Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

hidroizolatii!

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
madame

madame

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.06.2007
Salut,

Vreau sa-mi fac un demisol de 61 mp locuibil. O data la 2 -3 ani se sparge o teava de apa (undeva, nu stiu exact unde) si inunda tot spatiul - intra si prin pereti cred, nu numai prin pamant (ca asta am pe jos). Deci mi-ar trebui o hidroizolatie.

Intrebarea mea este daca pot face izolatia doar pe interior, fara sa sap si in exterior (nivelul pamantului este sub canalizare), si ce materiale se folosesc.

Am nevoie de sfaturi, va rog chiar sa-mi recomandati firme specializate de hidroizolatii. Nu le consider reclama. Vreau doar sa nu investesc cateva mii de euro degeaba....

Multumesc anticipat.

#2
madame

madame

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.06.2007
chiar nu stie nimeni nimic in legatura cu subiectul asta ??

#3
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postmadame, on Feb 16 2008, 21:02, said:

chiar nu stie nimeni nimic in legatura cu subiectul asta ??

pe partea de exterior a peretelui,se hidroizoleaza cu bitum tip H,ptr. hidroizolatii,la cald.se livreaza in butoaie de carton,de 40 sau 50 kg.
ptr. hidroizolarea pardoselii,un sistem epoxidic (pe baza de rasini epoxidice),cu amorsa,autonivelanta si un impermeabilizant epoxidic.

#4
andreimd

andreimd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2008

View Postmadame, on Feb 16 2008, 21:27, said:

Salut,

Vreau sa-mi fac un demisol de 61 mp locuibil. O data la 2 -3 ani se sparge o teava de apa (undeva, nu stiu exact unde) si inunda tot spatiul - intra si prin pereti cred, nu numai prin pamant (ca asta am pe jos). Deci mi-ar trebui o hidroizolatie.

Intrebarea mea este daca pot face izolatia doar pe interior, fara sa sap si in exterior (nivelul pamantului este sub canalizare), si ce materiale se folosesc.

Am nevoie de sfaturi, va rog chiar sa-mi recomandati firme specializate de hidroizolatii. Nu le consider reclama. Vreau doar sa nu investesc cateva mii de euro degeaba....

Multumesc anticipat.

Buna ziua,

Sistemul tradițional de hidroizolare folosind mem­bra­ne bituminoase, reprezintă o tehnologie învechită și nu mai face față no­i­­­lor cerințe în domeniu. Sis­te­mul de mem­brană ge­ne­rează probleme, cum ar fi: supra­pu­ne­rea, pro­tec­ția insuficientă, riscurile de aplicare, perioada re­la­tiv scurtă de viață datorită fac­to­ri­lor mecanici, degradarea, dez­li­pi­rea.
Eu am hidroizolat fundatia casei mele cu un produs foarte nou, revolutionar as putea spune. Se acorda o garantie de 10 ani. Aceasta solutie are mai multe avantaje decat folosirea unor membrane bituminoase. Primul: costa mai putin, al doilea: este mai sigur decat membranele. Nu pot dezvalui numele precum si distribuitorul acestor produse, deoarece ar putea fi considerata o reclama, dar daca doriti puteti sa imi trimiteti un mesaj privat, iar eu urmand sa va trimit datele de contact ale distribuitorului.

#5
catmar77

catmar77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2009

View Postandreimd, on Mar 29 2008, 16:16, said:

Buna ziua,

Sistemul tradițional de hidroizolare folosind mem­bra­ne bituminoase, reprezintă o tehnologie învechită și nu mai face față no­i­­­lor cerințe în domeniu. Sis­te­mul de mem­brană ge­ne­rează probleme, cum ar fi: supra­pu­ne­rea, pro­tec­ția insuficientă, riscurile de aplicare, perioada re­la­tiv scurtă de viață datorită fac­to­ri­lor mecanici, degradarea, dez­li­pi­rea.
Eu am hidroizolat fundatia casei mele cu un produs foarte nou, revolutionar as putea spune. Se acorda o garantie de 10 ani. Aceasta solutie are mai multe avantaje decat folosirea unor membrane bituminoase. Primul: costa mai putin, al doilea: este mai sigur decat membranele. Nu pot dezvalui numele precum si distribuitorul acestor produse, deoarece ar putea fi considerata o reclama, dar daca doriti puteti sa imi trimiteti un mesaj privat, iar eu urmand sa va trimit datele de contact ale distribuitorului.
[font="Arial Black"][b]salut
o intrebare ,crezi ca este bun si pentru hidroizolatii de acoperis ,terase de blocuri,?

#6
Rainbowzone

Rainbowzone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2009
Explicatii despre hidroizolatii se pot gasi aici Hidroizolatii

#7
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postmadame, on 16th February 2008, 22:27, said:

Salut,

Vreau sa-mi fac un demisol de 61 mp locuibil. O data la 2 -3 ani se sparge o teava de apa (undeva, nu stiu exact unde) si inunda tot spatiul - intra si prin pereti cred, nu numai prin pamant (ca asta am pe jos). Deci mi-ar trebui o hidroizolatie.

Intrebarea mea este daca pot face izolatia doar pe interior, fara sa sap si in exterior (nivelul pamantului este sub canalizare), si ce materiale se folosesc.

Am nevoie de sfaturi, va rog chiar sa-mi recomandati firme specializate de hidroizolatii. Nu le consider reclama. Vreau doar sa nu investesc cateva mii de euro degeaba....

Multumesc anticipat.

Este un produs pentru aplicat si pe partea negativa .Se refera doar la beton si garantia ie pe durata vietii betonului.
Intradevar varianta nu ie ieftina mai ales cand ie vorba de reparatii.Acum daca merita sau nu ie la atitudinea fiecaruia.
Important ie ca rezolva problema definitiv.

#8
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010
[quote name='andreimd' date='29th March 2008, 16:16' post='4327291']
Buna ziua,

Sistemul tradițional de hidroizolare folosind mem­bra­ne bituminoase, reprezintă o tehnologie învechită și nu mai face față no­i­­­lor cerințe în domeniu. Sis­te­mul de mem­brană ge­ne­rează probleme, cum ar fi: supra­pu­ne­rea, pro­tec­ția insuficientă, riscurile de aplicare, perioada re­la­tiv scurtă de viață datorită fac­to­ri­lor mecanici, degradarea, dez­li­pi­rea.
Eu am hidroizolat fundatia casei mele cu un produs foarte nou, revolutionar as putea spune. Se acorda o garantie de 10 ani. Aceasta solutie are mai multe avantaje decat folosirea unor membrane bituminoase. Primul: costa mai putin, al doilea: este mai sigur decat membranele. Nu pot dezvalui numele precum si distribuitorul acestor produse, deoarece ar putea fi considerata o reclama, dar daca doriti puteti sa imi trimiteti un mesaj privat, iar eu urmand sa va trimit datele de contact ale distribuitorului.
[/quot



Salut,
Daca tot esti asa de amabil trimite-mi si mie pe mesaj privat datele de contact si numele materialului hidroizolant, caci vreau sa fac fundatia si un beci. Merci!

#9
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Si mie...
Daca nu dai nume de marci/firme, da macar un pret pe mp cu care te-ai hidroizolat tu.

#10
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Buna ziua.Puteti sa ma lamuriti privind folosirea unei membrane cu nuturi?Am folosit la hidroizolatia partii de soclu si partea talpei(care este in pamant)dinspre exterior o membrana cu nuturi,nu retin numele.Pe pliantul cu instructiuni arata ca nuturile vor fi aplicate pe constructie si ca atare asa am montato.O firma care facea o constructie nu departe de mine m-au luat in deradere spunand ca nuturile se pun in afara si partea dreapta lipita de constructie.Imi puteti spune care este montajul corect?

#11
aZu

aZu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.03.2006
Nuturi?

Daca e o membrana cu crampoane , sigur ca aveti dreptate, se monteaza cu crampoanele spre interior asa cum este precizat in instructiunile le montaj. Aceasta membrana nu asigura neaparat o impermeabilizare a fundatiei , face parte dintr-un intreg sistem de hidroizolare.

#12
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View PostaZu, on 24th May 2012, 13:23, said:

Nuturi?

Daca e o membrana cu crampoane , sigur ca aveti dreptate, se monteaza cu crampoanele spre interior asa cum este precizat in instructiunile le montaj. Aceasta membrana nu asigura neaparat o impermeabilizare a fundatiei , face parte dintr-un intreg sistem de hidroizolare.

Multumesc.Membrana am pus-o cu crampoanele pe perete in ideea ca daca vor fi infiltratii de apa ,aceasta se va retrage printre crampoane dand posibilitatea uscarii si aerisirii soclului.I-am intrebat pe cei cu firma care mai este rostul acestei membrane daca se monteaza invers?Cum ati afirmat si d-voastra,nu impermabiliarizarea este motivul membranei.
Cu toata stima.

#13
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Asi mai avea o intrebare.Cand am construit casa nu stiam multe,prin urmare nu am izolat sub placa radier nici termic nici hidro.Acum vreau sa pun pe placa polistiren extrudat 3-3.5cm si sa torn o sapa flotanta de 3-4 cm.Cum ar trebui sa hidroizolez sub polistiren?Pot folosi doua straturi de solutie lichida speciala sau este mai indicat sa folosec folie?Multumesc.

#14
aZu

aZu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.03.2006
Hidroizolarea fundatiilor e destul de complicata.
Avem doua cazuri distincte, cu prezenta apelor freatice si hidroizolare contra umiditatii solului.
Sigur ca se poate hidroizola si prin interior. In functie de materialul de constructie al subsolului. Nu ati precizat daca aveti demisol sau subsol.
Proiectantul ar fi trebuit sa va dea toate detaliile , si dupa caz , daca este necesar sa se instaleze un sistem de hidroizolare ( tub de dren, hidroizolatie, termoizolatie, strat de ventilatie cu profil de aerisire la marginea superioara, trotuar etansat cu dop de bitum, rigole...).

#15
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Este o fundatie normala,cu inaltimea de 600mm de la trotuar,umpluta cu pamant,strat de piatra si beton.Placa este uscata si vreau sa o izolez pe interior impotriva umiditatii solului si termic si vreau sa fac o treaba buna (daca nu am facu-to cand trebuia)
Cu stima.

#16
aZu

aZu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.03.2006
strat de rupere a capilaritatii aveti ?
sub zidarie

#17
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View PostaZu, on 25th May 2012, 23:35, said:

strat de rupere a capilaritatii aveti ?
sub zidarie


Daca va referiti la membrana care se pune inainte de iceperea zidurilor intre placa si primul rand de zidarie..da,am.

Edited by gi0, 25 May 2012 - 23:33.


#18
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Si mai am o problema.Deasupra beciului am montat un scaun de wc si un lavoar.Scurgerea trece prin beci,prin zidul de beton si merge mai departe spre fosa.Nu am fost acasa cand a fost executata lucrarea si "mesterii"au furat teava de trecere care trebuia turnata odata cu zidul.Datorita scurgerilor mari de apa am spart tot si am turnat iar beton.din pacate tot mai intra apa in zona respectiva.Imi puteti da un sfat cum asi putea impermeabiliza zona?Cu stima.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate