Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

fenomen straniu in Bihor

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
gilldarida

gilldarida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.05.2008
Astfel de fenomene sunt mai des întâlnite în natură,decât s-ar putea crede ; explicațiile nu sunt întotdeauna aceleași.
Dar,putem trece în revistă câteva cauze generale :

1,- terenul prezintă local o pantă în urcare dând astfel impresia că este înclinat în sus,în realitate însă zona în ansamblu pe o suprafață mult mai mare - se află într-o pantă ...coborâtoare ; și iată cum,uneori mașinile încet-încet aparent pot "urca la deal" deși ele defapt... "curg la vale" ;
2,- există anumite zone care în subteran posedă zăcăminte cu proprietăți magnetice deosebite,dar aceste câmpuri magnetice nu pot influența decât obiectele susceptibile magnetic,deci care pot interacționa față de un câmp magnetic ;
3,- în fine,mai există în anumite locuri și anomalii gravitaționale,sursa acestora nefiind bine explicată la ora actuală ;

   O astfel de anomalie se produce și pe un deal aflat la intrarea în Iași ; îmi amintesc că tatăl meu,de fiecare dată când mergeam la Iași,oprea mașina la poalele dealului și-mi arăta cum aceasta încet-încet o ia la deal...

#38
cipriankid

cipriankid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.02.2007
Locuiesc in Iasi si de ani de zile fac gluma asta cu toti oamenii pe care-i cunosc. Este o portiune in Bucium unde ai impresia ca e deal si la fel, masina urca singura. Nu e nimic straniu, e doar o iluzie optica cum au spus si cei dinaintea mea.

#39
csongi12xme

csongi12xme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.12.2007
Iluzie optica...dar daca o filmezi cu ceva?Atunci vei vedea adevarul?Sau cum?

#40
Aytech

Aytech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 09.07.2008
simplu.si o inclinatie de cateva grade nevizibile ochiului pot face masina sa mearga

cu ajutorul gravitatiei

sursa:ghost busters aia de la discovery

Edited by Aytech, 16 July 2008 - 15:27.


#41
tauteaua

tauteaua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.04.2008
Eu chiar mi-as dori sa ajung pe un astfel de "deal". Si nu cred ca e nevoie neaparat de teodolit pt a vedea exact cum e panta. Pur si simplu pasitul propriu-zis te ajuta. Parcurgand cativa metri inainte si inapoi iti vei da seama de inclinatia terenului.

#42
edddie_m

edddie_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 07.03.2008

View Postcipriankid, on Jul 12 2008, 22:40, said:

Locuiesc in Iasi si de ani de zile fac gluma asta cu toti oamenii pe care-i cunosc. Este o portiune in Bucium unde ai impresia ca e deal si la fel, masina urca singura. Nu e nimic straniu, e doar o iluzie optica cum au spus si cei dinaintea mea.

Subscriu stiu si eu portiunea aia.Mai e o strada de asta in chisnau.

#43
alexz123

alexz123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 31.10.2005

View Postlilolov, on Jul 10 2008, 09:51, said:

este o simpla iluzie optica...nu este deal ci vale
dar as vrea adresa aceea mai exact as vrea sa trec pacolo

da un pm si te ajut eu cu explicatiile necesare la gasirea acestui loc :D

#44
bunciuleo

bunciuleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.02.2007

View Postgilldarida, on Jul 10 2008, 11:22, said:

Astfel de fenomene sunt mai des întâlnite în natură,decât s-ar putea crede ; explicațiile nu sunt întotdeauna aceleași.
Dar,putem trece în revistă câteva cauze generale :

1,- terenul prezintă local o pantă în urcare dând astfel impresia că este înclinat în sus,în realitate însă zona în ansamblu pe o suprafață mult mai mare - se află într-o pantă ...coborâtoare ; și iată cum,uneori mașinile încet-încet aparent pot "urca la deal" deși ele defapt... "curg la vale" ;
2,- există anumite zone care în subteran posedă zăcăminte cu proprietăți magnetice deosebite,dar aceste câmpuri magnetice nu pot influența decât obiectele susceptibile magnetic,deci care pot interacționa față de un câmp magnetic ;
3,- în fine,mai există în anumite locuri și anomalii gravitaționale,sursa acestora nefiind bine explicată la ora actuală ;

   O astfel de anomalie se produce și pe un deal aflat la intrarea în Iași ; îmi amintesc că tatăl meu,de fiecare dată când mergeam la Iași,oprea mașina la poalele dealului și-mi arăta cum aceasta încet-încet o ia la deal...

Terenul nu prezinta nici o panta conform punctului 1 (rezultat in urma cercetatarilor cu teodolitul) in schimb este posibil sa fie ceva in subteran conform punctului 2 deoarece pe dealul respectiv daca asezi un cantar si pui o greutate de 1 kg vei observa ca cantarul arata 1,21 kg, iar daca pui acelasi cantar in vale greutatea va fi normala. Deci e ceva legat de gravitatie!

#45
TCG

TCG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.06.2008
este precum in schita asta (realizare proprie :D ). pamantul l-am facut drept fara o usoara curbura fiidca suntem mici pe langa el si atunci nu sesizam acea curbura. In fig.2 cred ca puteti intelege dc se intampla chestia asta. Am incercat sa explic asa cum au zis altii pe forum cu linia orizontului si in plus cum au explicat baietii aia din maramuresi(parca) cu pozele.

Attached Files


Edited by TCG, 11 September 2008 - 15:14.


#46
q-s3r

q-s3r

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.06.2008

View PostTalkabout, on Feb 16 2008, 14:30, said:

http://www.protv.ro/...ile=44986#44986

Eu unul m-am mirat cum e posibil asa ceva, si de ce tocmai acolo si nu altundeva
Am trecut si eu pe drumul acela, intradevar se afla in panta , chestia e ca inca nu stiie nimeni despre ce e vorba !!!!Toti dau cu presupus si asa nu merge.... Se afla in apropiere de satul Varciorog !!!  ;)

#47
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Astia de la TV vor sa spuna rampa.De fapt e o rampa  pe o panta si toti sunt clampa.
Si in Iasi avem raul Bahlui care curge normal si paraul Nicolina care curge in sens opus(cica la deal, dar la distanta de 1+km pot fi dealurile asezate altfel) dar se varsa in Bahlui pana la urma.

Edited by v3lsatis, 11 September 2008 - 20:58.


#48
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Astea sunt chestii vechi, lamurite demult, dar tot apar ca fenomene ciudata pt ca oamenii spera sa fie ceva ciudat. Dar nu e nimic ciudat, e o iluzie optica. Primul caz de care am auzit (as zice si cel mai cunoscut din Romania) e cel de la Bacau. Apoi, am vazut ca sunt in toata lumea iluzii din astea.

#49
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Copii ca sa adoarma trebuiesc leganati. Adultii, la fel. Cu virsta ne obisnuim greu ca trebuie sa mai si dormim intr-o lume reala care nu este asa cum ne inchipuim sau vrem noi sa fie si pe deasupra nu vrea a naibii sa respecte legile convenite de noi oamenii.
Daca bolobocul si o masuratoare topometrica arata ca nu este iluzie optica ci altceva, eventual un vortex gravitational, avem probleme cu somnul.

Cineva spune aici pe forum ca se modifica greutatea inregistrata de un cintar. Deci se incalca si legile comertului dar se duce dracului si somnul nostru.
Eu cunosc un experiment in care se modifica greutatea receptata de oameni care interactioneaza, dar fara sa se modifice greutatea reala, fizica. Acolo pe teren sint fenomene care se pare ca tin de gravitatia reala.

Edited by NASTYPRIMUL, 21 January 2009 - 06:51.


#50
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Explicati-mi asta
Am fost acolo si nu pare nici un fenomen opric.

#51
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Si asta de la maramuresc e fenomen optic? :lol: se vede clar ... ca e o panta ..... la fel e si la varciorog, luati fratilor bolobocu cu voi .... si uitativa si ala o fi un fenomen optic ca bula nu e unde trebe ?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate