Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

fenomen straniu in Bihor

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
http://www.protv.ro/...ile=44986#44986

Eu unul m-am mirat cum e posibil asa ceva, si de ce tocmai acolo si nu altundeva

#2
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Mai exact în ce parte din Bihor se petrece fenomenul ?
Mai sunt locuri de astea și în alte părți (Italia parcă). Oricum, cu siguranță există o explicație.

#3
unu_suparat

unu_suparat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 27.05.2007
E un fenomen optic ceva legat de linia orizontului si bla bla :D
Dar e vale ,legea gravitatiei nu poate fi incalcata ;)

#4
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
s-a mai povestit in cateva topicuri... e fenomen optic. Este si in Maramures asa un loc.

#5
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
pai si in ce consta acest fenomen optic? nu exista o explicatie? cum se produce? si de ce nu se produce si oriunde altundeva

#6
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostTalkabout, on Feb 19 2008, 18:38, said:

pai si in ce consta acest fenomen optic? nu exista o explicatie? cum se produce? si de ce nu se produce si oriunde altundeva

Ba exista, este vorba de harta topografica a zonei si de vegetatia crescuta intr-un unghi anormal, care dau impresia ca obiectele urca o panta cu unghi descrescator, cand in realitate lucrurile stau tocmai invers.

#7
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Myth busted, vezi postu' asta

#8
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View PostBerti, on Feb 19 2008, 19:43, said:

Myth busted, vezi postu' asta
Daca are careva un teodolit sa se duca acolo si sa faca niste masuratori!Numai asa va puteti convinge daca e deal  sau e vale!

#9
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
As fi zis ca-i vrajeala, dar il stiu pe profesorul ala de fizica, e unul dintre cei mai buni profi din Bihor. Cand ma duc odata pe la Oradea trec si pe acolo. In Caras, la Valiug exista un paraias care se zice ca "curge la deal", dar defapt este doar o iluzie optica.

#10
Floris17

Floris17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.12.2007
de fapt acel deal este asezat la vale...sau poate ne ajuta vre-un einstein....dubios rau

#11
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View PostFloris17, on Feb 23 2008, 01:22, said:

de fapt acel deal este asezat la vale...sau poate ne ajuta vre-un einstein....dubios rau
cum doamne iarta-ma sa fie asezat la vale un deal? si daca pui polobocu'(masura de apa folosita in constructii) vei vedea ca e deal, deci rampa => urcă.
trebuie facute cercetari amanuntite, doar asa s-ar putea depista fenomenul.
referitor la cineva care spunea ca e din cauza vegetatiei crescuta in unghi anormal, ei bine, nu e asa! cum sa creasca in unghi anormal? si mai e si drum asfaltat pe acolo

#12
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View PostTalkabout, on Feb 23 2008, 18:18, said:

cum doamne iarta-ma sa fie asezat la vale un deal? si daca pui polobocu'(masura de apa folosita in constructii) vei vedea ca e deal, deci rampa => urcă.
trebuie facute cercetari amanuntite, doar asa s-ar putea depista fenomenul.
referitor la cineva care spunea ca e din cauza vegetatiei crescuta in unghi anormal, ei bine, nu e asa! cum sa creasca in unghi anormal? si mai e si drum asfaltat pe acolo
Am mai zis o data si o mai repet: Daca are careva un teodolit sa se duca acolo si sa faca niste masuratori!Numai asa va puteti convinge daca e deal sau e vale! Nu tre sa fii prof de fizica !

#13
blu3lion

blu3lion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.07.2007
Am văzut mai demult știrea aceasta, atunci au venit și niște specialiști și au spus că întradevăr este o iluzie optică. Aceasta se datorează reliefului din jur care te face să crezi ca este deal, când de fapt drumul coboară.  :P

Edited by blu3lion, 23 February 2008 - 19:12.


#14
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Mai, voi sigur glumiti. Deci masina o ia in sus, huh?
Au mai fost si alte obiecte prn jur care au avut tendinta sa cada in sus?

View Postprometeu30, on Feb 23 2008, 18:45, said:

Daca are careva un teodolit sa se duca acolo si sa faca niste masuratori!
Numai sa aiba grija sa se tina bine de planeta ... si sa nu-si scape teodolitu'-n cer. :lol:

Edited by NightShift, 24 February 2008 - 01:20.


#15
adior

adior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 10.10.2007

View PostNightShift, on Feb 24 2008, 02:08, said:

Numai sa aiba grija sa se tina bine de planeta ... si sa nu-si scape teodolitu'-n cer. :lol:


:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:

#16
Anamaria07

Anamaria07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 27.03.2005

View Postandrei_0, on Feb 22 2008, 23:44, said:

As fi zis ca-i vrajeala, dar il stiu pe profesorul ala de fizica, e unul dintre cei mai buni profi din Bihor. Cand ma duc odata pe la Oradea trec si pe acolo. In Caras, la Valiug exista un paraias care se zice ca "curge la deal", dar defapt este doar o iluzie optica.

Am fost la Valiug unde este un paraias care o ia "la deal". Dar numai face impresia. Daca te uiti mai atent, mai ales la pietrele din apa totul este OK.

#17
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View PostAnamaria07, on Feb 24 2008, 18:04, said:

Daca te uiti mai atent, mai ales la pietrele din apa totul este OK.

Poate ne povestesti in cateva cuvinte, cum iti dai seama ca totul e "OK" doar uitandu-te la pietre?

#18
Anamaria07

Anamaria07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 27.03.2005

View PostBerti, on Feb 24 2008, 22:03, said:

Poate ne povestesti in cateva cuvinte, cum iti dai seama ca totul e "OK" doar uitandu-te la pietre?

Mi-am plecat capul aproape de luciul apei si am vazut diferenta de nivel dintre pietre.
B)

Aici putem vedea o picatura care urca:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QyYmi5m83f0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Profesorul J. Eggers spune: "Când suprafața este împinsă în sus, picătură se comprimă, iar când este lăsat în jos, picătură rămâne puțin lipită și urcă relativ puțin în sus. Dacă suprafața este zdruncinată suficient de mult, picătură se va urca în sus". Deoarece picătură este zdruncinată viguros, ea trebuie să nu se spargă în cursul procesului. De aceea fluidul din care e făcută picătura trebuie să fie ceva mai vâscos (apă, de exemplu, nu e bună). Pe de altă parte, fluidul nu trebuie să fie nici foarte vâscos, căci altfel picătură se va deplasa prea încet.

Desigur că dr.Philippe Brunet, autorul studiului, are intenții cât se poate de serioase cu aceste cercetări: "Ele ne pot ajuta cum să deplasăm bucățele mici de ADN pe diverse suprafețe". Eu zic însă să vă uitați la video, și să vă bucurați de frumusețea științei în starea ei naturală, fără a căuta să ințelegeți toate detaliile...


B)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate