiomele, sau cum se cheama ceea ce nu poate fi demonstrat dar se ia drept adevar.Comparand cu credinta...

Cu o mica deosebire, axiomele nu au argumente sustinatoare, dar poti sa le folosesti pentru demonstratii valide.

Cum folosesti credinta pentru demonstratii valide?

 octavianm, on Feb 29 2008, 22:51, said:

Ce vroia Nicolae Steinhardt sa spuna cu asta? Sa nu acordam credit total sistemului nostru cartezian de gandire, viziunii noastre rationale asupra lumii, pentru ca pana si in matematica lucrurile nu stau chiar asa cum le-am invatat pana in clasa a XII-a...

Luam o suprafata 4D (geoidul terestru - Pamantul). Avem ecuatorul, si cateva meridiane. Luam doua meridiane si demonstram ca sunt paralele la ecuator (fac unghiuri de 90 grade intre ecuator si merdiane, in toate unghiurile din jurul punctului de intersectie). Am putea spune ca cele doua merdiane sunt paralele, pentru ca respecta un argument din geometria plana (si chiar tridimensionala). Dar datorita unei dimensiuni in plus... meridianele converg la poli (chiar in unghi de 90 grade uneori - triunghi echilateral cu unghiuri de 90).

Deci in suprafata sferei, meridianele sunt paralele, dar au puncte comune. Asta pentru ca aplicam geometria valabila in plan sau spatiu, intr-un spatiu cu 4 dimensiuni, si apoi tragem concluzii pe baza proiectiei sale in plan sau spatiu (reducand o dimensiune sau doua).

Dar in plan si spatiu, paralelismul isi pastreaza consecintele, si aplicat corect nu va descoperi convergente.

Edited by mrproper, 02 March 2008 - 12:24.


#40
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 mrproper, on Mar 2 2008, 12:23, said:

Cum folosesti credinta pentru demonstratii valide?
Bag o axioma.

#41
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 sorin2007, on Mar 2 2008, 12:26, said:

Bag o axioma.

Si doar cam atat....

Si rezultatul oferit de aplicarea axiomei poate fi verificat si altfel?

#42
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 mrproper, on Mar 2 2008, 12:37, said:

Si doar cam atat....

Si rezultatul oferit de aplicarea axiomei poate fi verificat si altfel?
M-ai bagat in ceata, eu stiam ca axioma e axioma, adica nu se demonstreaza si se ia de buna, rezultatul aplicarii axiomei se vede (si) pe forum, asta comporta o alta discutie(ia-ma incet ca spun tot, stii vorba aia).

#43
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 sorin2007, on Mar 2 2008, 12:51, said:

M-ai bagat in ceata, eu stiam ca axioma e axioma, adica nu se demonstreaza si se ia de buna, rezultatul aplicarii axiomei se vede (si) pe forum, asta comporta o alta discutie(ia-ma incet ca spun tot, stii vorba aia).

Da, dar exista si alternative sa ajungi la acelasi rezultat. Am zis eu ca voi combate rezultatul axiomei tale? NU.
Ai macar vreun rezultat obtinut in urma axiomelor (lol, atat de ingusta trebuie sa fie mintea unui om care foloseste numai axiome in ratiune), care sa fie obtinut alternativ?

#44
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 mrproper, on Mar 2 2008, 12:53, said:

Da, dar exista si alternative sa ajungi la acelasi rezultat. Am zis eu ca voi combate rezultatul axiomei tale? NU.
Ai macar vreun rezultat obtinut in urma axiomelor (lol, atat de ingusta trebuie sa fie mintea unui om care foloseste numai axiome in ratiune), care sa fie obtinut alternativ?
rezultat = viata, e greu de prins in studii rigide, dar exista, pe cuvant, ca dovezi n-am.

#45
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 sorin2007, on Mar 2 2008, 12:56, said:

rezultat = viata, e greu de prins in studii rigide, dar exista, pe cuvant, ca dovezi n-am.

O faci gresit. Trebuie sa pleci de la ceva, si sa ajungi la altceva. Nu sa-mi dai mie peste nas cu aparitia vietii, cum o fac acei creationisti incuiati.

Asadar, pentru ultima data, arata-mi un rezultat argumentat, si o alternativa de a ajunge la el (sau macar fara).

#46
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 mrproper, on Mar 2 2008, 13:00, said:

Asadar, pentru ultima data, arata-mi un rezultat argumentat, si o alternativa de a ajunge la el (sau macar fara).
N-am, contributia ta e esentiala la obtinerea rezultatului, chiar n-am si nu pot.

#47
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 sorin2007, on Mar 2 2008, 13:06, said:

N-am, contributia ta e esentiala la obtinerea rezultatului, chiar n-am si nu pot.

Puteai si tu sa incerci ceva de genu: Si Dumnezeu a spus lui David, ca Mesia se va naste din semintia sa. Si Iisus s-a nascut din semintia lui David, deci poate fi Mesia.

E chiar asa greu?

#48
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 mrproper, on Mar 2 2008, 13:11, said:

Puteai si tu sa incerci ceva de genu: Si Dumnezeu a spus lui David, ca Mesia se va naste din semintia sa. Si Iisus s-a nascut din semintia lui David, deci poate fi Mesia.

E chiar asa greu?
Iar dai in balarii, ce are ce spui tu cu viata ta?(direct, decat numai daca citesti Psaltirea dimineata si seara, ceea ce nu e cazul).

#49
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 sorin2007, on Mar 2 2008, 13:44, said:

Iar dai in balarii, ce are ce spui tu cu viata ta?(direct, decat numai daca citesti Psaltirea dimineata si seara, ceea ce nu e cazul).
Eu nu te-am intrebat de viata. Eu ti-am cerut o propozitie argumentata de forma:

Din P adevarat, rezulta Q adevarat.

Tu ai raspuns: rezultat = viata. Care e o chestie seaca si fara noima. Ori stii sa raspunzi la cerinte, ori nu mai afirma ca raspunzi la ele.

#50
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 mrproper, on Mar 2 2008, 14:23, said:

Eu nu te-am intrebat de viata. Eu ti-am cerut o propozitie argumentata de forma:

Din P adevarat, rezulta Q adevarat.

Tu ai raspuns: rezultat = viata. Care e o chestie seaca si fara noima. Ori stii sa raspunzi la cerinte, ori nu mai afirma ca raspunzi la ele.
Seaca si fara noima e viata ta ca depinzi de materie pana la absolut, dar crede-ma ca e mai mult decat atat, ai timp sa cresti.Din P=viata ta materialista rezulta Q= credinta ta materialista.E logic?

#51
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 sorin2007, on Mar 2 2008, 14:32, said:

Seaca si fara noima e viata ta ca depinzi de materie pana la absolut, dar crede-ma ca e mai mult decat atat, ai timp sa cresti.Din P=viata ta materialista rezulta Q= credinta ta materialista.E logic?

Deci viata mea este de natura materialista (formata din materie)?

Sa presupunem ca ai zis "existenta" materialista. Rezulta ca orice lucru care cred eu este de forma materiala? Bineinteles, se afla codat in neuroni, care sunt construiti din materie. La fel ca si credintele tale.

Faptul ca eu am o viziune "materialista" nu are nici o legatura cu viata mea materiala sau spirituala. Mai incearca, poate iti iese. Sustine-ti afirmatii anterioare, nu te lega de persoana mea in lipsa unui lucru de care sa te agati. Stam offtopic pentru ca trebuie sa faci afirmatii ambigue si fara noima, ca te-am prins la colt.

#52
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007

 sorin2007, on Mar 2 2008, 14:32, said:

Seaca si fara noima e viata ta ca depinzi de materie pana la absolut, dar crede-ma ca e mai mult decat atat, ai timp sa cresti.
Seaca si fara noima e viata ta ca depinzi de Dumnezeu pana la absolut, dar crede-ma ca e mai mult decat atat, ai timp sa cresti .
---------
Totusi, ce concluzie tragem din acest topic, e Iisus mit ori realitate ?

Edited by andreiandrei, 02 March 2008 - 14:55.


#53
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 andreiandrei, on Mar 2 2008, 14:50, said:

Seaca si fara noima e viata ta ca depinzi de Dumnezeu pana la absolut, dar crede-ma ca e mai mult decat atat, ai timp sa cresti .
---------
Totusi, ce concluzie tragem din acest topic, e Iisus mit ori realitate ?
Evident unii (printre care ma numar si eu) considera ca Isus este mit in absenta dovezilor non-biblice depsre existenta sa si altii evident vor sustine ca Isus a existat si ca absenta dovezilor nu dovedeste inexistenta sa.
De asemenea pe aceasi logica daca as merge si eu as spune ca exista un cal roz cu 9 picioare care mananca oameni si scuipa foc si ca pana atunci cand voi imi veti aduce contraargumente asupra acestui fapt calul este adevarat si ca lipsa dovezilor despre existenta sa nu implica inexistenta sa.

Edited by Edy_S, 02 March 2008 - 15:16.


#54
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Edy_S, on Mar 2 2008, 15:16, said:

Evident unii (printre care ma numar si eu) considera ca Isus este mit in absenta dovezilor non-biblice depsre existenta sa si altii evident vor sustine ca Isus a existat si ca absenta dovezilor nu dovedeste inexistenta sa.
De asemenea pe aceasi logica daca as merge si eu as spune ca exista un cal roz cu 9 picioare care mananca oameni si scuipa foc si ca pana atunci cand voi imi veti aduce contraargumente asupra acestui fapt calul este adevarat si ca lipsa dovezilor despre existenta sa nu implica inexistenta sa.
Ti-au fost date dovezi istorice ale existentei sale, ca tu refuzi sa le crezi si negi credibilitatea istoricilor asta este partea a doua.
De ce nu negi si credibilitatea istoricilor care vorbesc de Homer (despre care chiar nu exista nici o dovada a existentei sale) precum si a lui Iliada sau Odisee, asa cum au mai facut-o si altii.

Edited by Megara, 02 March 2008 - 15:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate